COURSES D'YPRES de l'École d'Bquitation. 2.500 fr. de prix. Maatschappij der Oud-Pompiers. Dimanche 12 Juin 1904 trot monté, attelé et au galop Paardenloopstrij den vau Yper. Luchtbal. Grande Fêfce de Gymnastique De prijs van den oorlog Burgerstand va* Af. Sobry begeert dat bet Collegie de vraag doe aan den heer minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen voor het bekomen van een rechtstreekschen trein tus- schen Oostende eD Yper. Die trein zou te Yper kunnen aankomen omtrent elf ure of 's middags en voortgaan tot Komen. Die rechtstreeksche trein zou een groot voordeel aanbieden voor de stad Yper en zou een groot getal vreemdelingen aanbren gen gedurende het badseizoen. De heer Burgemeester belooft de noodige voetstappen aan te wenden. De heer Voorzitter vindt dat die vragen genoeg geduurd hebben en gaat over tot de dagorde. 2. Waterleidingproces-verbaal van aanbesteding eener levering kolen. M. Dumont de laagste zijnde, de Raad verklaart hem aannemer voor den prijs van fr. 167-20 de 10.000 kilos. 3. Stadsfinanciënbijzonder crediet voor het schilderen der kiosk. De Raad stemt een crediet van 500 fr. voor dat werk. M. Ghysel de laagste inschrijver zijnde wordt aannemer verklaart voor de som van 493 frank. Het Collegie zal uitnemende streng zijn over de te gebruiken stof. M. Vanderghote vraagt of het Collegie eenen tijd bepaald heeft. AL. Colaert. Ja, vier weken. AL. Fiers vindt dat het onmogelijk is dat werk in vier weken te doen. Hij zou de kleine kiosk seffens willen zien opslaan en wachten tot Tuyndag voor het plaatsen der groote," op die wijze zal het schilderen be hoorlijk kunnen gedaan worden. AL. Colaert deelt de meening van M. Fiers, maar hij behoudt den tijd van vier weken. AL. Caenepeel. Zullen er concerten ge geven worden in den openbaren hof De heer Burgemeester belooft het te be proeven. M. Begerem betreurt dat de kleine kiosk niet geplaatst werd te Sinxen. Er is een groot getal vreemdelingen Jn de s.tad ge- voor die vreemdelingen onze stadsharmonie te hooren. M. Colaert. Dat was niet mogelijk. Wat er van zij, de kleine kiosk zal van Maandag geplaatst worden. M. URuvettere treedt in de zitting. 4. Stadsfinanciën bijzonder crediet voor de deelneming der nijverheidschool aan de tentoonstelling van Luik. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief van M. Rombault betrekkelijk de tal rijke voordeelen die zouden vergund zijn aan de nijverheidscholen die deel nemen aan de tentoonstelling van Luik. Het Collegie is van zin onze nijverheid- school aan deze tentoonstelling te doen deel nemen en vraagt, ten dien einde, een cre diet van 200 franks. M. JBegerem begeert te weten of de Com missie geraadpleegd is geweest. AL. Colaert, De heer ingenieur heeft kennis gehad van de zaak. AL. Sobry vindt dat met het crediet van 200 fr. toe te staan, andere scholen dezelfde som zouden kunnen vragen en die vragen zouden groote uitgaven voor de stad ver oorzaken. Verder, de nijverheidschool is bij gewoond door een groot getal leerlingen vreemd aan de stad en ieder dezer leerlingen kost jaarlijks 45 franks aan de stad. Is het wel noodig, vraagt de achtbare Raadsheer zich af, dat de lastenbetalers betalen voor vreemdelingen en ware het niet verkieslij ker dat de gemeenten van waar die leerlin gen komen voor een deel tusschenkomen in die uitgaven. M. Colaert denkt niet dat andere scholen dezelfde vraag zullen doen. De stad moet onze nijverheidschool ten meesten mogelijk aanmoedigen, zij bezit reeds eene groote faam, en de achtbare burgemeester weet niet waarom deze school de tentoonstelling van Luik niet zou bijwonen. Het ware het middel om vroeger premiën der Regeering te bekomen. Wat de kwestie der vreemdelingen be treft, zij is onderzocht geweestwij hebben beslist de aanvaarding der vreemdelingen in de nijverheidschool te gedoogen, het is eene arrondissementsschool. De niiverheid- school heeft er alle belang bij het grootste getal mogelijk vreemde leerlingen te aan vaarden want hoe grooter het getal leerlin gen zal zijn, hoe grooter de hulpgelden der Regeering zijn zullen het Collegie kan dus de gedachten van M. Sobry niet deelen (1). De deur sluiten voor de leerlingen die de stad niet bewonen is onmogelijk. Indien deze school veel kost aan de stad, die on kosten zijn gedaan in het belang der wer kende klas en de leerlingen die van den vreemde komen hebben reeds onkosten ge noeg. M. Fraeys. Die onkosten zijn zoo aan zienlijk niet, aangezien de Staat en de pro vincie tusschenkomen voor de 2/3. AL. D'Huvettere ondersteunt de opmer kingen van den heer Voorzitter en vindt de gedachten van M. Sobry onuitvoerbaar. Eindelijk, stemt de Raad het crediet van 200 fr. 5. Lager onderwijsaanvullende lijst der rechthebbenden op het kosteloos on derwijs. De Raad bepaalt de lijst der rechthebben den op het kosteloos onderwijs op 12 leerlin gen voor de stadsknechtjesschool eu op het zelfde getal voor de meisjesstadsschool. 6. Burgerlijke Godshuizenverkooping van goederen in Frankrijk. De Raad bemachtigt het bestuur der Bur gerlijke Godshuizen eene hofstede te verkoo- pen van h. 19-58-25 c., gelegen te Steen- werck en te Nieppe en afhangende van de erfenis Godtschalck, voor den prijs van fr. 4,622-25. De schatting is gedaan geweest door M. Schmidt van Brielen. 7. Kerkfabriek van St. Niklaus: reke ning 1903 De Raad brengt een gunstig advies uit op de rekening 1903 der kerkfabriek van St. Niklaus, die in ontvangsten en uitgaven be loopt tot de som van 6,317-73 franks. o. •JiuustngenaomWenvraag voor aan koop van grond. De bespreking dezer belangrijke zaak heeft meer dan een uur geduurdwij zullen er de ontleding van geven in ons naaste nummer. 9. Pompiersvoorschot op het klee ding s fonds. De heer Voorzitter brengt ter kennis dat de opbrengst der verkooping van 66 oude geweeren, van 66 patroonen en andere uit- rustingsvoorwerpen tot de som van 328-85 fr. beloopen heeft, som die in ontvangsten zal gebracht worden in de begrooting van 1905. Het Collegie vraagt aan den Raad een voorschot van 300 fr. voor het kleedings- fonds dat in uitgaven zal gebracht worden in de begrooting van 1905. M. Sobry is verwonderd dat de stad die geweeren gelaten heeft aan den spotprijs van 3 fr. 't stuk. AL. Colaert. Wij mogen ons gelukkig achten over dien prijs. Somtijds geeft men maar fr. 1-25 per geweer. AL. Sobry verstaat niet wat dit beteekent voorschot op het kleedingsfondshet acht bare raadslid zou willen uitleggingen hebben nopens die zaak. Af. Colaert. Ik zal u dat in 't lange en in 't breede uitleggen als de Raad meer tijd zal hebben. AL. Sobry. Ik zal dat voorschot niet stemmen zonder te weten wat dat beteekent. De heer Voorzitter tracht aan M. Sobry te doen verstaan wat een voorschot is op het kleedingsfonds en eindelijk wordt de som van 300 fr. met eenparigheid gestemd. 10. Wegenisrechttrekking van den buurtweg nr 1 (Pilkemstraat.) Het geschil dat bestond tusschen de fami- liën Debandt, Maerten en de stad is vereffend en er is aan iedereen voldoening gegeven. 't Is dank aan M. Vandenboogaerde dat die zaak tot een goed einde gekomen is. Zoodra de stad den tijd zal hebben, zal zij de hand aan 't werk leggen om den weg recht te trekken in zeer goede voorwaarden. Zij heeft goede plaveiers en M. Sobry is zeer voldaan geweest van hun werk in de Nieuwe Houtmarktstraat verricht. AL. Canepeel vraagt eene brievenbus voor de inwoners van het gehucht het Smiske en van de Kaai. AL. Colaert zal de noodige maatregelen nemen. AL. Canepeel hoopt dat het Collegie de rechttrekking der buurtwegen gezegd Bel- lewaardstraat en Paddevijverstraat uit het oog niet zal verliezen. AL. Vandenboogaerde. 't Is moeilijk twee dingen te zamen te doen. M. Canepeel dringt aan opdat de Padde- vijverscraat ten spoedigste mogelijk in goe den staat gesteld worde; 't is de rechte weg naar Merkem. AL. Colaert belooft de zaak te onderzoe ken. Het waie te wenschen dat eene over eenkomst ontstonde tusschen de stad en de gemeente Sint-Jau opdat dit werk kunne gedaan worden. AL. Fraeysin eene vorige zitting, heeft het Collegie de kennisneming opgedragen van de kwestie der verordening op het bouwen van metselwerken. Het achtbare li i wenscht te weten hoe het met deze zaak gelegen is? M. Colaert heeft deze zaak onder rech terlijk oogpunt onderzocht. De heeren Bur gemeesters der brusselsche samenhooping hebben over eenige dagen eene vergadering gehouden en het schijnt, volgens de dagbla den, dat er geeue goedkeuring mogelijk is. M. Colaert denkt nochtans dat dit kan ge daan worden. Hij zal met M. Sobry de schrij vers raadplegen en zal den Raad op de hoogte houden hunner opzoekingen. Niemand het woord meer vragende, wordt de openbare zitting ten 7 ure geheven. Société de Gymnastique LA LIBRE. WERVICQUOISE, Wervicq. aan de inhuldiging van het gedenkteeken, ingericht te Meesen, ter nagedachtenis van M. Deleu, gewezen gemeentehoofdonde- wijzer. De leden der Maatschappij die begeeren deel te nemen aan dat uitstapje worden ver zocht zich te doen inschrijven ten lokale der Maatschappij, op de repetitiedagen. a 2 heures avec le bienveillant concours de MM. les Officiers et de tout le personnel Ingeschrevene paarden V loop 6; 2n loop, 83" loop, 13; 4n loop (galop) 8. Zondag avond rond 7 ure is er een lucht bal gevallen in eene weide dicht bij de Pan nestraat, buiten de Statiepoort. Er waren twee mannen in en eene dame, de luchtbal was te Rieselaere St. Amand opgestegen. In korten tijd krioelde het van volk en weinig schilde het of de reizigers kregen eene felle klopping, daar de pachter van de weide te veel eischte voor de schade aan de hagen. Eindelijk is alles goed afgeloopen. qui sera donnée par la - Libre Wervicquoi- se le Dimanche 19 Juin, k 3 1/2 heures, dans le Pare de 1'Hotel Alacote, place de la Gare, avec le concours des Sociétés Les Infatigables d'Ypres, La Courtraisienne de Courtrai, Le Progrès par le travail de Messines. PROGRAMME. Première Par tie. 1. EDtrée des Gymnastas, Marche serpen tine et Mouvements d'Ensemble de la Fête Fédérale d'Arras, par toutes les Sociétés réunies. (200 gymnastes.) 2. Mouvements d'Ensemble a la petite canne pour pupilles, par les Infatigables, (Ypres). 3. Travail artistique a la barre fixe par les diverses sociétés. 4. Boxe frangaise en sections, par la Libre Wervicquoise.\ 5. Legons de canne royale, par le Progrès par le Travail, (Messines). 6. BALLET DES FORGERONS, par la Courtraisienne. Deuxième Partie. 1. Mouvements d'Ensemble avec engins, paria Libre Wervicquoise. 2. Assaut de Boxe, par MM. Poupart et flls, champions du Nord (Frauce). 3. Gymnastique artistique aux paralièles, par les diverses sociétés. 4. Ensemble avec massues, par les Infa tigables. 5. Posesplastiques, par la Courtraisienne. 6. Pyramides, par le Progrès par le Travail. 7. GRAND BALLLET ITALIEN, par la Libre Wervicquoise. Intermèdes de morceaux choisis exécutés par la Fanfare Les Amis Réunis. PRIX DES PLACES: Réservéeslfr.; Premières 50 c. Secondes 30c. Wat een bombardement kost De hedendaagsche oorlog ter zee vergt groote uitgaven. Een zeegevecht, wanneer het tot gevolg heeft de vernieling van ver scheidene schepen, gelijk op de vernieling van een machtig kapitaal. Ziehier wat b. v. een bombardement van Port-Arthur door de nieuwe Japoneesche kruisers - Kasuga en Nisshin kost. De Kasuga bezit vier kanons van 300 millimeters welke 125,000 marks ieder kos ten. Elk kanon kan twee schoten lossen per minuut (elk schot kost 1600 marks). In vijf minuten verbruiken dus de beide kanons voor 64000 marks voorraad. De kleinere kanons kosten 72,000 marks stuk en elk schot sleept eene uitgave na van 280 marks. Het geldt hier 12 snel-vurende kanons die, in 5 minu- teD, voor 140,000 marks schietvoorraad ver bruiken. Bovendien heeft de Kasuga 30 kanons van kleiner kaliber aan boord die, in vijf minuten, bommen en houwitsers kun nen werpen voor een gewicht van 10 ton. De specialisten berekenden dat een oorlogs schip eerste klas na een uur gevecht eene uitgave heeft veroorzaakt van 6 millioen 125,000 frank; voor twee dier schepen is de uitgave reeds 12 millioen 250,000 frank. Men rekene uit wat het kost als een twee tal schepen aan weerszijden vechten, zonder de schade te tellen die aan de schepen wordt berokkend. van den 3 tot den 10 Juni 1904. Geboorten. Decap, Antonia, Kanonstraat. Van Malderen, Maria, Mondstraat. Dobbelaere, Leo, Beluikstraat. Paruys, Eugeen, Rijselstraat Lernould, Margareta, Boesinghestraat. Salomé, Maria, Meenenstraat. Maertens, Alberic, Poperinghe steenweg. Duprez, Gerardine, Neerstraat. Deweerdt, Robert, Klaverstraat. Dubois, Georgette, St. Christoffelstraat. Pyck, Daniel, Rijselsteenweg. r'5 *!JSüS¥ *JM?"4i:0L*9rMiï8r.-- -AT uw - - (1) En wij ook, M. Sobry, zouden uwe meening niet kunnen deelen. Welhoe, gij zoudt de vreemde leerlingen willen doen betalen of liever gij zoudt de geldelijke tusschenkomst hunner gemeente eischen; dat ware het rechte middel om onze nij verheidschool te ontvolken en het Collegie heeft overschot van gelijk uwe dergelijke voorstellen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2