MARTHA De Duivel op 't Dorp. 9 't Is waar. Yper is aan ons! Wat zal het parket doen Waarheid, Vrijheid en Dwang. De Werkstakingen Uitslag der Kiezing, STADSNIEUWS. Vlaamsche Ster. de Krankzinnige, Examen. en moet, vroeg of laat verdwijnen en het geloof vernietigen. Het Journal d' Ypres heeft eene waarheid gezeid, nog is deze waarheid niet volledig. Wij houden er nochtans aan hem akte te geven van zijne rechtzinnigheid. In zijn Nr van Woensdag 11., lezen wij inderdaad in de2° bladz. 1" kolom: - Onze tegenstrevers vereenigd voor de »\kiezing, hebben eenkrachtdadigen strijd geleverd, wij bekennen het, en behalve - de laatste dagen, hebben zij zich eerlijk gedragen Met het verlof van het Journal d'Ypres is de kiesstrijd, door de liberale partei gele verd, eerlijk geweest, eerlijk onder alle op zichten, de laatste gelijk de eerste dagen. Er is haar niets, volstrekt niets te verwij ten. Wij dagen't is gelijk wie uit een feit, eene daad van drukking, van omkooping, zelfs van bedreiging op de rekening onzer partij aan te stippen. Wij zijn het niet die politieke feesten in gericht hebben op St. Pieterswijk, acht en veertien dagen vóór de kiezing. Wy zijn het niet die eenige straatloopers gezonden hebben, opgeleid door meer of min eerlijke lieden, om zich zat te drinken in de. herbergen, in de hoop alzoo de stem der herbergiers te winnen. Wy zyn het niet die van deur tot deur gegaan zijn om stemmen af te koopen voor vijffrankstukken Wy zyn het niet die bedriegelyke beloften zijn gaan doen aan den kiezer, en bedreigin gen in den mond hebben gehad voor dezen die weigerde zyne partij te verraden en eene eerloosheid te begaan. Wij zyn het niet die vuile schimpschriften uitgegeven hebben gelijk Reusje— waar- in men de eerlijkste personen der stad belee- digde, minachtte en spotte met'hunne gebre- j kelijk heden. Wij zyn het niet die bedrogen en gezeurd jj hebben. j Altijd en overal is onze strijd eerlijk ge- s weest. Wij betreuren het grootelyks zooveel niet 1 te kunnen zeggen van onze tegenstrevers. I Hadden zij gehandeld gelijk wij, op eene Yper verlost geweest zijn van het klerikale j juk dat haar sedert 12 jaren verdrukt. De j kiezing van Zondag zou onbekwame be- l stuurders van het stadhuis gejaagd heb- I ben, die het middel gevonden hebben de stadsscbuld van 353,000 fr. te ver- j hoogen toen zij gedurende hunne 12 jaren I bebeer eene ontvangst van 452,859 fr. meer ontvangen hebben dan de libera len gedurende denzeltden tijdsverloop, voor 251,163-55 fr. stadselgendommen te verkoopen, het kapitaal der Hos- picen van 107,327 fr. 66 c. te ver minderen, dewijl er daarenboven in dat bestuur een te kort is van meer dan 100,000 fr. dat volgens de wet door de stadskas moet aangevuld worden. Ja, wij herhalen het, zonder de stemop- koopingen, zonder de verleiding, zonder de braspartijen zou het blauwe vaandel op het stadhuis gewapperd hebben. Meer dan één Yperling moet thans in bittere overdenkin gen gedompeld zijn. En ondanks alles is Yper liberaal. Niettegenstaande hunne 12 jaren bestuur; Niettegenstaande hunnen invloed op 1700 ondersteunden van Disch en Hospicen en op al hunne beambten Niettegenstaande den laffen laster van hun Reusje; Niettegenstaande de loopingen van al de pastoors der stad Niettegenstaande hunne politieke feesten en braspartijen Niettegenstaande dat er verscheidene wel bekende klerikalen, beioofd van hun kies recht, of nog te jong, aan de stemming heb ben deelgenomen, bekomen de klerikalen eene zeer kleine meerderheid. M. Golaert heeft 50 stemmen boven de volstrekte meerderheid! MM. VandenBoo- gaerde en Lemahieu bekwamen ééne stem boven de volstrekte meerderheid 1 Indien de wet geëerbiedigd wordt, indien 1 de stemmen der klerikalen, die gestemd hebben zonder recht afgetrokken worden, komen zy er vijf te kort en MM. Nolfen Dechièvre zijn gekozen. Voortaan is 't WIJ die in naam der meerderheid van de Yperlingen zullen spreken. Leve het liberale Yper!!! Gedurende den kiestijd zyn de liberale plakbrieven, op de muren der stad aange plakt op verschillige plaatsen gescheurd en bestreken geweest met modder. Eenige straatloopers zijn op heeter daad betrapt en bij de politie aangeklaagd geweest. Zullen zij vervolgd worden t Men vraagt ons of: 1° Een persoon veroordeeld voor smokke larij den 30 December 1902, vóór de recht bank van Kortrijk, tot 8 maanden gevang, 2° Een persoon veroordeeld voor verhee ling den 23 Juli 1903, vóór de rechtbank van Yper tot 15 dagen gevang, 3° Een persoon geboren den 2 September 1973, en die Zondag zijn gaan stemmen, stem recht hadden en niet vallen onder de toepas sing van het art. 215 van het kieswetboek. Wij laten aan het parket de zorg op deze vraag te antwoorden en te toonen aan het volk dat de klerikalen. gelijk al de andere burgers, gehouden zijn de wetten na te leven. Een kiezer vraagt ons aan welke straf een persoon zich blootstelt die, bij de ope ning der stembus een bulletijn zou in zijnen zak steken Wij moeten ons bepalen met dien kiezer, die zijnen naam niet zegt, te verzenden naar het art. 213 der kieswet net eenige, het zekerste om in po litiek over de waarde der grondbe ginselen eener partij te kunnen oor- deelen, is van die grondbeginselen, die princiepen aan de openbare mee ning te onderwerpen. Niemand zou durven tegenspreken. Alwie met de waarheid voor de openbare meening verschijnt, mag gerust en met fierheid het hoofd recht houden. De politieke partij, die de waar heid voor grondzuil heeft, hoeft niet te vreezen. Die partij mag zich gerust stellen en zonder kommer dulden dat de menigte de schriften harer tegen strevers leze en derzei ver woorden aanhoore. Hier hoeven wij niet te zeggen dat eene politieke partij die, zonder vas te onzekere princiepen, maar door list, logen, bedrog en dwang aan 't roer van stadszaken komt, dat zulke partij alle belang heeft de waarheid onder den domper te houden en het licht uit te dooven. Dat men nu de handelwijze der beide partijen, die de steden in twee kampen verdeelen, in vergelijking brenge en oordeele. Van den eenen kant zien wij de liberale partij, die onbewimpeld, met ontrolde vaandel, met haie princie pen in den helderen dag verschijnt, en ze onverschrokken onder de volks menigte verspreidt, bij middel der drukpers en der openbare discussiën. Van een anderen kant zien wij de priesterspartij die, ondanks haar zeiven van de vrijheid der drukpers gebruik maakt, niet om hare ge dachten, hare strevingen te versprei den, niet om hare zoogezegde grond stelsels aan de openbare meening te onderwerpen, neen, maar slechts om leugen te verspreiden, om hare te genstrevers te lasteren. Van deneenen kant zien wij de libera le partij die trachtte overtuigen; van den anderen kant, de priesterspartij die hare lezers tracht te misleiden. Het liberalismus wil en eischt vrij heid, waarheid in zake van kiezing en wij zien de priesterpartij alles in het werk stellen om zulks te beletten. De priesterpartij schrikt en beeft bij de gedachte dat de waarheid eens onder het volk dringe; ja, die partij aarzelt niet met de eeuwige doemnis te bedreigen, dezen die stoutmoedig genoeg zouden zijn om te onderzoe ken langs waar men de princiepen van recht en waarheid vindt, Zulke partij zou zich voor altijd verloren achten, indien zij er niet in gelukte de rede en het gezond verstand te versmachten. Is het dan te verwonderen dat die partij allerlei middels in het werk stelt, zich van preek- en biechtstoel bedient, om de menigte te beletten de ware princiepen van het liberalis mus te waardeerendat die partij niet gedoogt dat de openbare mee ning wete waar het liberalismus naartoe zou willen, wanneer het aan 't bewind zijn zal. Die overgroote angst, die schrik kelijke vrees van de waarheid onder de volksmenigte te zien dringen, be wijst genoeg en beter dan wij het zouden kunnen schrijven, dat de priesterpartij en hare grondbeginse len geheel en gansch met de alge- meene welvaart strijdig zijn en dat zij slechts met logen en bedrog kan staande houden. te Halewijn. Reeds verscheidene fabrieken zijn weder om in volle werk 't is te.hopen dat binnen korte het werk overal zal hernomen worden. Donderdag laatst moest eene vergadering van stoeldraaiers met de fabrikanten door deze laatste gevraagd plaats hebben met het goed gedacht tot eeuo overeenkomst te geraken. Volgens de inlichtingen door de fabrie kanten ontvangenwaren de werklieden wel besloten deze vergadering bij te wonen, toen ze Woensdag in eene vergadering ge houden te Halewijn in de Maison du Peuple» door een redenaar opgehitst en benauwd gemaakt werden; hun zeggende dat, aangezien ze bijna allen Belg waren, deze welke zouden durven het woord voe ren, aan de politie zouden aangeklaagd, en natuurlijk aan de grenzen zouden geleid wordendie laffe logentaal heeft de werk lieden besloten de vergadering niet by te wonen. De fabriekanten teekenen krachtdadig protest tegen zulke schandalige logentaal. Er was zelfs besloten noch politie noch gazetschrijver in die vergadering te aan vaarden; gelijk het immers in de voor gaande vergaderingen gebeurd is, de werk lieden welke diezelfde vergaderingen bijge woond hebben, zijn daar ten volle van overtuigden in iedereen dezer is er verze kering gegeven geworden, dat er niemand, nadeel noch wegzending voor feiten van werkstaking zouden geschieden. De fabriekanten betreuren deze handel wijze en weten niet wanneer deze werksta king een einde zal nemen. Voor wat de vernissers aangaat, zij heb ben aangeboden pr «w -j door deze te laten doen, ten einde hun te bewijzen, dat ze met de nieuwen tarief, meer geld dan vroeger gingen wiunen; dit voorstel werd door de afgevaardigden zoo goed als aanveerd; maar in de vergadering gekomen bij gezel Goer- landt werd dit ernstig voorstel verworpen. Men moet dus bemerken dat er kwaad willigheid en ophitsing bestaat. Wat de baremakers betreft, of beter het uitzagen der baren met de machiendaar van is nog in geene enkele vergadering kunnen gesproken worden. Gezien dien treurigen toestand, hebben de fabriekanten besloten, betere tyden af te wachten. Gent. De toestand blijft dezelfde. 6 liberalen, 5 klerikalen en 5 socialisten. Ostende. Liberalen gekozen. Brussel. 8 liberalen, 4 socialisten en 4 klerikalen. De toestand blijft dezelfde. Antwerpen. De liberalen hebben eene meerderheid van 973 stemmen op 24 buree- len. De uitslagen zijn schitterend voor de liberale partij, ondanks de oneerlijke mid delen van de klerikalen. Brugge. Klerikalen. Nieuwpoort. Winnen 2 zetels, de ka tholieken waren reeds 20 jaren aan 't be wind. Tongeren. 8 klerikalen en 3 liberalen. Veurne. Klerikalen. Thourout. Klerikalen. Meenen. Klerikalen. Oostduinkerke. Liberalen. Woumen Liberalen, katholieken versla gen. Meesen. Liberalen. Nieuwkerke. Liberalen. Staden. 1 liberaal, M. G. Meersseman, 727 stemmen, tegen Masureel, klerikaal, 498 stemmen. Reninghelst. De lijst van den pastoor weg. Becelaere. De lijst van den pastoor weg. Is het niet betreurenswaardig te hooren zeggen de lijst van den pastoor IHij die hem met zijne kerk zou moeten bemoeien in plaats van met politiek, 't Is schande en zoo zijn er veel parochiën waar de pastoor mees ter speelt in de politieke kwestie, In plaats te mogen zeggen de pastoor in de kerk en de burgemeester op het stadhuis. Zoo zou het moeten zijn. West-Vlaanderen herleeft onder liberaal opzicht. Op Zondag, 8 November aanstaande, geeft deze maatschappij hare eerste vertoo ning van het tooneeljaar 1903-1904, met de medewerking van Mevr. Hebbelynck, van Antwerpen, Mevr. J. Ossieur, en Mej. Z. Devers, leden. Als naar gewoonte zal het bestuur niets verwaarloozen om de vertooningen aan trekkelijk te maken en het publiek eenen aangenamen avond te doen doorbrengen. De eerste vertooning zal samengesteld zijn uit: Drama in 3 bedrijven en voorspel, en uit het blijspel, Het orkest onder het bestuur van M. Tasseel zal in de tusschenpoozen de schoon ste stukken van zijn repertorium uitvoeren. Alwie zich wil laten inschrijven voor een abonnement of begeert kaarten op voorhand te bekomen, wende zich tot den heer KAREL DE WEERDT, drukker, Rijselstraat. De tweede vertooning is vastgesteld op Zondag 13n December. De derde, op Zondag, 10" Januari. De vierde, op Zondag, 7a Februari. De optevoeren stukken zullen later bekend gemaakt worden. Mijnheer GERARD WYCKHUYSE, stu dent aan de Hoogeschool van Gent, heeft met succes zijn 1® examen van kandidatuur ia wysbegeerte en letteren afgelegd. - 1"». w UVUU Ill I rr» o o bi

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2