Een kiesmakelaar aan de hemelpoort. 't Is met ons geld De belastingen. Het lot van 100,000 fr. der Luiksche tentoonstelling De kap over de haag! .Reclamatie tegen de gemeentekiezingen. Voormezeele. Crombeke. STADSNIEUWS. Bericht. Oud-Pompiers. Sint Catherine. De tooneelmaatschappijen klagen dat zij uitgebuit worden, dat de schrijversrechten, die zij moeten betalen, veel te hoog zijn. Een verzoekschrift zal aan de Kamer gezonden worden, om de grieven der toon- en tooneel maatschappijen uit te leggener zal gevraagd worden dat de schrijvers en toonzetters zei ven de rechten, die zij willen trekken, zou den bepalen, en dat die rechten niet meer zouden mogen bedragen dan 2 t. h. der bruto- ontvangt der toon- en tooneelfeesten. Aan de poorte van den Hemel Klopte erovertijd 'ne man; Ste-Pieterspringt uitzijn bedde En zijn broek was seffens aan Spoedig steekt hij zijnen sleutel In bet slot van d'hemeldeur, En hij trekt de poorte open En daar staat 'ne priester veur. 't Was ne paster van een prochie Uit het bisdom, hier omtrent, Die gekend was 't allen kanten Voor 'nen hevigen kiesagent, Die kon kloppen op deo preêkstoel En kon brieschen buik sta bij, Op die ketters en die geuzen En die franc-macous daarbij. Telkens dat 't moest kiezing worden, Liep den heiligen zwarten man, Bij zijn goede parochianen En hij dreigde met den ban, Al degene die dierf kiezen Voor de geuzen, g'üjk z'hij noemt, Of niet stemde voor de papen Was voor d'eeu wigheid verdoemd En daar stond nu dezen preêker Voorde deur van 't Paradijs, De poortier liet hem niet binnen Zonder een ontvangbewijs Maar zijn meester God de Zoone Kwam daar juist op 't zelfde pas, En bij vroeg aan Ste-Pieter Wie daar aan de deure was. Lieven Heere, sprak Ste-Pieter, En hij boog tot aan den grond, 't Is wêer eenen van die herders, Die zijn plichten niet verstond Die de vijandschap gebracht heeft, Tusschen geus en katholiek En die dacht dat zijne zending Maar bestond in politiek. 't Pasterken stond al te beven, Bleek gelijk 'nen heetekoek, En het zweet liep langs zijn kaken En hij shaast in zijn broek, Och, heer Jesus, wees genadig, Laat mij toch naar d'hel niet gaan, Alles wat ik heb bedreven, Heb ik voor den paus gedaan. Kristus die bezag hem sterlings, Vol kolère wierd hij rood Ha, kadee, laat ne keer hooren, Leg maar al uw werken bloot Meende gij dat 'k op de wereld Ben geweest als kalotijn? Om alzoo van mijn discipels Nagevolgd te moeten zijn? Heb ik ooit van heel mijn leven, Ging de Zaligmaker voort, My aan geuzen of aan papen, Of aan politiek gestoord 1 Ben ik., zooals gij, ne kieshond, Of ne stemkutser geweest? Hebt ge dat wel ooit gevonden Als ge 't evangelie leest! Miserere, riep de pastoor, Met zijn oogen vol getraan, 't Is de schuld van onzen bisschop.... Dat en trek ik mij niet aan; Uwen bisschop is een schepsel Die, al is hij eigenaar, Voor mijn oordeel zal verschijnen G'üjk den armsten bedelaar. Uwen bisschop z jne klperen Staan van guud en zilver stijf, En de Goddelijke meester Had geen hemde aan zijn lijf; Uwen bisschop drinkt champagne, 't Zij betaald of op den poef En den Heere die moest zuipen Aan een pomp uit zijnen kloef, Gij kunt naar den dnivel loopen. Of te wel bij peer Malou Riep ons Heer, en sloeg de poorte, Voor de pasters muile toe En de slag was zoo geweldig, Dat de kieshond uit de locht Kwam gevlogen, en een plaatsken In den Luizenkelder zocht. Van den slag van d'hemeldeure, Lag den boel heel overhoop Al den huisraad vloog omverre En al d'heiligen op den loop; En de rijstpap, en de lepels, 't Roldege all'maal uit de kas 't Is daarmee dat 't in de kiezing Zulk 'n ffffelle storrem was. V. Dat staat alle oogenblikken in de pastoors bladen. Duizende scholen dat zijn hunne scholen met eigen centen?.... Laat nog eens zien. Men onkel is hevig liberaal; maar Matante, zijne vrouw is van een ander ge dacht en steekt, buiten weet van Nonkel, menig stuiver in den offerblok. Dat zijn toch eigenlijk wel liberale cen ten, zou ik denken. Op den hoek van mijne straat wonen men- schen van affaire; die zijn ook liberaal, maar zij durven, uit vrees voor klerikale wraak, de aalmoes niet weigeren aan de nonnekens die zoo dikwijls rond komen om te bedelen 't is gemakkelijker dan te werken 1 Eigen centen 1 Weêral van de liberalen, eh En al die bussen voor katholiek onderwijs, die St-Pieterspenning, die kleine chinees- kens en zoo vele anderen, waarin zoo vele menschen tegen goesting geven omdat zij bang zijn te weigeren. Zijn dat allemaal eigen centen Quid En die jaarlij ksche toelagen van het Gou vernement, dat meer betaalt aan het katho liek onderwijs dan aan de gemeentescholen Voor de laatste maal, zijn dat nog eigen centen?... Ja, van de kontribuabelenü! Asa, een beetje liegen kan er door... Maar u zoo onbeschaamd komen beliegen, nadat men u bestolen en uitgeschud heeft als in een bosch, dat vind ik te straf I Het katholiek orgaan Courrier de Bru- xelles schrijft Ten huidigen dage is de Belg zwaar der belast dan de Franschman, die tot heden overal doorging voor den staats burger die de meeste lasten aan den Staat betaaltde begrooting van 's lands mid delen bereikt de 400 millioen fr. Dit is iets ongehoordsWij gaan rechtstreeks den ondergang te gemoet. De Courrier heeft overschot van gelijk een noodkreet te slaken. In 1884, onder 't ministerie Frère-OrbaD, dat werd omgewor pen onder den kreet: weg met de belastin gen! bedroeg de begrooting 316 tot 322 mil lioen fr. Het budjet door M. de Smet de Naeyer aangeboden ter Kamer, bedroeg 430 millioen fr., zijnde 110 millioen meer dan in 1884. Is er 't land beter om bestuurd, ge niet 't werkvolk meer welstand, hebben wij ons te beloven over den gang der openbare besturen Wie zal daar bevredigend op antwoorden t Uit wiens zak worden die 430 millioen fr. geklopt? Uit den zak van den kleinen burger en den werkman, die den buik moeten toe- riemen om de Staatskas te vullen. is gewonnen door Mej. Josefien Pay en, oud 42 jaa", wonende bij haren vader te Pont-k Magneloux op twintig minuten gaans van de statie van Gosselies, waar zij een klein pacht hof, tevens tot herberg dienend, bewoont. Het postbureel van Gosselies had 1700 biljetten der tweede trekking geplaatst. De winnende reeks 190,169 werd acht dagen geleden verkocht door den briefdrager Van Dorden aan Mej. Payen. Er gaat bijna geene week voorby of een voornaam priester, meestal leeraars aan hoogere scholen en seminarien, werpt de kap over de haag, verlaat de Kerk om als gewone gebroekte wereldburger een eerlijk leven te leiden. Dit is alweer het geval ge weest met M. Marcel Hebert, die, den pries terrok uitgeschoten hebbendin de nieuwe hoogeschool te Brussel een leergang van humanitaire wijsbegeerte zal geven. Ziehier eerst de schikking der beslissing van de bestendige Deputatie aangaande de gemeentekiezing van Voormezeele, waar van wy het nutteloos achten de beweegre denen kenbaar te maken, daar deze maar in andere woorden de oorzaken zijn die inge roepen zijn geweest tot staving der reklama- tie van den heer Achilte Verfaillie (lj. Art. 1. Het bezwaar door den Heer Verfaillie ingediend, wordt aangenomen en gegrond verklaard; De beslissing van het eenig bureel der ge- meentekiezing van Voormezeele, waarbij de Heeren Blootacker, Deconinck, de Gheus, Messiaen en Vanthuyne als alleen voorge steld, gekozen verklaard zijn wordt ver broken. Art. 2. De gemeentekiezers van Voor mezeele zullen ingevolge art. 75 der wet bijeengeroepen worden, krachtens eene be raadslaging van den gemeenteraad, om bin nen de 30 dagen na de aanzegging van het tegenwoordig besluit aan den raad, over te gaan tot de kiezing voor de tweede reeks der gemeenteraadsleden De gemeenteraad zal de kiezing op eenen zondag stellen van 8 ure 's morgens tot 1 uur namiddag. De kandidaten zullen moeten voorgesteld worden ten minste 15 dagen voor den dag der kiezing. Iedere voorstelling moet door ten minste tien gemeentekiezers onderteekend zijn. De voorzitter van het hoofdbureel zal de kiezers bekend maken met da dagen en uren waarop hij de voorstellingen van kandida ten zal ontvangen, door een bericht dat ten minste 20 dagen voor de stemming zal afge kondigd worden. Art. 3. Afschrift van dit besluit zal den Heer arrondissements-commissaris van Yper overgemaakt worden met last, een dubbel ervan te zenden aan het gemeentebestuur van Voormezeele, voor uitvoering. Gedaan en uitgesproken in openbare zit ting te Brugge den 13 november 1903. Tegenwoordig de Heeren B°n Bethune, Gouverneur-Voorzitter, Vanhee, Loontjens, Verhaeghe, Cauwe, Landas, leden, Veroeg- straete, griffier. In zijn laatste nummer heeft het Weekblad bij misgreep aangekondigd dat de gemeente- kiezing van Crombeke goedgekeurd was geweest. Dit was maar juist tot een zeker punt. Men had er moeten bijvoegen dat de kiezing van Crombeke was goedgekeurd ge weest met de wijzigingen door de eischers gevraagd. Inderdaad de eischers behalen eene volledige overwinning. Dat men oor- deele 1 Onze lezers zullen zich herinneren dat er twee lijsten waren: de eene, de lyst die oppositie maakte aan de lijst der kandidaten van den pastoor (lijst Nr 1)de andere, de lijst der kandidaten van den pastoor (lijst Nr 2). Een enkele kandidaat der lijst nr 2, M. Kinget, was met de volstrekte meerder heid benoemd geweest. Men moet zich dus met dezen niet meer bezig houden. De 4 an dere zetels moesten dus verdeeld worden in overeenkomst met de regels der evenredige vertegenwoordiging. Welnu, de bewerkin gen aldus gedaan gaven 3 zetels aan de lijst Nr 1 (de heeren Garmyn, Gykiere en Denys) en 1 zetel maar aan de lijst n1' 2 (De Block). In plaats daarvau gaf het hoofdbureel maar 2 zetels aan de lijst 1 (Garmyn en Gykiere) en 2 zetels aan de Ijs: 2 (Deblock en Van den berghe). De reclamatie strekte dus om M. Denys der lijst Nr 1 benoemd te zien in plaats van M. Vandenberghe der lijst Nr 2 De bestendige Deputatie, de*beweegrede nen der eischers geheel aannemende, heeft Art. 1. - De voormelde klacht wordt aangenomen. "«rui Art. 2. Die kiezing die den 18 Oktohp* 1903 te Crombeke plaats gehad heeft wordt geldig verklaard, mits de volgende wijzJn gen aan den uitgeroepen uitslag- Worden gekozen verklaard, by toepassing van de evenredige vertegenwoordiging- (Lijst 1) de HH. Garmyn,Gykiere en Denvs (Lijst 2) de heer Deblock. Art. 3. - De uitroeping van den heer Vandenberghe, als titelvoerend raadsim wordt verbroken. Art. 4. Worden als plaatsvervangende raadsleden gekozen verklaard voor de lijst I 1° plaatsvervanger den heer Vandromme' 2° plaatsvervanger den heer Dever; Voor de lijst II, 1° plaatsvervanger den Heer Vandenberghe, 2» plaatsvervanger den heer Plaetevoet, 3° plaatsvervanger den heer Boury Art. 5. - Afschrift van dit besluit zal ge zonden worden naar den heer Commissaris van het arrondissement Yper, met last een dubbel ervan, voor uitvoering, aan het ge meentebestuur van Crombeke over te maken. Gedaan en uitgesproken in openbare zitting te Brugge den 13 November 1903. Aanwezig de H.H. B°" Bethune, Gouver neur-Voorzitter, Van Hee, Loontjens Ver haeghe, Cauwe, Landas, leden; Veroeg- straete, Griffier. Voor Yper mogen wij ons ten minste ver wachten dat de bestendige Deputatie eene balotteeringskieziug bevele (art. 75 3 der gemeentekieswet) tusschen de 2 kandidaten der lijst 2 (klerikalen) die de minste stem men bekomen hebben en de twee kandidaten der lijst 1 (liberalen) die de meeste stemmen bekomen hebben In één woord, deze denkwijze is verstan delijk. En gij zult zien, vrienden lezers, dat het Journal d'Ypres zich er aanstonds naar zal schikken. Het bemint al wat redelijk en verstandelijk is, -> *-»— Alwie van heden af, een abonne ment neemt aan het Weekblad, voor 1904, ontvangt het blad kosteloos tot den len Januari 1904. Morgen Zondag, om 7 ure 's avonds geeft deze maatschappij in haar lokaal een luis- terlyk Concert gevolgd van dansparty voor de leden der maatschappij en hun huisgezin. Volgeus het uitgegeven programma zal er daar eenen aaugenamen avond door te bren gen zijn. Schoon muziek, romancen en kluchtliederen zal er daar gegeven worden. Woensdag 2 December om 8 1/2 ure, algemeene vergadering voor al de leden der maatschappij. Dagorde 1* Rekeningen 1902-1903. 2° Budget 1903-1904. 8° Vernieuwing van de kommissie. - Kie- zing van een nieuw lid en vervanging van M. De Bergh, «verleden. Zondag 6 December, uitstapje met muziek. Om 1 1/2 ure juist banket. De leden die begeeren er aan deel te na men worden verzocht zich bij M. Dehollan- der te doen inschrijven. De lijsten zullen gesloten zijn Donderdg 3 December 1903. Ter gelegenheid van Sint Catherine zal et Maandag aanstaande, om 12 ure een uit' stapje met muziek door de KeizermOJi". nen plaats hebben. 's Avonds, om 6 1/2 ure, Groote Fak keltocht. Om 8 1/2 ure, GROOT BAL in 't Ziveren Hoofd, Oude Kleermarkt. Den Keizer. i ii b cmi i in (1) Onze lezers zullen zich de oorzaken dezer reclamatie herinneren, die wjj reeds tweemaal af gekondigd hebben in onze nummers van 8 en van l5 November 11. (N. d. R.) D6S11SI

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2