MICHEL STROGOFF. Nog over den tram. Pascheiëren. Wettelijke besluiten. Fransch Tooneel. Sportleven. twee ontwerpen aan te nemen. Den weg door de stad voor de reizigers, den Zaterdag en, de andere dagen, de richting buiten de stad voor de koopwaren Op die wijze zou men iedereen kunnen voldoen. M. Vanderghote. Met den weg te vol gen buiten de omheining zouden de wijken der Kalfaart en der Diksmuidestraat insge lijks door den tram bediend worden. M Colaert. Ik vind in de overwe gingen door den heer schepen Struye uitge bracht, verscbillige punten die geheel ten voordeele van mijn voorstel pleiten. De achtbare schepen zegt dat er onmoge lijkheid zou zijn om de treinen tot de Vandenpeereboomplaats te doen komen daar zouden er te veel zijn en de terugkeer ware onuitvoerbaar. Dat zou kunnen waar zijn met de treinen langs de buiten wandeling te doen gaan naar de Elverdinghestraat en van daar de Van denpeereboomplaats om nadien terug te keeren. 't Is juist in deze schikkingen dat mijn voorstel orde brengt, aangezien de tram van Gheluwe en later deze van Poelcapelle maar zullen door de Vandenpeereboomplaats gaan. Volgens het stelsel opgehemeld door M. Struye, zou deze plaats eene ware statie van plotselingen terugkeer worden, waar, den Zaterdag, voor de botermarkt, de trams van Nieuwkerke, Veurne, Gheluwe, Poelcapelle en Belle bijna gelijktijdig zullen aankomen. M. Struye. 't Is van den kant van Veurne dat de boter ons toekomt en 't is langs Frankrijk dat zij zal vertrekken. M. Bouquet. Br is maar een doorgang 't is den Zaterdag. M. Colaert. Het zal mogelijk zijn indien er maar drie zijn, maar onmogelijk als er zullen vijf zijn. Beeldt men zich mis schien in den trein die de boter aanbrengt op de statieplaats te doen stilhouden In mijn stelsel zullen er maar drie treinen zijn die zullen moeten terugkeeren en de twee andere zullen voorbijgaan langs de Halle. Dus in het eene stelsel zal het eene statie zijn met plotselingen terugkeer, in mijn stelsel, zal het eene doorgangstatie zijn. Ik ben bijgevolg gerechtigd te zeggen dat ik voor 3/5 gelijk heb. Wat de zwarigheden van den rook aan gaat, er bestaat thans in Engeland een middel hem geheel in te houden, met de oppervlakte der kolen in den haard met salpeter te bestrooien. M. Struye. Het is mogelijk dat dit middel bestaat maar thans op het papier. De heer Burgemeester denkt dat de heeren Raadsleden genoegzaam onderricht zijn over de kwestie en vraagt of er dient weergekeerd te worden op de voorgaande beraadslaging en den tram door de stad te doen gaan. Met 9 stemmen, deze der heeren Struye, Vandenboogaerde, Fraeys, Fiers, Vander ghote, Vandenpeereboom, Bouquet, Canepeel en Lemahieu, tegen 6, deze der heeren Colaert, Begerem, D'Huvettere, Vande- voorde, Sobry en Iweins, beslist de Raad den tram langs den buitenweg te doen door gaan. (i) 1, Middelbare school \rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 32.883-48 Da uitgaven tot deze van 31.712-29 Overschot fr 1.171-19 M. Sobry. Begeert dr oorzaak te kennen van de vermeerdering der uitgaven op het vorig dienstjaar. Deze vermeerdering is van 1.688 franken. M. Colaert. Deze verhooging der uit gaven komt voort van de vermeerdering der jaarwedden onlangs door de Regeering ^aan de onderwijzers toegestaan. M. Sobry. zou insgelijks willen weten waarom het bestuur zijne kolen rechtstreeks in de mijn gekocht heeft tot nadeel van de kooplieden der stad. De heer Burgemeester. Die aankoop is bij uitzondering gedaan geweest omdat men bij de ijpersche kooplieden de nocdige hoedanigheid op het bepaalde tijdstip niet gevonden heeft. Sedert hebben wij gevonden en in het toekomende zullen wij ter plaats koopen wat wij noodig hebben. De rekening wordt goedgekeurd. 2. Pompiers rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot fr. 4,606-61 De uitgaven tot fr. 4,352-07 Overschot fr. 254-54 M. Sobry. De verhooging van 600 fr. is eene onnoodige nitgave. Die som, zegt het achtbare Raadslid, zou een nuttiger gebruik kunnen vinden. M. Colaert. De 600 franks hebben ten eerste gediend om deel te nemen aan de feesten van Roeselare en dan is een deel dezer som gebruikt geweest om deel te nemen aan het gemeentefeest. Na deze uitleggingen, keurt de Raad de rekening goed. 3. Pompiers: hulpkas, rekening 1903. De ontvangsten gelijk de uitgaven beloo pen tot de gom van fr. 678-41. De heer Burgemeester. De hulpkas is ingesteld om ter hulp te komen van dezen die om de eene of de andere reden zich in behoeftigheid bevinden. De hulp verleend aan de oude pompiers mogen niet aanzien worden als een bekomen recht, als eene soort van pensioen, deze hulpkas is met dat doel niet ingericht. Goedgekeurd. 4. Nijverheidsschoolrekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 9,990-00 De uitgaven tot deze van 9,964-17 Overschot fr. 25-83 Aangenomen. 5. Muziekschool: rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 7,700-00 De uitgaven tot deze van 7,309-26 Overschot fr. 390-74 Goedgekeurd. 6. St. Maartenskerkrekening 1903 De rekening wordt goedgekeurd. Er is een te kort van meer dan 5,000 fr. 7. St. Pieterskerk: begrooting 1904. Het onderzoek der begrooting wordt ver zonden naar eene aanstaande zitting. De heer Voorzitter onderwerpt aan den Raad een ontwerp voor herstelling der St. Pieterskerk; dat werk zal deel voor deel verricht worden. Men zal eerst beginnen met de vensters. De kost dezer herstelling zal omtrent tot 27.000 franken beloopen. Bet bouwen van eenen voorgevel wordt tot later uitgesteld. Gunstig advies. 8. Burgerlijke Godshuizen: het bouwen van het gesticht Godtschalck te Wyt- schaete. Het ontwerp van dat gebouw is hier ge hekeld geweest en is teruggekomen met ze kere wijzigingen. De Raad onderzoekt dat ontwerp. Gelijk de heeren Raadsleden zich er van zullen kunnen verzekeren, zegt de heer Voorzitter, zal dit gebouw geen kunstmonu ment zijn, maar het zal echter een schoon uitzicht hebben en zal het voordeel hebben i te beantwoorden aan al de eischen der ge- i zondheid en der diensten. Volgens het bestek, zal het beloop der uitgaven zijn van fr. 371.430,05. Men zal binnen kort deze werken in aanbesteding stellen. M. D'Huvettere drukt de begeerte uit de goederen der Hospicen te zien verkoopen die zij in vreemde landen bezitten. De heer Voorzitter zegt dat die wensch zal medegedeeld worden aan de heeren be heerders der Hospicen. 9. Stadseigendommen: verkooping van huizen Doorgangstraat Een woordenwisseling ontstaat over dat punt tusschen verscheidene leden. M. Sobry vindt dat er voordeel zou zijn voor de stad met maar één der twee huizen te verkoopen. Het andere zou moeten behou den worden omdat het van goede opbrengst is. De heer Voorzitter deelt deze zienswijze niet. Deze kwestie is onderzocht geweest door het Collegie, welk vindt, integendeel dat het oogenblik zeer gepast is om deze ver kooping te verrichten. M. Sobry is in 't geheel niet van dat ge dacht en komt terug op zijne vorige over wegingen. M. Fraeys denkt dat het oogenblik ge komen is om de laatste hand te leggen aan het reglement der gebouwen, het te doen stemmen en het toe te passen. Eindelijk wordt het voorstel, door ie Collegie gedaan, aangenomen met 14 stem men tegen deze van M. Sobry. 10Stadsharmonie: wijziging aan het reglement. De Raad neemt de wijziging van het regle ment aan in dien zin dat het getal leden der Commissie zal gebracht worden op 5. Het mandaat zal alle vijf jaren vernieuwd wor den, een elk jaar volgens de orde door het lot vastgesteld. 11. Pompiers: stichting van eenen post op den Verlor en-Hoek. Deze kwestie wordt verzonden naar de bevoegde Commissie. Het Collegie is van ge dacht eene buitenbrigade in te richten te voegen bij het Pompierskorps. De onkost zal beloopen tot de som van 2,30öfr., materieel inbegrepen. De Regee ring zal in dien onkost tusschenkomen. In eene naaste zitting zal het Collegie zich bezighouden met de ligging en met de inrich ting van dien post, in overeenkomst met de magistraten der gemeente St. Jan. 12. Herstelling van St. Maartenskerk plans, bestek en lastenkohier M. Coomans, ingenieur-bouwmeester der stad, heeft het plan opgemaakt der herstel ling van St. Maartens kerk. Te dezer gelegenheid heeft de Koninklijke Commissie der monumenten ons een brief gestuurd waarin het werk van M. Coomans openlijk goedgekeurd wordt en er wordt terzelfder tijde in dien brief gezegd, dat hij dient gelukwenscht te worden. Deze volledige herstelling zal het cijfer bereiken van 656.000 fr., maar het werk zal niet kunnen in eens gedaan worden. De zuidkant, 't is te zeggen de kleine voor gevel, zal onmiddelijk hersteld worden. Dit werk zal binnen kort in openbare aanbe steding gesteld worden en zal 120.000 fr. kosten. De plans zullen tentoongesteld worden op het stadhuis opdat het publiek er kennis kunne van nemen. Het Collegie en de Raad wenschen M. Coomans geluk over zijn prachtig ontwerp. 13. Openbare feesten vraag van hulp geld door de Maatschappij Sport hippi- que. De Raad, vooraleer zich te verklaren, begeert zich te verzekeren van de medewer king der Rijschool. Het is maar op die voor waarden dat de Sport hippique de verleening van 1500 fr., de medewerking der stadsmu- zijk en der Pompiers zal verkrijgen. Een lid zou insgelijks willen dat de Sport hippique eenen staat opmake der [kosten, even als de Rapid-club. Er zal in dien zin aan de Commissie van den Sport hippique geschreven worden. M. Sobry onderwerpt aan den Raad een ontwerp voor de inrichting van een dienst van reukeloos ruimen die zou van aard zijn eenen schoonen stuiver aan de stad te ver schaffen. Hij zou van nu af aan de boeren toelaten vóór den dagraad te ruimen. Het Collegie zal dat voorstel onderzoeken en zal zijn gedacht doen kennen in eene naaste zitting. De openbare zitting wordt ten 8 ure 30 m. gegeven De Burgemeester, M. Colaert zou het publiek willen doen gelooven, maar te ver geefs, dat hij zich altijd geschikt heeft naar den wil door zijnen Raad uitgedruktmee zijn overheerschend karakter, is het hard voor hem geweest de voorwaarden te hebben moeten aanvaarden die hem opgelegd zijn geweest door de nieuwe Raadsheeren en eenige oude, wier mandaat te vernieuwen was, en voortaan gewilliger en eerbiediger te zijn voor de stemmen der meerderheid. Iedereen weet dat vóór de kiezing de oude Raad zich verzet had tegen den doorgang der stad van den stoomtram. Daar dit besluit de inzichten van onzen Burgemeester tegenkant- te, gaf men er geen gevolg aan en de voltrek, king van den tram werd uitgesteld tot later. De kwestie werd over eenige dagen op nieuw gesteld vóór den Raad en in tegen strijdigheid met de loocheninnen van M. Colaert is de eerste bislissing bekrachtigd geweest. "Wij zeggen dat het wel besteed is. Raad heeft geluisterd naar de raadgevin en de opmerkingen van het publiek; wat betreft, wij hebben den doorgang van stoomtram door de stad bestreden en hem altijd bestrijden; wij zouden het verstaan voor den électrieken tram die zullen niet. gelijk den stoomtram de markten en strate verpest waar hij doorgaat. Zondag morgend rond elf ure stonder wel öOO'kinders, voor den grooten ft* Marchê bij de gebroeders Valcke, zoowel dat de politie verplicht was er tusschen te komen. Iedereen vroeg zich af, wat is er hier te doen het deurde niet lang of men wist dat de gebroeders Valcke. zoo mild geweest waren 1000 pascheiëren uit te deelen, aan de kinderen van stad. Het was waarlijk plezierig om zien, hoe die kindertjes zich spoeden om er bij te gra. ken om van M. Valcke een eitje te bekomen het was spijtig dat die deeling niet langer duurde, want in min dan eene half uur ren de duizend eiers gaan vliegen. Daar er nog eenigen waren die niets gekregen had- den gaf M. Valcke nog een supplement van eene hoeveelheid eiers. 'tls nog d'eerste maal dat zulke milde daad in IJper gebeurt, het ware te wenschen dat M. Valcke navolgers vond, ook zal het voor zijn huis geene schade zijn, want deze gift mag ter zelfvertijd gerekend worden als reklaam want zulke daden verdienen ver spreid te worden. Uit naam der Ypersche kinders danken wij de heeren Valcke voor hunne mildadigheid, D. Bij Koninklijk besluit van 31 Maart 1904 is de heer Delanoy, (L. L. C. H. M.) zaak- voerend bestuurder, hoofd der exploitatie van de spoorwegen van West-Vlaanderen, tot ridder in de Leopoldsorde benoemd. Wij bieden hem onze hartelijkste gelukwenschen, 11 u JjÊ Volgens wij komen te vernemen zal erop MAANDAG 11 APRIL eene luisterlijke vertooning plaats hebben gegeven door ver- schillige fransche artisten van Parijs en be staande uit het groot en beroemd stuk De naam alleen van dit stuk en gegevet door beroemde artisten, doet alles voorzien dat wij hier eenen aangenamen avond zullen doorbrengen. Later zullen wij onze lezers het program ma mededeelen. De koers Parijs-Roubaix is buiten all verwachting goed afgeloopen; met ee hevige wind in den rug hebben de strijden met eene snelheid van 38 kilometers per uui den afstand afgelegd. Hierna de narnei der 10 eerste aangekomen. 1 Aucouturier van Commentry Frank# in 8 uren 14 m. 2 Cesar Gariu van Roubaix Frankrijk if 8 uren 14 m, 1/5 sec. 3 Potior van Sens Frankrijk 4 Wattelier van Parijs 5 Georget van Chatellerault 6 Catteau van Tourcoing 7 Christophe van Parijs 8 Trippier van Parijs 9 Pagie van Tourcoing 10 Samson van Bruxelles Belgie Gedurende de snelkoersen zijn er nog 40 tal aangekomen Uitslag der snelkoersen Internale 1000 meters. met eene pre®1 van 20 franks aan de tweede der halve flo31 iste serie lste Vanderstuyft, 2d0 Daum®1 2de serie Marcelli, Corda, 3de serie Decani Carapozi, 4de serie Sober, Burger. Halve finaal lste serie Carapezi Vanderstuyft, 2de Marcelli Daumain, 3de Decaup Sober. Finaallste diat diat 3de Marcelli. Carapezi Deü" (1) Onze sympathieke Burgemeester is dus in minderheid gesteld. (N, d. R.) DOg aft» KMBsb*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2