Dood van den hertog d'Ursel, De gemeentekiezingen in de bestendige Deputatie. Kamer van Y olksvertegenwoordigers Senaat. Vernietiging der Kiezing van Voormezeele. STADSNIEUWS. Het Journal d' Ypres. Beknopt overzicht des tooneels van Zondag 8 November. Het Feest der Onvermoeibaren. zeer lage prijzen werkende. Wij laten alle verdere beoordeeling aan onze onpartijdige lezers over. De patroons hebben voorstellen gedaan, onder andere de toepassing van den tarief van 1888, te beginnen met 1 April 1904. Het woord is nu aan de werklieden. Voorzitter van den Senaat. De hertog d'Ursel, voorzitter van den Se naat, is Zondag overleden ten gevolge eener beroerte, die hem getroffen had te Stroom- beek, den 8 November, op het oogenblik dat hij zijne inhuldigingsrede eindigde van het gedenkteeken opgericht ter nagedachte nis van M. Van Aertselaer, deken van Ste Goedele, te Brussel. M. d'Ursel was senator voor Mechelen- Turnhout. De bestendige Deputatie, in zitting van 13 dezer maand heeft de gemeentekiezingen goedgekeurd der volgende gemeenten Wilskerke, Bekeghem, Ettelghem, Manne- kensvere, Westende, Westkerke, Zande, Lombartzijde, Steene. Jabbeke, Roeselare. Heyst, Lichtervelde, Avecapelle, Beveren (V.), Bulscamp, Coxyde, Isenberghe, Leysele, Nieuwpoort, Ramsca- pelle (V.), Vinchem, Houthem (Y.) Ploeg- steert, Wytschaete, Becelaere, Boesinghe, Brielen, Oostvleteren, Passchendaele, Pro ven, Reninghelst, Vlamertinghe, Westoutre, Wulverghem, Rousbrugge-Haringhe. Anseghem, Avelghem, Bavichove, Belle- ghem, Gbyselbrechtaghem, Hulste, Ingoy- ghem, Marcke, Moen, Waemaerde, Dotti- gnies, Helchin, Herseaux. Thielt, St-Jan, Adinkerke, Gulleghem, Dickebusch, Wervick, Diksmuide, Knocke, W est-N ieu wker ke Wackeu, Rolleghemcapelle, Wynckel-St. Eloi en Grombeke. Het overzicht der briefjes der kiezing van Moere is bevolen geweest. Een onderzoek zal gedaan worden nopens de kiezingen van Westcappelle en van Waerdamme. Te Voormezeele was eene kandidatenlijst verwijderd geweest en de kandidaten der andere lijst waren gekozen verklaard ge weest zonder strijd. Deze beslissing van het kiesbureel is vernietigd geweest door de be stendige Deputatie. Er zal dus in deze ge meente eene kiezing moeten plaats hebben. Zitting van. Dinsdag 10 November 1903. Openingszitting. Benoeming van het bureel. Zitting van Vrijdag 13 November 1903. De Kamer bespreekt het voorstel de in vrijheidstelling van M. Hubin, lid der Kamer van volksvertegenwoordigers, te eischen, krachtens het art. 45 der Grondwet, M. Hu bin is te Hoei opgesloten. Het voorstel Van- dervelde-Feron de uitvoering van het vonnis op te schorsen gedurende den zittijd, wordt aangenomen met 90 stemmen tegen 1, M. Braun de Tiège, en 14 onthoudingen. Men begint de bespreking van het budjet van binnenlandsche zaken. M. Demblon spreekt ten voordeele der vereenzelviging der kieswetten en maakt het proces van het meervoudig stelsel. Zitting van Dinsdag 17 November 1903. Bij de opening der zitting, brengt de heer Voorzitter Schollaert, ter kennis der Kamer, die hem rechtstaande aanhoort, dat de Her tog d'Ursel overleden is. Hij stelt voor de zitting te heffen ten teeken van rouw. De heeren de Smet de Naeyer, namens de Regeering; Beernaert, namens de rech terzijde; Lefebvre, namens het arrondisse ment Mechelen; Neujean, namens de liberale linkerzijde: Vandervelde, namens de socia listische linkerzijde, voegen zich bij de hulde door den voorzitter gebracht aan den voor zitter van den Senaat. De zitting wordt ten 2 u. 25 m. geheven. Zitting van Woensdag 18 November 1903. M. Buyl ondervraagt den minister van binnenlandsche zaken en van openbaar on derwijs over zijne omzendbrieven het art. 15 der schoolwet uitleggende nopens de jaar wedde der onderwijzers. Spreker verwijt den minister dit artikel uit te leggen op de bekrompenste wijze mogelijk, en omwegen te gebruiken om aan de onderwijzers de ver hoogingen niet te verleenen waaraan zij recht hebben. Natuurlijk antwoordt M. de Trooz dat de wet uitgelegd is op de billijkste wijze der wereld. M. Buyl houdt zijne kri tieken staande. Men herneemt alsdan de bespreking van het budjet van binnenlandsche zaken. M. Cambier houdt zich bezig met de kwestie der schrijversrechten. Hij betwist de grieven ingeroepen door M. Colaert in zijn verslag tegen de Maatschappij der schrijvers en toonzetters. Te Yper, doet spreker opmer ken, reclameeren de houders van danszalen zooveel tegen de taks waarmede M. Colaert hen belast heeft als tegen de schrijversrech ten die zij te betalen hebben. Altijd logiek, M. Colaert. Zitting van Donderdag 19 November 1903. Vervolg der algemeene bespreking der be grooting van binnenlandsche zaken. M. Man- sart maakt het proces der gemeentekieswet. M. Woeste verklaart dat het land geene kiesherziening vraagt (het land 't is ik, zou hij er kunnen bijgevoegd hebben) en dat, bij gevolg, hij M. Mansart niets te antwoorden heeft. Hij verkiest zijnen vriend Colaert te ondersteunen in de kwestie der schrijvers rechten. M. Colfs komt ook ter hulp om de schrijversrechten te bestrijden. (1) De zitting wordt ten 4 u. 45 m. geheven. Zitting van Dinsdag 10 November 1903. Openingszitting. Vorming van het bu reel. Benoeming van den Voorzitter en den ondervoorzitter. Aanspraak van den Voor zitter. De zitting wordt ten 3 u 45 geheven. De Senaat zal waarschijnlijk omtrent den ln December opnieuw vergaren. De bestendige Deputatie, in hare zitting van Vrijdag 13 dezer, heeft de vernietiging beslist der kiezing van Voormezeele. Men herinnert zich dat de voorstellirgs- lijst van den kandidaat M. Verfailüe, over handigd was geweest aan den voorzitter van het kiesbureel, M. J. Bailleul, door vier kiezers der gemeente: de heeren Henri Die- ryck, August Messiaen, René Suffys en Filip Sohier, onderteekenaars der voorstel ling. M. Bailleul wist, door de overhandi ging der lijst van de andere kandidaten die vroeger plaats had gehad, dat Messiaen zich onder die andere kandidaten bevond. In plaats van aan te teekenen dat de kandida tuur Verfailüe hem voorgesteld was geweest door de heeren Dieryck, Suffys en Sohier, had hij geteekend als voorstellers: de hee ren Dieryck, Messiaen en Suffys. Het kiesbureel had, daarenboven, gevolg getrokken dat de voorstelling der kandida tuur Verfailüe, geteekend zijnde door 13 kiezers der gemeente, en onder die 13 kie zers zich bevondenten eerste Messiaen, die zelf kandidaat was op eene andere lijst, dan drie andere personen, openbaarlijk ge kend, zegde hij, als hun handteeken niet kunnende stellen. De bestendige Deputatie heeft geoordeeld dat M Bailleul eene onregelmatigheid be gaan had en dat de spitsvindigheid van het bureel moest verworpen worden. Zij heeft dus nieuwe kiezingen bevolen. Dit is een eerste kaakslag aan het Jour nal d' Ypres, dat in zijn Nr van 31 October aankondigde dat op de 39 reclamatiën waar mede de bestendige Deputatie van West- Vlaanderen zich bezig te houden had, er vijf waren die ons arrondissement betroffen Crombeke, Voormezeele, Wervick, Zand voorde en Yper, en er stoutweg bijvoegende Indien al de reclamatiën zoo weinig ge grond is als deze van Yper, de besten dige Deputatie spoedig zou uitspraak gedaan hebben. Het Journal d' Ypres mag zich nog aan andere kaakslagen verwachten. Sedert eenigen tijd hebben wij kunnen kenmerken dat het Journal d' Ypres, het orgaan van M. Colaert, met eene weinig ontveinsde vreugd, de kleine artikelen in- lascht die naar een blad van den vreemde of van het land gezonden worden door eeni- ge zijner vrienden, waarin zij M. Surmont doen tusschenkomen in onzen laatsten kies strijd, waaraan hij nochtans geheel vreemd gebleven is. Deze handelwijze jegens den gewezen mi nister van arbeid, van wien vele klerikalen uitstekende diensten bekomen hebben voor dewelke zij niet dankbaar zijn, vinden wij niet slimvoor ons bewijst dat onkiesch ge drag eens te meer dat de klerikaal een slecht karakter heeft, dat hij haatdragend en wraakzuchtig is. Dat de clan Colaert en Cla voor het oogen blik goed overeenkomt met dezen der chris- tene demokraten Angillis en Cia, dat ziet men sedert het begin der laatste kiesperiode; dat zij malkaar kussen en omarmen, geluk kig zich op het stadhuis te hebben kunnen behouden, dank aan de middelen die den klerikalen lief zijn, wij verstaan het, maar zal dat blijven duren Zullen de vrienden van M. Surmont, de dankbare, dun gezaaid, 't is waar, hunnen hoofdman straffeloos laten op flesschen trek ken, hij die de verbreking geëischt heeft der kiezingen van 1890 en die er in gelukt is, ofschoon hjj in geen een proces-verbaal de minste reclamatie had? Hem verlaten, in dit kritiek oogenblik ware van hunnent wege de grofste ondankbaarheid. Dat de christene demokraten M. Surmont niet liefhebben, dat verstaat zich op zijn ergst genomen, maar dat zij fier zijn over M. Colaert, een man zonder woord (1), 't is om er zijn verstand bij te verliezen. Zondag 9november had het geëerd publiek nogmaals het genoegen,onvermoeid en opge togen Yprens Vlaamsche Ster ten too- neele te zien verschijnen. De wel uitgekozene stukken evenals hun vroeger welgeplaatst talent hebben merke lijk bijgedragen tot den grooten toeloop des volks, wiens nieuwsgierigheid bijzonder voor het tooneel geboeid werdinderdaad onafgebroken de aandacht der aanschouwers kunnen behouden is zeker een voornaam punt onder tooneelopzicht. Zoowel op stoffelijk als op zedelijk gebied, waren het drama Martha de Zinnelooze« en het blijspel De Duivel op 't Dorp niet van allen grond ontbloot, maar waren tevens echte parels van hekelstukken. Klaar blijkend wierd in het eerste tooneel bet geacht publiek aangetoond hoe de eer- en geldzucht niemand vreest, hoe eigen bloed zich zeiven schandvlekt 1 doch vergeet ook nimmer dat alle oneerlijkheid, alle on deugd slechts tijdelijk zijn, dat men vroeg of laat met de maat gewogen wordt waar mede men heeft gewogen, dat eens het stra lend licht der rede en der eerlijkheid, recht vaardigheid verwerve en zegepralen doet! De graaf Hector van Vlierbeke deed zijne eigene zuster Martha, krankzinnig verkla ren, ten einde zich hare fortuin toe te eige nen, helaas, zijne valsche strikken aan schouwen na een twintigtal jaren het dag licht en hij zelf wordt met krankzinnigheid geslagen. Voor een ander groef hij eenen put, hij zelf verdronk er in. Niet minder lé.rrijk als het voorgaande drama was het blijspelonder luimige, boertige kwinkslagen lagen menige groote waarheden uit het hedendaagsch maatschap pelijk leven verscholen, daar kon men vreugde genieten maar tevens grondig na- denken en er uit nuttige lessen afleiden, De domme naaperij maakt belachelijk en nietig; Kobe en zijne Wanne wilden de steedsche wulpschheid naleven. Ambroos de smid en zijne vrouw Felicitas droomden ook van rijkdom, macht en glorie, zij bouwden kasteelen in de lucht, sprongen verder dan naar hunne vermogens en verkochten den pels van den beer voor hij geschoten was Hun val was nabij, gelukkig was de ou de vader Clemens daar om hun eenereddende hand toe te reiken. Aanschouwer, op het tooneel was slechts een redder om al het vernederende dier on deugden te doen uitschijnen, maar... vergeet nimmer dat in de wezentlijke samenleving in tijd van nood, van ramp en gebrek, menige vroegere vriend u dan den rug toekeert. Hartelijke wenschen voor het welgeluk- ken en de stipte opvoering der prachtige vertooning van Zondag laatst vallen onze tooneelspelers te beurt. Allen, zonder uitzondering, hebben het hunne bijgedragen om de welgeplaatste lof- tuigingen der aanschouwers te verwerven. Wie bewonderde niet Mevrouw Hebbe- lynck, Mej. Devers, Karei Deweerdt's hel dere stem, Vermeulen's talent, alsook de hh. Nevejans, Beun en Hustinck, en einde lijk ook vergeten wij niet, een heilwensch uit te drukken aan den heer Tasseel Marcel en zijn schitterend orkest. E. c. E. g. Het Feest, dat Zondag 11. gegeven werd door de Maatschappij der, Onvermoeibaren heeftwonderwel gelukt. Het programma, dat zeer afwisselend was, heeft het talrijk publiek zeer wel bevallen, want zeggen wij het terloops, de Maatschappij groeit gedurig aan in eereleden en men moet zich verhaas ten om op het aangeduide uur daar te zijn, wil men eene voldoende plaats vinden. Het feest begon met een openingstuk voor piano, dat zeer veel bijval had. De gezamentlijke bewegingen met vrije handen werden met zooveel juistheid en zoo veel zwier uitgevoerd, dat men zou gezegd hebben dat slechts één man op het tooneel stond, of liever dat de bewegingen van één mensch al deze der andere deelnemers uit lokte. De oefeningen op de evenwijdige baren verwekten ook iedereens bewondering en getuigden van eene groote onversaagdheid en eene niet min groote spierkracht. Maar wat nog meer van onversaagdheid getuigde, waren de pyramiden, uitgevoerd door al de werkende leden der Maatschappij. Men hui vert als men denkt wat er zou gebeurd zijn indien iemand zijne koelbloedigheid of zijn evenwicht verliezende, zich genoodzaakt had gezien, zich aan anderen vast te klam pen. Hij zou zeker onvermijdelijk den val van verschillende leden veroorzaakt hebben en misschien hadden wij ongelukken te be treuren had. Doch alles liep ten besten af, op het gegeven sein sprongen al die Turners, met de vlugheid eener kat, de eenen op de anderen, en in een oogwenk maakten zij verscheidene pyramiden, waarin de groepen allerlei houdingen aannamen en de aan schouwers verwonderden. De gezamentlijke bewegingen met stok ken zoowel als deze met vrije handen, uitge voerd door de 2a en en de 1" afdeelingen ge tuigden ook van een goed onderricht, dat eere doet aan den turnmeester, den heer Victor Moreau, die noch moeite noch geduld spaart om zijne talrijke leerlingen altijd nieuwe oefeningen aan te leeren die zij met eene bewonderenswaardige juistheid uitvoe ren. Het eerste deel van het programma ein digde met een kluchtspel, getiteld Tuindag overkomst, gemaakt door den heer Fl. M., en door hem uitgevoerd met de medewer king der heeren P. D. G. Hoe werd er ge lachen als baas Viezeman zich gelukwensch- te den raad van zijnen werkman Paul ge volgd te hebben om zich te ontmaken van de ongenoode kermisgasten die hem waren komen bezoeken, toen al met eens een ko zijn met talrijk kroost zich aanboden om kermis te houden. Dezelfde list moest ge bruikt worden om zich ervan te ontmaken en het krioelde van geesten en spooken om de indringers op de vlucht te drijven. Dan was het de beurt van M. A. Maas, die het publiek met twee schoone romancen vergastte, en door, zijne aangename stem "Wi1 Oil (1) Men mag er zich aan verwachten, zegt de Gazette, welhaast de trio Colaert-Woeste-Colfs, gezien het kiesbelang dat bijzonderlijk in 't spel is, spoedig in koormaatschappij te zien veranderen, die talrijke leden telt. (N. d, R.) liIT O Cl 'I I - (1) Het zijn de klerikalen zelf die het gezeid hebben.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2