VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zeventiende jaar. Zaterdag 21" November 1903 Bericht. Eene witte raaf. V ergunningsreelit voor tabakverkoopers. De kiezingen in 1904. Te Lour des-Oostakker. De Werkstaking te Armentiers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 ft*, per jaar voor dea buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Aünoncen. 15 cent fMfeukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 Ér. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr per 100 Atts beriehtsD van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Stede die voer bet buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij m onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Alwie van heden af, een abonne ment neemt aan het Weekblad, voor 1904, ontvangt het blad kosteloos tot den len Januari 1904. De klerikalen verwijten ons zon der ophouden, dat wij stelselmatig kwaad zeggen van de ptstoors, pa ters en andere geestelijken. Om nu eens goed te bewijzen, dat wij die menschen slechts aanvallen wanneer hun gedrag nadeelig is voor het open baar welzijn, willen wij vandaag eens, openhartig en zonder eenige voorbehouding, hulde brengen aan een katholieken geestelijke. In het groote Parijsche dagblad Le Temps lazen wij het volgende nieuwsje, dat wij met de grootste vreugde onder de oogen van onze lezers brengen De pastoor van Saint-Philippe du Seignal, in 't kanton Sainte Foy, komt te overlijden. In zijn testament heeft hij bevolen, dat men na de mis die tot lafenis van zijne ziel zou gele zen worden, al het door hem nagela ten goed alsook aalmoezen zou uit- deelen aan al de armen der parochie zonder onderscheid van den godsdienst waarbij ze behoorden. Deze trek van zielegrootheid is des te treffender daar de politiek te St-Philippe en in de omstreken zeer hevig is Alle liberalen zullen als een man het edelmoedig gedrag van dezen priester prijzen. Deze geestelijke ziet in zijnen godsdienst werkelijk eenen godsdienst van liefde en breede ver draagzaamheid. Ongelukkiglijk is zulk een priester een ware witte raaf. Wie zal er ons nog zoo een paar kunnen aanwijzen, vooral in ons gezegend België waar de pastoor zich verlaagd heeft in de vuilste politieke twisten Haat en bekrompen partijzucht zijn de drijfveeren van het gedrag onzer geestelijken. Gaat ge niet bij hen naar de kerk, dan moogt ge voor hun voe ten van honger vallenzendt ge uwe kinderen niet naar hunne scholen, dan is er niets van hen te krijgen stemt ge niet voor hunne partijdan wordt halsstarig alles geweigerd. Het klerikale blad Le Bien Public maakte zich onlangs nog razend kwaad omdat de liberale gazetten een visietkaartje van zekeren pastoor uit Vlaanderen overdrukten, waarin deze gezalfde des Heeren de baronnes X. verzocht een arme vrouw uit het dorp slechts te helpen aan kleedjes voor hare kinderen, op voorwaarde, dat deze kinderen naar de katholieke school kwamen. De Bien Public was razend kwaad, maar heeft het feit toch niet geloochend Dat is een voorbeeld van hetgeen onze pastoors kunnen aanwijzen naast den trek van broederlijke men- schenliefde van den pastoor van St. Philippe. Tot hiertoe is 't bericht als zou de minis ter de Smet de Naeyer een vergunnings recht instellen voor den verkoop van tabak niet gelogenstraft. We mogen dus bijna zeker zijn, dat het klerikale ministerie het zoover drijven zal. Verwonderen zal het niemand. Toen het ministerie in Februari van dit jaar, den ac cijns op den alcool verdubbelde, waren de 20 millioen die men daarvan verwachtte be stemd om een kolossaal tekort in de Staats kas aan te vullen. Ongelukkiglijk nu zal de belasting op den genever niet de gewenschte millioenen opleveren, zoodat er nog steeds een gat in de kas aan te vullen blijt. De herbergiers en de kleine neringdoe ners die reeds zoo zwaar door de klerika len belast zijn, zullen het alweer mogen bekoopen. Immers de meeste herbergiers verko jpen tabak en sigaren. Zij zullen dus de eersten door het nieuwe vergunnings recht getroffen worden Velen die reeds het vergunningsrecht van 80 frank op sterken drank betalen, zullen dus nog een klerikaal nieuwjaarsgeschenkje bij krijgen, onder den vorm van een vrien delijk verzoek 60 of 100 fr. bij den ontvan ger te dragen. Ja, de kiezers hebben het zoo gewild. De klerikale uithongeraars moesten immers aan 's lands beheer behouden blijven in 't belang van alle neriugdoeners. Leve dus de kleri kale lasten, accijns- en vergunningsrechten In Mei hebben wij de verkiezing voor Kamer en Senaat. De verkiezingen voor de Kamer hebben plaats in vier provincies Oost- Vlaanderen, op dit oogenblik ver tegenwoordigd door 26 afgevaardigden, waaronder 20 katholieken, 1 socialist, 1 daensist, 3 liberalen en 1 progressist. Henegouwen, 28 vertegenwoordigers, waaronder 14 socialisten, 8 katholieken en 6 liberalen. Luik, 21 vertegenwoordigers, waaronder 10 socialisten, 8 liberalen en 3 katholieken. Limburg, 6 vertegenwoorders, allen ka tholieken. Dus in het geheel 81 afgevaardigden, on derworpen aan herkiezing, waaronder 37 katholieken, 25 socialisten, 17 liberalen, 1 daensist en 1 progressist. Voor den Senaat hebben de verkiezingen plaats in Antwerpen13 senators, waar onder 10 katholieken en 3 liberalen. Brabant20 senators, waaronder 10 ka tholieken, 8 liberalen en 2 radikaleD. Oost-Vlaanderen: 13 senators, waaronder 10 katholieken, 2 liberalen en 1 radikaal. In 't geheel 46 te herkiezen senators: 33 katholieken, 11 liberalen en 2 radikalen. Men dient hierbij in aanmerking te ne men, dat 10 der senators gekozen worden door de provinciale iaden, twee dezer licha men hebben eene katholieke meerderheid: die van Antwerpen en Oost-Vlaanderen, welke elk drie senators hebben te herkiezen. Brabant, waar de meerderheid liberaal is, kiegt 4 provinciale senators. Van de tien zullen er dus met zekerheid 6 katholieke en 4 liberale senators door die provinciën be noemd worden Den Zondag 5 Juni zullen in West-Vlaan- deren de provinciale kiezingen voor de leden van den Provincieraad plaats hebben in de volgende kantons Avelghem, Brugge (3 kantons), Harelbeke, Iseghem, Ieperen (2 kantons), Meenen, Meu- lebeke, Nieuwpoort, Passchendale, Poperin- ghe, Rousselare, Rourbrugghe-Haringhe en Ruysselede. Er wordt te Gent niet anders gesproken dan over het schandaal, dat te Lourdes- Oostakker bij de broederkens zou aan 't licht zijn gekomen, 't Gerecht is er mede bemoeid. Men weet als er spraak is van broederkens welke feiten er bedoeld worden. Wat zonderling mag heeten.is dat het per soneel van bedoeld gesticht in den laatsten tijd veranderd is en dat ook, 's morgens dat het parket is gekomen, een broederken de plaats heeft gepoetst. Waar is hij heen ge trokken! Niemand weet het. Het personeel heeft ook blijken gegeven van buitengewone koelbloedigheid en scheen in't geheel niet verwonderd als de magis traten en gendarmen aanklopten. Eene kluchtige bijzonderheid al de kin deren hadden dien dag hunne zondagsklee deren aan. Was men in 't gesticht verwittigd van de komst des gerechts? Als men zich nu herinnert hoe de zaken onlangs te Maltebrugge toegingen, waar- terwijl de onderzoeksrechter langs eene deur buitenging, een broerken langs eene andere naar het gesticht van Oostakker vloog om een ernstig verdacht personage te gaan ver wittigen en waar in de kamer, waar de ondervraging geschiedde, openingen in den muur werden gevonden, mag men alles veronderstellen. Hoe het zij, 't onderzoek duurt voort. Worden de aangeklaagde feiten bevestigd, dan is het te hopen dat alle eerlijke lieden zich zullen verstaan om voor goed een einde aan de broerkens-smeerlapperijen te stellen. Verleden zondag hebben wij ons begeven naar Armentiers, stad in staat van beleg, om ons ter plaats rekening te geven van de opgewondenheid der gemoederen, de nood lottige gevolgen en de oorzaken. Rond middag aankomende, was onze eer ste nieuwsgierigheid de woningen bezichti gen die door de bestorming beschadigd wa- ren en nog verlaten door zekere patroons waarop de werkstakers het meest gemunt hadden. Talrijk zijn de gebroken ruiten, de afgerukte blinden en de ingebeukte deuren, betreurenswaardig werk te'midden der stad en bij klaren dage verricht. Op den openbaren weg ontmoet men bede lende vrouwen en kinderon die de voorbij gangers lastig vallen: nood dwingt. De fransche werklieden genieten onder stand van syndicaten, openbare besturen of liefdadige instellingen, alhoewel onvoldoen de om in hunne noodwendigheden te voor zien doch dezen die op belgischen grond wonen, namelijk op den Bizet, en werkeloos zijn, lijden gebrek en zijn gedwongen tegen wil en dank te bedelen; men ziet ze in groepen met hun keteltje om soep of ander eetwaren optrekken, en dikwijls ongetroost huiswaarts keeren. Zou het niet billijk wezen voor onze Kamer, evenals het fransch Parlement, een crediet te stemmen voor onze onvrijwillige werkeloozen ten einde in hunne eerste nood wendigheden te voorzien? Dit gezegd, keeren wij terug naar de stad, doorkruist door dragonders die op de kosten der gesyndikeerde patroons leven, waar er volkomene kalmte heerschte. Rond kwart vóór vier ure had eene mee ting plaats op den koer van het Volkshuis, waar wij door eene groote menigte eene plaats moesten zoeken. Een dagblad scltrij ver nam eerst het woord; hij gaf lezing van artikels uit een paar gazetten, vermeldende dat de werklie den geen reden hadden van klagen gezien ze 5 frank per dag wonnen. Dit schrijven werd terecht op eenen algemeenen spotlach onthaald, dewijl de spinners en de wevers nauwelijks 15 frank wonnen voor 10 1/2 uren werken. Vervolgens verklaarde spreker dat de Kamer van afgevaardigden, met eenparig heid, 100,000 fr. gestemd heeft ten voor- deele der werkstakers, welk met donderende toejuichingen onthaald werd. Dan nam de afgevaardigde Jaurès het woord en bevestigde de milde gift door de Kamer gedaan. Gezien, deed hij opmerken, het gouvernement onze staking goed en onze eischen billijk vindt, mogen wij de Kamer niet beleedigen met morgen het werk te her nemen zonder eenige verhooging van loon daarop drong hij aan te volharden en nog wat geduld te hebben, dewijl eerstdaags eene commissie, uit al de politieke groepen der Kamer samengesteld, als scheidsrech ter tusschen baas en knecht zal optreden. De gesyndikeerde patroons, voegde spreker erbij, hebben schoon overal op gevels affi- chen te plakken, dat zij morgen om 8 ure draaien, maar van loonsverbetering geen enkel woord hewel, laat ze draaien, houdt u deftig en kalm en zoo kalm als men toegekomen was, ging de menigte uiteen. Eindelijk, nadere inlichtingen nemende om met kennis van zaken den netehgen toe stand te beoordeelen, moeten wij het onge lijk ditmaal aan de patroons geven. Immers in 1888, sedert vijftien jaar dus, is er tus schen patroons en werklieden eene overeen komst gesloten geweest waarbij een mini mum van dagloon bepaald werd voor iedere soort van werk. Deze overeenkomst is nooit rechtzinnig toegepast geweest, want van lieverlede werden de behoorlijK betaalde werklieden vervangen door anderen aan HET WEEKBLAD v

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1