STADSNIEUWS. BERICHT. Vijf duizend franken Nog de stadsrekening. De voltrekking der werken van de vaart. Onderscheiding De Oud-Pompiers naar Brugge. Liberale Jonge Wacht vaa Yper. in elke gemeente over te laten aan bet ini tiatief en aan de verknochtheid onzer poli tieke vrienden, die, volgens de plaatselijke eischen, zouden kunnen schatten welke de beste voorwaarden zijn in dewelke de strijd moet aangevangen worden tegen de kleri- kalen. Ons Bureel heeft, overigens, ook beslist dat het zich ter beschikking zou houden der liberalen van het arrondissement om hen al de inlichtingen te geven die zg zouden be- geeren over de aanstaande kiezingen, de wet die ze beheerscht en het samenstel dezer, de kwestie der kiezingsbonden, enz. Wat meer is, wij denken dat het voor- deelig is van nu af uwe aandacht te vesti gen op de volgende grondregels, die de voor naamste schijnen 1° Voorstelling der kandidaten. a) De kandidaten moeten voorgesteld wor den ten minste 15 dagen vóór den dag bepaald voor de stemming. b) De voorstelling der kandidaten moeten geteekend worden In de gemeenten van meer dan 10.000 in woners, door 50 gemeentekiezers ten minste; In deze van 5000 tot 10.000 inwoners, door 30 gemeentekiezers In deze van 2000 tot 5000 inwoners, door 20 gemeentekiezers In deze van 500 tot 2000 inwoners, door 10 gemeentekiezers; In deze van min dan 500 inwoners, door 5 gemeentekiezers. De kandidaten mogen onder de ondertee kenaars niet gerekend worden. Men mag niet te gelijk op twee of ver scheidene lijsten voorgesteld worden. De kandidaten moeten hunne hoedanigheid aanvaarden door eene geschrevene, gedag- toekende en onderteekende verklaring. 2° Volstrekte meerderheid. De kandidaten die meer dan de helft der stemmen bekomen hébben zijn geko zen verklaard. Er dient dus maar toepassing der Even redige Vertegenwoordiging gedaan te wor den wanneer de lijst de volstrekte meerder heid niet bekomt, hetzij voor al de kandi daten, hetzij voor een of verscheidene harer kandidaten. 3° Evenredige vertegenwoordiging. a) Wanneer er reden is dezelve toe te pas sen, brengt zij maar voordeel aan de lijsten die het quorum bekomen, welk verschilt volgens het getal te kiezen kandidaten. De lijst moet bekomen door haar kiescij- fer, 't is te zeggen in stemmen toegekend 't zij aan deze lijst alleen, 't zij aan eenen of verscheidene harer kandidatendus bg uit sluiting der gepanacheerde bulletins 1. Het derde der stemmen ('t is te zeg gen, hier, der geldige briefjes, zonder onderscheid tusschen de volledige of onvol ledige lijstenbriefjes en de gepanacheerde briefjes), indien er min dan vier raadsleden te kiezen zijn. 2. Het vierde (idem) indien er 4 tot 6 raadsleden te kiezen zijn. 3. Het vijfde der stemmen (idem) indien er 7 tot 12 raadsleden te kiezen zijn. Wanneer echter het vereischte getal niet bereikt is geweest door geene lijst of dat de lijsten die het bereikt hebben te zamen meer dan de helft der stemmen niet bekomen hebben, de bevoordeeligste lijsten wier rer- eenigde kiescijfers meer dan de helft der stemmen bevatten, zijn tot de verdeeling der zetels toegelaten. b) De reeds bekomene mandaten, door de volstrekte meerderheid, aan de kandidaten eener lijst, komen in aftrek der zetels toekomende aan deze lijst door de evenredige vertegenwoordiging c) Indien eene lijst alzoo meer zetels be houdt dan de evenredige verdeeling haar toekomt, geschiedt de verdeeling voor de ledige zetels alleen, onder de andere lijsten. De Bond rekent op den ijver zijner leden om tegen onze vijanden, in al onze gemeen ten, een moedigen strijd te leveren die den toestand onzer partij bevestigt of haar nieu we zetels verzekert. Voor het Bureel Vr den Voorzitter, afwezig: De Schrij ver, De Ondervoorzitters Louis Gheude. Jozef Bulle, senator Emiel Henricot, senator Leo Poncin. Nieuwe kiezerslijsten voor 1904- 1905 zijn te raadplegen in het Bureel der Liberale Associatie, Seminarie straat. Het bureel is opende weekdagen van 9 ure 's morgends tot 's middags en van 2 ure tot 6 ure 's avonds. De Zon- en feestdagen van 9 ure tot 's middags. Dat is eene bagatel voor M. René CJaert. In de stadskas putten om politieke feesten te geven, dat alles is toegelaten, 't is zelfs zeer natuurlijk bij hem, maar wanneer het er op aankomt het noodige te doen, zooals voorlanden leggen waar er volstrekt noo- dig zijn, of de Maloulaan verlichten waar eene bijna volledige duisternis heerscht, dan stribbelt hij tegen en vergenoegt zicb met te antwoorden aan de belanghebbenden die misnoegd zgn over de onkiesche handelwijze van het stadbestuur, dat de credieten niet gestemd zijn en dat al deze dringende wer ken maar in het toekomende jaar zullen gedaan worden. Indien die vijfduizend franken nog benut tigd waren geweest om feesten te geven die iedereen konden profijt bijbrengen, men zou het nog verstaan, want de Tuindagen zgn nooit zoo mager geweest als dees jaar. Al de gestemde credieten om eenigen luister te geven aan onze gemeentefeesten, zijn zotte- lijk verkwist geweest, maar, naar de getui genis van iedereen, heeft het feest van zondag 11. aan niemand het minste profijt aange bracht; al de rechtzinnige Yperlingen zullen het bekennen. Het feest in zijn eigen, buiten het muzi kaal gedeelte gegeven op de Balie, dat zeer wel was, heeft een volledig fiasco gemaakt. Het doel dat de klerikalen hebben willen be reiken, is gemist. Die fameuze stoet, waaraan 26 muziek maatschappijen gingen deelnemen, volgens hetgeen men aangekondigd had in al de omliggende dorpen, was zoo kluchtig dat men schier barstte van lachen. Om hem eenigen glans bij te zetten heeft men het pompierskorps met het stadsmuziek moeten er bijvoegen. Die stoet, die dezen verre zou overtreffen welken de liberalen in gericht hadden ter gelegenheid der inhuldi ging van het vaandel der liberale Jonge Wacht, was samengesteld uit het muziek der weezen, ter beschikking van alle kleri kale betoogingen gesteld, uit d" koninklijke fanfare die vervallen is op de helft van het geen zij over een jaar was, en van drie vreemde muzieken, waaronder zich deze van Voormezeele bevond. O Godwelk fiasco De Melomanen zijn schandelijk bedrogen geweestindien zg bijtijds verwittigd wa ren geweest van de poets die de klerikalen hen te Yper gingen spelen, zouden zij zeker niet gekomen zijn. Gelukkiglijk zal het Ypersch publiek, dat juist zeer ongeloovig is, zich niet gemakke lijk laten beet nemen door de kieslist van zondag 11. en zal den 18 October aanstaande aan M. Oolaert kunnen bewijzen dat men te Yper eenen burgemeester verlangt die van het geld der lastenbetalers een beter gebruik kan maken. Genoeg verkwistingen. En zeggen dat men voor die klerikale betooging de tegenwoordigheid noodig had van zes gendarmen te paard, is het niet om te barsten van lachen. Het belachelijke heeft altgd het laatste woord bij de klerikalen. Vijf duizend fran ken! 't is toch te duur! In ons vorig nr hebben wg, volgens de wijze van rekenpleging, destijds voorgehou den door Mr Surmont, bewezen dat het overschot van 89,859 fr. 75, op de rekening van 1902, slechts in schijn bestaat, en moet verminderd worden van al de betalingen in 1902 gedaan en beloopende tot 84,686 fr. 37, gebracht op het jaar 1903, en dat vervolgens de wezenlijke boni maar beloopt tot 5173 fr. 38 c. Iedereen kan dit vaststellen gelijk wij, met de rekening van 1902 en de begrooting voor 1903 na te zien. Wij hebben ook gezegd dat om de ge leende 40.000 fr. aan den Nationalen Bank te kunnen wedergeven en de begrooting van 1903 waar deze teruggave voorzien is, met een mager overschot van 732 fr. 08 c. te sluiten, M. Colaert verplicht is geweest in dezelve te schrijven 7000 fr. voor verkoop van boomen, 28,507 fr. voor verkoop van gronden, eene monigte kredieten op het ge woon achter te laten en aanzienelijke kre dieten en uitgaven voor werken gedaan en nog te doen in 1903 niet voorzien op de zelfde begrooting en op het jaar 1904 over gebracht. 't Is alzoo dat Burgemeester Colaert op de begrooting van 1903 onder artikel 147 heeft kunnen inschrijven een krediet van 42.000 fr. voor terugbetaling en intresten van de leening onder waarborg door dsn Nationalen Bank aan het Schepencollegie gedaan. Het Journal d'Ypres, de loftuiter van M. Colaert, in zijn laatste n1' zou aan zijne goedwillige lezers willen doen gelooven dat wij beweerd hebben dat het is met de 7000 fr. voor verkoop van boomen en de 28.507 fr. voor verkoop van gronden alleen dat de 40,000 fr. opgelegd zijn geweest. Dat is ver van ons gedacht geweest. Wij laten immers het publiek oordeelen over de weinige rechtzinnigheid van het zoo genaamd katholiek orgaan en de middelen die het gebruikt om zijne lezers te verblin den met het overschot van 89,859 fr. 75, waarmede het boft en stoft en die slechts op het papier te zien is maar in wezentlijk- heid niet bestaat. Ware er zoo een aanzienelijk overschot als het 't publiek wil doen gelooven, zou M. Colaert tijdelijke leeningen moeten doen aan 3 en zou de stadskasse altijd ijdel wezen, zooals iedereen wel weet? Wij herhalen het hier nogmaals, de gel delijke toestand is in schijn goed maar in wezentlijkheid zeer slecht, zooals het menig klerikaal zelve bekent en onder ander de ge wezen schepen M. Fraeys die daarom ook tegen de geldverkwistende en nuttelooze verbreeding der voorlanden van de Rijsel- straat gestemd heeft. In een der laatste zittingen van onzen stadsraad, heeft M. Vanden Boogaerde, het eenig gemeente-raadslid misschien dat de belangen van koophandel en nijverheid onzer stad behartigt, geklaagd, en niet zonder re den, dat 's Landsbestier, voor 139 millioe- nen buitengewone werken heeft doen stem men; dat ons arrondissement nogmaals de voltooiing niet krijgt van de vaart en dat zelfs het krediet van 253,000 fr. daarvoor over een jaar gestemd, niet behouden is ge weest. Evengenaamde raadsheer heeft aan voor zitter Colaert als lid van de kamers, ge vraagd of hij daarover geen uitleg kon geven en het middel laten kennen om toch einde lijk voldoening te bekomen. De Burgemeester heeft hem deze zonder linge antwoord gegeven De studiën zijn gedaan geweest maar er blijft nog de kwestie van 't water. Waar zal men water krijgen voor de vaart Er is ons (door wie M. Colaert!) gevraagd om te mogen gebruik maken van Zille- bekevijver en Dickebuscbvijver, maar voor het oogenblik kan daar geen kwestie van zijn. Och arme! welke kale en jesuïtische uit vluchten door onzen zeemenden Burgemees ter verziud, om niet meer lastig gevallen te zijn van onze kooplieden en ngveraars en niet meer te moeten aandringen bij ons kle rikaal en uitsluitend Ministerie tot bekomen de sedert zoolang gewenschte voltooiing der vaart van Yper naar Comen Men zou het waarachtig moeten gelooven. Waar zal men water krijgen voor de vaart, vraagt geveiusi Mt<!r Colaert Wel hoe, weet hij dan niet dat Yper door hare ligging, de overvloedigste waterbassins bezit van West Vlaanderen: dat er van 12 tot 13 millioenen kubieke meters water jaarlijks er in aangebracht worden, die men, behalve een kleine hoeveelheid, laat verlo ren loopen naar de zee, en dat, volgens de geleerde professor M. Annoot, die massa wa ter nutteloos verspild voldoende ware om al de steden der provincie er mede te spijzen M. Colaert zou ons willen wijs maken dat er geen water is om de vaart te vullen Hii is grootelijks mis. Het is door de macht'ran het opwellend onderaardsch water dat de tunnel te Hollebeke is ingestort Onze Burgemeester schgnt de pretentie te hebben meer te weten dan de Ingenieurs die de plans gemaakt, onderzocht of goedje keurd hebben, na ter plaats de studiën ge daan te hebben, en die zeker wel wisten waar zg het water voor de vaart zouden nemen Wg vragen aan advokaat Colaert met welk water de vaart van Rousselare naar de Leie, en die van de volkrijke en nijverige stad Roubaix ook naar de Leie gespijsd worden! Beide zijn zeker wel veel uitge strekter, belangrijker en van oneindig groo teren aftrek dan het eindeke vaart van Yper naar Comen die bg koninklijk besluit van 31 Januari 1863 reeds van openbaar nut is verklaard geweest en voor welker voltooiing wg alle jare te vergeefs petionneeren. M. K. Gerard, oud-leerling onzer Staats middelbare school, leerling in het Koninklijk Atheneum van Tongeren, komt in den alge- meenen prijskamp van het middelbaar onder wijs van den ln graad, den eersten prijs te behalen in wiskunde, met 88 punten op 100. Wij bieden den jongen bekroonde onze rechtzinnigste gelukwenschen aan. De Harmonie van de Maatschappij zal, den 27n dezer maand, de feesten van het Van Gheluwe's Genootschap te Brugge, bijwonen. De leden die hegeeren deel te nemen aan dit uitstapje, worden verzocht zich te doen inschrijven in het lokaal der maatschappij, den Dinsdag 22n en Vrijdag 25° 's avonds gedurende de repetitiën De leden der Liberale Jonge Wacht, die begeeren deel te nemen aan de liberale be tooging van Brugge, den Zondag 27 dezer, worden verzocht zich te doen inschrijven in 't lokaal, Zilveren Hoofd vóór Donderdag 24 dezer. Vertrek 7 ure 43 's morgens. Vertrek uit Bi ugge6 ure 31 's avonds. Prijs der reiskaartjes gaan en keeren: 2* klas 3 fr. 10: 3» klas2 fr. 05. Voor het Comiteit De Schrijver, A. MAAS. BURGERSTAND randen 11 tot den 18 Sept. 1903 Geboorten. Ghillebaert Rachel, Mondstraat. Mahieu Andreas, Klaverstraat. Vanbleu Maria, Hoornwerk. VandenbergheAmatus, Poperinghesteenw. Devos Magdalena, Zonnebekesteenweg. Devos Margaretha, id. Decheiver Valentina, Moscoustraat. Sagon Gaston, Lange Thouroutstraat. Dehaerne Hubertus, Schuttelaerestraat. Bultiauw Amandus, Rijselstraat. Borreman Joanna, Aardestraat. Victoor Albertus, Minneplein. Vandaele Maria, Eigen heerdstraat. Ramskindt Julianus, Veemarkt. Huwelijken. Vanvleteren Ludovicus, zonder beroep, en Debruyne Barbara, zonder beroep. Sterfgevallen Bartier Clementia, 50 jaar, huishoudster, echtgenoote van Vanbeselaere Henricus, Dickebusch steenweg. Opsomer Clemens, 83 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Kemmelsteenweg. Casteleyn Georgius, 10 dagen, Klaverstr. Yandenbussche Gustavus, 00 jaar, fa briekwerker, echtganoot van Gesquiere Ma thilda, Zaalhof. Segers Mauritius, 1 maand, Minneplein.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2