TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. t Achttiende jaar. Zaterdag 9" Juli 1904 Is dat religie?! Welk jaar STADSNIEUWS, 't Is proper! Wat gezwets Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea bulten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. 15 cent far drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der bei ie Vlaanderen, als- Cjede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicilé, Magdalenastraac, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vii; onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalièeiten bevattende worden D;et opgenomen. %- Ziet bier, eens te meer, hoe de katholie ken de religie doen dienen tot hunnen poli- tieken boel. 'T is waarlijk eene schande Liegen en bedriegen, zij doen niets anders. Zij gebruiken alle middels en vooral de oneerlijkste om het volk te dom pelen en onder hunne hiel te houden. Maar er zal toch eens klaar gezien wor den Wanneer het volk geleerd zal zijn, wan neer het zal kunnen overwegen wat wit en zwart is, dan de leugenaars en de bedriegers zullen gedaan hebben met zaaien, dan de geestelijkheid zal zijn gedrag van vroeger te betreuren hebben. Het is niet gelooflijk welke middels ge bruikt worden om de boeren den schrik aan te jagen. Hiervan een sprekend bewijs welk eenige dagen vóór de kiezing van 29n Mei 1.1. in een kristelijk blad van S® Nikolaas ver schenen is. Men moet gek zijn om zul ke dommigheden te schrijven. Hier is die schoone Litanie verschenen in RET LAND VAN BKAAS Nieuws- en Annoncenblad GodsdienstVaderlandGrondwet, Moedertaal. N° 22 van 638te jaar, 29 Mei 1904. Gedrukt bij Ch. Strybol-Vercruyssen, uit gever, Apostelstraat, 28, St. Nikolaas. Heer, van de anti-klerikalen, verlos ons! Christus, van de Geuzen, red ons 1 Heer, van de Liberalen, bevrijd ons Christus, van de Socialisten, spaar ons Christus, van de anarchisten en commu nisten, verlos ons God, hemelsche Vader, die den mensch ge vormd hebt, maar die in de socio-liberalen en consoorten uw beeld niet meer weêr vindt, ontferm u ODzer God, Zoon, Verlosser der wereld, die voor den mensch uw bloed vergoot, vruchteloos gemaakt door anarchisten en communisten, ontferm u onzer God, Heilige Geest, die door dit geuzen- ras zijt buiten gezet en vervangen geworden zijt door den duivel, ontferm u onzer Van die mannen, die met U spotten, Die uwe Kerk Diet willen erkennen, Die uwe afgezanten en uwe gezalfden verachteD, Die niet willen luisteren naar hunne woorden, Die U versmaden in uwe priesters. Die samenspannen om uw goddelijk werk te vernietigen, Die den duivel willen in uwe plaats doen eeren, Die hunne kinderen niet meer laten doopen, Die zelfs de sacramenten niet meer bij wonen, Die naar kerk of kluis niet meer omzien, Die noch God, noch zijn gebod, hemel of hel meer vreezen, Die leven als redelooze dieren en sterven als beesten, w Van oproermakers en revolutionnairs, Van roovers en dieven, Van moordenaars en branders, Van de socialisten die de kleine burgerij •jjvillen vernietigen, Die de boeren willen verdelgen, Die het huwelijk door een beestenleven willen vervangen, Die den eigendom willen inpalmen, Die Leopold willen den kop afslaaD, Van de anarchisten die huizen en kastee- len doen in de lucht springen, Die koningen, keizers, gekroonde hoof den vermoorden, Die alle wettig gezag tegenwerken, Van de communisten, die alles in puin en asch leggen, Die branden'en moorden overal waar zij kunnen, Die, gelijk socialisten en anarchisten, alles in 't gemeen willen hebben, goe deren, gezag, beesten en vrouwen, Van al die anti-klerikalen, waartoe de liberalen een oproep doen, Heer. dat noch liberalen, noch hun hut sepot over ons heerschen 't Zijn de liberalen die over twintig jaar ons land in de schulden staken, 't Zijn zij, die toen ons uitbuitten door zware belastingen I Zij vervolgden dan den godsdienst en zijne gezalfden Zij banden dan 't kruisbeeld en God uit scholen, hospitalen Zij broodroofden den arme, die zijne kin deren niet naar de goddelooze scholen wilden zenden 1 Zij verwijderden den priester van 't sterf bed der arme lijders Zij deden de dooden begraven als rede looze dieren Zij eerbiedigden den laatsten wil der stervenden niet, Zij bepaalden, als de keizer-koster Jo seph II, het getal keersen.die in iedere mis mochten branden, Zij stolen de studiebeurzen, Zij staakten alle betrekking met den Paus, Zij moeiden zich met de kloosters, Zij benoemden voor de officiëele plaatsen geen dan hunne mannen, Zij deden niets voor den kleinen handel, da burgerij, Zij hadden niets als dwingelandij voor degenen, die van hun gedacht niet waren, Zij vielen dan ook in 1884 onder den al- gemeecen vloek des volks, Zij konden in de 20 verloopene jaren de gunst van het volk niet herwinnen, maar verloren ze meer en meer door gekend te zijn, Daarom maakten zij nu een verbond met al wat anti-klerikaal is. met revolu- tionnaits, moordenaars en branders, Zoo trachten zij nu weêr aan 't schotel ken te komen maar 't zal niet lukken, Neen't volk wil niet meer van liberalen, Van socialisten, Van anarchisten, Van communisten, Ook niet van scheurmakers, die men mag rangschikken onder de vorigen! Neen! 't volk wil niet van de smokkel- soep Weg met de smokkelsoep Weg met de socio-liberalen hutsepot Weg met de scheur makers X Kiezers, die uwe beurzen bemint, stemt onder N° 1. Kiezers, die uwen godsdienst en priesters acht, stemt onder N° 1 Kiezers, die de vrijheid wilt, en geene dwingelandij, stemt nog onder N° 1. LAAT ONS BIDDEN Mochten de valsche Liberalen, die uit hoogmoed met al wat slecht is voor Staat en Kerk een verbond hebben aangegaan, meer en meer vernederd worden en alzoo de dwaasheid van hun gedrag begrijpen. Dit vragen wij, o Kiezers, door de liefde, die wij hun allen toedragen. Amen. De kiezers van S' Nikolaas hebben ge toond dat zij meer verstand hadden dan den onnoozelen opsteller van zulke dommighe den, en hebben, den 29Q Mei, eenen liberalen volksvertegenwoordiger aan de Kamer ge zonden. De dagbladen van het land melden ons dat het regiment Lansiers, den 2en dezer uit Brugge vertrokken voor het kamp van Be- verloo, per étapen, zestig mannen telt zon der rijdier. Die zestig soldaten zijn verplicht den weg te voet af te leggen en, bij het naderen der dorpeD, plaats te nemen in de ambulanciewagens om niet gezien te wor den zonder paarden Het regiment mag de snelheid van zeven kilometers per uur niet overtreffen Voor tien minuten draven gaat men vijftien mi nuten op stap. Welke wanorde Welke verdrietige zaak Welke verantwoordelijkheid voor de kleri kale Regeering Weg met de Regeering Wij lezen in Le Petit Bleu van 4 Juli 1904: (A. llejaar. Nr 186). Eenige vragen s - Wij veroorloven ons de volgende vragen te stellen aan den raad der burgerlijke Godshuizen van Yper Is het waar dat in bet zothuis, afhan- gende van gezegde godshuizen, men besta- tigd heeft dat eene juffer C...., sedert ver- scheidene jaren opgesloten, zwanger was en een bewaker om die reden veroordeeld is geweest tot eenige maanden gevang Is het waar dat over eenige dagen de heer Procureur generaal van Gent zelf ge- komen is naar datzelfde zothuis om een onderzoek te doen over een gelijksoortig n feit - Is het waar dat dit onderzoek bewezen heeft dat eene ongelukkige krankzinnige, juffer J...., insgelijks sedert verscheidene jaren opgesloten, zich ook in eenen be- langwekkenden toestand bevindt? Welke maatregelen heeft de raad der Godshuizen genomen, na de bestatiging van het geval C...., om den terugkeer van dergelijke feiten te vermijden n Zijn die maatregelen door het bestuur uitgevoerd geweest Daar het ons onmogelijk is geweest kennis te nemen der officiëele bewijsstuk- ken betrekkelijk die ernstige zaken, zou- den wjj gelukkig zijn de familiën te mogen geruststellen die hunne zieken aan dat gesticht toevertrouwen. 't Is eene zware verantwoordelijkheid voor dezen wien het geval aangaat. En in het waarschijnlijk geval dat de ouders der ongelukkige slachtoffers zich tot het Gerecht zouden wenden, is het 't geld van den arme dat den misslag zoude betalen van al dezen wien de zaak aangaat t De bevalling van Mej. Cheeft plaats gehad. Het kind is te voedsteren in de om streken der stad. Is het 't hospicen-bestuur dat betaalt met het geld van den arme Wanneer wij ons veroorloofden te zeggen dat de stem van onzen burgmeester ten hoogste credieten kon bekomen op de buiten gewone begrooting en toen nog korts voor eene kiezing, verweet het Journal d' Ypres ons voor knorrig. Wat zal het nu zeggen van den gouverneur van Henegouwen, M. du Sart de Bouland, die, in zijne redevoering bij de opening van den zittijd van den provin cialen Raad, doet uitschijnen dat de buiten gewone begrooting deze is welke men niet betaalt. Wij hadden deze verklaring niet noodig om fe weten dat de buitengewone begrooting maar diende om het kiezerskorps te mislei den wij hebben er moer dan eens het bewijs van gehad met de credieten voor de voltooi ing der vaart en voor de verbetering der kazerne onzer rijschool. De Gouverneur van Henegouwen heeft gelijk gehad de buitengewone begrooting met deri naam van groot gezwets te bestempelen, maar wat zal het Journal d' Ypres zeggen van die rechtzinnigheid van wege een vol bloed klerikaal Het Journal d'Ypres, in zijn nummer van 25 Juni 11. vindt de noodzakelijkheid zijne gewone komplimenten te vernieuwen tegenover ons stadsbestuur; volgens hem is alles om ter best: de stad neemt uitbreiding en verfraait, dank aan de 500 fr. jaarlijks gestemd sedert vijf jaren; haar koophandel bloeit en de nijverheid breidt zich uit, men ziet in de stad niets dan schoone vitrienen en schouwen van brouwerijen; de werken van openbaar nut, voor welke aanzienlyke credieten gestemd zijn geweest, zullen vol trokken wordenkortom eene schitterende en lachende toekomst staat haar te wachten en dit alles zijn wij verschuldigd aan het klerikaal bestuur. Welke fleemerij En zeggen dat er zijn onder onze wethou ders die ze opslikken zonder aarzelenzij denken dat het gebeurd is Wij hebben, ongelukkiglijk voorde stad, eenen burgemeester die alles in 't schoone ziet die aan niets twijfelt en die met den opbrengst der verkooping van de gronden van den hof der statie kasteelen in Spanje bouwt. Met de gevraagde koopen, de eenige mis schien die zullen verkocht worden, want de noodzakelijkheid in de stad te bouwen be staat niit, zal hij een dertig duizend fr. BalagafeJBAMMsaBS HET WEEKBLAD £U |CP3 3

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1