VAN IJPEKEN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 2" Jauuari 1904 Nummer 1. De vier Eerloosheden. De aanstaande kiezingen. Het Proces Dreyfus. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr per iaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent $tr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: i ft», per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 -Alle berichten v&n verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri; t*a onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitèiten bevattende worden n ;t opgenomen. Op deze plaats hebben wij vroeger reeds doen uitschijnen, hoe partijdig de klerikale kieswetten aaneenge flanst worden, De verklaringen van Minister De- trooz ter Kamer laten geen twijfel omtremt de inzichten van ons kleri kaal gouvernement. Als een drenke ling klampen onze meesters zich vast aan de bedriegerijen van ingewik kelde kiesstelsels, welke hun eene valsche meerderheid bezorgen. Het meervoudig stelsM, nog ver sterkt door de vier eerloosheden, dit stelsel van onrecht en willekeur kunnen zij nochtans verdedigen. Zij zei ven die het nu willen behouden, verklaarden vroeger: «Zeggen aan den werkmanwij geven u het stem recht, maar gij zult maar voor een derde tellen, is, volgens mij, het ge bouw dat men wil oprichten, in zijne grondvesten ondermijnen. (Verkla ring van M. Woeste, in Kamerzitting van 18 April 1903.) Wanneer men aan een burger de bekwaamheid toekent het stemrecht uit te oefenen, kan men door niets bewijzen dat hij het maar half, een derde of een vierde van een ander burger is. Het is onnaannemelijk, nadat men het cijnskiesstelsel heeft doen ver dwijnen, het op eene verdraaide wijze opnieuw in praktijk te stellen, door bijgevoegde stemmen te verleenen naar gelang den rijkdom of betaalde belastingen. En nochtans, 't is hetgeen het meervoudig kiesstelsel doet. Het meervoudig stelsel plaats de kiezers met één stem in een onderge schikten toestand van de andere kie zers, die nog ernstig nog verdedig baar is. Wanneer men toegelaten wordt aan een beraadslaging deel te uemen, is zulks met gelijkheid van stemmen voor iedereen, In werk'rechters raden, in werk en nijverheidsraden zetelen schat rijke meesters naast arme werklie dendeze laatsten hebben gelijk stemrecht met de eersten. In krijgsraden heeft de onderlui tenant dezelfde macht als de hoogere offleieren, omdat zij allen ééne stern^ hebben. Waarom moet het anders zijn voor kiezer? De dag zelve dat het meervoudig onrecht ter Kamer werd gestemd, verklaarde de heer Bara dat dit stel sel tegenstrijdig was met de Belgische gevoelens en M. Graux zegde dat het meervoudig stemrecht de kiem in zich droeg zijner eigene ver dwijning. Voor al deze redenen moet dit hatelijk stelsel, dat op voorhand ver oordeeld was, bestreden worden. Men zal ons opwerpen dat iedere partij kiezers met twee en drij stem men telt. Wij betwisten zulks niet, doch 't is daar geen bewijs tegen de onrecht vaardigheid van het stelsel. Ook verspeld men soms dat het Algemeen Stemrecht niets of ten min ste weinig aan de huidige vertegen woordiging der partijen zal verande ren en geen voordeel aan de liberale partij zal brengen. Niemand weet het, en wij beken nen dat dit laatste de minste onzer bekommeringen is geweest. De Libe rale partij is het Algemeen Stemrecht bijgetreden niet uit winstbejag of kiesberekening, maar omdat ze de gelijkheid aller burgers betracht. Wat echter niet te betwijfelen valt, is dat het meervoudig stemrecht op schandelijke wijze den buiten bevoor- deeligt ten nadeele der steden, en dat het meervoudig stemrecht met reden het boerenstemrecht mag geheeten worden, Niet dat wij tegen het stemrecht der buitenlieden zijn, dat zoo eer biedwaardig is als dat der stedelin gen doch het is onaanneembaar dat de buitenkiezers met twee en drij stemmen, die in groote meerderheid zijn de les komen spellen aan de stadskiezers en ze onverbiddelijk verpletteren. Dit stelsel is niet alleen onrecht vaardig, 't is onuitstaanbaar. Niet minder geeft het meervoudig stemrecht aanleiding tot bedrog en kuiperijen. Men wende zijne blik ken maar naar Aalst, Woeste's saucissenstreek, waar de klerikale partij, uit vrees voor eene nederlaag, het getal stemmen verminderd heeft waarop liberale, socialistische en kristeu-democraten kiezers recht had den, terwijl anderzijds bijgevoegde stemmen verleend worden aan kle rikale kiezers, waartoe deze geen recht hadden 130 stemmen werden alzoo te Aalst op bedriegelijke wijze toegekend aan kloosterlingen en priesters Het beroepshof van Gent heeft tal rijke uitschrabbingen van kiezers bevolen, die de voorwaarden niet vereenigden om recht te hebben op de tweede en derde stem. Bedriegerijen in groot getal wer den aan 't licht gebracht en deze kunnen niet vermeden worden, zoo- - lang het meervoudig stelsel bestaat. Immers, 't is voor de antiklerikale partijen niet mogelijk, met de nooHge zorg de kiezerslijsten na te zien van al de dorpen en gemeenten, waarde klerikalen met honderden valsche meervoudige kiezers op de lijsten brengen. Wat is daar het gevolg van In de arrondissementen waar de klerikale partij hare macht bedreigd ziet, zal zij de kiezerslijsten verval- schen, het getal harer verminderen en die harer partijgangers vermeer deren. De liberale partij heeft zich aan het veroveren van Algemeen Stem recht sedert jaren aangespannen. Thans mogen wij zeggen dat al de liberalen het eens zijn, om het éen man, éen stem te eischen. Na de schikking van 18 April 1903, ter Kamer aangenomen, werd het land reeds viermaal geroepen om uitspraak te doen en telkens kwetste de onrechtvaardigheid van het meer voudig stelsel het openbaar gevoelen. Eene nieuwe beweging wordt voorbereid tot het bekomen van Al gemeen Stemrecht. Het meervoudig kiesstelsel is niet te verdedigen en vroeg of laat moet en zal het verdwijnen. Waarom het seffens niet afgeschaft Waarom langer het uur van ge rechtheid. de gelijkheid aller burgers voor de stembus vertragen? Het Algemeen Stemrecht is de eeni- ge oplossing der kieskwestie! Wij, Belgen, zijn even waardig de politieke gelijkheid te bezitten als de Duitschers, de Franschen, de Zwit sers, enz. Dat al de opositiepartijen zich on derling steunen en gansch-de pers zich gunstig verklare aan de her vorming, die wij allen met ongeduld betrachten. In Mei moet de Kamer van Volksvertegen woordigers bij helft vernieuwd worden. 8i Afgevaardigden moeten herkozen wur- den42 klerikalen, 25 socialisten, 13 libe ralen en 1 christen demokraat. Die afgevaardigden behaalden in de vorige kiezing gezamentüjk 1,038,482 stemmen. De klerikalen behaalden 482,738 De liberalen 221,013 De socialisten 319,307 De kristen demokraaten 7,733 Verscheidenen 3,691 Zoodanig dat de klerikalen 482,738 stem men bekwamen tegenover 546,053 der oppo sitie. Nochtans beschikken de klerikalen over 42 zetels, de oppositie slechts over 39. Uitwerksel der knoeiwet. En ze blazen onze ooren vol: Er zijn geene liberalen meer in Belgie In plaats van 1800 vrijwilligers die het ministerie verwachtte, hebben er zich ditjaar slechts 969 aangeboden. En dat niet tegenstaande in al de gemeen ten des lands de pastoors zelf het stieltje van zielhond uitoefenen Sedert 1894 is in Frankrijk een mensche- lijk drama aan den gang. waarvan thans het laatste bedrijf gaat gespeeld worden. De eerherstelling van Alfred Dreyfus, de ban neling van het Duivelseiland, zal eerlang geschieden: De gerechtigheid zal eindelijk zegevieren. In handen van M. Durand, raadsheer van het verbrekingshof en voorzitter van de commissie, ingesteld volgens wet van 8 Juni 1895, zijn verscheidene stuks medegedeeld door den minister van justicie. Dit kan- de minister slechts doen als, na een proces, zich een nieuw feit voordoet of wanneer stuks, ongekend tijdens het proces, van aard zijn om de onschuld van eenen ver oordeelde te doen kennen. 't Is M. -Jaurès, lijder der Fransche socia listen, die, tijdens eene bespreking in de Kamers, waar de socialisten werden voor gesteld als zijnde den vreemde toegedaan, aantoonde hoe in 't proces van Rennes op de rechters werd gedrukt door valsche do cumenten De Kamer nam aau een rechter lijk onderzoek in te stellen, Dreyfus diende eene vraag ia tot herzie ning van zijn proces. De generaal André deed het onderzoek het liep over de 172 documenten. Het bleek dat er twee valsche stuks waren, alsook-dat een honderdtal documenten, voordeelig aan Dreyfus, niet werden voorgebracht in het proces. Kolonel Henry, die zich zelfmoord- de, had aan die valsche documenten ge werkt. Verscheidene generaals maakten dat de zaak geheim bleef. Al de plichtigen van de martelingen van Dreyfus zijn niet meer te treffen, daar het te lang geleden is, dat ze hunne daden pleegden. Generaal André deed de uitkomst van zijn onderzoek kennen aan M. Vallé, minister van justicie. Het dossier is nu in handen van de bij zondere commissie van het ministerie van justicie, die denkelijk zeer vlug zal te werk gaan, maar enkel raadgevend mag optreden en den minister niet kan binden. Weldra dus zal het Verbrekingshof han delen en eindelijk uilspraak doen in deze beruchte zaak. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1