ELROSE Onze plakbrieven. Onze behendige bestuurders De klerikale lijst. De Goede Bestuurders! Altyd Bestuur! HAAR HERSTELLER VERSGHILLIGE TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, M Uit ter hand te Koopen RECHTSTREEKS UH DE EIUHDEH INGEVOERD t' r. zijn verdwenen, vereten, verteerd. O. P. op. Zoekt er achter. Oelach Wanneer de klerikalen aan 't bewind ge komen zijn, verweet de heer Baron Sur- mont, dat zij altijd te kleine credieten in 't budjet brachten om op het einde van 't jaar met ronkende overschotten voor den dag te komen, maar dat zij dan aanzienlijke som men moesten wederbeleggen in 't budjet van het volgende jaar. Gedurende de 12 laatste jaren van het li beraal bestuur hebben de liberalen 230,676 fr. wederbelegd, dit is gemiddeld 20,612 fr. 50 c. 's jaars, en er waren in die som be grepen 43,557 fr. 55 c. voor de muurschil deringen en 37,023 fr. 03 c. voor het afbre ken der vesting en het vullen van den Boter - plas. Een buitenkansje waaruit de klerika len nu profijt trekken. En M. Surmont, in 9 jaren, hij die dat aan de liberalen verwijt, had er gemiddeld per jaar voor 38,698 fr. 68 c en het bestuur Colaert in 4 jaren heeft er gemid deld per jaar voor eene som van 62,911 fr. 87 c. En ziedaar nu onzen Burgemeester. De achtbare Voorzitter bewijst, cijfers in de hand, dat al het stoefen over het finan cieel beheer van M. Colaert maar oogenver- verblinding is en dat zijn fameus overschot uitloopt op 5.173 fr. M. Colaert boft en stoeft altijd met zijne overschotten en het werk dat hij gedaan heeft, maar hij vergeet te zeggen dat hij op het gemeente-fonds alleen in de 12 laatste jaren ontvangen heeft fr. 271,257-77 meer dan de liberalendat hij daarenboven van het bijzon der fonds, (wet gestemd in 1889) gedurende 12 jaren meer ontvangen heeft 181,602-00 Hetwelk een totaal maakt van fr. 452,859-77 Dat is gemiddeld 37,738-31 meer 's jaars. Daarenboven zijn omtrent gemiddeld fr. 20.000 's jaars ontvangsten meer bij te voe gen voor verkochte gronden. Nog bij te voegen gemiddeld 2000 fr. 's jaars voortkomende van de belasting op de orgels die men uit de beurze van den scha- melen herbergier duwt, die op karnaval en feestdagen bal geven. Ziedaar een reglement, herbergiers, dat de liberalen gaan veranderen, rekent er op. (Algemeene toejuichingen.) Er is dus verteerd en weder te beleggen voor het volgende jaar eene som van 84.686 fr. dat maakt een zuiver overschot van 5,173 fr. hetgeen verreis van 89,859 waarmede zij zoodanig stoeffen in 't Volks huis. Luidruchtige toejuichingen De stand en 't water. Mijnheeren, onze burgemeester heeft een stand beloofd aan de burgerwacht om zich te oefenen in het schieten met het krijgsge weer. De Staat en de provintie waren van gedacht voor een groot deel tusschen te komen. M Colaert moet aan zijne belofien te kort blijven omdat hij geen geld heeft, niettegenstaandd zijn overschotvan 89.859 franks!!! En het bataillon hadde niet meer moeten naar't kampgaan,om zich te oefenen.Meenen en Kortrijk zouden ook naar Yper gekomen zijn, vanwaar profijt voor de stad, maar er is geen geldl [Gemurmel). M. Colaert had nog beloofd, voor hetgeen de waterkwestie betreft, pompen te plaat sen op de Kruisstraat en op 't Hoornwerk, en al zijne beloften zijn in 't water gevallen bij gebrek aan hulpmiddelen, altijd spijts zijn fameus overschot van 89,859 fr.!!! Van alle kanten, 't is een zwanzen). M. Colaert wilde kost wat kost boompjes planten en wij hebben boompjes. En het Journal d'Ypres durft nog be- weeren dat wij geene grieven in te brengen hebben tegen het klerikaal bestuur, 't Is waarachtig dwaasheid! [Bravo's). Nog een woord: Mistrouwt u, Kiezers van Leugens, bedrog en omkooping. Vooruit dus, Mijnheeren voor het recht en de rechtvaardigheid Vooruit! voor het geluk en den bloei onzer duurbare stad[Geestdriftige toejuichin gen). Wij hebben beslist, zegt de heer Voorzit ter, geene bezoeken aan de kiezers te doen, ten eerste omdat het omogelijk is voor de kandidaten bij 40o0 kiezers te gaan, en dan omdat vele dezer goede lieden zouden kun nen gekrenkt worden in hunne belangen. [Zeer wel. Om te eindigen noodigt de achtbare spre ker al de tegenwoordige personen uit hun ne krachten te vereenigen om de zegepraal te bekomen der liberale lijst en al hunne vrienden en kennissen te bewilligen zich bij hen te voegen. Bravo's) Indien allen hunnen plicht doan den 18 Oc tober aanstaande, zullen wij het stadhuis weder veroverd hebben. Weg dus met de leugenaars, zeuraars, be driegers, omkoopers! en weg met geheel het kalotenras. [Langdurige en geestdriftige toejuichingen.) Een werkman kiezer vraagt het woord om te protesteeren tegen de uitbanning waar mede de liberale arbeiders getroffen zijn. Al dezen die de denkwijze onzer meesters niet deelen, zegt hij, zijn werk geweigerd en al de werklieden moeten voorzien zijn van een briefye van hunnen pastoor, voor aleer werk te bekomen. De werklieden willen dat juk niet meer verdragen en 't is daarom dat zij voor de li beralen zullen stemmen. [Langdurige toe juichingen. De plakbrieven der liberale Associatie, die de kiesvergaderingen aankondigden, zijn op verscheidene plaatsen gescheurd geweest na. melijk aan den hoek der klaverstraat. In deze laatste plaats is de dader dezer overtre ding een zekere D De gepatenteerde plakker, Valère Gilon, heeft zich vrijdag bij Dbegeven om hem te doen opmerken dat hij het recht niet had de plakbrieven af te trekken welke hij op de openbare plaatsen van bekendmaking plakte. Dheeft hem geantwoord.- De libe rale plakbrieven mogen niet geplakt worden op eenen muur toebehooren- de aan bet stadsbestuur, M. G. B... heeft mij gezeid ze af te trekken, ik heb het gedaan en zal het nog doen In tegenwoordigheid dezer ongelooflijke houding üeeft Gilon zich vrijdag avond in het commissariaat van politie aangeboden om te vragen dat een agent hem zou verge zellen om het wanbedrijf te bestatigen dat opnieuw zou bedreven zijn uoor D... Er werd hem geantwoord dat er geen gev ;>lg kon ge geven worden aan deze vraag, ten ware de Burgemeester de toelating gaf aan eenen agent de overtreding te bestatigen Is het niet echt schandalig Kan er dan geen recht meer zijn voor de liberalen11 Wat denkt er de heer Procureur des Konings van??? In onze vorige artikelen hebben wij reeds genoegzaam bewezen door treffende voor beelden hoe slecht beradenj het Journal d' Ypres is met onze burgervaders te doen doorgaan voor behendige bestuurders Wij denken dat het herkasseien der Jan- seniusstraat en het afbreken van den stand, die de ©ogen uit het hoofd gekost hebben, zouden moeten voldoende zijn om het tegen overgestelde te bewijzen. Hunne onbekwaamheid en hunne zorge loosheid zijn er op eene beslissende wijze be wezen geweest, maar daar wij den Moniteur van 't stadhuis willen overtuigen zullen wij een oogenblik spreken van het aanleggen der statieplaats, andere verkwisting. Iedereen herinnert zich nog dat zij moest opgemaakt zijn voor de aankomst van den Gouverneur. Al de voerlieden, groote en kleine, met één of twee paarden, zelfs met ezels en muilezels, waren gelast met het vullen van een deel der vestingen; niet al leen goten zij er aardein, maar ook de vuil nissen der stad. Geen toezicht, 't Einde de week gingen zij naar hol stadhuis het bedrag onlvaDgen van hunne fantasistc rekening en zij werden ruimschoots betaald. Geen een onzer uitmuntende raadsleden had durven protesteeren tegen die verkwis ting die de algemeene verontwaardiging ver wekt had. Zij hadden die uitbating van de gelden der lasten betalers laten voltrekken alsof het de natuurlijkste zaak der wereld ware: eene verkwisting meer of min laat hen onverschillig en koel. Dit werk heeft aan de stad omtrent 25,000 franken gekost, in dien het in onderneming ware gedaan ge weest, zou het de helft niet gekost hebben. En het Journal d'Ypres durft die schaamtelooze verkwisters uitgeven voor behendige bestuurders. Neemt het de Yper- lingen dan voor onnoozelaars? De meest in 't oog springende personen der klerikale partij zijn verdwenen. M. Surmont stelt zich niet meer voor. M. Boone trekt zich terug. Is het onbescheiden er de oorzaak van te vragen? M. D'Huvettere stelt zich weer voor, voor den schijn, want iedereen weet dat hij nooit geen voet in den Raad zet. M, Iweins d'Eeckhoutte, zoon, is gedwon gen geweest, hij leent zijnen naam, hij is on bekend te Yper waar hij nooit is. Schoone wanorde in de strijdige klan. Gisteren waren de burgerlijke Godshuizen vóór de Rechtbank gedaagd doorM. Angillis, die het niet verschijnen van het liefdadig- heidsbestuur heeft kunnen inroepen. Dit was zelfs niet vertegenwoordigd. Is er dan niemand meer die zich bezig houdt met de belangen van den arme! Politieke feesten inrichten op St. Pieters, met het geld der lastenbetalers, is een doel dat niet van vindingrijkheid ontbloot is 1 Indien het geen bestuur is, zou het wel kunnen omkooping zijn BURGERSTAND van den 2 tot den 9 October. 1903 Geboorten. Moniez Maria, Doorgangstraat. Slembrouck Jozephus, Pilkemstraat. Coffyn Maria, Klaverstraat. Mailliard Hector, Poperinghe steenweg. Priem Marcelus, Ealfvaart. Parein Sidonia, Nchuttelaerestraat. Beyst Oscar, Tempelstraat. Moreau Blanca, Mondstraat. Hoste Arthur, Neerstraat. Heughebaart Esther, Neerstraat. Doolaeghe Arthur, Oude konijnstraat. Werrebrouck Ivonna, Aardestraat. Bonte Leo, Bukkerstraat. Lowagie Maria, Lange Thouroutstraat. Hennaert Maaie, Boesingbestraat. Huwelijken. Garrein Julianus, aardewerker, en La place Maria, kantwerkster beiden te Yper. Moereman Maxtmilianus, notarisklerk, en Bartier Irma, zonder beroep beiden te Yper. Depuydt Nestor, hovenier en Demey Rachel, zonder beroep beiden te Yper. Sterfgevallen. De Braeckeleer Maria, 74 jaar zonder be roep weduwe Vandenbosch Garolus, Pope ringhe Steenweg. Santorum Maria, 31 jaar huishoudster, echtgenoote Verminck Arthur Paddepoelstr. Schoonh:ere Maria,, 7 jaar St. Chrisstof- felstraat. Derutterre Mauritius 3 weken Kie ken markt. Bague Clementia, 72 jaar zonder beroep ongehuwd Poperinghe steenweg. Lozie Jozephus, 77 jaar zonder berol weduwaar Dehaene Rosalia Rijsselstraat Segers Martha, 4 jaren Minneplein Moreau Blanca 2 dagen Mondstraat Vermeersch Coleta, 68 jaar zonder berj weduwe Dewaegenaere Petrus, Poperin 1 steen weg. W Diamanten Bruiloft Wouts Victor, en Dufour Hortentia. reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Pad. Iloofd-Dépót: 26, ruoÉtienne-Mircd, Parijs. 'Ie bekomen bij M. Raym. OMMESLAGhI mercerie-, en reukverkooper. Groote Marll 55, Yperen. De Bloemvazen, dit jaar gegeven bi elk pak. De Beukelaer's fin-fin Chocoladi zijn ontegensprekelijk de schoonste van seizoen. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en t( genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. De» pillen worden maar verkocht per doos, a& 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet Poperinghe Monleyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en in a de goede apotheken. H N O P3 Pn H P3 - g NI e3 tfS. s aT <?i o o o iP g> I3 'g twee Engelsche biljards twee Schuiftafels een wasch machien nieuw stelsel een Salon stoof met marmeren plai een phonographe met vele roller een hoeveelheid herberg spelen. Alles in zeer goeden staat. Zich te bevragen ten bureel va dit blad. OPGELOSTE PERU GUANO AAN OHLENDORFF Alléén echt wanneer de zakken van onze zegels voorzien zijn en ons gedeponeerd fabrieksmerk een hoorn van overvloed in roode kleur, dragen. De Opgeloste Peru Guano van Ohlendorlf, sedert 10 jaren door onzj voorgangers en ons geleverd, blijft ontegenzeggelijk steeds de voornaamste aller volledige meststoffen, onovertroffen voor aardappels, haver, vlas, groenten en verder voor alle veldvruchten, waar bijzondere waarde aan uitmuntende kwaliteit gehecht wordt. Zij is buitendien bij alle weersgesteldheden de meest vertrouwbare meststof. Bij haar geen verlies, zooals bij zekere minerale zouten na zware regens, maar volle- dige opname aller voedende bestanddeelen door de planten. Anglo-Continentale (vorm. Ohlendorff'sche) Guano-Werke ANTWERPEN, Augustus 1903. 8, PRUINENSTRAAT. iisr. a eHBi imn-™— MEEST GEZOCHTE co o 05 u 01 O W O bC 73 U 0> -u cö r-i S-. P. CD 0 W3 fcO 0 A A <N CO O O O O O 00 CO CO cö O f O O O CD CD O o o O O 8 co oc C> CQ co O O O O O O co O O O O O O co O O o O ir- t— Tf r—4 03 *0) E-itóhdHpa<!eqH ÏO O* cn u O Groote keus van PERU GUANO, met een stikstofgehalte van 12 tot 14 ONDER CONTROOL DER STA ATS LABOR ATORIUMS

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 4