i VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Zaterdag 26" December 1903 Nummer 52. Liberaal en klerikaal. STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Yper. De bijzondere Commis- siën der stad. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen, 15 cent P* drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, nis- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdaleriastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri; Hl onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Vele menschen denken dat de libe rale partij uit geen andere personen bestaat dan uit lieden, die de pries ters haten en den godsdienst trachten uit te roeien. Klerikalen, denken zij, eerbiedigen den godsdienst en de priesters. Doch hoe bedriegen zij zich De liberalen eerbiedigen eenieders denkwijze, doch willen ook dat de hunne geëerbiedigd worde. De libe ralen zijn aanhangers van het stel sel de burgemeester op het stadhuis de priester in de kerk en de onder wijzer in de school. De klerikalen willen integendeel de priesters overal meestor en wij zien dan ook maar al te veel pries ters die dit niet zijn met den naam, maar met der daad. Wij zien daar om ook het gouvernement des lands de onderdanige dienaars zijn der bis schoppen. Het is omdat de priesters en de klerikalen alom den baas willen spe len, dat de liberale partij tot stand is gekomen. Liet men dat \olkje be gaan, zij zouden ons terugbrengen tot den goeden ouden tijd, toen de boeren kosteloos het land aan de ker ken, kloosters en geestelijken toebe- hoorende, moesten bewerkentoen zij het tiende van hunnen oogst aan de geestelijken moesten afstaantoen men de menschen verbrandde en op hing, die niet blindelings wilden ge- looven aan de flauwe kul die de pries ters ons als Evangelie willen verkoo- pen; toen de gewetensvrijheid onbe kend was en alom verdrukking, el lende en zedelijke verkwijning was te bemerken; toen men de groote denkers als ketters uitgaf en op de af- gruwelijkste manier martelde, om hen aan hunne leer te doen verzaken. Het is om dien terugkeer tot eenen schandelijken tijd te beletten dat de liberalen bestaan en dat is een geluk voor 't land, voor 't volk. Onderzoeken wij nog wat breed voeriger de strekkingen der twee partijen: Liberalen en Klerikalen. De liberalen willen de verdraag zaamheid daar zij aanhangers zijn van de vrijheid voor allen en in alles. Dat kan men van de klerikalen niet zeggen. Wie niet paapsgezind is, wordt door hen vervolgd, geplaagd, en zoo zij het kunnen ten onder gebracht. Hoe menig burger, hoe menig landbouwer want vooral in den huiten kan men de waarheid van ons gezegde bemerken is door de geestelijkheid en hare sleepdragers niet geruineerd Een bewijs van de liberale verdraag zaamheid vinden wij in de geschie denis der schoolwet in 1879. De vrij zinnige partij liet het meerendeel der aan haar verplichte ouders teenemaal vrij hunne kinderen ter school te zenden waar zij wilden. Zoo handelde de klerikale partij niet: de ouders, wier kinderen naar de gemeenteschool gingen, werden vervolgd, gebanvloekt, uitgescholden, van op den predikstoel en van daar als halve duivels aangewezen. Waarom die banvloeken Zucht naar meesterschap, haat voor het volksonderwijs en volksver lichting en niet.... de liefde voor den godsdienst of de redding der ziel van de kinderen, was hun doel. De geestelijkheid was verblind door hare politieke onverdraagzaamheid zij kon en wil niet begrijpen dat zij aan hare ambtsplichten te kort kwam met den catechismus niet te willen leeren -de-«ehoien zij vil zir.h niet buigen voor het wettelijk be stuur des lauds, en haalde zich dan ook derwijze de welverdiende ver achting op het hoofd. Wij, liberalen, wij zeggen aan ieder een: leert, onderwijst u, leest zoowel onze schriften als die onzer tegen partij. Wie den voor en den tegen leest, zal zich een eigen oordeel kun nen vormenmaar wij verwittigen hun tevens op voorhand zich niet te laten misleiden door de schandige leugentaal en laster der klerikale ga zetten, waarvan talrijke alles behalve de eerlijkheid in pacht hebben. Zeg eens aan den pastoor dat gij Het Weekblad leest, hij zal u die le zing verbieden, u als liberaal in ge heel de gemeente aanklagen, u het schuifken voor den neus geven in den biechtstoel, u vervolgen, enz., enz. Hij vreest dat gij zoudt verlicht worden en die vrees is de oorzaak zijner onverdraagzaamheid. En echter mag Het Weekblad onder alle opzichten nevens het beste kle rikale nieuwsblad gelegd worden. Vindt men er iets in van leugentaal, zedenschennis, godsdienstbaat, enz.? Neen Waarom verbiedt de pastoor, die overal het voorbeeld van verdraag zaamheid enz., moet aanprediken, het lezen van Het Weekblad Omdat hij een onverdraagzame volksbedrieger is En nu voor slot vragen wij aan onze lezers: Welke der twee partijen is de partij der eerlijkheid, der ver draagzaamheid, des rechts en der zedelijkheid I Luidop zullen zij antwoorden De Liberale Partij Openbare zitting van den Zaterdag 19 December 1903. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Bur gemeester-Voorzitter; Struye, schepen, Bege- rem, Boone, Praeys, Fiers,Vandenboogaerde, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeere- boom, Bouquet, Raadsleden; M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig; M. Surmont. Het verslag der zitting van 7 November 11. wordt goedgekeurddat der zitting van 5 December wordt op het bureel neêrgelfgd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. De heer Voorzitter denkt dat liet nutte loos is lezing te geven van de beraadslaging der Destenaige uepuiane uie uc Kieziug^ Yper goedkeurt; zij is kenbaar gemaakt ge weest door de plaatselijke weekbladen. De heer Gouverneur is in beroep gegaan tegen deze beslissing. Wij hadden gemeend over te gaan tot de instelling der Gemeente raadsleden, gekozen om de overledene leden te vervangen, maar op het laatste oogenblik hebben wij onze dagorde moeten wijzigen, omdat de heer Minister van binnenlandsche zaken ons be richt heeft dat het beroep gedaan is op ge heel de kiezing. 2. Burgerlijke Godshuizen: verhooping van taillie, gekapte sparren en boomen. Er volgt uit eene beraadslaging der bur gerlijke Godshuizen van 3 December 11. dat dit weldadigheidsbestuur de toelating vraagt aan de stad om den 9 Januari aanstaande over te gaan tot de verkooping van taillie- bosschen, sparren en 106 loten verspreide boomen zich op zijne eigendommen bevin dende. Gunstig advies. 3. Bureel van weldadigheid: rekening 1902 en begrooting 1904. De bevoegde afdeeling heeft de rekening 1902 en de begrooting 1904 van dat Welda digheidsbestuur onderzocht. M. DHuvettere heeft zich wel willen ge lasten met het verslag dat zal overhandigd worden in de naaste zitting, vastgesteld in de maand Januari. Toetreding. De heer Voorzitter vraagt om bij hoog dringendheid bet onderzoek der begrooting voor 1904 voor de stadsbibliotheek te mogen inbrengen. De hoogdringendheid wordt gestemd. De Commissie is verplicht geweest de uit gaven van 300 franks te verhoogen voor den aankoop van boeken bestemd voor de volks bibliotheek. Zij vraagt om een groot gedeelte dezer werken elders te mogen plaatsen, in de Gemeenteschool, bij voorbeeld. De heer Voorzitter ziet er geen bezwaar in, de zaak is over eenige weken onderzocht geweest. De Raad keurt de begrooting goed die, in ontvangsten en uitgaven beloopt tot de som van 1700 fr. Er wordt alsdan overgegaan tot de be spreking der stadsbegrooting voor het dienst jaar 1904. Wij zullen het verslag dezer bespreking in ons naaste nummer geven. Bepalen wij ons met te zeggen dat het overschot van jaar tot jaar vermindert en dat, niettegenstaande de aanzienlijke ver hooging van het Gemeentefonds en de ver kooping van een groot deel der stadseigen- dommen, dat overschot nog slechts beloopt tot fr. 415-32 c. (vier honderd vijftien franks twee en dertig centiemen. (1) Wij kunnen niet genoeg herhalen dat het bankroet aan de deur staat. de samenstelling der afdeelingen vastgesteld, even als de bevoegdheid van iedereen van haar. Hij heeft aangeduid, om de 2e Commissie samen te stellen, de heeren Berghman, Be- gerem, Vandenboogaerde, D'Huvettere en Vandenpeereboom die, krachtens deze be noeming gelast zijn geweest, onder andere, met de rekenplichtigheid der liefdadige be sturen. Het zijn heden nog dezelfde raadsleden, behalve wijlen M. Berghman. die tot nu toe nog niet vervangen is geweest, wien dit ambt ten deel valt. Ziehier hoe zij er zich van kwijten Den 7 April 1900, is de rekening der Hos- picen van 1898, neêrgelegd den 13 Januari te voren, na op de dagorde van den 10 Maart gebracht te zijn geweest, naar de 2" com missie verzonden voor onderzoek en verslag den 28 April, dit voorwerp nog eens op de dagorde komende,wordt voor de vierde maal uitgesteld, daar de Commissie niet had kun nen vergaderen om kennis te nemen van de stukken. Den 9 Juni 1900 wordt de rekening eindelijk goedgekeurd terzelfder tijde als de begrooting van 1900 van hetzelfde bestuur. Onze burgemeester, altijd beminnelijk voor zijne politieke vrienden, nam ontijdig deze gelegenheid waar om hulde te brengen aan de leden der Hospicen voor den ijver en de toewijding welke zij aan den dag leggen in de uitoefening van hun ambt. Onze zoetsappige woordenkramer van een burgemeester neme het niet kwalijk, die lof was onverdiend men kan niet meer en gel >ek veel op spotternij Inderdaad, onze bestuurders der Hospicen hadden hunne rekening gesloten met een te kort op het gewone van fr. 55,409-25, niettegenstaande dat zij ten onrechte op de inkomsten der fundatie Godtschalck eene som van fr. 18.864-93 voorafgenomen hadden en dat zij, door hunne zorge loosheid, deze van fr. 57.400 kwamen te verliezen, bedrag der erfenisrechten, be- WEEKBLAD „uwjuau uccib ueu oi lviaart id&kju, (lj Onze verslaggever heeft duidelijk verstaan dat het overschot 215 fr. 32 was, de cijfers der be grooting geven 415-32. Van waar komt de mis greep 1 (N. d. R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1