TAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 9n April 1904 Nummer 15. Ylaansch-Liberale Weekbladpers. cmm - Liberaal werk. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fir. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdaienastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. BO MD [Liberale Propaganda. jgsMet het oog op de aanstaande Wetgevende en Provinciale Kiezingen, heeft het bestuur van den Bond een bestendig bureel ingericht, gelast met het nemen van de practische maat regelen, om de Liberale Propaganda, door gansch Vlaamsch België, te verzekeren. Dit bureel gelast zich met het opstellen, uitgeven en uitdeelen van liberale weekbla den en vlugschriften, tracts, plakbrieven, en het geven van conferenties in de Vlaamsche provinciën. Alle verdere inlichtingen zullen met de meeste bereidwilligheid worden verschaft door het bestuur van den Bond, Fortstraat, 17, te Gent. Het Nieuwsblad die beruchte leugenaar, durft schrijven, dat de liberalen nooit iets voor het werkvolk gedaan hebben. Wij dagen h e uit het volgende te loochenen 't Zijn de liberalen, die in 1848 een krediet stemden van 800,000 franken en kort daarna een ander van een illUlioeil, om werk te verleenen aan de ongelukkige ar beiders. 't Zijn de liberalen die het zelfde jaar een wet stemden, waar door 60.000 werklieden van alle patent onslagen werden. 't Zijn de liberalen die in 1860 de octroi rechten afschaften. 't Zijn de liberalen, die op de winsten der naamlooze maatschap pijen 11/2 per cent belastingen leg den 't Zijn de liberalen, die een bijzondere belastingvoorstelden op de groote erfenissen. Dit voorstel, door de kaloten hevig bekampt, veroor zaakt den val van de liberale partij 't Zijn de liberalen, die in 1861 de wet op de weidcmans wonin gen stemden. 't Zijn de liberalen, die in 1862 een krediet van 5 millioen stem den om de werklieden ter hulp te komen en om de jaarwedden der kleine bedienden met 20 per cent te verhoogen. 't Zijn de liberalen, die de belasting afschaften op den visch. 't Zijn de liberalen die in 1851 de wet stemden op de maat schappijen van ouderlingen bijstand. Wie zei ook weêr dat er geen kle- rikalism meer bestaat 1 't Zijn de liberalen die eene wet stemden, welke voor doel had den prijs van 't brood te verminderen, dat in 1856, 1.05 fr. den kilo gold. 't Zijn de liberalen, die het recht van vereeniging voor de werk lieden uitriepen. 't Zijn de liberalen die in 1870 de belastingen afschaften op het zout. 't Zijn de liberalen die in 1859 dewerkrechtersraderi inrichten. 't Zijn de liberalen welke de pensioenen stemden, voor de werk lieden, die soldaat geweest waren, en 't zijn kaloten die de wet af schaften. 't Zijn de liberalen die het gemeentefonds stichten, dat aan de steden millioenen verschaft. 't Zijn de liberalen die arti kel 1789 van het burgerlijk wetboek afschaften, volgens welk de bazen op hun woord geloofd werden, in zake van verschil met de werklieden. 't Zijn de liberalen die op voorstel van Frère-Orban de werkers en nijverheidsraden instelden. Dat alles is liberaal werk En de liberalen zouden nog veel meer wetten gemaakt hebben in t voordeel van 't volk en den werk man, indien de kaloten in vele geval len het land tegen de liberalen niet hadden opgeruid, om alzoo te beletten de meest democratische wetsvoorstel len te doen doorgaan. Openbare zitting van Maandag 28 Maart 1904 De zitting wordt ten 4 ure 25 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter; Struyeen Vanden- boogaerde schepenen; Begerem, Fraeys, Fiers, D'Huvettere, Vanderghote, Vanden- peereboom, Bouquet, Vandevoorde, Canepeel. Sobry, Inweins d'Eackhoutte,! Lemahieu, Raadsleden; M. Gorissen, Secretaris. Het proces-verbaal der voorlaatste zitting wordt goedgekeurddat der zitting van 19 Maart wordt op het bureel gelegd ter inzage der leden. M. Sobry begeert dat bij de opening van elke zitting er lezing gegeven zij van de besluiten genomen in de voorgaande zitting en dat zij geteekend wordtn door den heer Burgemeester en den heer S ecretaris. Dat wordt in velo andere steden gedaan. Het achtbare raadslid heeft den heer Colaert den 25 Maart schriftelijk van deze vraag verwittigd. De heer Voorzitter heeft niets ontvangen. Hij twijfelt niet dat dit stuk hem toege zonden zij geweest; het is mogelijk dat het tusschen de andere stukken geschoven is, die naar het stadhuis zijn weergekeerd. Wat er van zij, M. Colaert ziet geen hinder in het voorstel van M. Sobry, er zal wel is waar een merkelijk tijdverlies uitspruiten. Het verslag der voorgaande zitting mag gelezen worden, maar deze lezing is niet volstrekt noodig. M. Bouquet. Ware er geen middel het op het bureel neer te leggen een half uur voor de vergadering van den Raad De heer Voorzitter. Men zou het kunnen doen en zelfs vroeger; gewoonlijk wordt dat proces-verbaal opgemaakt één of twee dagen Da de zitting en al de Raadsleden kunnen er kennis van nemen. M. D'Huvettere. Aangezien het maar eene begeerte is voor M. Sobry, moest hij niet verwittigen. Het Collegie, in overeen komst met den Raad, zal nopens deze kwestie eene beslissing kunnen nemen in onze aan staande zitting. M. Sobry verklaart zich voldaan. M. Coomans, bouwmeester der stad, gelast met het onderzoek der herstelling van eenen kunstgevel in de Mondstraat, heeft in zijn verslag gezegd dat al de regels der kunst nageleefd zijn geweest. Het Collegie heeft beslist 200 franken toe te staan voor deze herstelling. Goedgekeurd. Op de vraag van een collega geroepen om een beroepsplicht uit te oefenen, vraagt de heer Voorzitter de dagorde om te zetten en onmiddelijk de kwestie van den buurt spoorweg van Yper naar Gheluwe te bespre ken. Inwilliging. 15. Buurtspoorweg van Yper naar Gheluwe. De heer Voorzitter geeft een kort verslag van hetgeen er gezegd is geweest ten gunste van den weg van den tram van Yper naar Gheluwe door de stad of buiten de stad. Eerst van de plaats gezegd de Bascule tot de buiten wandelingen bij de Zwemschool; dan langs de nieuw gebouwde huizen van M. Vergracht. In deze zitting heeft de Raad uitspraak te doen over den keus en den doorgang te beslissen binnen of buiten de stad Men heeft gezegd en verkondigd dat ik in deze kwestie mijnen wil kost wat kost zou willen opdrin gen. Dat is gansch onnauwkeurig. Ik ver dedig hier mijn recht en het is mijn plicht te zorgen voor de belangen der stad. In open bare zitting mag iedereen vrij en vrank zijne zienswijze blootleggen en trachten zijne collega's tot zijne gedachten te overhalen, met te pogen hen te overtuigen over de ernstige voordeelen van zijn voorstel. Dit gezegd, zal ik trachten ten besten mogelijk onze voorgaande besprekingen over dit voor werk te herinneren en te rangschikken. De aanhangers vaü den buiten zeggen, on der andere dingen, dat de richting door de stad eene groote hindernis zou zijn voor de inwoners der straten waar de tram zou door gaan, dat er voordeel ware af te stappen aan de Meenenpoort in plaats van het op de Markt te doendat er min gevaar zou zijn voor het verkeer der Meeaenstraat. De tegenstellenden, van hunnen kant, zijn van meening dat de weg langs de Dixmuide- poort tot eene grootere uitgaaf zal leiden. Het is waar dat wij zullen trachten die uit gaaf te vermijden maar zullen wij er in ge lukken? Het is zeker dat met den tram langs de buitenwandeling te doen gaan, de kost veel aanzienlijker zal zijn dan den weg door de stad. Er zullen gronden te onteigenen zijn, omspitting en bestrating van den weg te doen, dingen die in deze zaak moeten over wogen worden. Indien men beslist langs den buitenweg te gaan, zal de Maatschappij hetlast dezer ver meerdering van uitgaven op zich nemen voor dien langen omweg? Het hoogerbestuur haeft onlangs het plan goedgekeur 1 van den buitenweg, maar het gold geene hulpgelden, noch vervreemding van gronden onzer wandelingen die de stad toebehooren. Het spreekt van zelfs dat wij dezelve niet zullen laten benuttigen zonder eene zekere vergelding en ook wij zijn wel besloten dezelve niet te vefkoopen. Het vraagstuk der notelaren moet ook onder zocht worden. Men zal den 20 April aanstaande overgaan tot de openbare aanbesteding der eerste sectie van Gheluwe naar de Bascule, het tweede deel, van de Bascule naar de statie voorbehoudende. De Gemeenteraad behoudt nog zijne volle vrijheid om ze te bespreken en dezelve vast te stellen. Mt Struye. De kwestie, zooals zij besproken is geweest in onze voorgaande zittingen, komt klaar en duidelijk in 't kort herhaald te worden door den heer Voorzitter. Ik zou er nochtans eenige woorden willen bijvoegen om al de nadeelen te doen uit schijnen van den weg door de stad. Eerst en vooral, het groot getal treins, bijzonderlijk op net tijdstip van het beetwor telseizoen, zal de ladingen en de lossingen onmogelijk maken in de Meeneustraat ten gevolge van het staan blij ven zonderden weg ie versperren. Daar men welhaast de lijn van Poeicapelie naar Roeselare en Dixmude zal leggen, zal men tot 36 treins daags zien voorbij rijden, zonder de minste schade voor de kantbewoners. Zou men bet kunnen gelooven De luchtverversching der woningen zal geheel bedorven worden met de rook en de te sterk verhitte dampen. De ladingen en de lossingen zullen moeten gedaan worden met haast en het ruimen, zelfs 's nachts, zal in een zekeren zin bijna onmogelijk zijn, ten ware zulks te doen onder de vensters der geburen die rechtover wonen, waarover zij, met recht niet tevreden zouden zijn. Het ware volstrekt onmogelijk des Zater- daags met den tram tot de Vandenpeere- boomplaats te geraken, als men de talrijke treinen rekent die ons binnen kort zullen verbinden met Belle, Gheluwe, Poeicapelie. Iedereen zal van mijn gedacht zijn dat die gedurige doorgang van lokomotieven en wagons geladen met koopwaren en reizigers, alle siach van vervelingen zal veroorzaken aan de kantbewoners, zonder het minste voordeel voor hun de reizigers die willen in de stad komen zouden evengoed kunnen afstappen aan de Meenenpoort en er hunne koopwaren doen nemen om ze ter bestem ming te doen dragen; dat ware nog eene gelegenheid van werk voor eene zekere klas van arbeiders. Hot is niet practijk den tram bij iedere deur te doen stilhouden om er den eenen of den anderen reiziger te doen afstappen. Die statie aan de Meenen poort ware geenszins eene hindernis voor den toeloop der bezoekers. M. Struye is dus van meeniag de eerste beslissing te behouden, die was vaa de treinen te doen gaan langs de buitenvesten. M. Fraeys. Ware er geen middel de HET WEEKBLAD DER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1