HERBERGKERMIS ELROSI w Landbouwkroniek, Over de lucht. Het Jaarboekje des B. W. B. Oproep aan Viaamsche Medewerkers. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Waarom nog hoesten Allerlei. HAAR HERSTELLER op Maandag 11 Januari 1904,, Merlevede, Idonia, 57 jaar, zonder beroep, echtgenoote Roetynck, Isidorus, Poperinghe steenweg. Room, Adelia, 45 jaar, huishoudster, echt genoote Lowier, Aloisius, Dixmudestraat. Yercouter Henricus, 73 jaar, metserdien der, weduwaar Boone Joanna, echtgenoot Lecoutere Euphrasia, Bukkerstraat. Bartier Amelia, 81 jaar, zon er beroep, weduwe van VereeckeCarolus, Bollingstraat. Verschillige artikels te laat toegekomen kunnen maar binnen acht dagen overgeno men worden. De JBrouwersgerst. Ieder landbouwer weet dat in de laatste jaren de teelt van gerst veel winstgevender was dan de teelt der andere graangewassen, door de grootere opbrengst, welke de gerst geeft en haren tamelijk hoogen prijs. Ook zien wij dezen teelt zich meer en meer uit breiden, te meer, daar de gerst op alle gron den, die niet te nat noch niet te droog zijn, zeer goed gelukt. Zij dringt met hare wor tels niet zeer diep in den grond en voedt meest in de bovenste lagen. Na aardappels, beeten en andere hakvruchten, bij tijd ge zaaid, ziet men ze altoos goed gedijenzoo bekwam men te Aarschot in 1899 eene op brengst van 731 kilagram. op een perceel van 52 roeden (ruim 17 aren). Gerst om te brouwen moet eene groote hoeveelheid zetmeel of ameldonck bevatten en weinige eiwitachtige stoffen, daarom hechten de brouwers het grootste belang aan de volgende hoedanigheden: 1° Gelijkmatige grootte en vorm van den korrel2" fijne spel; 3° hoog soortelijk gewicht4° klein stikstof gehalte; 5° goede kiemkracht; 6C rondachiige korrel, met schoone wit gele kleur. Ongelukkiglijk zien alleen de groote brouwers naar deze kenteekens, zoodat meestal de 'graankoopers geen genoegzaam onderscheid maken tusschen gerst van ln, 2" of 3n rang en voor de slechtste en de bes te kwaliteiten maar een klein verschil van prijs betalen, waardoor de verstandige land bouwer weinig aangemoedigd wordt zich toe te leggen om uitgelezene brouwersgerst te winnen. Hiertoe moet de landbouwer ietten op zijn zaaigraan, immers de schoone kleur wordt wel door het weder begunstigd, maar geens zins de rondachtige vorm der korrels, deze moet men bekomen doer de uitkiezing, of de soort, die ook invloed uitoefenen op de ge lijkmatige grootte en vorm van den korrel. De ronde korrels bevatten meer zetmeel en min eiwitstoff-n dan de langwerpige. Daar de gerst maar een laag gehalte mag hebben in eiwitachtige stoffen of stikstofbe- standdeelen, moet men de bemestingen met beer of versch stalmest vermijden. Een land wel voorzien van oude vette, met eene goede dossis potasch en fosfoorzuur bemest, ne vens eene gepaste hoeveelheid sodanitraat, geven de beste uitslagen. Immers met eene sterke stikstof bemesting verhoogt het ge halte eiwitachtige stoffen. In de proefnemingen van Maercker be kwam men: le met 100 kilogr. sodanitraat, graan dat 8,6 eiwit bevatte; 2° met 200 kilogr. sodanitraat bekwam men graan dat 9,5 c/o eiwit bevatte3e met 400 kilogr. so danitraat vond men 11,5 °/0 eiwit. Het fosfoorzuur heeft eenen voornamelij- ken rol in de graanvorming of de vorming der graankorrels, zoodat de landbouwer, om eenen schoonen oogst te bekomen, moet zor gen dat zijnen grond wel voorzien is van fosfoorzuur. Wie den rol kent van den potasch in de levensverrichtingen der planten, zal zeker de potaschbemesting als zeer gewichtig aan wijzen voor den teelt der brouwersgerst. De potasch speelt eenen voornamen rol in de vorming der zetmeelstoffen, en draagt het meeste bij tot het bekomen van de bijzon derste gevraagde hoedanigheden zooals grootte en vorm van den korrel, fijne pel, hoog soortelijk gewicht en een hoog zet meel gehalte. Stoklasa heeft proeven genomen met gerst, na beeten, op een land dat voor de beeten 100 of 150 kilogram, chloorpotach had ontvangen en ook op een land dat gee- ne potasch vette had bekomen. Het graan gewonnen op het land met potschzout ge- mest, was van uitstekende hoedanigheid en overtrof verre dat men bekwam op het land «zonder potaschvette: le het eerste graan bevat 66 tot 68 zet meelhet tweede slechts 55 'tot 58 2e het gewicht van het graanomhulsel was, in 't eerste geval 7,5°/0 en in 't weede 10 °/0; 3" 100 korrels wogen voor het eerste 5,4 gr. en voor het 2d8 3,8 gr. Verzuimen wij dus geene potaschbemes ting in den gersteelt te meer daar wij geene verliezen te vreezen hebben zooals bij den sodanitraat. De potasch evenals het fosfoor zuur, door de gerst verbruikt, wordt door deD grond vastgehouden en zal als natvette nog op de volgende vruchten werken. Men mag in 't algemeen gebruiken of aanraden om te gebruiken van 100 tot 150 kilogr. sodanitraat met 300 kgr. sup ;r- fosfaat of van 400 600 kilogr. metaalslak ken en 100 tot 200 kilogr, chloorpotasch of van 400 tot 600 kilogr. kaïniet. De koude en vochtige lucht vergezelt of gaat gewoonlijk de sneeuw vooraf, de mist en de herfst- en winterregens, bijzonderlijk bij Zuider- of Westerwind. Zij is de onge zondste en verwekt meest verkoudheden, longziekten, rheumatiek, tandenkwalen, enz. Indien de koude eu vochtige lucht wei nig de jonge en sterke lieden schaadt, des te meer teistert zij de kranken, de ziekelijken en de ouderlingen, die, ten einde zich te ont trekken aan haren schadelijken invloed, zoo veel mogelijk op hunne kamer moeten blij ven en er zich warm houden. Wat de sterke en welvarende lieden be treft, zij zullen wel doen in een koud getijde niet zonder noodzakelijkheid in geslotene en onverwarmde vertrekken ie vertoeven, de plotselinge overgang van warme naar koude lucht zou voor hen niét zonder gevaar wezen. Wamieer de Noord-Oosterwind heerscht, wordt de lucht droog en dikwijls scherp. Zij wakkert de ademhaling aan en vermeerdert het vermogen der levenskrachten. Des zomers matigt zij de warmte, maar 's win ters vermeerdert zij da guurheid van het weder De warme en drooge lucht is voordeelig aan de ouderlingen en herstellenden. Het is dat een groot getal zieken den winter te Nizza of te Cannes gaan overbrengen. De winden hebben eenen pijnigenden in vloed op zekere zenuwachtige personen, in dien zij ze niet kunnen vermijden zullen zij weldoen er den schok van te verminderen door hunnen halsdoek op den moni te houden. De luchtstroomen, trok genaamd, zijn zooveel te gevaarlijker, naarvolgens het lichaam verhit is of bezweet. Zij veroorza ken meest altijd keelziekten, borstkwalen, rheumathiek of zenuwpijnen. Die ziekten, zoo gemeen bij den landbou wer en den werkman, zouden nochtans ge makkelijk met eenige voorzorgen vermeden kunnen worden. Het zou hun voldoende zijn zich van de oorzaken te zwichten, die het zweet terugjagen en doen inslaan, of de be langrijke werking gelijk de uitwaseming van het vel hinderen. Zij zouden ook zelfs wel doen nooit in eenigen luchttrok te staan na eenig zwaar werk, dat het lichaam in het zweet stelt. Wanneer men dan huiswaarts gaat moet men zich meer kleeden en bijzonderlijk pas sen dat het verhitte vel door geene plotselin ge koude kunnen worden overvallen. De middenbesturen van den Belgischen Wielrijders Bond (Ligue Vélocipédique Beige) zijn op dit oogenblik druk aan 't werk met het opstellen-en bijeenvoegen van het jaar boekje voor 1904, dat op eenen gansch nieu wen voet zal worden uitgegeven en dat vol gens hetgeen er ons is van toegekomen eenen grooten bijval zal bekomen bij de talrijke leden onzer oudste sport en toerism federa tie. Sportlui en toeristen zullen daarin tal rijke en nu tiige inlichtingen vinden, welke zij dikwijls de gelegenheid zullen hebben met vrucht le raadplegen de motorwielrijders, welke reeds talrijk zijn in den Belgischen Wielrijders Bond, zullen ook hun deel heb ben in het boekje. Laat ons onmiddelijk zeggen, om het be grijpelijk ongeduld der leden te stillen, dat het jaarboekje gansch kosteloos aan de leden der B. W. B. zal uitgedeeld worden, in het begin van Februari aanstaande; daarom is het hoog noodig dat alle Bondkringen, den algemeene sekretaris der B. W. B., M. Phil. Thiriart, 5, quai de la Batte, te Luik, vóór den 15 Januari alle inlichtingen aan gaande de samenstelling van hun Bestuur opzenden. In tusschentijd zal het federaal komiteit eene herziening doen van al de bondhotels, restauratien, winkels, enz., wel ke het bezoek van den speciale afgevaardig de zullen (ontvangen, met het doel hun contrakt voor 1904 te vernieuwen. Dat is een zeer belangrijk werk, en ook van grootste nut, want het is bewezen dat, tus schen de zeer talrijke huizen welke de bonds- plaat des B. W. B. sinds tien jaar ontvangen hebben (dat was toen de consulaire diensten opnieuw ingericht werden), een zeker getal derzelfde niet meer bestaan, ofwel in han den van andere eigenaars zijn gekomen of wel nog hunne prijslijsten hebben veranderd. Men mag dus op voorhand verzekeren dat dit jaarboekje zal volmaakt zijn en dat het geene enkele verkeerde aanwijzing zal be vatten. De speciale afgevaardigde van het fede- raal-komiteit voor het opstellen van het jaarboekje en de herziening der bondhptels is M. Emiel Maelstaf, 33, Turkijestraat, Brus sel, wien men moet schrijven voor alle in lichtingen of advertentiën. Wij doen eenen warmen oproep aan de Vlamingen, leden van het Nationaal Ver bond voor Liberale Propaganda, opdat zij hunne medewerking zouden verleeuen aan het Maandelijksch Tijdschrift van den Bond. Artikels, in overeenstemming met het doel van den Bond; zullen met veel genoegen opgenomen worden en moeten gezonden worden voor den 20en van iedere maand aan M.Paul NEVEN, notaris, ondervoorzitter van het N. V. voor L. P. te Tongeren, welke bijzonder gelast is met het opstellen van dit tijdschrift. Zeer belangrijk bericht. Om alle vertragiDg voort te komen, is het hoogst noodig dat elke meedeeling betrekt hebbende op het Verbond, aan den heer Algemeenen Secretaris van den Natio- nalen Bond van Liberale Propaganda, 42, Verbiststraat, te Brussel gestuurd worde. De brieven niet het adres van M. PET RE, 42, Verbiststraat, loopen gevaar geen on middellijk gevolg te krijgen. Zarren. Zondagnacht zijn dieven in gebroken bij den herbergier Ed. vvinne, zij stolen er vijftien sargies, regenschermen en eenige franken. De schoone colander bij elk pak Fin-Fin De Beukelaer wordt niet betaald, maar kosteloos gegeven als geschenk. Staden. Verleden week bezochten dieven het hof van de weduwe Desmedt, landbouwster, en stolen er vijftien kiekens en vijftien konijnen. De daders zijn niet gekend. De geneesheeren verklaren openbaarlijk dat één enkele flesch Siroop Depratere bestaande uit tolubalsem en het kleurloos en werkzaam uittreksel van Noor weeg - schen teer, gezuiverd van alle bestand- deelen schadelijk voor de maag, den hevig- sten en oudsten hoest geneest. Geen enkele keel- of borstziekte weer staat aan zijne spoedige werking, zooals bronchiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, astme, zelfs de tering. De Siroop Depratere, zeer aange naam om nemen, is verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch. Te bekomen bij MM. May, Libolte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe; Van Windekens, te Komen; Zeg 'ne keer, Celestijn, maakt uw zoon al vorderingen bij den troep En niet weinig, Naas, want in 't eerst verkeerde hij maar met de meid van den ser- gant-major en nu verkeert hij met de meid van den kolonel1 Uitleg. Vrouw. Ik heb melk gevraagd, ea hier is water bij. Dat is bedrog. Metliboer. Gij hebt zuivere melk ge- vraagt, en ik heb ze daarom gewasschen. Annonce. Voor den verkoip van olie verven en vernissen worden eenige provisie reizigers gevraagd. De iaatstezijn, gedroogd helder als glas, springen niet, krijgen geen scheuren en worden in den handel gebracht in kruiken, in flesschenvorm, op nen buik met onze firma voorzien. Geldverlies. Pimpelmans is een truter. Verleden week komt hij in een kwakhuis en bestelt een borrel cognac. Hij slaat die in zijne kooker en gaat er van door. Hé, mijnheer, zei de baas. Gij hebt uwen drank niet betaald. Wat blief, zei Pimpelmans. Ik zeg dat gij uwen cognac niet be taald hebt 1 Hebt gij hem betaald Ja zeker. He wel, wat vraagt gij dan nog? Waar om zou cognac twee keeren moeten betaald worden. Dat is immers geldverlies Een verschil. Jan, kwaad. Wat is dit nu vandaag met de koffie? Zijne wouw, bang. Ik heb hem van daag niet opgeschonken... Zijne schoonmoeder. Ik ook niet. De meid. Ik heb hem-opgeschonken, mijnheer. Wat mankeert er aan Hij. Ho, niets, kind Ik heb in langen tijd zulken lekkeren niet meer gedronken.... herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door C.ojff. a Pari. Haofd'-Déjét: 1$ rucÉtiesae-llarcel, Parijs. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLAGHt mercerie-, en reukverkooper. Groote Mark, 55, Yperen. STAO YPER. JAARLIJK3CHE om 7 ure 's avonds, in de herberg Otixl Yper, SEMINARIESTRAAT, bewoond door Em. Degrooie-Cuvelle. De spelen zullen bestaan uit 1. DB JONGMAN. 2. VOGELPIK 3. TEERLINGBAK. Voor ieder spel Eerste prijs 4 fr. Tweede prijs 2 fr. Derde prijs i fr. Inleg 5 0 cent, pei* spel. Voorwaarden naar gewoonte. a P3 a* H P3 S N a bc cé ■O u 19,50 14,75 13.50 00.00 0.00 8.50 300,00 4,16 18,50 14,25 13.00 00,00 00,00 800 260,00 3,90 000 000 000 000 0000 00 12784 00 (JJarwe Rogge Haver Erwten Boonen Aardappels Boter Eiers MEEsï GEZOCHTE O 05 u d p ei >73 si cö có Qi 05 hoogste prij per 100 kil. laagste prijs per 100 Verkochte kwantiteit Granen, enz.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 3