TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Herziening der Kiezerslijsten vóör den ln Juli, 1 Achttiende jaar. Zaterdag 18" Juni 1904 Nummer 25. Aan 't werk. A.an de, Liberale Jonge Wachten. Eenige cijfers. STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fir. per jaar yoor den buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent par drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fir. per regel. -u Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, onz 4 fr, pér 100 Alle beriehten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der bolde Vlaanderen, als- dtde die rreisr het buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij Ml onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of prrsonnaliteiten bevattende -'orden niet opgenomen. Wij noodigen onze vrienden vurij; uit zich naar liet stad huis te begeven, om hunne rechten te doen gelden voor wat hunne inschrijving betreft op de kiezerslijsten en op de vermeer dering van het getal hunner stem men. Wij verzoeken hun dringend in het bureol der Associatie, Semina riestraat, de namen te komen aan geven der politieke tegenstrevers die ten onrechte op de lijsten gebracht zijn of die er op voorkomen met een grooter getal stemmen dan dat waar aan zij recht hebben. Men zegge het voort. Provincial e Kiezingen. Nieuwe zegepraal voor de liberalen. De balloteering van Zondag 12 Juni 11. is alweer eene schoone nieuwe zegepraal ge weest voor de liberalen. Zij winnen in Bra bant 3 zetels te Leuven en 1 te Anderlecht in Oost-Vlaanderen, 5 zetels te Geut en 1 te Ledebergin Luik, 7 zetels op de kaloten en 4 op de socialen; 1 zetel te Louveigné, 2 zetels te Fexhe-Slins; in Namen, 2 zetels te Andenne, 1 zetel te Fossesin Limbnrg 1 zetel te Tongeren, in Luxemburg, 2 zetels te Aarlen en 2 te Florenville; in Antwerpen is er geene verandering maar de liberalen heb ben 10,500 stemmen meerderheid. De liberalen winnen 32 zetels en ver liezen er 5. De socialisten winnen 6 zetels en verlie zen er 4. De kaloten winnen O zetels en verliezen er 23. De geklopte van den dag zijn dus de ka loten. Welnu, indien onze vrienden willen werken zijn de dagen van het gouvernement geteld. Allo dan, krachtdadiger dan ooit gewerkt, Ons blauw vaandel breed ontplooid, ons programma ten allen kante verspreid en vooral op den buiten, ons getoond zooals we zijn en worden willen én ten strijde onder de kreet die bij de zegepraal van 1906 zal weerklinken Van 't ongediert der papen, Verlost ons vaderland. De liberale overwinning van 29n mei, is de eerste groote zegepraal sedert den val van het liberaal minis terie in 1884. Na herhaalde en, bekennen wij het maar vlakaf, na verpletterende ne derlagen konden eindelijk eenige van onze beste aanvoerders in 1900 op nieuw in de Kamer komen. En zoo gewichtig,zoo doordrijvend, zoo groot was de rol van de liberale vertegen woordigers, dat vier jaar later, in 1904, de vrijzinnige partij het ver trouwen van het kiezerskorps had teruggewonnen en nu de toekomende regeeringspartij is geworden. De liberalen alleen komen zonder eenig verlies uit den strijd terwijl de katholieken en de socialisten érg ge havend op het slagveld staan. En het is nog meer opmerkens waardig, dat het ditmaal het Vlaam- sche land is dat het eerst den kleri- kalen den rug keert, het schudt het juk af, dat helaassedert zoolang op hem drukt. Wel trachten alle klerikale bladen te bewijzen dat de hatelijke regeering nog steeds het vertrouwen van liet kiezerskorps bezit, maar de uitslag van de provinciale verkiezing is nu duidelijk komen verklaren dat de kle- rikalen den ladder afzakken, dat zij wel en voor altijd de overwonnen zijn. Duizende en duizende kiezers, in gelicht over ae gevaren waaraan hét klerikaal gouvernement ons land blootstelt, kwamen zich zondag bij de provinciale verkiezing scharen on der het vaandel der vrijheid en der democratie. De herleving der liberale partij doet zich als algemeen in België voor. Het uur der verlossing is dan einde lijk geslagen. De hoop die zoo menig maal werd teleurgesteld is in een algemeenen jubelkreet veranderd. De wind is gekeerd. Eenieder heeft het voorgevoel dat het jaar 1906 een einde zal stellen aan het bewind van die mannen die ons vaderland overle verden aan de bisschoppen, die ons volk lieten verpletteren onder den hiel van den dorpspastoor. Het verfoeilijk gouvernement met de alcoolminister de Smet de Naeyer aan 't hoofd, weet heel wel dat het in 1906 zijne laatste stuiptrekkingen zal geven, om dan, voor altijd, be graven te worden. Van den dag af, dat de linkerzijde de democratische hervormingen, Al gemeen stemrecht, persoonlijke dienstplicht, verplichténd onderwijs, bijtrad, begon de doodsklok voor de regeering te luiden. Na de prachtige rede van den heer Paul Hymans in de Kamer, wist de Smet de Naeyer enkel te antwoorden dat een ander ministerie dan katho lieken onmogelijk was. Maar door het beslissend antwoord van Mijnheer Braun, vernam geheel het land dat een liberaal ministerie mogelijk ge worden is en van morgen af aan 't roer zal komen zoo de kiezers dit begeeren. De democratische hervormingen zullen het programma uitmaken van de liberalen. De groote meerderheid der kiezers heeft dit zoo beslist. Wij moeten dus terug aan 't werk voor een rechtvaardiger kiesrecht, persoonlijken dienstplicht, verplich tend onderwijs, enz. Zonder dralen moeten wij den begonnen arbeid her vatten. Rust roest, zegt het spreek woord Het zaad dat wij tot in de kleinste dorpen gestrooid hebben moeten wij doen ontkiemen. Wij moeten den bui ten onttrekken aan den leugen en het bedrog hunner verdrukkers. Overal moeten wij trachten politieke veree- nigingen in het leven te roepen ijveren omdat de reeds bestaande niet gesloten blijven voor de kleinen. Dat niemand zich nog onverschillig too- ne; dat van nu af eenieder zijn plicht doe, en de dageraad der verlossing die wij op 29 mei hebben mogen be groeten zal in 1906 wijken voor de Heerlijke, scmtrerenae *Wi uo. zegepraal. Ons Blad). Strijdzang. Refrein. Ontplooit de liberale vlag, het sein der vrijheid hoog gehesen tot dat het fanatiek gezag hier uit den lande zij gedreven Wij dulden geene dwingelandij Wij willen recht! Dat eischen wij 1. Wij hebben lang genoeg geleden Hier door het klerikaal beheer Wij zien en wet en recht vertreden. Het volk verlagen, meer en meer, De dompers op de scholen zetten, Uit de driejaarlijkscbe verslagen over den toestand van het onderwijs nemen wij de volgende cijfers die ius officieel zijn. In 1883: 23 Normaalscholen van dea Staat, 13 Vrije of aaagenome, verkwezelde door de priesters bestuurd. Ia 1889: 13 Normaalscholen vaa den Staat, 40 Vrije of aangenomene, verkwezelde door de priesters bestuurd. Ia 1883 bestonden er 4787 offlc.ieele en 10 aangenomen scholen. In 1889 bestonden er 4383 offlcieele en 2368 aangenomen scholen. Hebt ge goed gelezen? Kiezers. Alle com- mentarieën zijn overbodig. Sedert 1889 zijn de offlcieele scholen nog verminderd en de aangenomen 't is te zeg gen deze bestuurd door de broeders en non nen verdubbeld. Het onderwijs der katholieke scholen kost nu meer aan den Staat dan het officieel onderwijs in 1884. Den geest verstompen van het kind; en 't onderwijs uit wraak verpletten O wegl met zulk een zwart bewind. 2. Het leger was, voor hen, bedorven En moest verandring ondergaan Een vreemd legioen werd aangeworven Om d'oude krijgers bij te staan. En onder 't hoog bevel der papen; Is 't onderricht vooral 't gebed Ds paternoster dient tot wapen 1 Ziedaar, hoe ver men is gezet! 3. Geen man, geen paard meer, noch kanonnen Maar zwart gerokten, groot en klein, en vreemde paters, vreemde nonnen, die woekren hier als zwart venijn! Zij willen onze vrijheid schenden. Die gieren van de doode hand Ach 1 Wie verlost ons van die benden Wie redt ons dierbaar vaderland 1 4. Welaan aan 't werk! Wij jonge wachten Getrouw aan 't liberaal verbond. Wij zullen 't valsch beheer doen smachten Op onzen Vlaamschen vrijen grond 1 Het goede recht moet zegepralen, Dat is de wensch in eiken standi Maar levend voor (ie? hen' Van l'(Tanu i Gent, Febr. 1904. AD. D.... Muziek van J. d'D. Openbare zitting van Zaterdag 4 Juni 1904. Stads eigen d o mm envraag tol aankoop van grond. Het Collegie heeft verscheidene vragen ontvangen tot aankoop van gronden in de omstreken der statie. De eene in de verlen ging der de Stuersstraat, eene andere op de Maloulaan. De heer Burgemeester is van gedacht de gelegenheid waar te nemen die zich aan biedt. 1° De hoek op de laan, hebbende 23 me ters front op de straat en in de verlenging der de Stuersstraat met 14 meters voorzijde. Die grond is bijzonder wel gelegen om er een groot en schoon huis te bouwen en, in de de Stuersstraat een huis onafhankelijk van het eerste. 2° Zes meters op de verlenging der de Stuersstraat met 15 meters diepte, aanhou dende aan het eerste lot. De liefhebber zou voornemens zijn in 't kort te bouwen. 3° In dezelfde straat, eenen grond meters front op straat, op 30 meters 4° Vijftien meters voorste op 40 diepte, insgelijks in dezelfde straat. En 5° Twaalf meters op 35 diepte, voor zijde naar de Maloulaan. Het Collegie heeft al deze vragen ernstig onderzocht. Voor het eerste lot, de grond den hoek makende, wij zijn van gedacht 20 fr. den vierkanten meter voor te stellen wat de andere loten betreft, de instel zou van 15 fr. den vierkanten meter zijn. M. Colaert stelt voor later op dezelfde van 10 diepte, meters HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1