VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Zeventiende jaar. Zaterdag 19" December 1903 Geene onverschilligheid Goedkeuring. Beroep. De kiezing van Thienen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 Cr. per jaar voor den buiten. 2 50 Cr. cent fr. Annoncen. Per 3 maanden Per 6 maanden voor stad i onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteilen bevattende worden niet opgenomen. 't Is betreurenswaardig dat er den dag van heden nog zooveel brave en j treffelijke lieden zijn, die zich een gansch verkeerd gedacht vormen van den politiekeri toestand in ons land, in onze stad. Hoe dikwijls hoort'men,hier of daar eenen ambachtsman, herbergier, ne ringdoener of landbouwer niet zeg gen Katholiék;' liberaal of socia- list, 't is al ^partijschap; 't is schrij- ven en schëhfln tegen malkaar; ze werken maar om boven te geraken y> en de tegenpartij onder den duim te houden. Ik voor mij, 'k ben daar gerust in. Ik ben voor dien strijd v niet, ik trek mij'ai die politiek niet aan. Wat scheelt het mij dat het bestuur katholiek .of liberaal is Dat ze onder elkaar vechten voor n het meesterschap, ik heb andere dingen te verrichten; mijne nering, mijn handel moet vooruitgaan voor vrouw en kinderen moet ik zorgen en eerlijk door de wereld zien te geraken. Zoo spreken, ja menige eerlijke en .rechtschapene lieden, en meenen in den politieken strijd geheel onver schillig te mogen blijven. Dat is eene grove dwaling, een betreurenswaar dig vooroordeel, dat de noodlottigste gevolgen teweeg brengt. Een oogen- blik aandachtig nadenken zal genoeg zijn om elk rechtzinnig persoon daar van te overtuigen. Indien de politieke strijd die de partijen in ons land verdeelt, niets anders ware dan een verschil van denkwijze of opinie nopens twijfelach tige of betwistbare zaken, een strijd, die geene gevolgen heeft ten voor- deele of ten nadeele van de openbare welvaart van het land, dan zou ik duizend maal gelijk geven aan hem, die zich zulke politiek niet aantrekt en de openbare zaken stillekens hun nen gang laten gaan. Maar, onge lukkiglijk, is 't verre van zoo te zijn. Hier in ons land houdt de politiek wat meer in dan een strijd tusschen verschillende denkwijzen, 't Is eene worsteling, waar de grootste belan gen van den mensch in 't bijzonder en van de samenleving in 't alge meen op het spel staan het geldt zedelijken en stoffel ijken vooruit gang, ontwikkeling, verdraagzaam heid, vrijheid en orde. En daarom mag niet een welden kend man onverschillig blijven voor onze groote politieke strijden. En daarom moet alwie het wel meent met zijne stad, zijne provincie of zijn land, een werkzaam deel nemen aan de worsteling, waarin zulke gewich tige inzetten op het spel staan. Liberalen! wacht u van onverschil ligheid in de politiekDe onverschil ligheid van een zeker getal aanhan gers berokkent het grootste nadeel aan eene partij. Zij verhindert eiken stap voorwaarts, belet iederen ernsti- gen kamp, verlamt de pogingen der trouwe strijders en levert een gansch leger met gebonden handen en voe ten aan de tegenpartij over. Wie liberaal wil heeten, moet zich dien naam waardig toonen voor en na de kiezing, het gansche jaar door. Geene onverschilligheid dus, maar vrij en vrank en onverpoosd gestre den, voor de liberale grondbeginselen Onze klerikale bestendige Deputatie heeft onze gemeentekiezing goedgekeurd; wij weten nog niet in welke woorden en in welke voorwaarden. Wij zotten wachten tot wij hare beslissing gelezen hebben vooraleer ze te bespreken. Maar volgens de inlichtingen die ons toe gekomen zijn zou de Deputatie zich bepaald hebben met te verklaren dat wij niet meer kunnen reklameeren tegen de stemmen der veroordeelden; dat onze reklamatie te dién opzichte te laat komtdat zij hadde moeten gedaan worden op het oogenblik der stem ming en door het overleggen van uittrek sels (alsof deze nietoverlegging de stemmen geldig maakte). De andere punten der rekla matie zouden allen verworpen zijn zonder onderzoek en zonder ernstige beweegredens. Heden zullen wij geene uitspraak doen daar wij de gewenschte.stukken niet onder het oog hebben om het te doen. Bestatigen wij echter, dat, vooraleer onze reklamatie besloten en gekend was in al hare beweegredens, het Journal d' Ypres einde en verre aankondigde dat zij zou ver worpen g orden door onze bestendige Depu tatie. De gebeurtenissen hebben het gelijk ge geven. Kon het anders zijn. Eene Deputatie die regelmatig al de kiezingen vernietigt welke voordeelig zijn voor de liberalen, die alzoo gehandeld heeft voor Moskroen, voor Diksmuide, voor Yper in 1890, kon zij, zon der haar verleden te verloochenen, recht doen aan eene liberale reklamatie hoe billijk zij ook zijn kon Ook hebben wij ons niet te veel begooche lingen gemaakt te dien opzichte, wetende, gelijk wij het over eenige weken schreven, hoezeer de drift dat politiek korps verblindt. Maar er is boven de bestendige Deputatie eene macht die in laatste gebied beslist, 't Is tot haar dat wij ons zullen wenden. Er is eindelijk boven alles onze gemeene rechter: dezen die de politieke mannen maakt en breekt: de openbare denkwijze. Die rechter heeft zich vrijwillig langs onze zijde geschaard. Het openbaar gevoelen is voor ons Onze bevolking verstaat niet en zal nimmer ver staan dat mannen, die van hunne kiesrech ten beroofd zijn, kunnen beslissen over eene kiezing. Dat is onbegrijpelijk, onrechtvaardig, on zindelijk. Over eenige dagen beproefde M. Golaert, burgemeester der stad Yper, overste der lokale politie, vóór de rechtbank van enkele politie, mannen te onttrekken aan de klau wen van 't gerecht, die beschuldigd w.aren gedurende den kiestijd, onze plakbrieven afgetrokken te hebbenmorgen zal hij waar schijnlijk vóór de boetstraffelijke rechtbank den bjdrieger^en den verheler verdedigen wien hij zijue kiezing en deze zijner vrien den verschuldigd is; hoe zou hij anders kun nen handelen't is hij die hen bijeengeroepen heeft en hij heeft geen enkelen maatregel genomen om hen te beletten te stemmen. Dit alles is ontbloot van waardigheid en zedelijkheid. Gelukkiglijk zal dit alles maar zijnen tijd hebben. De Gouverneur der Provincie is uitgenoo- digd geweest om zicb te voorzien in beroep tegen de bestendige Deputatie die onze ge meentekiezing goedgekeurd heeft. Het be roep is Woensdag 9 dezer gedaan geweest. Onze reklamatie zal onderzocht worden d roY den achtbaren Minister van binnen- landsche zaken, die over eenen uitstel van dertig dagen beschikt om bepaald te be slissen. De kwestie blijft dus geheel. Wij hopen dat zij bij hoogere hand eene oplossing zal bekomen gelijkvormig met de wet, want 't is op haar dat wij gesteund hebben om te protesteeren tegen den uitslag uitgeroepen den 18 October 11.zonder te rekenen dat onze reklamatie eene kwestie van billijkheid en openbaar nut opwerpt. De bestendige Deputatie heeft ons ongelijk gegeven,'t is waar, maar wanneer heeft zij ooit de liberalen gelijk gegeven? Hare von nissen zijn op voorhand gekend zij maken geen indruk meer. Is het zij niet die zonder de minste aaunemelijke reden onze gemeen tekiezing van 1890 verbroken heeft, waa neer geen enkele ernstige griet tegen dezelve gedaan was geweest en dat onze vrienden zegepraalden met 70 stemm.a meerderheid? Is het ook zij niet.jdie eenige maanden later weigerde de reklamatie in aanmerking te nemen welke de liberalen /an Yper indien den tegen de schandelijke kiezing van den nacht van 1 Februari 1891, die eene meer derheid van 30 stemmen gaf aan de kleri- kalen, wanneer het verzoekschrift onzer vrienden zooveel gevallen van omkoopiug kenbaar maakte, waarvan zekere vóór het assisenhof moesten verschijnen? Die feiten z(jn te onlangs gebeurd zij heb ben te veel indruk gemaakt op onze bevol king opdat het noodig zij er op aan te drin gen. Het is wonder dus dat wij eene nieuwe nederlaag doorstaan hebben I Ah indien een omgekeerde toestand zich voorgedaan had! Indien de liberalen er in gelukt hadden hun ne kandidaten te doen kiezen met ééne stem meerderheid, 't is het Journal d' Ypres niet dat, in dat geval, zou geschreven hebben dat alle reklamatie op voorband veroordeeld was. Maar laten wij, voor het oogenblik alle tegeDbeschuldiging daar. Wij bevinden ons heden vóór een nieuwen rechter. Wij wen- schen er ons geluk over. Deze besluit onder zijne verantwoordelijkheid en zijn vonnis wordt onderworpen aan de kontrol der Ka mer, 't is te zeggen van 't land. Hij zal, ho pen wij, zijne beslissing kunnen nemen iD de volheid zijner onafhankelijkheid zonder andere vooringenomenheid dan de recht vaardigheid en den eerbied voor de wette lijkheid te doen zegepralen. Wij weten dat de politiek eischen heeft dat zij een open veld levert aan de kuiperijen van allen aard; maar onze reklamatie be vat nevens daadkwestiën, eene kwestie van princiep. Indien de Minister, die geroepen is dezelve op te lossen, zich alleenlijk steunt op de uit legging der wet, zal hij in haar een zekeren gids vinden. De wetgever heeft in dat geval zijnen wil klaar uitgedrukt. Het Journal d' Ypres, om de klerikale bestendige Deputatie onzer provincie te ver dedigen tegen de beschuldigingen van par tijdigheid, die een beroep veroorzaakt heb ben van wege den Gouverneur en van den Minister van binnenlandsche zaken, heeft gesproken van de kiezing van Thienen. Het heeft op onvoorzichtige wijze hare brusselsche klerikale confraters nageaapt zonder juist te weten waarvan er kwestie was. Het is dus noodig de feiten onder hun waar daglicht voor te stellen Er zijn den 18 October drie lijsten voorge steld geweest. De liberale l^st met zeven kandidaten, getal gelijk met dat der te ver- leenen maadaten de klerikale lijst met vijf kandidaten en de socialistische lijst met twee kaudidaten. Deze laatste maakten onder haar beide eene volledige lijst uit, geenszins aan h-t toeval verschuldigd, want de klerikalen hadden maar het getal hunner kandidaten geregeld wanneer het getal d-r socialistische kandidaten hun bekend was. in de kiezing hebben de liberalen maar van 2.508 tot 2,439 stemmen gehad;,de kle rikalen van 2.049 tot 2,013; de socialisten 400. De volstrekte meerderheid van 2.485 zijnde eu vier liberalen dezelve bekomen hebbende, heeft het hoofdbureel ze verkezen verklaard en, de evenredige vertegenwoor diging toepassen Je voor de drie andere zetels, dezelve aan de klerikale lijst toegekend. Gedui\ nde de kiesperiode hadden onze vrienden uit verscheidene bronnen vernomen dat de socialistische voorstelling valsche handteekens droegen. Onmiddelijk na de kie zing, sciienen deze nageziene inlichtingen voldoende om een verzoekschrift in verbre king op te stellen uit hoofde van onregelma tige voorstelling en de bestendige Deputatie, de ernstigheid der feiten bekennende, heeft besloten een onderzoek te openen en heeft er M. Raeymaeckers, bestendige afgevaar digde mede gelast die het onderzoek van al de zaken betrekkelijk het arrondissement Leuven in zijne bemoeienissen heeft. Doen wij hier een eersten groven leugen van den XX' Siècle uitkomen, die zich uit Thienen liet schrijven dat die achtbare be stendige afgevaardigde een uit den voet ge lichte kandidaat was van dezelfde kiezing die hij gelast was te onderzoeken. Niemand te Thienen «eet niet dat M. Raeymaeckers geen kandidaat geweest is en niemand, zelfs in de XXe Siècle, zou moeten onwetend ge- HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1