STADSNIEUWS. Delirium tremens. ANTWOORD Algemeen plan van rechttrekking van de wijk der statie. heeren Colaert, Struye en D'Huvettere op do wijze van ontvangst van verscheidene artikelen, namelijk op dat van het was. Daar M. D'Huvettere de zienswijze niet deelt d?r heeren kerkmeesters, zal hij zich onthouden bij de stemming. Gunstig advies. De beeren Struye en Iweins hebben zich onthouden in de hoedanigheid van leden der kerkfabriek van St. Jacobs, M. D'Huvettere heeft zich onthouden voor de redens hooger aangehaald. 7. kerkfabriek van St- Jacobs Intrek king eener som uit de spaarkas. De Raad ^brengt een gunstig uit nopens eene zekere som welke de fabriekraad zich voorstelt in te.trekken uit de spaarkas. 8. Burgerlijke godshuizen processen- verbaal van verkoopingen van boomen. De Raad brengt een gunstig advies uit, na lezing gehoord te hebben der processen-ver baal der verkoopingen van boomen en spar ren, gehouden den 18 Februari en 29 Februari 1904. (Wij kunnen de cijfers lezer verschillige verkoopingen niet mededer ien, de heer Voor zitter heeft vergeten dezelve aan het pnbliek kenbaar te maken. 10. Bureel van weldadigheid afstand van pacht. De beraadslaging door dewelke het Bu reel van Weldadigheid vraagt de pacht af- testaan eener hofstede gebruikt door den heer Pyzier aan de jaarlijksche pacht van 1800 fr. wordt goedgekeurd. De Raad bemachtigt den heer Karel- Louis Soenen, landbouwer te Becelaere, deze pacht over te nemen aan dezelfde voorwaar den. Daar de heeren Fraeys en Bouquet zich maar om 6 ure naar de vergadering van den Raad kunnen begeven, vraagt de heer Voor zitter om de dagorde te verkeeren en de kwestie van het algemeen plan der recht trekking van de statie op het einde der zitting te brengen. Aangenomen. 12. WegenisRechttrekking der stu dentenstraat, In eene voorgaande zitting is het recht- trekkingsplan goedgekeurd geweest. Na de uitleggingen van den heer Voor zitter keurt de Raad de beraadslaging beslissend goed, die gestemd is geweest in zitting van 19 Maart 11. De huidige breedte der straat is van 4m85 en van 7 meters, zij zal gebracht worden op 8 meters op geheel de lengte der straat. Er zal dus tusschen het gebouw dat men aan 't optrekken is en de kazerne een aftand zijn van 8 meters. Men zal een muur bouwen van 2°350 hoogte, zoodanig dat men het gebouw kan zien boven den muur. De gevel zal in brugschen trant zijn zonder aan het algemeen uitzicht van het gebouw te hinde ren. De heer Voorzitter zou den IJper- schen trant verkozen hebben. 13. WaterleidingLastenkohier voor de levering van kolen. Dit voorstel is onderzocht geweest in de vereenigde afdeelingen er is eenparigheid geweest om te beslissen over te gaan tot de openbare aanbesteding der levering van 12 wagons van 8 ton fijne halfvette kolen, nood zakelijk voor den dienst der waterleiding gedurende een termijn van 6 maanden. Er zullen een twintigtal wagons noodig zijn per jaar. De Yperlingen zonder onderscheid wien de zaak asngaat, zullen hericht worden door plakbrieven, zij zullen nauwkeurig de bepa lingen en voorwaarden van het lastenkohier moeten naleven. Op de bemerkingen van M. Begerem wordt er verstaan dat het de Yperlingen alleen zijn die zullen voordeel trekken uit die leveringen. Na de uitleggingen van den heer Voor zitter beslist de Raad eenpariglijk tot deze openbare aanbesteding te doen overgaan. 14. Kerkfabriek van St. Pieters her stelling der vensters. De heer Voorzitter. Wij zijn tot het tijd stip gekomen der herstellingen onzer monu menten. Wij zullen beginnen met St Pieters kerk. De Raad zal zich bedenken over de beschikbare middelen. De totale onkost zal van 125.000 franks zijn. De kerkfabriek heeft voorgesteld met de vensters te begin nen. Deze uitgaaf is geschat op fr. 29,196-57 waarvan 1/5, fr. 5.439-33 door de kerk zal betaald worden, 1/5 door de stad, 1/5 door de provincie, 1/5 door het ministerie van fraaie kunsten en 1/5 door het ministerie van eerediensten. Zij zal betaald worden in twee jaarlijksche af ossingen en misschien in drie. Die som schijnt niet overdreven, wij hebben te stemmen voor het aandeel der stad, en dat aandeel 'zal betaald worden in twee jaar lijksche aflossingen. Daar er geene jaarlijk sche aflossingen meer zullen te belalen zijn voor het kerkhof, zal het een onkost te min zijn die dezen zal vergoeden welken te doen is voor de herstelling van St. Pieters kerk. M. Vanderghote vraagt of er een ont werp bestaat. De heer BurgemeesterHet zijn kruis- boogvormige vensters. Hij denkt dat de plaus en het ontwerp medegedeeld zijn geweest in afdeeling. Wat er van zij, dat werk is in den besten trant apgêvatpdat ontwerp is 't werk van M. Goomans en gemaakt volgens de regels der kunst. De Raad is eenpariglijk van advies tus schen te komen voor 1/5 in die onkosten. 15. Kerkfabriek van St. Pieters her stellingen aan den toren. De heer Voorzitter hekelt de herstellin gen over vijftig jareD gedaan aan de monu menten der stad, die herstellingen, zegt de heer Voorziter, zijn in de slechtste voor waarden mogelijk gedaan geweest. Hij j wil het niet wijten aan zijne voorgangers ofschoon zij gewaarschuwd geweest zijn al die herstellingen die over vijftig jaren gedaan zijn geweest, zijn echter te herbeginnen. De heer Burgemeester wijst op den gebrek- kigen staat der naald van den toren. De naald is in zeer slechten staat en het is vol strekt noodig de schaliën gedeeltelij k§ te vernieuwen. De kost zal var» fr. 2.857-67 zijn. De Staat zal niet tusschenkomen in deze herstelling, tenzij voor een deel. Het is ver staan dat het eene vermaking maar niet eene herstelling is. De Stad zal tusschen komen voor 1/3, de Provincie en de Staat insgelijks voor 1/3. De gelegenheid ontbreekt haar niet om haar geld te plaatsen. Na deze uitleggingen beslist de Raad tusschen te komen voor de som van 952-56 fr. hetzij 1/3 in de vermakingen. 16. Kerkfabriek van St. Pieters Be grooting 1904. De ontvangsten en uitgaven beloopen tot de som van fr. 41.784-75. M. Sobry (in 't vlaamsch) is verwonderd dat deze begrooting maar aan het Schepen collegie geworden is op het einde der April maand, wanneer de wet de neerlegging der begrootingen voorschrijft rond den 20 October van ieder jaar. De heer Voorzitter. Daar het 't ge- heele der vermakingen en herstellingen geldt beloopende cot eene totale som van 125.000 fr., zijn er eenige aarzelingen geweest van wege de kerkfabriek ziedaar de oorzaak der verachtering gebracht aan het inzenden der begrooting. Na die uitleggingen brengt de Raad een gunstig advies uit. De heeren Fraeys en Ganepeel komen in de zitting ten 6 ure 5 m. 17. Kerkfabriek van St. Maartens uitwendige herstelling van het gebouw, De heer Voorzitter. Gelijk ik het u zooeven zei is de herstelling onzer hoofd kerk gedaan geweest in de ongunstigste voorwaarden. Men heeft hersteld gelijk men over 55 jaren herstelde. Maar op deze dagen is zulks niet meer te vreezen, dank aan M. Jan Bethune en aan de aansporing gegeven door de St. Lukasschool. Deze herstelling is gansch belangrijk. De plans zijn aan het publiek onderworpen ge weest. De totale kost zal van 654,000 fr. zijn voor de kerk er onderbegrepen de naald. Gij ziet volgens de plans wat de naald zijn zal, gelijk aan het slach naalden in Vlaanderen dat gij bewoont. Zulkdanige herstelling wordt niet gedaan in min dan 10 jaren, ten ware de Staat ons krachtdadig ter hulp kwame. Wat het dringendste is, 't is het voorportaal.[De kapel zal behouden worden. Voor mij is het een ongeluk. Meeheeft dat deel gansch bedor ven. Wij beginnen dus met het voorportaal langs den zuidkant welks uitgaven, geschat zijn op de som van fr. 118 722. Het is te ver hopen dat de Staat zal tusschenkomen voor de|4/7, gelijk hij het over 15 jaren gedaan heett voor 't voornaamste portaalde Kerk fabriek voor 1/7 de provincie en de stad ins- gelijks voor 1/7 hetzij fr. 16.960-00 I '5'i<M. Fraeys denkt dat de Staat zal tus schenkomen voor de 2/8 hetgeen het aandeel der stad van meer dans2000 fr. zal vermin deren. M. Colaert. Het is klaarblijkelijk dat de Staat ons bovenmate moet bevoordeeligen en ons helpen onze groote monumenten te herstellen. De achtbare Burgemeester drukt de hoop uit gevolgd te worden, want t is een overheerschend denkbeeld bij hem de verfraaiing der stad voort te zetten. Die her stellingen moetende plaats hebben, zullen meer vreemdelingen in de stad lokken dan wij er nu hebben. Zeker is de handel van Yper bloeiend en wij moeten al doen wat in onze macht is om den vreemdeling aan te trekken, 't Is met dit doel dat wij u de noodige hulpmiddelen vragen zonder belas tingen te moeten heffen. Er is een ander punt waarever wij zooeven onder een ander nummer spraken. M. Lemahieu is geenszins vijandig aan de herstellingen en verfraaiingen der stad, maar hij denkt dat zulks zal gedaan worden ten nadeele van den buiten welken hij ver tegenwoordigd. M. Colaert. Wij hebben veel gedaan voor den buiten, zooals het leggen van kei wegen en de verbetering der buurtwegen en wij beloven u aan den buiten het deel te geven dat hem toekomt. Wij zijn besloten ieder jaar eenen keiweg te leggen niemand zal'getroffen worden door de maatregelen die wij vertoond hebben, en wij zullen eenige buitengewone hulpmiddelen maken zonder belasting te leggen. Ik herhaal het, de buiten zal niet beroofd worden van de gunsten waaraan hij recht heeft. M. Canepeel verzoekt de tusschenkomst der stad voor het leggen van eenen keiweg aan den weg gezegd Oude Bellewaart- straat. De heer Burgemeester antwoordt dat de heer Schepen van openbare werken de noodige maatregelen zal nemen. M. D'Huvettere.Men heeft als grond regelen besloten al de buurtwegen te her stellen M. Colaert. Voorstellen zullen gedaan worden in den loop van het jaar, namelijk voor de verbetering van den weg gezegd Oude Bellewaertstraatmaar verwarren wij de stad niet met den buiten. M. Canepeel. 't Is opdat wij niet zou den vergeten worden. Eindelijk de Raad beslist tusschen te komen voor 1/8, hetzij fr. 14,860-00 in de herstelling van het zuider voorportaal van St. Maartens kerk. In ons naaste nummer zullen wij het ver slag geven der bespreking betrekkelijk het algemeen plan van rechttrekking van den wijk der statie. Onze lezers zullen niets verliezen met te wachten. Een soldaat, van het derde linie regement, die te veel had gedronken, kreeg Zaterdag een aanval van delirium tremens, bij 't ver laten eener herberg, en wierp in de Studen tenstraat met steenen naar metsers en per sonen die hij ontmoette. In de Casselstraat vernielde hij een hoop blokken. Toen werd hij aangehouden. In het cachot der kazerne vernielde hij alles en mishandelde een offi cier. wegens het schrijven der Stads Wer ken in het laatste nummer. Aangezien dat deze in het belang valt van het algemeen onzer stad, laat ik weten dat de heeren Goomans, Ingenieur en werbrouck j toeziener onzer Stadswerken, ter p]aat geweest om de werken der Riool na te inde Water Kasteel-en Nieuwe straf6 30° April laatst, dus twintig <ja,jen Qeö °P j ik den volgenden brief geschreven "heb Yper, den 10 April UJ04 Mijnheeren Burgemeeste- en Schepenen Volgens de plans der Riolen der w Kasteel- en Nieuwe straten opgemaakt d den heer Ingenieur jonzer stad en goJ^ keurd door de gemeente Raad en door?' Provintie waarop de aan besteding gedaan 8 geweest, moest de Riool aan den ingang /S Water Kasteel straat eene diepte hehb F van rond de twee meters, vijf en veer" tig centimeters, en op het einde der stra t twee meters (dertig centimeters. Het uitdelven voor het piaseren der Rj0 heeft gerekend geweest op eene diepte va° twee meters zestig centimeters, geziel° deze werken volgens uitvoering ons nadeeli! vallen, heb ik onderzocht en gevonden als volgt: De Riool bevind "zich aan den ingang van de WaterKasteel straat op eene enkele dien van twee meters tien centimeters, ja plaats van twee meters vijf en veertig centimeters recht over de nieuwe straat eene enkele diepte van 1 meter 79 C6ntj meters, in plaats van 2 meters 30 cen timeters, in de Capron straat, recht over de nieuwe straat, ligt de Riool 2 meters 40 centimeters diep, dus, op eene lengde van rond de 40 meters, van de Gapron straat naar de Water Kasteel straat ligt de Ri00i met 60 centimeters val, dit besluit door het misbruik maken van toezicht, waarvan ik alreeds schriftelijk kennis heb gegeven in het begin van het uitvoeren dezer werken, niet tegenstaande dan mijne bemerkingen niet aanhoort zijn geweest, is het heden onmoge lijk een huis te bouwen met kelder. Dus, ben ik en de toekomende aankoo- pers van stadsgrond daar rond gelegen be roofd van kelders te kunnen maken, door een verwaarloos toezicht van ons Stadsbe stuur. Aanvaardt, Mijnheeren, mijne hartelijke groetenissen. Oh. Spilliabat, Wat wij voorzien hebben is gebeurd. De Gemeeenteraad heeft beslist den hof der statie in bouwgronden te veranderen. 'tls dank aan de uitdrijving der fransehe kloosters die zich niet willen onder werpee aan de wetten van hun land, dat onze groot ste huizen, die lang onbewoond gebleven waren nu verhuurd zijn, en men wil eene der grootste aantrekkelijkheden van de stad afschaffen om er huizen te bouwen welkers hoogte opgedrongen is en welks voorgevel door het schepencollegie moet aangenomen worden. Wanneer een eigenaar een huis zal ge bouwd hebben, dat een twintigtal duizend franken zal hebben gekost en dat hij het begeeren te verpachten, zal hij nooit den intrest van zijn geld er voor krijgen. De stad heeft geene hulpmiddelen genoeg voor gebouwen van zeker aanzienbuiten de Boterstraat en het begin der Rijsel straat, hebben de huizen geene groote waarde. Wij hebben altijd gezegd dat onze burge meester niet geerne ziet wat de stad verheft en verfraaithij schaft hoven af die nauwe lijks gemaakt zijn en laat ons park, dat eertijds zoo schoon en zoo zeer bezocht was, in eenen erbarmelijken staat. Hij heeft geld noodig. Hij moet, door de verkooping der stadsgoederen, een deel van het geld terugvinden dat hij vrrkwist heeft in nuttelooze werken en ingegeven door politieke overwegingen, om eenig gevolgd kunnen geven aan zijne kiesbeloften. Wij hebben meermaals gezegd wat w(j zouden gewild hebben, onnoodig hierop we der te keeren, het kwaad zal gedaan zijn. t Is jammer dat er geen referendum plaats hebbe gehad over die kwestie die niet alleen geheel de wijk der statie aanbelangt maar de geheele stad. Nooit zou dergelijke ver woesting plaats hebben gehad.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2