Senaat. Het wintert! West-Vlaanderen onder water. Vee verdronken. Groote schade. STADSNIEUWS. De kiezing van Yper is gisteren Yrijdag goed gekeurd. De Boompjes. Sinte Barbara. Solo slim. Maatschappij Onvermoeibaren. Maatschappij Burgerwacht. H u welij kshekelpredicatie Runstnieuwsjes uit Brugge. De artikelen der begrooting worden aan - genomen. Zitting van Woensdag 2 December 1903. De dagorde roept de bespreking der inter pellatie van M. Troclet nopens de te nemen maatregelen in tegenwoordigheid der verer gering van de gewrichtensstijfheid of worm van den mijnwerker in de koolputten van den kom van Luik. Spreker verwijt den mi nister niets te doen om den vooruitgang de zer ziekte tegen te houden wanneer in andere landen men zijne toevlucht neemt tot kracht dadige middelen. M. Francotte somt ver scheidene gezondheids- en beschermende maatregelen op in de koolputten genomen. De heeren Terwagne en Troclet leggen eene dagorde neèr bij dewelke de Kamer denkt dat onmiddelijke maatregelen zich op dringen en dat het de Regeering toekomt dezelve te nemen zonder ver-toeven. M. de Ponthières legt de volgende dag orde neêr: De Kamer, na de uitleggingen van den minister gehoord te hebben en re- kenende dat de te nemen maatregelen ten spoedigste mogelijk zullen toegepast wor- den, gaat over tot de dagorde. Na gedachten wisselingen, wordt de zui vere en eenvoudige dagorde aangenomen. De Kamer vangt de algemeene bespreking aan van 't budjet van openbaar onderwijs. M. Verhaegen zou willen dat men meer en meer het beroepsonderwijs verspreide. Hij stelt zich tegen de onzijdigheid van het onderwijs en dringt aan ten voordeele der aanneming van het stelsel dat hulpgelden zal verleenen aan al de scholen regelmatiglijk ingericht. Zitting van Dinsdag 1n December 1903. Bij het aanvangen der zitting, richt M. Simonis, ondervoorzitter zich op en brengt eene plechtige hulde aan de nagedachtenis van den hertog d'CJrsel. De Senaat gaat dan over tot het overzicht der gezagbrieven van M. Van de Werve, plaatsvervangende Senator van Mechelen, in de plaats van den hertog d'Ursel. Men gaat o/er tot de arbeidsongevallen. M. Francotte spreekt eene redevoering uit, waarin hij verklaart welke deliouding zal zijn der Regeering. Hij bekent dat de wet niet volmaakt is, en verzoekt den Senaat zich te vereenigen met de besluiten der com mission. Hij steunt vooral op deze overwe ging dat indien men begint de wet te veran deren, alles zal moeten herdaan worden. M. Verspreeuwen, van Antwerpen, ver klaart om te beginnen dat de wet onuit voerbaar is. Hoe zal men het werkloon der arbeiders vaststellen? Om het vast te stellen moet men twee factors hebben, eerst het be drag van het werkloon, en dan het getal dagen. Indien een der factors ontbreekt, waarop zal men zich steunen? Niemand kan bepalen hoeveel dagen per jaar de arbeiders der haven van Antwerpen werken. Zitting van Woensdag 2 Deeember 1903. De heer graaf Henri de Mérode wordt voorzitter gekozen met 74 stemmen op 85 stemmers. De Senaat vangt de algemeene bespreking aan van de wet die luidt over de herziening der jaarwedden van de vrederechters en van de griffiers M. Van den Heuvel vertoont het doel van het wetsontwerp, dat strekt om de jaar wedde eenvormig te maken van de personen die tot de rechterlijke orde behooren Om dien uitslag te bereiken, zullen de griffiers, na elk tijdvak van vijf jaren, eene verhoo ging van 300, 250 en 200 franken ontvan gen, volgens het rechtsgebied waaraan zij behooren. Het ontwerp wordt aangenomen met een stemmigheid der 67 aanwezige leden. Al onze vreemde correspondenten zijn het eens om te melden dat het in alle landen van Europa wintert. Een Engelsch rijmpje zegt: When the north wind doth blow Then we shal have snow (Wanneer do noordwind blaast, zullen wij [sneeuw hebben.) In Engeland blaast de noordwind en heeft er den eersten sneeuwstorm van het jaar veroorzaakt Op zee is het weder zeer wild. De mailboo ten hebben veelgeleden en leden der beman ning verloren. Te Corfu (Criekenland) moest de mailboot Osiris de haven binnenloopen voor het slecht weder. Te Parijs is de sneeuw ook gevallen. Er ontstond zelfs een ongeval op den Métropo- litain-spoorweg. Er had een cours circut plaats, veroorzaakt door de sneeuw die op deriggels lag. De reizigers kwamen er met den schrik van af. De havenwijk te Lubeck staat onder water. Te Koblenz is de Rijn een meter gewassen. Te Bremen geldt hetzelfde voor de Weser. In het arrondissement Hazebroeck is de Leie buiten hare oevers getreden. De steenwegen en spoorlijnen, die naar Belgie voeren zijn overstroomd. In Avesnes moesten de bewoners op lad- deren in huis stijgen. In Algerië hebben ook overstroomingen plaats. Het dorp Margueritte is weggespoeld De inwouers konden nauwlijks de vlucht nemen. Te Mastaganem strandden twee stoom- booten. Hier in België zijn er vele plaatsen waar het overstrooming is. Men seint ons uit Brugge dat ten gevolge der aanhoudende regens der laatste dagen een groot gedeelte der West-Vlaamsche gouw onder water is geloopen. De streek tusschen Brugge-Blankenberghe en Oostende, deze tusschen Brugge en Thou- rout, deze tusschen Lichtervelde en Roese- lare zijn herschapen in echte meren, die zich uitstrekken zoover hel oog draagt en waar geene wegen of banen meer te onderschei den zijn. Op sommige plaatsen, zegt onze berichtgever bereikt het water twee meters hoogte. Men ziet dan ook enkel uit die zee de boomen en de huizen opduiken. Karren, landbouwalaam, stroomijten, dierenkrengen' drijven op dit meer rond. In vele huizen zijn talrijke familiën moeten vluchten naar den zolder en wachten daar met ongeduld, dat hun hulp worde gebracht. Zelfs zijn huisgezinnen dadelijk uit hun neteligen toestand moeten gered worden en die redding gaf aanleiding tot zeer drama tische tooneelen. De aangerichte schade is dan ook over groot. In sommige weilanden zijn al de vet- beesten verdronken. Sedert eenige dagen is men bezig in de Rijselstraat met nieuwe boompjes te plaat sen in vervanging van deze die te niet ge gaan zijn, daar zij wat laat geplant geweest zijn. Velen vinden het een zeer schoon en vereerend werk, anderen vinden het eene nuttelooze uitgaaf. Laat ons nog wat wach ten om daarover onze denkwijze te zeggen. Het is met de boompjes zooals met vele andere werken. Toen de liberalen een deel der fortificatiën deden afbreken vonden ve-' len dat het een nutteloos werk was, eene geldverkwisting en wat weet ik nog al. Nu dat er in de plaats een groote en schoone boulevard is, schoone huizen gebouwd, nieu we straten gemaakt zijn. ahl men vindt het goed, zelfs zeer goed. Wanneer men de ho veniers van de markt, waar zij aaD regen, sneeuw en koude blootgesteld waren ver plaatste naar de Halle, was het ook niet wel, velen klaagden, en nu, trekt ze eens uit de Halle weg, en stelt ze nog eens op eene openbare plaats, wat een lawijd zouden zij niet maken, en inderdaad ze zouden ge lijk hebben want nu ten minste zijn ze be vrijd van slecht weder en koude. Sprekende van koude; dezen morgendzijn wij naar de vischmarkt gegaan, daar zagen wij 't verschil. In de groenselmarkt hadden zij goede dagen, terwijl op de vischmarkt men de vischverkoopers half versteven zag van de koude, 't Is te verwonderen dat er geene onpasselijk geworden zijn. Daar zit ten die menschen aan hun kraam te beven van de koü, blootgesteld aan wind en regen, alhoewel zij onder een dakje zitten. Waar om gaat de heer Burgemeester Colaert daar niet eens een bezoekje afleggen, om zich eens te overtuigen van de slechte dagen welke de verkoopers daar te lijden hebben. Zouden zij ook niet eene halle mogen heb ben waar alles overdekt en toegesloten is, ga zien te Gent, Brussel en vele andere steden. Zij betalen inderdaad genoeg volgens wij vernomen hebben zijn er daar die tweemaal per week, en somtijds 4 of 5 dagen meer per jaar, boven de 200 fr. betalen, zouden zij niet verdienen, M. Colaert, van wat be ter geplaatst te zijnGij moet toch als bur gervader wat medelijdend zijn met zulke menschen, stelt eens u zeiven in de plaats, moest uw bureel eens in eene openbare plaats staan zooals in de vischmarkt, wat zoudt gij doen? het zou voorzeker niet lang duren of alles ware toe, en eene goede stoof zou van 's morgens, 2 uren voor uwe komst de zaal verwarwen zooals nu in uw bureel. Hewel denkt ook dat het menschen zijn die geerne goede dagen hebben en geeft hun eene betere schuilplaats, en zij zullen er u dankbaar voor zijn. Gij hebt nu reeds ver- schillige verbeteringen gedaan die wat min noodig zijn. Deze zou ten minste de goed keuring van iedereen mededragen. Een Yperling. Ter gelegenheid van Sinte Barbara zal het muziek der Oud-Pompiers morgen Zondag om 11 ure een uitstapje doen. Vergadering in de zaal om 10 1/2 ure. Om 1 1/2 ure juist Banket. Deze week heeft er nog eens een solo slim gespeeld geweest door Canfijn Charles, onder officier in het militaire hospitaal. De 3 andere spelers waren M. Jonckeere, Henri Decloedt, Camille Moreau. Zondag 13 December, ten 9 ure 's avonds geeft deze maatschappij aan hare leden een luisterlijk bal in haar lokaal De Beurs Schieting van 3 December 1903. Tir réduit. Vantholl H. 20 10 25 25 20 100 Maschelein 20 25 15 20 20 100 Vermeulen H. 20 20 25 25 10 100 Poeleman D. 20 20 15 15 25 95 Butaye A. 20 20 15 20 20 95 Burgho A. 25 15 15 20 15 90 Deweerdt, Gh. 20 20 15 15 20 90 Vandevyver A. 15 25 25 15 5 85 Fol J. 15 20 20 5 20 80 Ommeslagh R. 20 15 10 5 25 75 Pinteion M. 25 15 15 10 10 75 Het huwelijk is een kiekenkot, waarin de haan zijn bek moet houden als de hen kakelt. Huwelijken worden in den hemel geslo ten daarom moet men een hemelsch geduld hebben om het te doorstaan. Het huwelijk is het graf der liefde en de vrouw is het kruis dat er boven op staat. Het huwelijk is een straftijd; een wedu wenaar is een vm oordeelde die zijn tijd heeft uitgedaan. Verliefde menschen zijn blind; als de eene blinde aan den andere den weg wijst, vallen ze beiden in... het huwelijk. Ieder huwelijk is een kruistocht, waarbij helaas! de minderheid in het heilig land geraakt. Wie voor den 2deu keer trouwt, is niet weerd dat zijn eerste vrouw gestorven is. Trouwen is de eerste ezelarij, die men be gaat als men begint verstandig te worden... Het huwelijk heel heilig, misschien omdat het zooveel martelaren telt. Twee wijven kunnen tegen eenen advokaat niet pleiten, maar twee advokaten kunnen tegen een wijf niet kijven. Als men trouwt gaat men den gruwelijk- sten staat aan want men krijgt een herte- knager. Het huwelijk is een loterij, waarbij men eene schoonmoeder wint. De mannen trouwen,omdat zij het uitgaan moe zijn; de vrouwen omdat zij moede zijn thuis te blijven. Er is niets gelijk den huiselijken haard 't is zeker daarom dat zooveel mannen lie ver in de herberg zitten. Vrouwen zijn gevaarlijke schepsels: hun ne oogen doen den eenigen gloed ontbran den, waartegen de pompiers niets vermogen. Ken jeugdig vorst kan aan de regeering komen, terwijl het huwelijk tot zijn 18® jaar verboden is; 't is ook veel moeilijker eene vrouw te regeeren dan wel een volk. Waarom weenen de meeste vrouwen als er iemand trouwd? Dat komt omdat zij zelf getrouwd zijn. Waar de duivel alleen het niet kan gedaan krijgen, zendt hij eene vrouw. De grootste geesels der aarde zijn: het water, het vuur en de vrouw. De vrouw is een ongeluk, zonder hetwelk een man niet kan leven. Een vrouw lacht als zij kan en weent als zij wilt. De vrouwen zijn voor af tegen het huwe lijk, maar ze trouwen toch allemaal als ze nen man kunnen krijgen. De tentoonstelling van werken onzer vroegste schilderkunst, verleden jaar te Brugge gehouden, heeft de gezaghebbendste critici in onze stad gebracht. Zoo allen, zon der onderscheid, in bewondering stonden voor onze onovertroffen meesterwerken der middeleeuwsche schilderkunst, zoo waren zij het niet minder eens, om eenparig af te keuren en te betreuren, de ellendige wijze waarop zoowel ons modern als ons oud mu seum ingericht zijn, in opzicht van verlich ting, lokaal en daarmee verbonden brand gevaar, enz. Eenigen hebben er ook nog het bezwaar van veranderlijke temperatuur bij gevoegd; maar dat verwijt is ongegrond, voor wat het museum der Kathelynestraat aangaat, alwaar bestendig, 's winters als 's zomers, dezelfde warmtegraad heerscht. De heer Baron Kervyn de Lettenhove, voorzitter der Tentoonstelling van Vlaam- sche Primitieven en Oude Meesters, groot partijganger van een nieuw museum voor onze oude schilderijen, heeft aan de bijzon derste kunstkenners en -critici hunne mee ning gevraagd nopens ons museumen, eenmaal in bezit van die brieven, waarvan enkele een echt rekwisitorium uitmaken, tegen degenen, die aan den huidigen toe stand schuld hebben, heeft hy eenen brief tot het College van Burgemeester en Sche penen gericht. Daarin betoogde hy, naar de getuigenissen van de Heeren Ch. L. Cardon, A. J. Wauters, Dr Bredius ('s Gravenhage), G. Lafenestre (Parijs), C. Benoit (Parijs), J. De Vriendt, G. Hulin, H. von Tschudi (Berlijn), J. Weale (Londen), H. Hymans, Aug. Beernaert, enz. dat de tegenwoordige huisvesting onzer oude paneelen onduldbaar geworden is en een nieuw museum nood zakelijk. BOOe<TTT. gr r i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2