VAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. Liberale en Grondwettelijke Associatie Liberale en Grondwettelijke Associatie Zeventiende jaar. Zaterdag 10° October 1903 Nummer J14j<y2 DER STAD YPER. Openbare Vergadering der Liberale en Grond wettelijke Associatie voor al de kiezers van Yper, binnen stad en den buiten, den ZONDAG lln OC TOBER, ten 6 ure 's avonds, in het gewoon lokaal, Zaal der Oud-Pompiers, Seminariestraat. DAGORDE Gemeentekiezingen van 18 October 1903. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent fV drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ide die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenasti«at, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij 1 onderteekeud toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. DEIt STAD YPER. Openbare Vergadering van 4 October 1903. Zetelen aan het bureelde heeren Brun- faut, Voorzitter; Bossaert, Maleveys, Wydoo- ghe, Nolf, IweiDS, Labeyne, Decbièvre, Har teel, Beesau, Speybrouck, Vermeulen. Al de liberale kandidaten zijn tegenwoor dig. Men is letterlijk ineengedrukt. Zaal, bal kons, warmzaal zijn ingenomen, de leven digheid is overgroot, het vertrouwen staat op alle aangezichten te lezen. De heer Voorzitter bestatigt met eene •ware voldoening dat de toeloop grooter is dan ooit; bij ziet er eene zekere waarborg in van het toekomende succes en bedankt het publiek zoo talrijk naar de vergadering gekomen te zijn. De achtbare Voorzitter kondigt der verga dering aan dat drie kandidaten het woord zullen voeren. De heer advokaat Laheynezal in 't fransch spreken en de heeren Vermeulen en Brun- faut zullen hunne redevoering in 't vlaamsch uitspreken. Toéluichingen De heer Voorzitter geeft het woord aan den heer adxokaat Laheyne. Redevoering van den heer advokaat Laheyne: Mijnheer en. 't Is de eerste maal dat ik mij voor u bied om uwe stemmen te vragen voor een verkiesbaar mandaat. Ik ben u eerst en vooral bedankingen verschuldigd voor het goed onthaal dat gij Maandag 11. aan mijne kandidatuur gedaan hebt, dan hen ik u wellicht eene geloofsbelijdenis verschuldigd. Deze zal kort zijn. Mijne {denkwijze is van iedereen gekend; ik behoor en heb altijd be hoord tot de liberale denkwijze; mijn vaan del is het blauwe vaandelWat mijn pro gramma betreft, 't is het gemeentepro gramma der Ypersche liberalen. Indien gij mij in de naaste kiezing uwe stemmen wilt verleenen, mag ik u op voorhand van mijne volle verkleefdheid verzekeren voor de stof felijke en zedelijke belangen onzer oude stad, ik mag u verzekeren dat ik mij zal bevlijtigen de grondstellingen te doen zege pralen die in ons programma geschreven zijn in financieele zaak, in zaok van open bare werken, in zaak van onderwijs, in zaak van bestuur en in zaak ven gezond heidsleer! toejuichingen). Een der grootste grieven door het Journal d'Ypres, orgaan van het Ypersche klerika lisme, tegen de lijst der liberale kandidaten uitgebracht, is dat wij radico-socialisten zijn. De klerikalen hebben maar dat woord in den mond: de liberale lijst is de radikale lijst; de liberale Associatie is de zoogezegde liberale AssociatieHet woord liberaal kort af brandt hunne lippen. De gematigde ele menten bestaan niet meer onder ons, zeggen zij. Buiten de radicalen-socialisten, blijft er niets meer dan de overlevenden der doc trinaire partijversleten door den ouder dom en de doclrinale gebreken Dat het Journal d Ypres, welk deze toekenning ge geven heeft, het niet kwalijk neme, ik be hoor juist tot die gematigde liberale partij, vijandig aan alle buitensporigheden, aan alle overdrevene verzuchtingen, maar wijze- lijk vooruitstrever, bevredigd met al de nut tige hedendaagsche politieke hervormingen, aan al de uitvoerbare wenschen, met een klaar demokratisch doel en van algemeen belang, zooals de Evenredige Vertegenwoor diging en het Algemeen Stemrecht. Leven- dige toejuichingen). Het Journal d'Ypres zal voortgaan met mijalsook mijne vrienden, voor radi- kaal uit te geven. Dat is mij onverschillig. Men zal het niet gelooven. Wat aangaat hetgeen Reusje van mij kan zeggen, ik misacht het grootelij ks. Wij zijn de vijanden van den gods dienst, zeggen de klerikalen. Dit is eene stelselmatige leugenachtige beschuldiging en van alle tijden. Het is eene zoo ongegronde beschuldiging dat dezen zelve die ze ons in het aangezicht werpen er niet aan gelooven. Wat mij betreft, ik ben sedert mijne kinds heid opgevoed geweest in den katholieken godsdienst, ik heb geleerd hem te eerbiedi gen, en ik heb er nooit aan ontbroken. Maar ik eerbiedig ook al de andere gevoelens, al de andere rechtzinnige overtuigingen, al de philosophische denkwijzen, en dat omdat ik liberaal ben, dat ik verdraagzaam ben, om dat ik, gelijk het mijn vriend Nolf over eenige dagen zeide,5 een vurige en over tuigde partijganger ben van die kostbare vrijheid onder allen: de vrijheid van ge weten! Langdurige toejuichingen). Volgens de klerikalen willen wij de ver wereldlijking der Hospicen enGasthuizen: wanneer de liberalen ziek zijn, zegt het Journal d' Ypres, nemen zij hunne toe- vlucht tot de zusters van liefde, maar zij wilten de nonnen uit onze Hospicen en Gasthuizen verwijderen. Dat zijn de eigen woorden van M. Colaert, uitgespro ken in 'c Volkshuis. Welnu dat is geen waar, dat is nooit geweest. En de oude libe ralen die gedurende vijftig jaren te Yper aan bet bewind geweest zijn, hebben nooit ge zocht de zusters uit het gasthuis te verjagen. Overigens, M. Nolf, in zijne vorige redevoe ring, beeft over die leugenachtige beschul diging recht gedaan, en ik dring niet verder aan. De schoonste van al de grieven tegen onze lijst verzameld, 't is dat wij onbekwaam zijn onder opzicht van bestuur. Men impro viseert kandidaten, zegt het Journal d' Y- pres, men improviseert geene bestuurders. En het orgaan der klerikalen heelt het na melijk gemunt op de drie advokaten die zich op onze lijst bevinden en die, zegt het, indien zij eenen proeftijd gedaan hebben als advo katen, geene de minste kennis hebben van de bestuurlijke practijk. Dit is een dwaas vermoeden dat eerst zou strekken om te be wijzen dat men nooit moet denken een be stuur omver te werpen dat aan het bewind is en dat alsdan tegen de klerikalen zelve keert. Waarom heeft eene gebeele lijst nieuw gekomene klerikalen, zonder eenigen be stuurlijken proeftijd, in 1890 getracht het liberaal bestuur omver te werpen Zij had den in de bestuurlijke wetenschap aangebo ren de heeren Begerem, Boone, Breyne, Iweins d'Eeckhoutte en tutti quanti? Eh nu (ik laat de nieuwe katholieke kandidaten ter zijde) indien de meerderheid der katho lieke raadsleden, die nog aan het bewind zijn, twaalf jaren proeftijd, en M. Colaert, in 1887 benoemd, zestien jaren proeftijd noo- dig gehad hebben om er toe te komen bewijs te geven van bestuurlijke hoedanigheden, zoo erbarmelijk als deze die wij hebben kun nen bestatigen (de stadsfinanciën in gevaar gebracht, de kas der Godshuizen met een te kort) mag ik u verzekeren, Mijnheeren, dat indien gij ons helpt het klerikaal bestuur omver te werpen, wij geen zulken langen proeftijd zullen noodig hebben om tot eenen toestand te komen die anderszins deftig en anderszins bloeiende zal zijn dan den tegen- woordigen toestand. [Levendige toejuichin gen.) Wij zullen het voorbeeld volgen van het oud liberaal bestuur tegen het welke nooit eene grief is gemaakt geweest van wege onze ergste vijanden, zelfs ten tijde der kon- trool van Me Colaert, nopens bet goede be stuur der stadszaken. Indien zulkdanige grief bestaan had, zij zouden niet nagelaten heb ben zich ervan meester te maken Welnu, zien wij het manifest uitgegeven in 1890 door de klerikale kandidaten, en dat gediend heeft voor de kiezing en de klerikale zege praal van 1891. Wat vinden wij er in als grieven? Ik merk Vijftig jaren bekrompene en klein- geestige politiek van willekeur en uit- sluiting, van oorlog legen onze gods- dienstige denkwijze en tegen onze duur- baarsle overtuigingen! Leugens! stel selmatige leugens, zooals ik het hooger zegde. De liberale partij heeft zich meester gemaakt van al Je plaatsen. Al de open bare besturen zijn in hare handen. Voor haar al de gunstenniets voor dezen die de liberale gedachten niet deelen! Keert de rollen om, mijnheeren, en vervangt het woord liberale door het woord kleri kale, gij zult juist het afbeeldsel hebben van den tegenwoordigen toestand. [Gelach, trappelingen en toejuichingen). De koophandel, eertijds zoo bloeiend, vermindert van jaar tot jaar. En nu dan De bevolking doet niets dan vermin deren. Zij is klaarblijkelijk dezelfde geble ven sedert de aankomst der katholieken. De nijverheid verkwijnt en dreigt zelfs te verdwijnen. Waar zijn de nieuwe fa brieken? Hoever is de voltooiing der vaart? Wij zullen er komen. Het middel om de nijverheid in te planten en uit te breiden is onlangs aan- getoond geweest door een onzer mede- burgers (M. Annoot.) Wij moeten een beter en overvloediger water hebben. Beter voor het verbruikovervloediger voor de behoeften der nijverheidWij hebben het slechtste water van 't land, en, tot overmaat, is men somtijds nog verplicht ons op rantsoen te stellen derwijze, niet al leen den teugel der nijverheid tegen te hou den, maar nog om het gebrek in de huishou dens te brengen Het huidige (liberaal) bestuur, alleen- lijk bezorgd den oorlog te doen aan het vrije en godsdienstig onderwijs, besteed- de het derde van het gemeentebudjet aan het openbaar onderwijs! Nog leu gens en laster 1 Maar waar ziet men daarin een enkele grief tegen het goed beheer, het goede be stuur der stadszaken en financiën? Geene. Het geheele van al die grieven kan samenge vat worden in ééne: Maakt u weg dat ik er kome! [Gelach en toejuichingen En ik verzeker u, Mijnheeren, dat indien de klerikalen hadden moeten overwinnen door bewijzen in 1891, en niet door zekere andere middelen waarop ik niet meer moet wederkeeren, het gemeentebestuur der stad Yper nooit zou opgehouden hebben liberaal te zijn. Bravo's Volgens de bekentenis zelve van voor- o name liberalen, zegt het Journal d'Ypres, indien de liberale lijst zegevierde, zouden wij een College hebben zonder Burgemees- ter en Schepenen, een stadsbestuur zonder bestuurders 1 Ik geloof ten eerste geen oogenblik dat een voornaam liberaal be kwaam zij tranen te gaan storten in den giletzak der opstellers van 't godvruchtig Journal en hun dwaasheden van dat gehalte te gaan vertellen Maar onderzoeken wij een oogenblik die mogelijkheid. Ten eerste, wat willen wij en waarom strijden wij Eerst en vooral, wij strijden om de meerderheid te hebben, om het klerikaal be stuur omver te werpen. En aannemende dat die hoop zich ver wezenlijke, beschouwen wij voorop den toestand die ons zal gemaakt worden, met de grootste kalmte en zonder de minste vrees, zeker van de oplossing te vinden die zal noodig wezen. Indien onze tegenstrevers zich inbeelden dat de liberale kandidaten en dezen die hen naar den Raad zullen zenden zeer verlegen zullen zijn om het vertrek der heeren Colaert en Cia, van die onmisbare bestuurders, dat zij gerust HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1