VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Ces Messieurs Begrooting der eerediensten. Achttiende jaar. Zaterdag 26" Maart 1904 Nummer 13. Vlaansch-Liberale Weekbladpers. Doode Hand. Het onderwijs in Belgie. Schouwburg van Yper. Vrijdag 1 April 1904 Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 —Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 eehtiernen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, ena. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- giedf die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij «O ©nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of perso'nnaliteilen bevattende worden niet opgenomen. BOIVD Liberale Propaganda. Met het oog op de aanstaande Wetgevende en "Provinciale Kiezingen, heeft het bestuur van den Bond een bestendig bureel ingericht, gelast met het nemen van de practische maat regelen, om de Liberale Propaganda, door gansch Vlaamsch België, te verzekeren. Dit bureel gelast zich met het opstellen, uitgeven en uitdeelen van liberale weekbla den en vlugschriften, tracts, plakbrieven, en het geven van conferenties in de Vlaamsche provinciën. Alle verdere inlichtingen zullen met de meeste bereidwilligheid worden verschaft door het bestuur van den Bond, Portstraat, 17, te Gent. Roomsche Wereldlijke Geestelijkheid. 1857 4.500.000 1884 4.900.000 I 1903 1. .Begrooting der earediensten 7.130.700 2. Begrooting van oorlog 50.000 3. Begrooting van openbaar onderwijs3.000.000 4. Gemeentelijke toelaag 1.750.000 5. Provinciale toelaag 750.000 12.6S6.700 Ordesgeestelijkheid in Belgie. 1846 Getal kloosters '779 Getal kloosterlingen 11.968 Rijkdommen 100 millioenen 1903 Getal kloosters 3 000 Getal kloosterlingen 40.000 Rijkdommen meer dan 3 milliards (Eerste vervolg) De school en de Maatschappij. De schoolpyramide vertoont het beeld van de maatschappelijke pyramidsbovenop 5,000 jongelieden die ter hoogeschool; lager 25,000 jongens en meisjes, die middelbaar onderwijs genieten, en 200,000 die slechts een oppervlakkig onderwijs krijgen, waar van het spoor dra verdwenen is. Wat kan ik er aan doen, zal de heer minis ter zeggen O ik weet wel, dat de geestes- ellende eene économische oorzaak heeft, namelijk de maatschapp?lijke ellende. Maar dat doet de even groote verantwoordelijk heid, uitschijnen van al de Belgische regee ringen, die het verplicht onderwijs niet in voerden en vooral de persoonlijke verant woordelijkheid van den huidigen minister, dieomte beantwoorden aan den wensch zijner partij, de vernieler moet zijn van het officieel onderwijs. Sommige katholieken vinden dat hij wat te verre gaat in zijne liefde. Gesne scholen genoeg verwoest. Pater Godt vindt de vernielers van ons on derwijs te zwak. Hij zegt «Wie had kunnen gelooven dat in Belgie een minister van onderwijs zou zijn die, alhoewel katholiek, een uitmuntend handboek zou af keuren, geschreven dooreen vicaris- generaal en geprezen door een bisschop Een minister die een onderzoek zou bevelen om te weten of in eene officieele normaalschool de almoezenier zich veroorloofde een leerboek te bezigen door priester Bataille geschreven, een boek dat door de geestelijke overheid werd goedgekeurd I Een wereldlijke die het gods dienstig onderwijs beoordeelt, in weerwil van bisschoppen Is dat waardig van de vrijheid van 1830 Is dat niet veleer de geest der Van Maenen's der Goubeau's der Van Gobbel- schroy's Strijd tot ter dood tegen 't officieel onder wijs. Alhoewel de priester in de school is getreden, alhoewel eenige katholieke, gods dienstige, doede, verkleefde onderwijzers in 't officieel onderwijs werkzaam zijn, blijft dit in zijn geheel genomen, naar het woord van Veuillot,vernietigend voor geloof en zeden.» Laten wij het met wettelijke wapens bestrijden, door de ouders en de kiezers te onderrichten. Ons programma moet dit zijn van L. Veuillot, onzen meester, die in 1843 aan den minister van openbaar onderwijs in Frankrijk schreefDe katholieken willen den oorlog dien zij 't Staatonderwijs aandoen niet staken. Dat onderwijs stelt den godsdienst aan zulke erge gevaren bloot, klinkt hem in zulke ondragelijke ketens, bereidt er zulke schadelijke giften voor, dal zij het als eene misdaad zouden aanschouwen een oogenblik te zwijgen. Uit naam van artikel 17 der Grondwet, de Staat buiten de school 1 Samenzwering der Ministers Dat zijn ook overigens de denkbeelden van den lieer Verhaegen en de leerstelsels der rechterzijde in schoolzaken. Ik weet wel dat zulke dingen bier niet wor den bekend Doch is het niet stellig dat al onze ministers samenzweren tegen de hun toevertrouwde diensten De minister van oorlog is overtuigd dat hij zeer weinig bekom mert over de belangen des legers. In zoover re dat de socialistische bond der antimilitaris tische jonge wachten van plan is hem het eerevoorzitterschap van hunne vereenigingen aan te bieden. En is de heer Liebaert, minister van spoor wegen, niet op bet punt den Staat scha delijke mededinging te doen En verwekt de heer Vander Bruggen niet de mededinging der Boerenbonden tegen de landbouwco- mices Ik zie er maar ééa die niet strijdt tegen zijne diensten en tracht ze uit te breiden t is da h, Vanden Heuvel, minister van eere diensten Wat den heer de Trooz betreft, zoo hij zelf niet de scholen ter onder brengt, hij laat die zorg over aan zijne vrienden, want de school- strijdt duurt voort en de jacht op leerlingen wordt voortgezet met zeer stichtende midde len. Aan de eenen weigert men eene almoesaan de anderen geeft men kleeren en schoenen men oefent drukking uit in den biechtstoel; men weigert krediet, enz en dat alles om de kinderen uit de officieele scholen te trekken Ieder van ons zou talrijke feiten kunnen aanhalen. In vele gevallen is het gemeente bestuur medeplichtig, door onwetendheid of slechten wildat stelt het driejarig verslag vast. Daarom ook ben ik voorstander van het vereenigen der kleine gemeenten tot school- kantons. Er zijn gemeentebesturen waar zelfs geen boeken van den burgerlijken stand worden gehouden En 't is aan die besturen, dat men het onderwijs der jeugd gaat toever trouwen 200 OOO kinderen zonder onderwijs De heer minister sprak breedvoerig over schoolbezoek en beweert dat niet meer dan 50.0Ó0 kinderen van 6 tot 14 jaar niet ter school gaan. Hoe meer ik de officieele stukken raad pleeg, hoe meer ik overtuigd geraak dat het getal kinderen in den schoolouderdom en die niet ter school gaan, grooter is dan door den achtbaren heer minister werd beweert. Over zijne laatste cijfers kan ik ntets zeggen, doch ik beroep mij op de cijfers van het jongste driejarig verslag. Op 31 December 1899, waren er 785,801 schoolkinderen, waarvan zij af te trekken 23,594 kinderen beneden 6 jaar en ouder dan 14. Dus blijven er 762,707 kinderen van 6 tot 14 jaar, min, 61,904 kinderen die den 30 Juni 1899 nietm;er ter school gingen. Toen waren er in de scholen 700,303 kinde ren van 6 tot 14 jaar. Daar moet men bijvoegen de kinderen der bewaarscholen, zij die scholen voor volwas sen bezoeken, zij die zich bevinden in gestich ten afhangende van het departement van justitie, de pupillen en kadetten, de telegra fisten, te zamen 738,455. Dus waren er op 30 Juni 1899, 328.702 kinderen die naargeene school gingen. De minister mag zeggen dat de toestand verbeterde, en ik hoop hetdoch 4 jaar geleden, werkten meer dan 300,000 kindereu op het veld of ter fabriek, of liepen op straat De beer minister zegt dat er kinderen zijn in de vrije scholen welker leerlingen niet in de optelling zijn begrepen en in de scholen voor volwassenen. Hij voegt erbij dat wij geen Adonissen zijn en dat er achterlijke kin deren bestaan dat betwist ik niet, maar dat alles belet niet dat meer dan 200.000 Kinderen niet school gaan. (Wordt voortgezel). BUITENGEWONE VERTOONING met gesloten burealen. ten 8 ure zeer juist Tooneelspel in 3 bedrijven, door Joris Orcey. De prijzen der plaatsen zijn met 0.50 cm, verhoogd. De kaarten moeten van 's morgens genomen worden, ten beginne van 9 ure, in den katholieken Kring, Meenenstraat. Openbare zitting van den Zaterdag 19 Maart 1904. De openbare zitting wordt ten 4 ure 20 m. geopeml in tegenwoordigheid van een der tigtal fijne koppen der klerikale partij. De ban en de achterban der partij van orde waren vertegenwoordigd. Al de leden van den Raai zijn tegen woordig. Vooraleer over te gaan tot de instelling der twee raadsleden, den 7 Februari 11. ge kozen, geeft de stadsvader, zichtbaar ver legen door de tegenwoordigheid der kiesdra- vers en onpasselijk door de hitte die inde zaal heerscht, lezing van de beslissing der bestendige Deputatie, betreffende het kies bedrog van 7 Februari. Ziehier den inhoud er van De bestendige Deputatie van den Pro vincialen Raad van West-Vlaanderen. Gezien de processen-verbaal der gemeente- kiezingen die plaats gehad hebben te Yper den 7 Februari 1904 Gezien het verzoekschrift, den 15 der zelfde maand in het provinciaal gouverne ment ontvangen, bij hetwelk de heeren Brunfaut en Dalmote aan ons Cffiegie vra gen een onderzoek te bevelen 1° Op het punt te weten of er geene nama- kiog of ontvreemding van kiesbulletijns ge weest is 2° Op de feiten van drukking, omkooping en bedrog, bekend gemaakt in gezegd ver zoekschrift Voor wat het eerste punt betreft: Overwegende dat het nauwkeurig is dat, volgens het opschrift, het pak aan den Voor zitter van het hoofd bureel gezonden, 5350 blaadjes kiespapier zou hebben moeten be vatten, maar dat de Voorzitter er maar 5347 blaadjes in gevonden heeft; dat echter niets toelatende den voorzitter noch de personen door hem afgevaardigd van bedrog te ver denken, de echtheid der optelling van het kiespapier bij de ontvangst dient aangenomen te wordendat het verschil van drie blaadjes zeer klein is in evenredigheid van het gehee- le getal; dat bet feit zich meer dan eens voorgedaan heeft en dat het eerder moet voortkomen van misrekeningen door den le veraar van het papier gedaan bij het in pakken Overwegende dat de stembureelen 5281 bulletijns ontvangen hebben; dat er volgt uit den rechtvaardigenden staat door den voorzit ter van het hoofdbureel opgemaakt, be hoorlijk gecontroleerden staat dat men dat getal moet vermeerderen met 31 be schadigde en 35 niet uitgedeelde bulletijns, hetgeen juist een totaal geeft van 5347 bulle tijns, gelijkgeldend met het getal blaadjes te Yper ontvangen; Overwegende dat in deze omstandigheden niets veroorlooft te veronderstellen dat er gebruik is gemaakt geweest van reiziger- bulletijns, en dat eene enkele bewering niet voldoende is, gelogenstraft door de hierbo ven aangehaalde feiten, om het houden van een onderzoek over dit punt toe te laten, wanneer de processen-verbaal der kiezing geene opmerking over dit punt bevatten; Overwegende, verder, dat de bijzondere voorzorgen door het gemeente bestuur en den voorzitter van het kiescollegie genomen, om HET WEEKBLAD DER li »<r»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1