MARTHA De Duivel op 't Dorp. Les Maris de Léontine IMI. ZB-A-ZDIIN" ELROSE Het Postkantoor vaa Amsterdam in brand. STADSNIEUWS. Examens. Een dief. Vlaamsche Ster. Franseh Theater. Solo Slim. Maatschappij Burgerwacht. Jozef Benedictus Suvée. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, KAAR HERSTELLER Plantaardige Geneeskunde 43°f:g-ngen Geheime ziekten Brussel (Midden) Populierstr. 14 A VENDUE OPGELET. Dinsdagavond, omstieeks middernacht, brak een geweldige brand uit, in het midden postkantoor van Amsterdam, geleg-n achter het Koninklijk paleis. Het vuur sloeg uit in de bureelen op de derde verdieping vaD het gebouw waar de postbeambten een uur vroeger, nog aan den arbeid waren. Het vuur nam dadelijk groote uitbreiding en weldra sloegen de vlammen hemelhoog uit het dak. De brandweer snelde op 't eerste noodsein toe, doch aan 't overmeesteren van 't ver nielend element viel niet te denken. De spui ten werden in werking gestel en de bezorgd heid der brandweer was enkel de lagere verdiepingen te bevrijden. De derde verdie ping brandde totaal at en alles wat de bu reelen aan registers, briefwisseling en couranten bevatte, ging in de vlammen op. Onnoodig te zeggen dat de schade aanzienlijk zal wezen. Burgemeester en wethouders be vonden zich de eersten ter plaats; gansch Amsterdam mag men zeggen was toege stroomd om de ijselijke brandramp te aan schouwen; 't was inderdaad lang geleden dat zich dergelijke ramp alhier nog voorgedaan had.- Daar het postkantoor een splinternieuw modern gebouw is, pas sedert een vijftal jaren gebouwd en er de noodige voorzorgs maatregelen tegen brandgevaar zijn geno men, begrijpt men niet hoe 't mogelijk is geweest dat het vuur zulke snelle uitbreiding nam. Ook ontstaat in zekere kringen de ver denking van kwaadwilligheid. Wij vernemen met genoegen dat de ser - geant Norbert Delattre, en de kaporaal Fitance, leerlingen der Regimentschool van het 3d* linie, in garnisoen in deze stad, met succes de examens afgelegd hebben om aanvaard te worden in de militaire school. Wij bieden hun onze hartelijkste gelukwenschen. Onze beste gelukwenschen Ook aan de heeren officieren der regimentschool van het3" linieregiment. Die schoone uitslagen zijn ons des te aan genamer om reden dat de sergeant Norbert Delattre de neef is van onzen sympathieken vriend, Mijnheer Henri Hof. Een genaamden H. C. brievendrager van den post van Yper, is woensdag avond aan gehouden geweest. Sedert lang reeds bemerkte men dat brieven, die waarden inhielden, niet besteld waren aan de bestemmelingen. Eene huiszoeking Woensdag gedaan bij H. C. heeft de beslaglegging toegelaten, boven een zeker getal geopende brieven, van drukwerken der liberale Associatie geduren de den kiestijd in de post neergelegd. Wij wenschen M. Vanhamme hartelijk geluk den dief ontdekt te bebben. Op Zondag, 8 November aanstaande, geeft deze maatschappij hare eerste vertoo ning van het tooneeljaar 1903-1904, met de medewerking van Mevr. Hebbelynck, van Antwerpen, Mevr. J. Ossieur, en Mej. Z. Devers, leden. Als naar gewoonte zal het bestuur niets verwaarloozen om de vertooningen aan trekkelijk te maken en het publiek eenen aangenamen avond te doen doorbrengen. De eerste vertooning zal samengesteld zijn uit: de Krankzinnige, Drama in 3 bedrijven en voorspel, en uit het blijspel, Het orkest onder het bestuur van M. Tasseel zal in de tusschenpoozen.sde schoon ste stukken van zijn repertorium uitvoeren. Al wie zich wil laten inschrijven voor een abonnement of begeert kaarten op voorhand te bekomen, wende zich tot den heer KARELDEWEERDT, drukker, Rijselstraat. De tweede vertooning is vastgesteld op Zondag 13" December. De derde, op Zondag, 10u Januari. De vierde, op Zondag, 7" Februari. De optevoeren stukken zullen later bekend gemaakt worden. Vrijdag aanstaande geeft er eene fransche tóoneeltroep eene bijzondere vertoouing on der het bestuur van den heer A. Lemoniner, bestaande in Comédie en 3 actes, de M. A. CAPRIS. On commencera par Pièce en 1 acte de G. COMTELINE. Opening om 8 ure. Begin om 8 1/4 juist. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. De Groote, Vandenpeereboomplaats Donderdag avond in de herberg De Zalm, is er eene Selo slim door den h. A. Allewaert gespeeld geweest, de andere spelers waren de heeren E. Cremers, F. Dezwarte, en H. Vermeulen. Wij wenschen, Monsche van harte profi ciat. 01 gij lukkeboone. Schieting van 29 Ootober 1903. Gewoon schieting. Vaude Vyver A. 20 25 25 25 23 125 Fol Jul. 25 20 25 25 20 115 Pin telen M. 20 25 20 25 25 115 Poelemans D. 20 25 20 20 25 110 BURGERSTAND ran den 23 tot den 30 October 1903. Geboorten. Vanhaecke Maria, Wenninckstraat. j Gadeyne Gustavus, Bukkerstraat. Mulle Rachel, Statiestraat. Verwaerde Ivonna, Beurzestraat. Kesteloot Henricus. Zonnebeke steenw. Allein Clara, Rijsselstraat. Huwelijken. Duprez Julius, tegeldekker en Denexter Elodia, werkvrouw beiden te Yper. Crepeele Gustavus, landwerker en Mahieu Maria, zonder beroep, beiden te Yper. Sterfgevallen. Lheureux Juliette, 51 jaar, zonder beroep, Poperinghe steenweg. Degrave Henricus, 67 jaar, timmerman, echtgenoot Goderis dementia, Lange Thou- routstraat. Droulez Sophia, 63 jaar, zonder beroep, ongehuwd bollingstraat. De Grou Maria, 44 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. Ramaet Eudoxia, 59 jaar, kantwerkster, ongehuwd, de Stuerstraat. Haelewyn Ludovica, 22 jaar, kloosterlinge ongehuwd, Bollingstraat. Deruyter Robertus, 13 dagen, Rijselsteen- weg. Versavel Matbilda, 64 jaar, zonder beroep ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Hoornaert Emilius, 1 maand, Rijselsteen- weg. Wulleman Rosalia, 82 jaar, zonder beroep, weduwe Demeersseman Carolus, Lange Thouroutstraat. Den 18n April van dit jaar, werd te Rome het eeuwfeest gevierd van de vestiging der Fransche Academie van Schoone Kunsten, in de villa Medicis. De tegenwoordigheid der Koninklijke Familie en der Ministers van Italië, alsmede fan Frankrijk's Gevolmach tigden Minister en andere vertegenwoordi gers van dit land, gaf aau de plechtigheid een beteekenisvol karakter, dat Minister Chaumié niet verzuimd heeft te doen uit schijnen, in zijne toespraak aan koning Vic tor Emanuél. Noch zijne rede, noch het aDtwoord dat daarop, namens den Koning van Italië, volg de, zullen we hier opnemenalléén de aan hef, dien we vertalen, schijnt ons eene ge- gepaste inleiding tot de korte recensie,welke we hier wenschen te plaatsen. Honderd jaar geleden, zeide de Fransche Minister, werd aan Suvée, bestuurder der Franscbe Academie te Rome, door Gene- raai Clarke, Gevolmachtigd Minister der Fransche Republiek in Toskamen, ter ken- nis gebracht, dat het werk, waaraan hij (Suvée) sedert verscheidene jaren zijne beste krachten wijdde, eindelijk bekroond werd. De Generaal overhandigde hem de akte, waardoor ons land (Frankrijk) de villa Medicis aanwierf in ruiling van het paleis Salviati, alwaar sedert lang de Aca- demie gevestigd was (1) Den Bruggelingen is Suvée's naam niet onbekendhij staat op den hoek eener straat, die in den volksmond wel eens het Fuséestraatje wordt; ons modern museum bezit van hem een zestal werken, waaron der een Sl Sebastiaan en de Uitvinding der schilderkunsthet hoogaltaarstuk in Ste Walburgiskerk, Verrijzenis van Chris tus (4783), is van zijne hand. Meerdere bijzonderheden kennen het groot ste getal onzer stadgenooten wel niet over den man, van wien Dr J. D. De Meyer ge tuigt, dat hij de grootste is der moderne Brugsche schilders, en aan welke getuige nis hy bijtend sarcastisch toevoegtSon buste figure au Capitole Rome et au Louvre k Paris; dans sa ville natale son nom illustre la plaque indicatrice d'une ruelle (2) D' De Meyer beoogt een prijsbaar doel, namelijk minder bekende of verwaarloosde zeventiende-, achttiende- en zelfs negentiend- eeuwsche Brugsche schilders door zijne me deburgers te doen waardeeren. Het is be gonnen met de Van Oosten; nu volgt Suvée; de reeks gaat hij voortzetten met De Deys- tere, Herregouts, Pulinckx, Ducq en Gaere- mijn, om te eindigen met Odevaere. Aan dat loffelijk pogen is slechts eene enkele scha duwzijde, te weten het klein aantal exem plaren, waarop die aantrekkelijke studiën gedrukt worden; doch hier sluiten we op den onverzettelijken wil des schrijvers, die, geen mercantilistisch oogwit hebbend, alleen aan zijne vrienden de uitkomst zijner opspo ringen te genieten geeft. Vermelden we nu vluchtig, naar Dr De Meyer's werk, eenige daadzaken en jaartal len uit Suvée's leven Geboren te Brugge, den 3D Januari 4743. Zijne ouders, wier achtste en laatste kind h(j was, heetten Hendrik-Maarten en Maria- Jacoba De Vriendt. 's Anderendaags in S4 Salvatorskerk gedoopt Onder Mathias De Visch' leiding studeert hij en verwerpt reeds in 1764 de groote gou den medaille als primus in de klasse van het levend model. Hij volgt ook de klasse van bouwkunde en wint er het gouden «er- metaal in 1764. 't Volgend jaar trekt hij naar Parijs en verovert er ook den eereprijs in den leer gang van't levend model. Als beste leerling van Bachelier geeft men hem den bijnaam van de tweede Bachelier (Wordt voortgezet). De Bloemvazen, dit jaar gegeven bij elk pak. De Beukelaer's fin-fin Chocolade zijn ontegensprekelijk de schoonste van 't seizoen. 1 de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, Poperinghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en in al de goede apotheken. le bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Harmonium Américain, Bureau miuistre, avec fauteuil, Cartonnier, Buanderie, Machine a laver. S'adresser au bureau du journal. De Breimachien D'HAENENS is alom vermaard als de eenvoudigste en sterkste welke hedendaags wordt vervaardigd. Zij maakt ronde en platte werken en door een bijzonder maaksel der sloten belet de breuk der naalden. Nieuwe gebreveteerde Naaimachien D'Haenens, voor breiwerk en andere artikelen toe te naaien. Verwisseling. Herstelling. Toebehoorten. Fabriek D'Haenens-Gathier. Kuiperskaai, 21, Gent. .i'i O i ■«iiSTffl-Bw. (1) Tijdens en na de feestviering hebben onder scheidene Fransche en Belgische bladen over Su vée, de villa Medicis en de beteekenis der Fransche Academie te Rome gesprokenLe Temps, art. over Suvée, door Alph. Bertrand, (overgedrukt in La Patrie van 8" April 1903); Le Gaulois, over de Kunsttentoonstelling in de villa Medicis, door E. Deltico (18» April); Le Gaulois du Dimanche, be schrijving der villa Medicis en onuitgegeven brie ven harer Bestuurders, van af Suvée tot Robert- Fleury, door Henry Lapauze (4-5° April)Le Figaro over het eeuwfeest der Academie in de Villa, door Félix (19" April); Journal de Bruges, twee artikels over Suvée, door XXX (22" April en 14° Mei). (2) Notice biographique sur J.-B Suvée, peintre d'histoire, Directeur de l'Académie frangaise Rome, par le Dr J. De Meyer. Brussel: G. De- prez, uitgever, Haechtsche steenweg, 88. Niet in den handel. MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verleent door Coiff.* Parf. Uoofd-Dépöt: 26, ruoEtienae-Marcel, Parijs. Spoedige genezingen zonder hervalling door de Plantaardige behandeling van 1. Geheimeziekten (pas ontstane of chronische vloeiingen; 2. Onmacht, vernauwingen 'en a ambeien 3. Onzuiverh. van 't bloed en huidziekten. 4. Chronische aandoeningen (der borst, maag en blaas). Raadplegingen door specialisten aan het Wederlandsch Geneeskundig Gesticht alle dagen van 3 tot V uren. Zondagen en feestdagen van 9 tot 12 uren. Zending van 't blad tusschen 't Begijnhof Plantaardige Geneeskunde en de op aanvraag. Vischmarkt. EJPÏ O O O O O O O O O O O O 10 O CO O O O O iQ O LQ O) tfj O 53 w hC w w PQ

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3