De Ridder en Vande Venne STADSNIEUWS. Melrose Bij de Boeren. Wat de katholieken niet willen Maatschappij der Oud-Pompiers. Het bewonderenswaardig Bestuur. Ongelukken. Burgerstand HAAR HERSTELLER Weg met zulke be- lovers LEVE ONZE KANDIDATEN Waarom zouden de buitenlieden voor de clericalen stemmen 't Is reeds twintig jaar dat ons land onder het clericale juk zucht, en eenieder vraagt zich af, of de kiezin gen van Mei dit juk niet zullen om- versmijten. De clerikale pari ij heeft grooten- deelt hare heerschappij te danken aan de stemmen onzer Vlaamsche boeren en werklieden. Zullen onze landbouwers, land- bouwknechten, werklieden en ne ringdoeners de clerikale partij ge trouw blijven Ten andere, waarom zouden de buitenmenschen nog langer voor de clericalen stemmen 1 Hebben zij een stoffelijk belang daartoe? Vóór twintig jaren leiden de cleri calen de boeren ter stembus onder den kreet Weg met de belastingen En sinds die 20 jaar vermeerder den de inkomsten en lasten des lands met meer dan 200 millioen, waarvan een groot deel besteed wordt aan het verrijken der kloosters. De clericalen zouden de grond belastingen verminderen Dat de boerkens naar hunne con- tributiebriefkens kijken, en ze moe ten met ons bekennen dat de grond lasten, in plaats van te verminderen, van jaar tot jaar vermeerderd zijn door de toelagen en opcentiemen van -provincie en gemeente. Ook de persoonlijke belastingen lasten op de deuren, vensters werden verhoogd. Daarbij wisten de clericalen aller lei taksen te leggen op de velocipèden, op de honden, op de bierhuizen, op de debieten van cigaren, enz. zonder het schandelijk vergunningsrecht op de herbergen te rekenen. En voor het verklaren en betalen van al die taksen moet men goed toezien van altijd in regel zijn, want de gendarmen en accynsbedienden loopen het land door als een troep speurhonden, en wee den ongeluk kige die niet in orde is procés-ver bal wordt opgemaakt en den over treder heeft een ganschen hoop moeilijkheden en krijgt daarbij eene hooge boete en gevangenisstraf. En niettegenstaande al die taksen en nieuwe belastingen komt de staatskas nog altijd geld te kort, en hebben de clericalen verleden jaar oene verhooging op den genever ge stemd. Wij zijn geene liefhebbers van alcool en wij zagen hem volgaarne totaal verdwijnen, maar om dat doel te bereiken, is het niet noodig van langs om meer geld uit den zak der arme menschen te trekken. Geef het volk meer geleerdheid, eene betere opvoeding, en een krach tiger voedsel en het alcoolmisbruik zal van zelfs te niet gaan. Doch daarvan wil het gouverne ment niet weten Het spekuleert op de onwetendheid van 't volk en de ingewortelde slechte gewoonte om zijne inkomsten te vermeerderen. In plaats van nieuwe middelen te zoeken bij de rijken, 'tis te zeggen bij hen die te veel hebben, gaan zij de laatste centen aftroggelen van hen die gaarne een druppelken drinken. Ziedaar de liefde die ze de werk man toedragen. Zulke aftroggelaars zijn niet meer waardig het vertrouwen der kiezers te genieten en met Mei vliegen zij de Kamers uit. Zij willen geen wel ingericht onderwijs Omdat zij weten dat, hoe dommer de massa is, hoe beter de geestelijke meesters het volk kunnen uitbuiten, en echt kiesvee van hem kunnen maken. Zij willen geene rechtveerdige legerin- richting. Omdat zij liever het land doen ver dedigen door den zoon van den werkman en den kleinen burger. Zij willen geen rechtveerdig stemrecht. Omdat zij nu kunnen de kiezerslijsten ver- valschen, de stemmen koopeu, en dat zij vinden dat een broeder van iiefde zooveel waard is als drie eenvoudige werklieden en kleine burgers. Zij willen het drankmisbruik niet beteu gelen. Omdat de minister de millioenen van den opbrengst van den alcool noodig heeft om zijn deficit te dekken. Zij willen het belastingstelsel niet verbe teren. Omdat het stelsel, dat zij nu gebrui ken, toelaat met de cijfers te goochelen, en ben toelaat belastingen te heffen op de eet waren. Zij willen geen belasting op de roerende goederen. Omdat zij zouden moeten belastingen doen betalen door de kloosters, en men de kolosale rijkdommen dier arme menschen zoude kennen. Zij willen geen verbetering voor niemand. Omdat zij moeten de menschen kunnen onderdrukken, onder den hiel houden. Leven de liberale kandidaten D© Ridder Vande Venne VERGELIJKING. De dieven en misda digers die alle jaren talrijker in België zijn, kosten aan de schat kist 1,S1 fr. per dag en per man. De afgesloofde eer lijke werker integendeel krijgt slechts 9 centen. Onder klerikale regeering gaat alles verkeerd. De Harmonie zal den 16 Juni deel nemen aan de inhuldiging van het gedenkteeken, ngericht te Meesen, ter nagedachtenis van M. Deleu, gewezen gemeentehoofdonde- wijzer. De leden der Maatschappij die begeeren deel te nemen aan dat uitstapje worden ver zocht zich te doen inschrijven ten lokale der Maatschappij, op de repetitiedagen. Als men het Journal d' Ypres leest, zou men zeggen dat het klerikaal Bestuur, ver oordeeld door het verstandig en onafhanke lijk kiezerskorps en behouden dank aan de vijffrankstukken, op eene wonderbare wijze de zaken der stad beheertmen heeft maar de werken na te zien die in gang zijn en deze die ontworpen zijn, om overtuigd te worden van het tegenstrijdige. Men verkwist het geld dat het te veel scheelt Moest de hof vóór de woonst van den heer Deken veranderd worden in een plein om zoomd van boomen? De daghuren betaald voor het maken en het afbreken en dan deze voor de beplanting die verschillige keeren vernieuwd werden, moeten tot eene groote som beloopen zijn. Zou dat geld niet kunnen nuttig gebruikt geweest zijn om de beloofde voorlanden te geven aan de nieuw gemaakte straten, zoo als de Fiersstraat? Het is omtrent twee jaren dat de oeverbewoners het vragen,t is alsof zij zouden zingen van Malborough. Men besluit overal nieuwe straten, nieuwe lanen te maken en men kan zelfs deze die reeds bestaan niet behoorlijk onderhouden zie onze binnenwandelingen en den open baren hof. Daar de stad in de krot is, ware het zeer wel mogelijk dat ons bewonderenswaardig Bestuur voornemens is, aangezien het reeds het dicht struikgewas van den openbaren hof afschaft, den toekomenden winter de boomen te vellen en ons oud schoon park in bouwgronden te verkavelen het is tot alles bekwaam als het er op aan komt geld te slaan. Wij zullen niet spreken van den hof der statie, die aan den ingang der stad een bij zonder kenmerk gaf en waarover de vreem delingen met lof spraken; hij is veroordeeld en hij moet ten spoedigste verdwijnen. In alle andere stad zou men verrukt geweest zijn een zoo schoonen en ruimen grond te bezitten om er een park van te maken, waar men des zomers concerten hadde kunnen geven, in de lommer; maar hier, ter oor zaak der verkwistingen, speculeert men op alles en men moet alles verknopen en tot geld maken, reeds heeft ons stadsbestuur omtrent voor 260.000 fr. eigendommen der stad verkocht, deze die overblijven moeten denzelfden weg volgen. Wij hebben waarlijk een voorbeeldig Bestuur waarover de Yper- lingen mogen fier zijn. De liberale partij heeft grootelijks ongelijk gehad controleurs te willen. Verleden jaar hadden wij reeds onzen spijt uitgedrukt op dit tijdstip de afwezig heid der kiosk te moeten bestatigen op de Groote Markt en wij hadden er zelfs bijge voegd dat het Bestuur de twee Sinxendagen zoude moeten concerten (1) gegeven hebben voor de vreemdelingen die op die dagen altijd zoo talrijk zijn en alzoo wat verzet zouden genoten hebben en eene aangename herinnering van de stad zouden bewaren. Waarschijnlijk om het tegenovergestelde te doen van de begeerten door de liberalen uitgedrukt, is de kiosk niet alleenlijk niet geplaatst geweest, maar de aanbesteding barer herstelling en de schildering zal maar plaats hebben op het einde dezer maand, alsof de stad niet vroeger had kunnen over gaan tot deze werken, over drie maanden bijvoorbeeld, wanneer vele werklieden nog zonder werk waren 1 Maar er is kwestie eenige concerten te versparen, gezien den bloeienden toestand onzer financiën. Dus om voor slim door te gaan en voor verstandigen beheerder, in de oogen van het Journal d' Ypres, moet men alles averechts doen, het geld der lastenbetalers verkwisten in nuttelooze werken, afschaffen al wat schoon is, al de eigendommen der stad ver- koopen, in één woord, de stadszaken be- heeren spijts alle gezond verstand, 't Is on gelooflijk, maar 't is zoo. (1) Br zijn twee goede harmonies en eene fanfare waarvan men wonderen vertelt. M. Jules Bailleut, koopman in beesten, wonende te Yper, in de Quartier de Com merce, Dickebuschsteenweg, keerde Maan dagavond per velo van de kermis van Kemmel terug. Aan de herberg In den Mol, wilde hij over de tramlijn rijden, op 't oogen- blik dat de tram aankwam. Hij werd onge lukkiglijk verrast en van zijne velo op de baan geworpen. Men stopte seffens, maar het was te laat, de man was reeds dood en in drie stukken gesneden. Zijn hoofd hield maar met eenige vezels meer aan den romp. Zijne stoffelijke overblijfsels werden nog denzelfden avond naar het gasthuis van Yper gebracht. De verongelukte was 36 jaar oud en laat eene weduwe achter, Hij werd begraven donderdag morgend in het gasthnis in het bijzijn eener groote menigte van kennessen en vrienden. Weinig schilde of wij hadden nog twee andere ongelukken te betreuren gehad, nog eens door onvoorzichtigheid. Twee onzer vrienden, A. Raes, en M. Blomme, kwamen rond 7 1/2 ure op velo van Kemmel, juist op het oogenblik dat de tram aan het Café Frangais toekwam. Zij wilden ook gelijk Bailleul de rails van den tram over rijden gelukkiglijk liet Raes zich in den gracht val len en M. Blomme die hem volgde kreeg z00 eenen geweldigen stuik van de machien aan den linker arm dat hij in den gracht rolde zij zijn er gelukkiglijk met den schrik van af gekomen. Men moet bekennen dat zulks groote onvoorzichtigheden zijn. waardoor men dik wijls ongelukken te betreuren heeft. Wat zagen wij verder i Een velorijder T. die de leening van den tram vast nam en alzoo op zijne velo langs den tram reed moest er iets aan zijne velo ontbreken hij ware voorzeker verpletterd geweest. Al zulke feiten zouden moeten aange- klaagt worden en proces-verbaal opgemaakt zijn, 't ware het middel om zulks te vermij den. Den zelfden dag ook al van Kemmel komende heeft M. H. Lacante onderwijzer, door eene boerin van zijne velo gesmeten geweest en zijnen arm gebroken, de boerin was op de velo baan en wilde geene plaats maken. De 1200 werkmanskaarten zullen uitge deeld worden, den Zondag 5 Juni, van 8 tot 12 ure 's middags, in de benedenzaal van het stadhuis. van 20 tot 27 Mei 1904. Geboorten. Wallaert Margareta, Dixmudestraat. Duprez Gabriela, Cartonstraat. Garrein Martha, Zonnebek8 steenweg. Durnez Valentina, Schuttelaerstraat. De Brabander Gerardina, Blindenlieden- straat. Sinnave Gustavus, Dixmudesteenweg. Kools Maria, St Elisabethstraat. Verbeke Omer, Kalfvaart. Papin Blanca, Dehaernestraat. Lameire Martha, St Jacobs nieuwweg. Terlinck Paulus, Boterstraat, Huwelijken. Tegethoff Augustus, timmerman en Leupe Julietta, kleermaakster, beiden te Yper. Mallet Gustavus, langzager en Goethals Maria, werkvrouw, beiden te Yperen. Declercq Leo, timmermansgast en Arfeuille Alphonsina, huishoudster, beiden te Yper. Sterfgevallen. Duthieuw Mauritius, 3 maanden Pope- ringhe steenweg. Renaux Georgetta, 24 jaren naaister, echtgenoote Gheysen Georgius, Menenstraat. Deplasse Maria, 31 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghe steenweg. Debaere Carolus, 61 jaren, koopman in pluimgedierte, echtgenoot Vandamme Virge- nia, Dixmuide steenweg. Louf Bertha, 6 maanden, Veurne steen weg. Vandenbroecke Clementina, 78 jaren, zonder beroep, weduwe Vervisch Carolus, Lange Thouroutstraat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkoelt door Coiff. en Pari. Hoofd-DéjpAt: 36, rusEtieane-lttarcel, Parijs. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Kousselare Maandagavond, om 8 u., heeft een nogal hevig gevecht plaats gehad op de St-Amandsfoor Een vechter is ter plaats blijven liggen en bij M. Lobelle bin nengedragen. Het geschil was begonnen voor eea nietigheid. i MEEST GEZOCHTS f

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2