Den trein te laat De Stad en de Hospicen. Buurtspoorweg van Becelaere. De ijskelders. Ylaamsche Ster. LINA DONDERS STADSNIEUWS. Zonderlinge handelwijze. noeg zijn om niet te weten dat er strijdig heid is tusschen het mandaat van bestendige afgevaardigde en dat van gemeenteraadslid. Het onderzoek is aangekondigd geweest by middel van plakbrieven, welke al de per sonen opriepen die konden getuigen en da gingen zijn gezonden geweest aan zekere personen natuurlijk aangeduid door den eenen of den anderen rang: Voorzitter, leden van het hoofdbureel, onderteekenaars der socialistische lijst, door de reklamatie be doeld, onderteekenaars van deze, enz. De grootste ruchtbaarheid is aan dat onderzoek gegeven geweest en allen, klerikalen, socia listen evenals liberalen zijn uitgenoodigd ge weest, door de plakbrieven, in overvloed verspreid, om te komen getuigen, 't Is dus met eene volstrekte kwade trouw dat de klerikale drukpers verzekert dat de kleri kale getuigen stelselmatig zouden verwijderd geweest zijn van het onderzoek. Den dag van het onderzoek, de getuigen vergaderd zijnde ten twee ure in de groote zaal van het stadhuis, zijn er gekweld ge weest door algemeen bekende klerikalen, die hun zeiden: Waartoe goed bier te blij ven? Niemand kon u verplichten te getui gen, gij verliest uwe daghuur en er zal u geen taks van getuige toegestaan worden, enz. en zij zochten ze mede te slepen in de naburige herbergen. Indien eenige liberalen daar niet waren geweest om de getuigen te beschermen tegen deze schaamtelooze druk king, zou het onderzoek geene plaats kun nen gehad hebben bij gebrek aan de bijzon derste getuigen. Eene tusschenrede om te doen opmerken op welke wijze de klerikale pers de waarheid vervalscht. Men heeft geen gedacht van zulke onbeschaamdheid Dan hebben de klerikalen, ziende dat zij het onderzoek niet konden beietten.de rucht baarheid geëischt. M. Raeymaeckers heeft hun geantwoord dat hij niet kon openbaar lijk onderzoeken te midden der opschudding en het gerucht; maar hij heeft aan M. Ki- nart, klerikale kandidaat en aan M. Coene, de bijzonderste kiesagent, voorgesteld ne vens hem plaats te nemen en het onderzoek bij te wonen. Onnoodig te zeggen dat met dit aanbod te aanvaarden, zij alle middels zouden verloren hebben om den bestendigen afgevaardigde van partijdigheid te beschuldigen. Ook heb ben zij zich verhaast te verdwijnen. De kle rikalen hebben alsdan hunne pogingen her nomen om de getuigen te verwijderen en zijn er in gelukt een zeker getal te doen vertrekken, 't Is op dat oogenblik dat M. Raeymaeckers de politie benuttigd heeft die, door het gemeentebestuur ter beschikking der hoogere overheid gesteld was, om de ge tuigen weder te roepen, die vertrekken wa ren en ze te verzoeken voor het onderzoek te verschijnen. Allen zijn wedergekeerd be halve twee algemeen bekend als onbekwaam op de socialistische lijst een handteeken ge steld te hebben dat hun toegekend was, bij gebrek van te kunnen teekenen. De gevolg trekkingen van het onderzoek blijven dus verre beneden de wezenlijkheid. Al wat de klerikale bladen zeggen van drukking, van kuiperijen, enz. der libera len, is volstrekt valsch eD men moet waar lijk de hulp hebben van de klerikale in beelding en kwade trouw om in het publiek zulke even leugenachtige als hatelijke toe spelingen te durven uitstrooien. Het is namelijk valsch dat de werklieden onderteekenaars der socialistische lijst die op het onderzoek verschenen zijn, in dienst zijn van algemeen bekende liberale bazen, dat de eene of andere drukking op hun uit geoefend is geweest om ze uit de noodigen hunne handteekens te loochenen. Indien er drukking geoefend is geweest, kuiperijen zijn in 't werk gesteld, 't is wel van wege de klerikalen die alles beproefd hebben om het onderzoek te versmachten en de waarheid te beletten uit te schijnen. Het onderzoek heeft geleid tot de bestati- ging dat van de 57 handteekens der socia listische voorstelling men er een half dozijn moet aftrekken van niet kiezers en ten min ste evenveel valsche handteekens. Een der socialistische kandidaten heeft overigens op het onderzoek verklaard welwillend getee- kend te hebben voor anderen en niet alleen geweest te zijn om alzoo tot het opmaken der lijst mede te werken. Het is wel zeker dat zij geen 40 onbesproken handteekens heeft. In die voorwaarden, de socialistische voor- j stelling de vijftig handteekens van gemeen- I tekiezers niet vereenigende, geëischt door de wet op straffe van nietigheid, 't is onwet telijk dat hare kandidaten op het stembriefje voorgekomen zijn. De bestendige Deputatie, zich schikkende naar de ministeriëele rechtsgeleerdheid ge wettigd door het Koninklijk besluit van 31 December 1895, aangaande de gemeentekie- zing van Morlanwelz, heeft de kiezing goed gekeurd der vier liberale kandidaten die de volstrekte meerderheid bekomen hebben, de kiezing verbroken voor wat de drie manda ten aangaat verleend door toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging en eene" nieuwe kiezing bevolen voor die drie zetels. Deze beslissing heeft bij de Thienenscha klerikalen eene ware losbarsting van woede doen ontstaan die zij eiken dag verspreiden in de bijzonderste klerikale bladen: de XX' Siècle, de Patriote, het Journal de Bru- xelles, onder de gedaante van briefwisse lingen doorweven met alle slach van hate lijke beschuldigingen. De eerlijke Thienensche bevolking walgt van hunne schaamteloosheid en van hunnè aanstootelijke kuiperijen. Wanneer er eene beslissing genomen wordt door de bestendige Deputatie onzer provin cie, is er mededeeling van geweigerd aan de drukpers zoolang deze beslissing niet bekend gemaakt is geweest aan de belanghebbenden. M. Brunfaut onderteekenaar der rekla matie aangaande de kiezing van Yper, schreef den 9 December naar de provinciale greffie om een afschrift der beslissing te bekomen. Geen antwoord ontvangende, vernieuwde hij den 12 zijne vraag per telegram. Hij ontving den volgenden brief Brugge, den 12 December 1903. Mijnheer Brunfaut, Ik heb de eer u te laten weten dat M. de Gouverneur in beroep gegaan is, ten titel van beschermend, tegen de beslissing door dewelke de bestendige Deputatie de gemeentekiezing van Yper heeft goedge- keurd. Deze beslissing geen afdoenden aard heb- bende, ik denk er van nu af geene kopij te mogen van geven. Aanvaard, Mijnheer, de uitdrukking mij ner volkomene hoogachting. De provinciale Griffier, Verougstraete. Welnu, den II, verscheen de beraadsla ging in 't lange en in 't breede in 't Nieuws blad van Yper, en den 12, in het Journal d'Ypres, organen der klerikale partij. Die handelwijze ten opzichte onzer vrien den is wat te kras. Er is geen een rechtsgebied van 't land dat aan de belanghebbenden mededeeling weigert der beslissingen die hen betreffen. Het is maar te Brugge dat men dergelijke handelwijze vindt. Men behandelt er de libe ralen alsof er voor hen noch recht noch rechtvaardigheid ware. Overigens ten allen tijde heeft de klerikale en dweepzuchtige bestendige Deputatie alzoo gehandeld. Herin neren wij ons 1890 en 1891 .asawaoaowm cvn» Er is een bekend feit, 't is dat de bijzon dere Commissiën van onzen klerikalen ge- lij ksoortigen Gemeenteraad maar bestaan voor den vorm, aangezien zij de diensten niet bewijzen welue men het recht heeft van hun te eischen. In ons voorlaatste nummer, hebben wij bewezen hoe de 2" commissie zich gedraagt. Herhalen wij het nogde leden die de zelve uitmaken geven bewijs van eene ongelooflijke onachtzaamheid en vervullen geenszins hun man daat. Wanneer zij bijeengeroepen zijn hetgeen men somtijds vergeet te doen is er dikwijls maar één Raadslid die den op roep beantwoordt. Er volgt daaruit dat die vergaderingen noodzakelijk vier en zelfs vijfmaal moeten uitgesteld worden, zoodat de zaken, aan die zorge- looze raadsleden onderworpen, noch ingestu deerd noch nagezien worden, en gedurende eenige maanden in twijfel blijven. Wan neer het er eindelijk op aankomt eene op lossing aan deze zaken te geven, keurt de Gemeenteraad dezelve goed, op staanden voet. Dat is gemakkelijk en vergt noch tijd noch moeite van de commissiën. Het gaat alzoo namentlijk voor de zaken betrekkelijk de Hospicen. De weinig ijverige leden der tweede Commissie verbeelden zich men moet het denken dat alles er re- gelmatiglijk geschiedt en ten beste in de beste der mogelijke besturen. Ongeluk kiglijk is het zoo niet. Nochtans als er eene rekenplichtigheid is die een grondig en nauwkeurig onderzoek eischt, 't is wel deze van ons Godshuizenbestuur, zooveel te meer dat zij getuigt van te korts die van jaar tot jaar op eene onrust barende wijze aangroeien en zooverre dat.het Schepencollegie de rekenin gen niet meer durft kenbaar maken. Het geldt hier niet alleen het belang der armen maar ook dat van de stad die, vol gens de wet de te korts moet aanvullen der liefdadige besturen 1 Ook vragen de verstandige personen der beide partijen, zich, niet zonder reden jaf, hoe het komt dat eene godshuiscommissie die, op het gewone, over een inko men van 350.000 tot 360,000 fr. beschikt, ten allen tijde meer dan vol doende geoordeeld om in al de noodwen digheden der liefdadigheid te voorzien van eenesiad van 16,500 inwoners, er niet in gelukt hare rekeningen in even wicht te brengen. Welnudie aan zienlijke hulpmiddelen welke vele andere plaatsen ons benijden, zijn heden niet meer voldoende. Ten gevolge hunner onbevoegdheid en hunner on voorzichtige verkwistingen, vinden de Hospicen zich verplicht, om hunne ont vangsten te vermeerderen, met volle han den te putten in de inkomsten der funda tie Godtschalck die alzoo afgekeerd wor den van het gebruik door den edelmoedigen erflater bepaald en daarenboven, de ka pitalen te ontginnen van erfenissen die zij in den loop der eeuwen ontvangen heb ben. Niettegenstaande die onrechtvaar dige bezitnemingen, wikkelen zich onze onbewuste kerkmeesters-bestuurders van langs om meer in de tekorts. Wij wonen, niet zonder droefheid, dit begin van verkwisting van het goed der armen bij. M. Colaert, die zeer voortreffelijke burgemeester zooals een zijner vleiers hem laatst genoemd heeft, heeft ongelukkiglijk noch het vereischte gezag, noch den invloed, noch de krachtdadigheid om die verkwistin gen tegen te houden en de orde te doen her stellen in het verwarde boekhouden der Hospicen. Hij zou niet durven zijne toevlucht nemen tot grondige maatregelen om een einde te stellen aan dezen beweenlijken toestand, gebonden als hij is door pol-tieke beweegredens. Hij zelf, bovendien is een middelmatige bestuurder en een ver kwister. Hij is daarenboven, naar de getuigenis der voornaamste katho lieken, een erbarmelijke rentmeester die met lichtzinnigheid de hulpmiddelen onzer duurbare stad verkwist. Wij hebben eens te meer kunnen besta- tigen volgens het verslag der zitting van den gemeenteraad van 12n dezer dat onze wet houders meer bezorgd zijn voor het bijzonder belang dan voor het algemeen belang. Onze uitmuntende Burgemeester schijnt ons in deze zaak een weinig ontzenuwd te zijn. Hij zou iedereen willen voldoen, het geen onmogelijk is, ook heeft hij zorg gehad in de bespreking te zeggen dat hij van den keus der afschetsing geene politieke kwestie maakte. De kluchtspeler, maakt hij er niet in alles Hoe dikwijls is hij van gedacht niet veranderd en dat om zekere onrustige invloedhebbende personen te ontzienmen weet nochtans zeer wel op het stadhuis dat hij het is die de lijn opdringt langs de Markt, de Boterstraat en de Stuersstraat. De groote hindernissen van eenen stoom tram op de kermis-f tore en marktdagen zijn hem menigmaal getoond geweest, maar zij laten hem onverschillig. Wat geeft het hem dat die tram ongerieflijk zij en een zwarte stinkende vuile rook geeft? Woont hij niet in de St. Jacobstraat? Indien de kooplieden niet willen dat hun ne waren zwartgemaakt en bedorven wor den door het roet dat van de machienen voortkomt, zij zullen maar hunne winkels moeten sluiten bij 't voorbijrijden van eenen trein. Ziedaar de redeneering gedaan door eenige wetgevers die de verwaandheid heb- ben zeer verstandig te zijn. In alle steden reklameert, tiert men tegen het leggen van eenen stoomtram in de handelsstraten en op de Groote Markt, om dat men sedert lang de groote hindernissen ervan ondervonden heeft. Oh! indien het in vele steden te herdoen ware, zouden zekere stoomtrams spoedig afgeschaft worden. Den huurtspoorweg willen leggen in de Bo terstraat, waar onze schoonste winkels] zich bevinden, of zijne stichting eischen langs de Hallestraat waar wij den hoek hebben die het grootste verkeer en het grootste gevaar der stad aanbiedt, is dat geene dwaling? En ziet gij niet op zekere oogenblikken van 't jaar geheele treinen geladen met beet- rapen, suikerijenen andere koopwaren, door rookende machienen voortgesleept, de markt doortrekken! Niet waar dat het landelijk en aangenaam ware? Wat rook en wat vuilig heid 1 En onze Halle, die reeds in eene diepte ligt, hoe zou zij er uitzien in eene onbeval lige kromming noodzakelijk en onmisbaar, indien men de tram langs de Neêrmarkt wil. Een dingen vooral van al wat in deze merkwaardige zitting gezegd is geweest, heeft ons intrigeerd, 't is wanneer onzen Burgemeester, die over een reusachtigen overschot beschikt, de onteigening eischt van eenige noteboomen en er eene hoofdzaak van maakt. De afschetsing aangenomen en gestemd door zijn bestuur, ondanks hem. zal niet gelegd worden zoolang de noteboo men niet overgenomen en naar hunne juiste waarde betaald zijn. In alle andere stad toont men zich méé gaande, men is gelukkig ruimschoots te kunnen medewerken tot het maken van nieuwe gemeenschapswegen. Hier handelt men geheel anders, men toont zich te veel eischend voor eenen niet. Welke bestuur ders! Is die vordering van wege onzen uitmun tenden burgemeester bij geval niet recht- vaardigd door zijnen wil de goedgekeurde en gestemde afschetsing te veriaten met het in zicht de zijne op te dringen? Onze Burge meester heeft kunstgrepen om tot zijn doel te gerakenwij denken ons niet te bedriegen met te zeggen dat het daar de ware beweeg reden is die hem alzoo doet handelen. Men heeft ons altijd verzekerd dat hy zich niet geerne onderwerpt aan de beslissingen die door den Raad genomen zijn geweest en dat hij wil als souvereine meester heerschen. 't Is alzoo dat de buurtspoorweg van Yper naar Becelaere nog lang zal wachten vooraleer voleind te worden. - 1 Indien wij ons niet bedriegen zijn de ijs kelders beschikt om ijs in te houden. Hier, te Yper zijn zij van geen nut. Over eenige dagen, eene vrouw, aange daan van eene bloedspuwing, had ijs noodig. Men ging er vragen naar de stad en deze antwoordde dat de ijskelders ledig waren..... Welk voorbeeldig Bestuur 111 Op Zondag 20 December aanstaan de, geeft deze maatschappij hare tweede vertooning van het tooneeljaar 1903-1904, met de medewerking van de gezusters Devers, leden. Als naar gewoonte zal het bestuur niets verwaarloozen om de vertooningen aantrek kelijk te maken en het publiek eenen aange- namen avond te doen doorbrengen. De vertooning zal samengesteld zijn uit Drama in 5 bedrijven door Teerlinck-Stijns Blijspel met zang in één bedrijf door Verschueren. Het orkest onder het bestuur van M. Tasseel zal in de tusschenpoozen de schoon ste stukken van zijn repertorium uitvoeren. Alwie zich wil laten inschrijven voor e»fl abonnement of begeert kaarten op voorhand ■gBKK80»«C i EN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2