INHULDIGING van den nieuwen Burgemeester van West-Nieuwkerke. Geen menagie meer. Zondag 17 April Sportleven. Maatschappij der Oude-Pompiers. STADNIEUWS- Ongelukken. Burgerstand De Feesten van 1905. Maar zes meer Eene ware gebeurtenis. bedreigen, degenen die 't zouden durven wagen hunne stem aan andersdenkende te geven. Het zwarte ras is eeu machtige vijand die de kleinste en lafste middelen niet versmaadt, cm tot zijn doel te komen. En die zoogezegde doode partij bevindt zich tamelijk wel. In alle steden des lands zijn zij aan 't hoofd, en de katholieken zien in de eerste verte niet waar zij zullen boven ko men. En dan worden de liberalen nog niet altijd gelijk behanddeld als de katholieken door den minister de Trooz.Op verschillende plaat sen waar de katholieken in minderheid zijn, heeft de minister toch een katholiek burge meester benoemd. De inhuldiging van Mijnheer Titeca, den 4 April 11. als liberale burgemeester van West-Nieuwkerke, heeft aan de inwoners de gelegenheid verschaft op eene geestdriftige en grootsche wijze hunne verkleefdheid te toonen aan de liberale zaak, hunne diepe sympathie voor hunnen jongen en moedigen gekozene, die, door zijne hoedanigheden van geest en hart, zich de eer heeft zien toewij zen van Burgemeester der gemeente, welke hij heeft weten terug te brengen met de hulp zijner geachte wapenbroeders, tot het besef der gedachten die de grootheid van zijn ver leden verzekerd had. Van af de dageraad is West-Nieuwkerke te been, met het inzicht een warm onthaal voor te bereiden aan den held van den dag. Van alle kanten wedijvert menin de straten en op de Plaats plant men eene dubbele rij sparren, men verheft sierlijke zegebogen boven dewelke men jaarschriften aantreft die de hoedanigheden van den nieuwen ma gistraat en het roemrijk verleden zijner li berale voorzaten herinneren. De driekleuri ge vlag wappert aan al de gevels. West- Nieuwkerke is in feest, West-Nieuwkerke baadt zich in eene blijde morgendzon die de harten met vreugde vervult. Rond twee ure reeds groeit de beweging aan; de opgepropte trams, komende van Yper en van Meesen, brengen eene ontzagge lijke menigte betoogers medede muziek maatschappijen stappen door de nieuwge- maakte lanen, tusschen eene dubbele rij nieuwsgierigen die zich scharen achter eene lange ketting van bloemen en groen. Omtrent 4 ure verschijnt op den steenweg van Yper eene lange reeks ruiters, wier paarden versierd zijn met bloemenen linten, die het rijtuig voorafging waarinde nieuwe Burgemeester zit, nevens welken M. Nolf gezeten is, liberale afgevaardigde van het arrondissement. Eene krachtige Brabangon- ne gemengd met de vreugdekreten der be toogers die zich verdringen en bewogen, prangt aller harten van aandoening. Allengskens herstelt zich de stilte en de heer schepen Godias.komt in eene verhevene taal namens den Gemeenteraad den eersten burger der gemeente begroeten, herinnert hem zijn talent, zijne populariteit en zijne jeugd, die zekere waarborgen zijn voor de verwezenlijking der betrachtingen van de inwoners van West Nieuwkerke, dewelke zich doen onderscheiden door hunne begeerte naar onafhankelijkheid en vooruitgang, door hun gezond oordeel en hunne liefde voor vrede en orde. In het volbrengen zijner ver hevene zending zullen de leden van den Ge meenteraad overigens de verkleefdste mede werking aan hunnen voorzitter verleenen. Komen dan de pastoor der parochie welke aan den Burgemeester de hulde der geeste lijkheid brengtM. Dutrie, sprekende in naam der liefdadigheidsgestichten; M. Van Eecke, namens de muziekmaatschappij; de heer onderwijzer De Bruyne, namens de gemeentescholen; nog andere afgevaardig den namens hunne wederzijdsche maat schappijen. Ten laatste neemt M. Robrecht Glorie, de oudste zoon van M. C. Glorie, wiens nage dachtenis nog immer levend en geëerbiedigd blijft te West-Nieuwkerke, het woord te midden der algemeene aandacht en begroet in M. Titeca het hoofd van de liberale partij der gemeente. De stoet, waarin de muzieken van Meesen, Wytschaete en West-Nieuwkerke deel ge nomen hebben, stelt zich alsdan op weg en onder het spelen vanvroolijke pas-redoublés, begeeft hij zich naar het gemeentehuis. Wij zien de kinderen der scholen, talrijke maat schappijen en den zinnebeeldigen wagen van St. Cecilia voorbijtrekken, waarvan de kunstversiering verschuldigd is aan het groot talent van M. Laboureur, kind van West-Nieuwkerke en beroemde beeldhou wer. In het gemeentehuis, vóór eene eivolle zaal, terwijl men den eerewijn scheDkt, neemt M. Titeca het woord en, in eene krachtige taal doet hij al de verantwoorde lijkheden en al de verplichtingen uitschijnen, welke het beheer na zich sleept van het eerste overheidsambt, waarmede de Koning hem wel heeft willen bekleeden. In overeen komst met zijne kollega's van den Raad en zonder af te wijken van de regels van bil lijkheid en verdraagzaamheid, zal hij zorgen voor den bloei der financiën, voor het aan moedigen der openbare liefdadigheid welke hij zich zal verhaasten de noodige hulpgel- den te verleenen, voor het uitvoeren van zekere werken van openbaar nut. De volks opvoeding zal het voorwerp zijn zijner grootste bezorgdheid, de dappere muziek maatschappij van West-Nieuwkerke zal mogen rekenen op zijne verkleefdheid. Hij eindigt met de inwoners der gemeente te be danken voor hunne blijken van sympathie en vriendschap waarmede zij hem wel heb ben willen vereeren. Na eene lange salvo van toejuichingen die de slotrede dezer gelukkige redevoering begroet, biedt de heer Volksvertegenwoor diger Nolf, op zijne beurt, den nieuwen burgemeester zijne hartelijkste gelukwen- schen aan en deze der liberalen van het arrondissement. Hij herinnert dat de benoe ming van M. Titeca tot het eerste overheids ambt der gemeente gunstig onthaald is geweest. Hij wil slechts tot bewijs de betooging van dien dag waaraan al de burgerlijke en geestelijke overheden der gemeente deel genomen hebben. M. Nolf wenscht de liberalen van West- Nieuwkerke geluk hun gemeentehuis weder veroverd te hebben. Hij spreekt den lof uit van het oude liberaal bestuur. Hij hoopt dat het nieuwe de voorbeelden van het verleden zal volgen. Hij wakkert zijne vrienden aan rechtvaardig en verdraagzaam te zijn, zich te bezielen met de ware princiepen van het liberalismus, waarvan hij den lof maakt, te midden der toejuichingen der vergadering. Hij begroet de ontwaking der liberale partij in het arrondissemet en zelfs te Yper waar er twee kiezingen noodig waren om ons te verslagen en aan welken prijs nog Spijts al het gestorte goud behalen de Ypersche liberalen, zelfs den 7 Februari, 200 stemmen meer dan in 1899, hetgeen de waarde bewijst die men mag hechten aan het kleri kaal gebluf. M. Nolf verzekert de liberalen van West- Nieuwkerke van al zijne dienstwilligheid en wenscht M. Titeca den waardigen ver tegenwoordiger te zijn van het lang en roemrijk geslacht van liberalen die gewerkt hebben voor de grootheid der gemeente. Na eene daverende toejuiching gaat de vergadering uit een te midden der grootste levendigheid. De drie muzieken die aan het feest deelnemen volgen malkander op de kiosk der Markt en laten de schoonste stuk ken van hun repertorium hooren, welke eiken keer onthaald worden door het lang durig gejuich der menigte, dat daar op een- gepakt stond. Een prachtig vuurwerk en eene fakkel tocht die de algemeene bewondering ver wekte komen die grootsche feestlijkheden sluiten, welke dezen vereeren, die door hunnen belangloozen ijver en hunne gelde lijke opofferingen dezen dag onvergeeflijk hebben willen maken, gedurende denwelken medeburgers en vreemdelingen, vereenigd door de banden eener nauwe br tederlijkheid, dezelfde ontroeringen van vreugde gevoe lende, en dezelfde gevoelens vau solideriteit koesterende, te midden der grootste open hartigheid, gedronken hebben op den bloei van West-Nieuwkerke en op de gezondheid van haren dienstwilligen Burgemeester. officier Lambert der gidsen, aan t rijden over de nieuwe ingerichte obstacles, op het minnepleit], toen zijn paard verschrikte en viel, de ruiter door den val brak zijn arm. Gisteren Vrijdag, nog eens 't zelfde geval, de luitenant Pouleur, wonende in het klein IJper, moest de obstacles springen, zijn paard valt en de luitenant stuikt met zijn hoofd tegen den grond. Zijnen toestand is niet al te gerustwekkend. In onze Ypersche stad heeft men 't geen men noemt Al de Menagen Heweler bestaat nu ook nog iets nieuws: Bij Miel is het sedert ne geheelen tijd geen menagie meer-, altijd rugie, altijd vechten, was niet meer uitstaanbaar; de reden: omdat zijne vrouw dagelijks verschijnsels zag van per sonen in Adams of Evas kostuum. Wat nu daarmee gedaan? Hij heeft het gevonden 1 Hij wendt zich bij moeder Justia, denkende dat deze zijne Magdelena van hare zotheid ging genezen, maar Mieltje liep daar Woens dag blauwe schenen want hij werd vun moe der zoodanig gekampt dat hij er een maan schijn van krijgt. Als er maar geen achtersmaakje bij komt, want schrijven zonder zijn naam te zetten, zijn laffe trekken die hem zou kunnen ver plichten ook moeder Justia haren tempel te bezoeken. Anonymus. Groot Concert met de Gramophone, bij Vanderstuyft Mondstraat N° 27. Ingang vrij. De deuren zullen niet gesloten zijnde zee- mer ex-broeder Emiel zal aan het publiek de stukken aankondigen. Anonymus. De wegen voor wielenrijders zijn veel verbeterd dat is waarmaar als men een uitstapje wil doen naar Waasten daar zijn veel plaatsen die te wenschen laten, ten tijde dat M. Froidure met zijnen kantonnier Wijc- kaert den veloweg op dien kant legde kreeg hij vangeheel't rijwielerskorps.Lbedankingen en sprak iedereen lof van hem nu weet ik niet wie de schuld is dat men den weg laat vervallen daarom zend ik de klacht aan deze die ze aaagaat. Een wielrijder. Morgen 17 Aprilten 7 ure juist geeft deze maatschappij, in haar lokaal, aan de leden en hun huisgezin, een luisterlijk con cert, gevolg van danspartij, volgens 't pro gramma, beloofd dit feest zeer aangenaam te zijn, daar er verschillige artisten hunne medewerking verleenen. Opgepast dus, wil men een goed plaatsken hebben daar het bij de Oud Pompiers, heure militaire is. Verledene week vrijdag was de onder- van 8 tot 15 April 1904. Geboorten. Lauwers Maria, Boterstraat. David Augustus, Statiestraat. Christiaen Godelieva, Tegelstraat. Vandekandelaere Camilus, Bukkerstraat. Kerrinckx Ferdinandus, Hoornwerk. Huwelijk. Bosmans Jules, sergeant majoor, bij het 3® linie regiment te Yper, en Riem Margareta zonder beroep, te Yper. VerElst, Emilius, metser, en Vanackere Emilia, dienstmeid beiden te Yper. Struye Honoratus, douanier te Westoutre, en Casier Maria kleermaakster, te Yper. Ververken Hector, onderwijzer te Thou- rout, en Jonckheere Ludovica, zonder beroep te Yper. Deruyter Carolus, brouwersknecht, en Dejonghe Maria, zonder beroep, beiden te Yper. Sterfgevallen. Dehaerne Augustus, 2 jaren, Hondstraat. Verbeke Michaël, 1/2 jaar, Kalfvaart Verleure Carolus, 84 jear, zonder ber weduwaar. Hecht Maria, Rijselstraat Breyne Maria, 3 weken. Hoornwerk Rigaut Hortantia, 45 jaar, zonder ber echtgenoote, Moins Ludovicus, Poperin?' steenweg. 8 e Leape Emilius, 10 maanden, Dixm steenweg. Vangheluwe Hieronymus, 3 maandeQ Plaats Alphonse Vandenpeereboom. Denutte Ivonna, 1/2 jaar, Patteelstraat Men begint zich reeds' ernstig bezig t9 houden met de groote nationale feesten van 1905 en allerlei ontwerpen worden vooruit gezet. Er zijn er die beslissend werden aan genomen, andere worden nog onderzocht Eindelijk bezit de Brusselsche commissje reeds een gedeeltelijk programma, en daar onder mogen als aanvaard worden aanzien Eerst en vooral heeft men den geschied- kundigen stoet. Daarin [zullen vooral, door wagens en groepen, de luisterrijke daden van 's lands verleden en het heden worden verheerlijkt, bijzonder het gemeente en het burgondisch tijdvak en de fransche over- heersching, bronnen onzer moderne instel lingen. Men beschikt over een krediet van 500,000 fr. Er zullen 12 gedeelten wezen bevattend elk een wagen. In den stoet zul! len ongeveer 2 000 personen gaan. Het allegorisch gedeelie van den stoet zal worden geopend met een groep der revolu tie van 1830 en den wagen der grondwet, Komen daarna: de groep der ijzerenwegen eene allegorie der verbroedering der volke ren; de afschaffing der octrooirechten, de overrompeling der steden door de dorpen, de landbouwnijverheid; de vrijmaking der Schelde, de Handel, de scheepvaart; een wagen voorstellende de Scheldede kunsten, de wetenschappen, de beroemde uitvindin gen, de wagen der Electriciteit, enz. Verder eene verheerlijking van het Congo werk, enz, Tevens denkt men dat er eene honderd jarige tentoonstelling zal worden gehouden der Beigische kunst. Men beseft dat er iets heerlijks zou kun nen worden teweeg gebracht, met de wer ken van Leys, de Braekeleer, Verwee, Artan Boulanger, Stobbaerts, Courtens en zoovele anderen. Er wordt ook gezegd dat de Kunstkring het op zich neemt eene tentoonstelling in te richten van oude tapijten en faïencewerk van Brussel, terwijl de stad Brussel met medewerking der steden, eene schoolrevue zal inrichten. Tevens meldt men dat er op den Munt schouwburg heel den zomer door zal worden gespeeld; men spreekt van een stoet der ambachten, enz. Deze laatste punten moeten nog worden onderzocht. In een dorp van Oost-Vlaanderen was d pastor aan de kinderen voor te bereiden de eerste kommunie en hij sprak tot Jefke, zoon van eenen armen veldarbeider Pastor Jefke, hoeveel lichamelijke wer ken van bermbertigheid zijn er I JefkeZes, Mijnheer Pastor. Pastor Hoe zes 1?! Jefke Ja, Mijnheer Pastor. Pastor Noem ze eens Jefke De hongerigen spijzen, de dorsti- gen laven, de naakten kleeden, de vreemde lingen herbergen, de zieken bezoeken en de gevangen verlossen. Pastor En de dooden begraven, dan Jefke Dat is geen werk van bermherig- heid meer, Mijnheer Pastoor. Pastor En waarom niet Jefke Ais gij laatst Moeder begraven hebt, heeft Vader moeten ons verken ver- koopen om u daarvoor te kunnen betalen, Pastor (Opgewonden). Wie heeft u dat opgegeven Dat zult gij mij zeggen Jefke (Een weinig verschrikt doet droevig). Niemand, Mijnheer Pastor. Ik het) Vader zien tranen storten als hij het verken verkocht had, want nu hebben wij geeD vleesch en wij moeten ons brood droog °P' eten omdat wij geen vet hebben om het ermede te bespreien.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2