VAN IJPEREK EB HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 2" April 1904 Nummer 14. Bij de boeren. Vlaansch-Liberale Weekbladpers. Het onderwijs in Belgie. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncan15 cent tr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 tr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten buroele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De anuoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ide die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij UB onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Waarom zouden de buitenlieden voor de klerikalen kiezen 't Is reeds twintig jaar dat ons land onder bet klerikale juk zucht, en el- men vraagt zich af, of de kiezingen van Mei dit juk niet zullen oversmij- ten. I)e klerikale partij heeft grooten- deels hare heerschappij te danken aan de stemmen onzer vlaamsche boeren en werklieden. Zullen onze landbouwers, land- bouwknechten, werklieden en ne ringsdoeners die klerikale partij ge trouw blijven De kiezingen voor de Werkrech- lersraad van Maart 1903, alsook de laatste gemeentekiezingen, hebben bewezen dat de vlaamsche buiten lieden allengskens de klerikale voog dij moede worden, en voorzeker zal het stemmencijfer der klerikalen in de toekomende wetgevende kiezingen aanzienlijk verminderd zijn Ten andere, waarom zouden de buitenlieden nog langer voor de klerikalen kiezen Hebben zij een stoffelijk belang daartoe? Vóór twintig jaar leiden de kleri kalen de boeren ter stembus onder den kreet Weg met de belastin gen En sinds die twintig jaar vermeer derden de inkomsten en lasten des lands met meer dan 20 millioen, waarvan een groot deel besteed wordt aan het verrijken der kloos ters. De klerikalen zouden de grond belastingen verminderen Dat de boerkens naar hunne con- tributiebriefkens kijkens, en zij zul len met ons bekennen dat de grond lasten, in plaats van te verminderen, van jaar tot jaar vermeerderd zijn door de toelagen en opcentiemen van provincie en gemeente. Ook de persoonlijke belastingen lasten op deuren en vensters wer den verhoogd. Daarbij wisten de klerikalen aller lei taksen te leggen op de velocipe- den, op de honden, op de bierhuizen, op de dibieten van cigaren, enz., zonder het schandelijk vergunnings recht op de herbergen te rekenen. En voor het verklaren en betalen van al die taksen moet men goed toe zien van altijd in regel te zijn, want de gendarmen en accijnsbedienden loopen het land door als een troep speurhonden, en wee den ongelukkige die niet in orde is proces-verbaal wordt opgemaakt en de overtreder heeft een ganschen hoop moeilijk heden en krijgt daarbij een hooge boet gevangenisstraf. En niettegenstaande al die taksen en nieuwe belastingen komt de staats kas nog altijd te kort, en hebben de klerikalen verleden jaar eene ver hooging op de genever;gestemd. Wij zijn geene liefhebbers van alcool en wij zagen hem volgaarne totaal verdwijnen, maar omdat doel te bereiken, is het niet noodig van langs om meer geld uit den zak der arme menschen te trekken. Geef het volk meer geleerdheid, eene betere opvoeding, minder werk uren en een krachtiger voedsel,en het alcoolmisbruik zal van zelfs te niet gaan. Doch daarvan wil het gouverne ment niet weten Het speculeert op de onwetendheid van 't volk en de ingewortelde slechte gewoonten om zijne inkomsten te vermeerderen. In plaats van nieuwe middelen te zoeken bij de rijken, 't is te zeggen bij hen die te veel hebben, gaan de klerikalen de laatste centen aftrog gelen van hen die gaarne een drup pelken drinken. Ziedaar de liefde welke ze den werkman toedragen. Zulke aftroggelaars zijn niet meer waardig het vertrouwen der kiezers te genieten, en metlMei aanstaande vliegen zij de kamers uit Daarvoor zullen de Vlaamsche bui tenlieden wel zorgen. BOMD Liberale Propaganda. Met het oog op de aanstaande Wetgevende en Provinciale Kiezingen, heeft het bestuur van den Bond een bestendig bureel ingericht, gelast met het nemen van de practische maat regelen, om de Liberale Propaganda, door gansch Vlaamsch België, te verzekeren. Dit bureel gelast zich met het opstellen, uitgeven en uitdeelen van liberale weekbla den en vlugschriften, tracts, plakbrieven, en het geven van conferenties in de Vlaamsche provinciën. Alle verdere inlichtingen zullen met de meeste bereidwilligheid worden verschaft door het bestuur van den Bond, Fortstraat, 17, te Gent. (Tweede vervolg en slot.) Noodzakelijkheid vaa leerplicht. De laatste schooljaren—- die van 11 tot 14 jaar zijn nochtans de beste; 't zijn de jaren dat dc indruk het meest bestendig is. Te Brussel en te Luik gaan de kinderen beurtelings van de vrye school naar de offi- cieele school om ook beurtelings deel te heb ben aan de uitdeelingen van speelgoed en kleeren met Sint-Nikoolaasdag en aaa de uitdeelingen van klearen door het liberaal werk der kleeding. Wat kunnen die bengels, aldus van de eene school naar de andere over gaande, wel aanleeren. Bijgevolg is het dringend noodig de schooi en de leerplicht in te voeren, maar de Regee ring wil er niet van weten, onder voorwend sel dat de katholieken geen waarborgen heb ben. Maar ofwel zult gij aan het bewind blijven en dan hebt gij niets te vreezen, ofwel zult gij weggejaagd worden en dan zal eene der eerste bekommeringen zijn van het geen ik de oppositie-meerderheid zou noemen, het verplicht onderwijs in te voeren. Invoering van leerplicht. De heer Daens, die met ons is voor de ver plichting, vraagt dat men het vrij onderwijs toelagen schenke, evenals men de offlcieele scholen onderhoudt, ten einde iemand eene school op te dringen, die hij afkeurt. Op 't eerste zicht is die stelling, welke ook door den heer Verhaegen wordt voorgestaan, verlokkend. Hoe komt het dat wij er besliste tegenstan ders van zijn In de eerste plaats omdat de met toelagen begiftigde vrijheid slecht aan de kloosterlingen voordeel zou aanbrengen en voor ons oogenverblinding zou zijn; onze scholen zouden evenmin als de scholen voor beurzensnijders toelagen bekomen; de heer Verhaegen heeft het gezegd. In de tweede plaats omdat wij geene scholen willen of kunnen oprichten. Da arbeiders trekken slechts geringe loo- nen en kunnen niet doen wat de Kerk, hoe wel zeer machtig, slechts met toelagen van den Staat kan verrichten. Guizot erkende reeds en M. Dupanloup ook verklaarde De Staat of de Kerk Gij vraagt een onderwijs door de kerk, wij een door den Staat gegeven. En wij willen geene vrije socialistische scho len stichten omdat het Staatsonderwijs ons voldoening schenkt. Wij verwerpen dus 't onderwerp Verhae gen wij willen de leerkrachten niet versprei den wij willen scholen waar geloovigen en ongeloovigen kunnen onderwezen worden zonder in hunnen godsdienstige gevoelens te worden gekrenkt. Schoolvoeding. Wij nemen de vrijheid van onderwijs recht zinnig aan, maar wij willen geene toelagen schenken aan scholen die met de Staatscho- len mededingen. Wij zijn ook voorstaanders van leerplicht, door nijverheidsonderwijs aan gevuld; wij voegen erbij dat het rechtvaar dig en billijk is een vergoeding toe te staan aan de ouders die men van den arbeid hunner kinderen berooft en dat daarom de kinderen in de scholen gekleed en gevoed moeten wor den. Met dat doel werd reeds veel gedaan. Te Leuven krijgen meer dan 1,000 kinderen het eetmaal ter school, en dat kost aan de stad slechts enkele duizenden frank. Toch klagen sommigen, omdat men naar't schijnt soep had gegeven aan kinderen van te welstellende familien. Er werd een onderzoek ingesteld naar het gemiddeld inkomen der 86 huishou dens, waartoe die kinderen behoorden, en 't bleek dat de ryksten hunner slechts een gemiddeld inkomen van 50 centiemen daags per persoon hadden; in 13 huisgezinnen be droegdat inkomen 25 centiemenen 11 gezin nen 20 centiemenin 12 gezinnen 15 centiem, in 10 gezinnen 10 centiemen en in 4 gezin nen slechts 5 centiemen. Ziedaar welke familien zoogezegd te wel stellend waren om schoolsoep aan hunne kinderen te geven Toen wij vroegen dat de Staat toelagen zou verstrekken aan gemeenten, lie soep aan schoolkinderen willen geven, autwoorde de achtbare minister dat het te veel zou kosten. Welnu, ziehier eenige cijfers Te Rijsel, geeft de socialistische municipa- liteit een noenmaal aan 7,000 kinderen dat is 17 centiemen per hoofd en per dag, of 41 frank 14 centiemen per kind en per jaar. Voor onze 938,667 kinderen, zoo het 38 millioen kosten. Dat zult gij groot cijfer hee- ten. 't Is waar. Doch begint ten minste met het werk aan te moedigen. Openbare zitting van Zaterdag 19 Maart 1904. vervolg en einde.) 3. Mededeelingen. De heer Burgemeester geeft lezing van eenen brief der Maatschappij van buurt spoorwegen, het stadsbestuur berichtende dat, te beginnen van 1 April aanstaande, de eerste trein zal vertrekken van de Statie in plaats van depót. Gen omen voor bekendmaking. Een brief van den archivaris der stad meldt dat verscheidene giften gedaan zijn geweest aan de archieven in 1903. Onder andere door de heeren Baus, den Baron Gas ton de Vinck, Desaegher, Van Eecke, notaris te Boesinghe en de notarisssn Vandermeersch van Langemarck en van Yper. Op het voorstel van het Gollegie, beslist de Raad de milde schenkers schriftelijk te bedanken. 4. Verordening over het verkeer der lotelingen. Gelijk ieder jaar, heeft de heer Burge meester een politiebesluit genomen betrek kelijk het verkeer in benden, gedurende de werkzaamheden van den Militieraad. De Raad bekrachtigt dat besluit met een parigheid. 5. Stadsfinanciën crediet voor kosten van kiezingen in 1904. De raad heeft een crediet van 1000 franken gestemd voor de kiezing van 18 October 1903. Het collegie vraagt een nieuw crediet van 2000 franken voor de buitengewone kiezing van 7 Februari laastleden en mogelijks voor de provinciale en wetgevende kiezingen. Dat crediet zal in de begrooting gebracht worden als terugroeping. Het wordt eenpariglijk aangenomen. 6. Stads eigendommen vraag voor aankoop van grond in de Waterkasteel straat. De stad heeft eene vraag ontvangen voor aankoop van grond gelegen in de Water kasteelstraat. «MM HET WEEKBLAD DER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1