TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Herziening der Kiezerslijsten vóór den ln Juli, Achttiende jaar. Zaterdag 11" Juni 1904 Nummer 24. Clerikale benoemingen. De nieuwe Kamers. Hoe een Pater over de Inkwisitie denkt. Wat heeft het ministerie STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 ft*, per ja&r voorden buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent |«r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 •«dille berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eras gratis ingelijfd. Do annoncen voor Bolgië, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- wsdke die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij sa onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet o ogenomen - Wij noodïgen onze vrienden vurig uit zich naar het stad huis te hegeven, om hunne vechten te doen gelden voor wat hunne inschrijving betreft op de kiezerslijsten en op de vermeer dering van het getal hunner stem men. Wij verzoeken hun dringend in het bureel der Associatie, Semina riestraat, de namen te komen aan geven der politieke tegenstrevers die ten onrechte op de lijsten gebracht zijn of die er op voorkomen met een grooter getal stemmen dan dat waar aan zij recht hebben. Men zegge het voort. Sedert jaren worden de liberalen uit alle ambten gejaagd. Wanneer men geen biechtbriefje of eene aanbeveling van den pastoor kan toonen, is men zeker van tot geen openbaar ambt te kunnen be noemd worden. Nergens is die partijdigheid van bet katholiek ministerie beter te be speuren dan in het gerecht. Welk gevaar bestaat er daar niet voor eenieder. De rechtbanken hebben niet alleen te beslissen in zake van overtredingen, misdrijven en mis daden, zij moeten ook tusschenko- men in allerlei burgerlijke zaken, waar de geheimen en de belangen van de familiën benevens de belan gen van handel, nijverheid, financiën en eigendom kunnen in betrokken zijn. Welnu is er nog rechtvaardigheid te verwachten, wanneer het gerecht in de handen van eene partij zit. De grootste misbruiken kunnen zich voordoen, zonder dat burger of werkman nog een middel kunne vin den om er zich tegen te verzetten of om er tegen beschermd te worden. De katholieken willen dat de gees telijkheid buiten en boven het gerecht gesteld wordeopdat zij zich, zooals in vroegere eeuwen, ongestraft aan alle euveldaden zou mogen plichtig maken, het wil dat de rechters, de magistraten, zich door den clerika- len geest laten geleiden. Wanneer men ziet hoe er door priesters en kloosterlingen gekon keld wordt om rijke kwezels en kwe zelaars geheel en al onder hunnen invloed te brengen en de wettige erfgenamen bastaard te maken, zon der zich te bekommeren of er onder deze verstootene erfgenamen geene huisgezinnen zijn die honger en ge brek lijden, welke hoop tot rechts- herstelling mogen de bestolen bloed verwanten koesteren, wanneer zij zich moeten wenden tot rechters die slechts gewillige en slaafsche werk tuigen zijn in de handen van de geestelijke geldwolven. Niet anders meer dan clerikalen in het gerecht, ziedaar de leus van het katholiek ministerie. En zoo gij er u wilt van overtuigen, hebt gij maar de statistiek te raadplegen door een fransch dagblad La Flandre Libérale uitgegeven en waardoor bewezen wordt dat in het arrondissement Gent alleen op 85 benoemingen in het gerecht gedaan, er 75 katholieken en 10 liberalen In twintig jaar heeft men twee liberale notarissen benoemd. Is het geen schande. Ziehier de vergelijkende tabel van de sa menstelling der Kamer, vroeger en nu Vroeger Nu Katholieken 96 93 Liberalen 34 43 Socialisten 33 27 Radikaal-Socialist 1 1 Daensisten 2 2 De katholieken verliezen vier zetels in Vlaanderen. Dat is van hooge beteekenis Hunne meerderheid is met drie stemmen verminderd in de Kamer. Het Monster is aangetast. Vooruit op dien weg, ter verove ring van A. S. Een Fransche monnik Dom Besse, gaf on langs eene voordracht te Oostende, waarin hij de Inkwisitie ophemelde. Hij roemde niet alleen hare weldaden, haren luister in hare glorie, maar betreurde dat ze niet meer be stond en wenschte haar terug te zien invoe ren, niet meer door pijübank en brandstapel. Doch hij wenschte haar te zijn moderniseeren en in overeenstemming brengen met de hui dige strafwetten. Wij zien ons verplicht letterlijk de woorden van dit gekruind heer schap neer te schrijven Indien de overtreding door de gedachte straf haar ware, zouden de rechters eerst hen moeten treffen, die aan de werkman slechten raad geven, de leiders en de aan- voeders. Maar die overtredingen ontsnapt aan den rechter en dat is eene schreeuwende onrechtvaardigheid. Misschien zal het uur slaan, waarop de menschen verschrikt door de buitensporig heden eener vrijheii, die aan het ongerijmde grenst, dit uiterste besluiten en aan de kerk bescherming vragen. Deze zal hen in haren schoot opnemen, maar de ware schuldigen opzoeken en ze treffen. En dat durft men in België zeggen en wordt in de clericale bladen aangehaald on goedgekeurd. De kerk wacht het oogenblik af, waarop zij de overtreders door de ge dachte zal kunnen straffen en men weet wat zfj daardoor verstaat. Dat zijn namelijk al degenen die zich niet slaafs aan haar onder werpen, die durven denken, spreken en schrijven in tegenoverstelling met hare voorschriften. Dom Besse denkt dat die tijd wel zal komen. Hopen wij dat hij zich bedriegt. Maar wij moeten toch erkennen dat, indien België nog eenigen tijd onder het clerieaal juk gebogen blijft het stil aan de baan op gaat om eens het gebenedijde land te worden, waar de Inkwisitie, zoo geliefd door de mon niken, opnieuw in al - haren luister en glo rie zal bloeien. vnnr nns &e>iiiaan. Ze gingen de belastingen verminderen. Ze gingen het leger verbeteren. Ze gingen het onderwijs op goeden voet brongen. Ze gingen de werklieden gelukkig maken. Ze gingen voor de landbouwers het gouden tijdperk doen aanbreken. En wat heeft het gedaan Welke beloften heeft de klerikale regeering op die 20 jaar vervuld Geene enkele. De belastingen zijn verdubbeld, ziet uw contributiebriefje De schuld van 't land is met 2000 millioen frank vermeerderd. Het leger is ontredderd. De uitgaven van het leger zijn met 50 mil lioen vermeerderd. De goede scholen zijn gesloten, de onder wijzers op straat gezet. Het volksonderwijs is vernietigd. De schooluitgaven zijn nochtans gestegen. De klerikalen roepen dat er te veel normaal scholen waren: in 1884 waren er 23, nu zijn er 53 De gemeentescholen werden afgeschaft, in drankhuizen veranderd, en overal moest men gendarmeriën bouwen. De kleine neringdoeners moeten van jaar tot jaar meer betalen; voor de herbergen stemden de klerikalen 't schandalig vergun ningsrecht, voor de landbouwers vermeerde ring van la3ten, overal legde ze bijzondere taksen op herbergen tot zelfs op velos. De kleinste winkelier moet patent betalen, de rijke heer, die voor duizenden frank actiën bezit betaalt geen duitde kleine winkelier wordt ten onder gebracht door de groote bazars. Wat heeft de werkman bekomen? Hij is door de katholieke regeering verfoeid geen stemrecht voor hem, gelijk het aan waardige Belgen past, wij hebben de belachelijkste kieswetten der wereld. Het geeft 9 centen daags pensioen en die almoes wordt dan nog geweigerd aan al wie de klerikalen niet aanstaat. Al de politieke wetten zijn slecht, al de sociale wetten zijn gebrekkig, het zijn para de wetten. Vele wetten hebben zij gestemd die zelfs Diet uitvoerbaar zijn zooals de wet op de dronkenschap, de wet op 't gerij, de wet op den vrouwen- eu kinderarbeid. En dit ministerie dat niets goeds verricht heeft, vraagt om nog te blijven. Wie houdt men dan voor den gek. Openbare zitting van Zaterdag 4 Juni 1904. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Golaert,Bur gemeester-Voorzitter; Struye en Vandenboo- gaerde, Schepenen; Begerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, Vandenpeereboom, Bouquet, Vandevoorde, Caenepeel, Sobry, Iweins, Le- mahieu, Raadsleden; M. Gorrissen, Secre taris. AfwezigM. D'Huvettere. Het jersLaa der zitiiDS van 28 Maart 11. April wordt op het bureel neergelegd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. Er zijn geene. M. Bouquet maakt zich den tolk van een groot getal inwoners om te klagen over den doortocht der automobiels. Het achtbare Raadslid zou willen den gang zien matigen, want hij denkt dat er misbruiken zijn. De heer Burgemeester belooft de zaak in vergadering van 't Collegie te onderzoeken. M. Sobry (in 't vlaamscb) vraagt dat men de hand aan het werk sla voor het leggen van 't voorland in de nabijheid van St. Pie- ters kerkhof. De processie dezer parochie zal welhaast plaats hebben en een groot deel harer inwoners zouden willen dat die voorlanden voltooid worden vóór den dag van den uitgang dezer processie. Op de vraag van den heer schepen Van- denboogaerde, wordt een staal van vier kanten steen aan de heeren raadsleden on derworpen, komende uit de fabriek van Nieuwpoort. Volgens de opmerkingen van verscheidene leden, wordt deze steen, welke ernstige moeilijkheden aanbiedt, afgewezen en de Raad beslist tot het leggen dezer voorlanden over te gaan met gewone steenen. M. Sobry vraagt nog een eindje voorland voor de Weninckstraat aan den ingang der Rijselstraat. M. Golaert. Dat werk zal het toeko- mende jaar gedaan worden, tijdens het leg- gen der riool door den Raad besloten. M. Sobry (altijd in 't vlaamsch) zegt dat in de begrooliug een crediet van 500 fr. I voorkomt voor het leggen van eenen hof i vóór het gevang. Hij begeert te weten wan- I neer men de hand aan het werk zal leggen. M. Colaert. Wij zijn het niet eens met i het departement van Justicie die zal tus- schenkomen voor de helft dezer uitgaaf. i In alle geval zal deze kwestie onderzocht 1 worden. HET WEEKBLAD Wttitüi.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1