TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Zeventiende jaar. Zaterdag 19" September 1903 Nummer 38. De katholieke belastingen Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 ft*. p«r jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden i fr. Annoncen: 15 cent par drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 esntiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magd&lenastraat, Brussel. Mmt wordt verzocht alle hoogenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij tin onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Herinnert uDe laatste liberale Regeering, denkende dat het hare eerste plicht van het belgische volk een geleerd volk te maken, had aan het volksonderwijs zulke uitbreiding gegeven dat indien de libe ralen aan het bewind -waren behouden ge weest er, na tien jaren, maar een klein getal ongeletterden in België meer zouden geweest zijn. Maar 't was dat welk de klerikalen het meest ter wereld vreesden, wel wetende dat hun gezag vermindert en verdwijnt, naarmate het onderwijs door zijnen vooruit gang het verstand vrijmaakt, den burgers toelaat dagbladen en boeken te lezen, zich door hen zeiven rekening te geven, eindelijk na te denken, te peinzen 1 't Is hetgeen men ten allen prijze moest beletten Zij trokken er dan voordeel uit dat de Regeering, verplicht zich de noodige midde len te verschaffen tot het bouwen van nieu we scholen tot in de minste gemeenten, eenige belasting voorgesteld en doen stem men had, gematigde belastingen, overigens, aangezien hunne totale opbrengst de 15 mil- lioenen 's jaars niet overtrof, (1) om het land in oproer te brengen onder den kreetWeg met de belastingen 1 Die oorlogskreet was de ware oorzaak van het omverwerpen van het liberaal kabinet in 1884, want de cijns kiezers, den overgrooten dienst niet ziende of niet willende zien welken men aan het volk wilde bewijzen in ruiling der geldopof- feringen, zoo gering in evenredigheid van hetgeen men hun vroeg, stemden in massa voor de kandidaten die hun beloofden die zware lasten af te schaffen, gelijk men ze toen noemde, zoodra zij zouden gekozen zijn. Waar zijn wij nu. Wat moeten nu die klaarziende kiezers denken? 't Is acht tien jaren dat de klerikalen aan het bewind zijn, en niet alleen zijn al de belastingen door de liberale Regeering in 1884 ingesteld, behouden, uitgenomen eene onbeduidende vermindering op den tabak, maar al de openbare schuld vreeselijk vermeerderende, heeft de katholieke Regeering eene menigte nieuwe lasten gestemd 1 Ziehier, inderdaad, de officieelè cijfers. De belastingen in Belgie betaald, beliepen In 1884, tot 155 millioeuen 821.000 franks In 1900, tot 231 millioenen 254 000 franks. De liberalen bestuurden dus het land met 155 millioenen belastingen te heffen; de klerikalen heffen er heden 231 millioe nen, 't zij 76 millioenen 's jaars meer dan de liberalen. En 't is omdat dezen 15 millioenen jaarlijksche nieuwe belastingen hadden doen stemmen dat zij omvergewor pen werden in 1884O spotternij der zaken 1 De kunst om het kieken te plui men zonder het te doen schreeuwen Wanneer men de oude belastingbiljetten vergelijkt met nieuwe, ziet men geen mer kelijk verschil. Hoe komt dat De reden ervan is dat die schrikkelijke overmaat van belastingen, voor het grootste deel, sou per sou uit onze zakken afgeperst zijn bij middel van hetgeen men de belas tingen op het verbruik noemt die heden bijna alles aanslaan dat men noodig heeft om te leven, maar dat men betaalt zonder het te weten, onrechtstreeks, met zich bij den koopman te voorzien. Vermoedt men dat men met een glas bier te drinken of zelfs met een eenvoudigen bo terham te eten, met een werkkleed te koo- pen bij den maker, men eene belasting betaalt en eene grootere belasting dan de groote belastingen van 1884 Inderdaad, in 1884, bedroegen die ver bruik belastingen (douanen en accijnsen me- debegrepen) 55.200.000 frankenin 1900 beloopen zij tot 111,362.000 franken. Zij zijn dus verdubbeld die belastingen, die eens met zooveel recht: de vorderende be lastingen op de ellende genoemd werden De nieuwe lasten. Wat wonder, wanneer men zich herinnert dat de klerika len, in 1895, plotseling van 10 t. h. op 15 t. h. de inkomrechten gebracht hebben op een menigte dingen van loopend gebruik, zooals: garen en band, gebreide goederen, kleedingstukken; de rechten verhoogd op de ingelegde eetwaren, de wijnen op flesschen, enz.; dat zij te zelfdertijde eene belasting legden op het meel die voor gevolg had dat, ofschoon de prijs van het graan van 4 fr. de 100 kilogr. gedaald was, de prijs van het brood denzelfden moest blijven Moet men het stichten van het vergun ningsrecht herinneren dat, onder het leu genachtig voorwendsel van het alcoolisme te bestrijden, niets anders gedaan heeft dan de kleine herbergiers met zware lasten te bezwaren En het accijnsrecht op den genever in 1896 plotseling verhoogd van 64 tot 100 franks dan, in februari 1903, van 100 op 150 franks, hetgeen gelijk staat met een last van bij de 60 millioenen 's jaars De verhooging der openbare schuld heeft gelijk gegaan met die overgroote verhoo ging onzer lasten In 1885, korts na de aankomst der kleri kalen aan 't bewind, was Belgie 1 milliard 771 millioenen franken aan zijne schuld- eischers verschuldigd. Heden, na achttien jaren klerikaal be heer, is het in ronde cijfers 2 milliards 750 millioenen verschuldigd, 't zij eene verhooging van bijna 1 milliard, 't is te zeggen 100 millioenen franken eene verhoogiog van jaarlijksche lasten mede slepende van 34 millioenen die wij te be talen hebben, (i) En wat nog sterker is, 't is dat de katho lieke Regeering ons alzoo met schulden be laadt buiten de wete van het land, en zelfs van't Parlement I Het is maar eenmaal 's jaars dat, in den Algemeenen toestand der schatkist op 1D Januari, de minieter van financiën er in toestemt het getal nieuwe millioenen te openbaren, waarmede hij, kort van geld, ons het last opgelegd heeft. En de pil is eiken keer van schoone af metingen: 't is alzoo dat van in Januari tot dsn 12a December 1901, dit is in min dan een jaar wij hebben het maar vernomen door eene vraag vaa eenen afgevaar digde 't is alzoo, 't is to zeggen buiten wete van het land, met 129 mil lioenen en half geleend heeft 1 Gaat maar altijd voort, heeren klerikalen, gij zoudt ongelijk hebben u te geneerenGij ontleent, gij verteert: de lastenbetaler zal het teruggeven, daarom is hij daar? Het bij zonderste, niet waar, is dat in afwachting, dank aan die touwtjes vanbehendigen financier, gij altijd een grooten boni kunt hebben t'einde uwe begrootingen 1 De ware flnancieële toestand is in de kamerzitting van 13 December 1901 in deze eenige woorden in 't kort uiteen ge daan geweest De toestand is allerslechtst. Het tekort doet zijne verschijning en men zal wel- haast nieuwe belastingen moeten leggen Het Journal de Bruxelles zelf, dat over dreven klerikaal blad, sprekende van deze schrikkelijke opeenvolging van schulden, laat deze bekentenis ontsnappen Die ver kwisting leidt ons naar een zekeren en on vermijdelijken ondergangWij doen het hem niet zeggen 1 De provinciën en de gemeenten ondergaan den weerslag van dien jammerlijken finan- cieelen toestandzelfs voor de dringendste werken, dingt men hun of ontneemt hun de noodige credietenl Op hunne beurt vallen zij dan op den rug der lastenbetalers, en het regent opcentiemen en nieuwe belastin gen vallen als hagelsteenen 1 Men belast nu alles, de paarden en de pianos, de honden en de orgels, de rijwielen en de dienstmeiden, zoodanig dat in zekere meer bijzonderlijk begunstigde gemeenten, de inwoners nauwe lijks hunnen neus aan het venster durven steken uit vrees van hem onmiddelijk belast te zien, in evenredigheid zijner lengte! Het zijn maar de dikke saucissen van Aalst die men nooit gedacht heeft te belasten, er wa ren daar te goede redens voor 1 Ah! welk geluk onder eene katholieke Regeering te leven 1 Het liberaal programma in zake van be lastingen bestaat in den last in evenredig heid te stellen met de ware middelen van den lastenbetaler. Deze die heden de meeste lasten van verre betaalt, is de werkman van den eenen kant (ten gevolge der belastingen op het verbruik) de kleine landbouwer van den anderen kant (ten gevolge der grondbelasting), hetgeen er op aankomt te zeggen dat het de minste rijken zijn die men het zwaarst belast Is het niet eene schreeuwende onrecht vaardigheid het zoo aanzienlijk inko men der roerende fortuin (renten op den Staat, loten van steden,' aandeelen van spoorwegen en handelsmaatschappijen), waaruit de groote fortuinen samengesteld zijn, zelfs voor geene centiem te belasten, wanneer de minste stukjes land belast zijn aan 7 t. h. van hun ondersteld inkomen, zonder onderscheid tusschen een goed waar hypotheek op staat of een goed dat vrij is van lasten, een goed oogstjaar of een jaar van ramp Van 1894 reeds dat is nu negen jaren had M. de Smet de Naeyer de neerleg ging aangekondigd van een wetsontwerp van belasting op de roerende waarden en de vermindering der bovenmatige belasting die den grond treft (1) Wij wachten altijd en wij zullen eeuwig wachten indien de klerikale Regeering niet omvergeworpen is, want zulke Regeering wil noch mag de groote fortuinen aanslaan der adele familiën noch de coffer-forts aanvallen der geestelijke vereenigingen. Daar bevindt zich hare vast- ste steun, wat zou zij geworden indien die lieden haar hunnen steun en hunnen invloed ontnamen die, in meer plaatsen dat men denkt beslissen over het lot der kiezingeD 1 Zal het land eindigen met de oogen te openen? Zal het eindigen met te zien op wel ke wyze men het fopt, met welke bevallig heid men het uitplundert? Zal het toelaten, met de makers van dien erbarmelijken toe stand aan het bewind te laten, dat deze tot den aanstaanden en onvermijdelij- ken ondergang leidt,welken hunne eigene pers hun voorzegt? Of, eindelijk vermoeid, zich niet bekreunende nog langer geëxploi teerd te worden door het leggen van nieu we belastingen van nu af aangekondigd, zal het- er een einde willen aan maken met de eenige partij aan het bewind te roepen die bekwaam is de rechtvaardigheid in de betasting te verwezenlijken met de lasten in evenredigheid te zetten van de wezen lijke hulpmiddelen der lastenbetalers, en dit zonder vrees van den rijkdom te slaan daar waar hij zich bevindt, al ware het in de prachtigste kasteelen en in de dichtst geslo- tene kloosters De liberale RegeeriDg van morgen zal deze hervorming ver wezen tlijk en die in haar programma geschreven is die, al de boven matige lasten verlichtende die op den klei nen landbouwer wegen, door de verminde ring der belastingen op het verbruik, het leven min duur zullen maken voor de kleine burgerij en voor de menigte handarbeiders die nu op eene wreede wijze geslachtofferd zijn door eene Regeering die, maar haar be staan schuldig zijnde aan den steun der financiën, van den adel van de kloosters en van de geestelijkheid, maar voor hen regeert, maar door hun levende Wij nemen den volgenden brief over die ons toegezonden is door den liberalen Bond van het arrondissement Nijvel en waarin onze kiezers de bijzonderste grondregels der gemeente kieswet zullen vinden. Nijvel, den.... Waarde makker, In zijne laatste vergadering heeft het Bu reel van onzen Bond beslist dat het hem niet toekwam, uitgezonderd een rechtstreek- schen oproep tot zijne hulp, tusschen te ko men in de inrichting der toekomende ge- meentekiezingen en dat het aanbelangt deze HET WEEKBLAD (1) Die belastingen waren voor het overige der billijkste. Zij bestonden namelijk in die rechten op den alcool, op den tabak, op de wijnen van droogo vruchten, het azijnzuur, den zegel der obligatiën en aandeelen van naamlooze vennootschappen. (1) Naar de getuigenis van den minister afgelegd in den Senaaat Beknopt Verslag1899-1900) zijn maar 385 millioenen ontleend geweest om te voor zien in uitgaven die intresten zouden voortbrengen, zooals de aflossing van den Grand Centralbij voorbeeld. Meer dan een half milliard dus is ont leend geweest voor geene winstopbrengende uitga ven en die, in goed beheer, zouden moeten geregeld geweest zijn te controleeren met der gewone hulp middelen. (1) Men heeft wel over eenige jaren eene afleiding beproefd. Eene kadastrale herziening is begonnen geweest. Maar van nu af is het zeker dat, gezien de vastgestelde verhooging der waarde van de on roerende goederen, de grondbelasting dezelfde zal blijven, indien zij niet verhoogt, zelfs indien men er den prijs van vermindert. Het zal dus geheel 't zelfde z(jn als vroeger, gelijk het een gekend liedje zegt

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1