STADSNIEUWS. ELROSE Kiezers Wat is er Rechtvaardig? Het verplichtend onderwijs Herinnert U Maatschappij der 0ad-Pompiers. Sportleven. Eeestkalander. Courses ci'Ypres. AVIS. Brand. Groote internationale loopstrijden te Brussel. Burgerstand HAAR HERSTELLER Indien gij will vermijden dat een onvoorzichtig beheer de welvaart van het land in gevaar brengt, indien gij wilt medewerken tot de maatschappelijke bevrediging, zult gij u wel wachten de meerderheid te versterken die ons bestuurt. Gij zult uwe stemmen geven aan de kandidaten der liberale partij, die mannen zijn van orde en van vooruitgang. Gij zult stemmen onder nr 1 voor de Heeren Vital Dö Ridder, uittredende Senator, Notaris te Kerkhove-bij-Kor- trijk, en Raymond "Van.de "Venne, volksvertegenwoordiger, Notaris te Sweveghem-bij-Kortrijk. Het is algemeen gekend en op on dervinding gesteund, dat het onder wijs noodzakelijk en onontbeerlijk is. "Wie niet geleerd is, doet gewoonlijk slechte zaken, omdat hij op dezelfde hoogte niet is zijner medeburgers, met wie hij dagelijks betrekking en koophandel, aanknoopt, zoodat hij op gebied van kennis der wetten en ge bruiken moet onderdoen. Wel is waar, is er hier en daar een persoon, die zonder de minste geleerdheid, het in de maatschappij ver heeft weten te brengen en zijnen stand merkelijk verbeterd heeft maar hadde diezelfde persoon eene voldoende geleerdheid gehad, hij ware mischien veel hooger geklom men. Dat de geleerdheid het verstand ont wikkelt valt niet te betwijfelen en dat een verstandig, geleerd man gemak kelijker door de wereld zal geraken is door iedereen aangenomen. Nu indien het kind van onderwijs ver stoken blijft, hetzij door de onwetend heid der ouders, hetzij door deze armoede, dan moet dit kind, in de toekomende maatschappij, voorze ker onderdoen, tegenover die van dezelfden ouderdom, die met hem in de maatschappij zullen leven en eene min of meer groote geleerdheid en verstandsontwikkeling zullen be komen hebben. Het kind heeft dus recht, ten min ste op een goed lager onderwijs, het onderwijs van het meerendeel der in woners van het land. Zijn de ouder te onwetend, of kun nen zij het werk hunner kinderen niet ontberen, dan moet de Staat daar in verhelpen, want wie weet ligt in het verstand van dit of geen arm kind geen schat verborgen, die tot eer en roem van 't Vaderland zal verstrekken. Dit kan wel bij uitzonden: tg ge beuren, maar de Staat moet hier enkel de rechtvaardigheid inzien en de armen en onvermogenden be kwaam maken, hun aandeel in de samenleving te genieten, wel weten de dat het enkel door de geleerdheid is, dat men zich in de maatschappij kan verheffen. Sommige nietvooruitziende of be krompen verstanden willen in het verplichtend onderwijs eene besnoei ing der vaderlijke macht inzien? Is door den soldatendienst dit gezag dan ook niet besnoeid en door de onder werping aan zoo vele andere wetten? Mag de vader zijn kind van het voed sel, van het leven berooven? Welk van bei is het noodigst: het lichame lijk of het verstandelijk voedsel? Oogenblikkelijk is het lichamelijke voedsel het noodigste, maar lichame lijke, zonder verstandelijke opvoe ding is alieszinds af te keuren. Het gebouw moest langs alle zijden op grondvesten rusten. Dan alleen mag men zeggen dat het een goed gebouw is, dat het een kind, eens mensch geworden, in al zijne noodwendig heden kan voorzien. Dat willen de liberalen. De clericaleu waren ia 1884 aan 't bewind onder den kreet Geen rnan, geen paard, geen cent meer voor het leger. Sedert dien hebben zij millioenea en rnil- lioenen uitgegeven voor nieuwe forten te Namen en te Luik; voor kazernen, voor oefenpleinen, zij hebben miilioeaen verbrast om het leger te ontredderen, en tot welken uitslag zijn zij gekomen? Iu de kazernen ontbreken de manschappen zelfs om den ge wonen dienst te doen. Da rekruten worden naar huis gezonden zonder vergoeding, en gaan dan op de nek zitten der ouders, die 't veelal niet te breed hebben. Zij hebben den diensttijd op dertien jaar gebracht, 't jaarlijks contingent metlüOO man vermeerderd en de begrooting van oorloog beloopt nu in werkelijkheid tot 86 millioen zooals het katholiek blad Le Patriote beken de. De beloften die het ministerie deed wer den dus niet vervuld, het nam nog mannen, veel centen om een leger samen te rapen, dat veel officieren telt, en waar onze jongens n®g enkel dienen als kindermeiden en huisknech ten. Sedert 1884 is het budget van oorlog van 2 O millioen vermeer derd De Harmonie zal den 16 Juni deel nemen aan de inhuldiging van het gedenkteeken, ingericht te Meesen, ter nagedachtenis van M. Deleu, gewezen gemeentehoofdonde- wijzer. De leden der Maatschappij die begeeren deel te nemen aan dat uitstapje worden ver zocht zich te doen inschrijven ten lokale der Maatschappij, op de repetitiedagen Uitslag der Koers Velodroom te Roubaix Afstand, verbeeldende Parys-Roubaix 268 kilometers. Overwinning van Petit Breton. schoone koers van Vanderstuyft Door een schoon en warm wêer begun stigd heeft deze feest bijzonder wel gelukt de velodroom was des nammiddags propens vol. Het vertrek werd om 10 u. 25 in. 's mor- gends gegeven aan 22 deelnemers zijnde; Pagie, Petit-Bieton, Beaugendre, Georget, Samsom, Cupelandt, Golsaet, Catteau, Crip- pier, Delcambre, de Veze, Prevot, Barroy, Lobstein, Hubert, Roy, Cornet, Lepoutre, Vanderstuyft, Thouvay, Mazan, en Desmet. Toen het schot van vertrek afging, gingen deze groep in volle /aart er van door met Pitit-Brelon aan de kop, opvolgend afgelost van Beaugendre, Trippier, Lepoutre enz. Er was een kontrool op den afstand 24 Kil Parys-Pontoise welke door Vanderstuyft eerston aank wam gevolgd van geheel het lot in 36 m. 48 s. Vanderstuyft maakt koris daarna een spurt met Gatteau, namen 50 meters zoet ingehaald na twee toeren intusschen schakelen in elkander Pagie, Samsom, de Veze, Delcambre, Prevost en Desmet; in hun val zijn zij weinig gekwetst en hernemen met 3 toeren verliesaan den 50sten kilometer stapt Barroy die lijd aan het hoofd, aan den 60 kil. geraken Proy en Lobestein elkander, die vallen en zich kwet sen, na eenige minutten hernomen te hebben stopten zij beiden voor goed. De kontrool van Parys-Bai.vais 73 kilo. is ook eersten Vanderstuyft, in 2 uren 3 m. 30 s. Volgt alsdan de kontrool Breteuil 103 kil. in 2 u. 56 m. maar den Argeutin Mazan eersten is gevolgd van Vanderstuyft, Petit- Breton, en Georget, Pagie die lijd aan de knie door den val veroorzaakt is gedwongen te stoppen, Cornet verlaat ook de koers aan den 114 kilometers. (Amiens) den afstand 135 kil. in 3 uren 57 in. door Petit-Breton, door vanderstuyft, Mazan, Cruppelandt, Georget, Coisaet, Le poutre, en Beaugendre, zamen, Gattau met 1 toer verloren, Samsom met 3 toeren, de Veze 5 toeren, Desmet 7 toer; deze laatste stopt aan de 144 kil. (Doullens) de 165 kil. in 4 u. 52 m. door Petit-Breton gevolgd door Vanddrstuyft en Georget die op eenige cent- meters verliezen voor de te wimsun premie. Samsom verlaat aan den 172® kil. ook door zijn kwetsuur. (Arras) 203 kil. in 6 uren 4 m. gevolgd door dezelfde als voorgaande kontrool. Coisaet verlaat aan den 213ds kil. (Lens) 220 kil. premie van Petit-Breton, gevolgd door Vanderstuyft op 10 centimeters de andere zamen als hierboven.tijd 7 uren 15 minuten. (Seclin) 240 kil; nogmaals Petit-Breton heeft de premie, gevolgd door Vanderstuyft, Georget, Beaugendre, Lepoutre, Cruypelandt te zamen, Catteau 1 toer verlies, Mazan 5 toeren, de Veze 24 toeren. (Roubaix) 268 kiiom. in 8 uren 32 secon. 1® Petit Breton. 2e Vanderstuyft op 2 meters. 3e Cruprelandt 20 meters. 4e Lepoutre 1 meter daarna. 5e Beaugendre 4 meters. 6e Catteau 1 toer 27 meters. 78 Georget 1 toer 27 meters en een lengte. 8e Mazan 12 toeren. Een zwerm van tienduizend personen overompelen de piste om de winnaars toete- juichen en geluk te wencsshen. 22 Mei Béthune (velodroom) snel- koersen. 23 Mei 24 Mei 26 Mei king. 29 Mei 7 Juni 9 juni Rousselaere, Baankoersen. Woesten, eierkoers. Woesten, soelkoers en ringste- Arras, (velodroom) snelkoersen. Yper, snelkoersen. Yper, Ringsteking. DIMANCHE 12 JUIN 1904. La Commission du Sport Hippique d'Ypres, a l'honneur d'informer le public qu'ella ac- ceptera jusqu'au 31 Mai a midi précis, las soumissions cachetées pour la location du buffet principal a établir aux frais du plus haut soumissionnaire, dans l'eeceinte du pesage. La location peut se faire pour un délai de trois ans avec faculté pour l'intéressé de se désister moyennant préavis de six mois. Les soumissions doivent être adressées au Café du Sultan. De 1200 werkmanskaarten zullen uitge deeld worden, den Zondag 5 Juni, van 8 tot 12 ure's middags, in de benedenzaal van het stadhuis. Maandag avond rond 9 ure is er een begin van brand ontstaan in de Statiestraat, ten huize van sleur Deroubaix, bakker. Het hout dat in den oven was om te dro gen, heeft vuur gevat, en voortgezet aan het ander hout, dat nevens den oven lag gei^. kiglijk dat er eenen looden darm van het stadswater, bij den oven was, welke door de hitte gesmolten is en door de ontsnappiDg van het water veel heeft bijgebracht om het vuur uit te dooven. Was het eenige ureQ later, men zou voorzeker grooter ongelukken te betreuren gehad hebben, daar er verschil- lige menagiën dat huis bewonen. Een brand die van onder begint is altijd zeer gevaarlijk. De pompiers zijn ter plaats gekomen wan neer het bijna gedaan was. Men moet toch bekennen dat zij na het sein gehoor! te hebben spoedig ter plaats waren. De schade, door eene verzekerings maat schappij gedekt, is onbeduidend. van 14n en 16n mei 1904. Met veel genoegen hebben wij vernomen dat M. DE HOEST, learaar hij de rijschool hier te Yper, de;i 4de prijs bekomen heeft, de 3 eerste prijzen waren gewonnen door Fransche officieren on M. De Hoest kwam den eersten toe der Belgische mededingers, Het is eene eer voor de Rijschool en ons Belgisch leger. Wij bieden den heer bevelhebber der Rij school en M. De Hoest onze rechtzinnigste gelukwenschen aan. van 13 tot 20 Mei 1904. Geboorten Delcroix Oscar, Dickebuschsteenweg. Kerrinckx Antonia, Mondstraat. Marsmeyer Daniel, Gustaaf de Stuersstr. Hoornaert Andreas, Bellewaerdestraat. Verschoore Georgius, Dickebuscbsteenw. Marseloo Nelly, Mondstraat. Schier Robertus, Zonnebekesteenweg. Rosseel Arthur, Bukkerstraat. Verleure Adriana, Neerstraat. Huwelijken. Morlion Camillus, inkasseerder jen Lowa- gie Urbania, dienstmeid beiden te Yper. Lequime Joël, politie agent te St. Jans Molenbeek en Demey Anna, zonder beroep, te Yper. Tegeilioff Augustus, timmerman en Leupe Juiietta, kleermaakster te Yper. Sterfgevallen. Yanexem Maria, 62 jaar, zonder beroep, echtgenoote Demoor Petrus, Oude Kleer- irarkt. Vangheluwe Bruno, 84 jaar, landbouwer, echtgenoot Fierlefyn Ludovlca, Dixmude- steenweg. Provoost Alexia, 7 jaren, Wenninckstr. Beddeleem Amandus, 69 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Cremer Franciscus, 81 jaar, zonder beroep weduwenaar Naeye Amelia, Lange Thou routstraat. Allemon Eugenia, 84 jaar, zonder beroep, weduwenaar Castryck Petrus, Lange Thou routstraat. Doco Malvina, 6weken, Gevangenisstraat, Gisquiere Adriana, 11 maanden, Zonne bekesteenweg. Arfeuillie Maria, 51 jaar, kantwerkster, echtgenoote Verschoore Augustus, Mondstr, Vandamme Livinus, 62 jaar, slachter, echtgenoot Wallaert Antonia, Rijsselstraat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Pari. Hoofd-Dépót: Jffi, rut Étieaae-Marcel, Parijs. Te bekomen bij M Raym. OMMESLAöH, j mercerie-, en reukverkooper. Groote Mark' l 55, Yperen. i MEEsT GEZOCHTE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2