VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 16" Juli 1904 Nummer 29. De ondergang van ons openbaar onderwijs. Vroeger en nu. Den 11 Juli. Ontwaking. STADSNIEUWS. Bericht. Eene redding. Ons garnizoen. Examens. Maatschappij der Oud-Pompiers Poperinghe. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr. per jaar voor des buiten. 8.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annonoen: 15 cent m drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andera bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annonceu voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- i die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Mon wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Als men zich een klein gedacht wil vor men van den staat van verval van ons open baar onderwijs, dat men zorgvuldig de hier- onderstaande uittreksels nazie, betrekkelijk West-Vlaanderen, die opgemaakt zijn ge weest volgens de offlciëele statistieken van den Koninklijken Almanach voor 1904. Op 230 buitengemeenten, [zijn er maar een tiental die eene gemeenteschool voor meisjes bezitten, en nog is het in 't waalsche ge deelte: te Moscroen, te Helchin, te Dotti- gnies, te West-Nieuwkerke, te Meesen dat men ze vindt, zoowel dat in het geheel vlaamsche landelijk gedeelte der provincie, de opvoeding der meisjes overgelaten is aan de goede zorgen der nonnen. Eveneens in de belangrijke'fsteden zooals Thielt, Wervick, Waasten en Iseghem, is er geene gemeenteschool voor meisjes. Op die 230 gemeenten, zijn', een vijftigtal wier eenige gemeenteschool afgeschaft is bij Koninklijk besluit, die dus geen een offlciëele school meer bezitten, en onder die ontslege- ne gemeenten zijn er zeer belangrijke, zooals Wynghene, een klerikaal dorp van meer dan 8.000 inwoners, waar de baron van der Bruggen, minister van landbouw, als heer en meester heerscht. Maar indien er in deze gemeente geene openbare gemeenteschool meer is, zijn er, daarentegen, negen bijzon dere scholen, die milde hulpgelden ontvan gen en een personneel bezitten van acht en twintig ultra klerikale onderwijzers en onderwijzeressen. In 170 gemeenten is er eene enkele ge meenteschooldie school, volgens de wet, moet gemengd zijn, 't is te zeggen toegan kelijk aan de kinderen der beide geslachten welnu, in 120 dezer zoogezegde gemengde scholen, is er geene onderwijzeres noch meesteres van naaiwerk om de meisjes de aanvankelijke punten der handwerken aan te leeren. 't Is alzoo, bij voorbeeld, dat er te Alve- ringhem in de gemengde- school een onder wijzer-bestuurder en een hoofdonderwijzer is om den eenigen hulponderwijzer gade te slaanmaar er is geene meesteres van hand werk om de toekomstige huishoudsters de eerste lessen van naaiwerk aan te leeren 111 Te Meulebeke, gemeente van omtrent tien duizend inwoners, is er eene enkele gemeen teschool, met een enkelen onderwijzer, zon der meesteres van naaiwerk; daarentegen zijn er ondersteunde klerikale scholen met 36 onderwijzers en onderwijzeressen. Te Brugge, zijn er 17 ondersteunde kle rikale scholen en slechts drie gemeente scholen. Die eenige cijfers zijn voldoende om te be wijzen dat al de vrienden der openbare school werken opdat het land in 1906 gansch verlost zij van deze hatelijke regeering die samenzweert tegen haar eigen onderwijst Wij zullen binnen kort omstan lig onder zoeken wat hier te Yper gebeurt; wij zullen het schandelijk gedrag van het gemeente bestuur aan het licht brengen jegens eene onderwijzeres, eene Yperlinge, die twintig jaar dienst telt; wij zullen de mannen ont maskeren die zich op het stadhuis behouden dank aan de bedreigingen en aan het geld. De kiezers die zich hebben laten uitkoopen in de kiezing van 7 Februari zullen eene knaging van geweten hebben en zullen hun ne uitkoopers vermaledijden. Den 11 Juli, die voor de klerikalen de verjaardag geworden is van den slag der Gulden Sporen, is hier in kalmte en onver schilligheid doorgebracht geweest. De Yperling, wij spreken van den waren en niet van den verbasterden Yperling, laat zich moeilijk medeslepen door valsche be wijzen van vaderlandsliefde, verwekt door eene dweepzuchtige en wraakgierige geeste lijkheid. In plaats van te vergeven en te vergeten al wat de volkeren in oneenigheid kan bren gen, ontgraaft onze geestelijkheid, in tegen deel, al de oude veeten, om het fransche volk te doen haten, dat moedig volk, welk zijn bloed heeft weten te vergieten voor onze onafhankelijkheid. Ziedaar waarachtig eenen godsdienst wel ken wij niet verstaan en die onbegrepen zal blijven door al dezen die de voorschriften van Christus niet vergeten hebbenBemint elkander, doet nooit geen kwaad aan uwen naaste. Welnu, het staat den klerikalen vrij, want het is maar zij die hunne huizen bevlagd en dezen treurigen verjaardag gevierd hebben, het staat hun vrij tusschen Belgie en Fran krijk nieuwe oorzaken van oneenigheid te doen ontstaan; wat ons, liberalen, betreft, wij hebben en willen niets gemeens hebben met hun; wij vergeten niet en wij zijn Frankrijk dankbaar. Een artikel over den slag der gulden spo ren, te laat toegekomen kan maar in ons naaste nummer verschijnen. 29 Mei. - 5 en 12 Juni 1904. Een feestmaal zal den heer Gouverneur der provincie aangeboden worden, ter ge legenheid van zijn officieel bezoek te Yper, op Zondag, 14 Oogst 1904. Dit feestmaal zal plaats hebben in de Halle, ten 4 ure namiddag. Een inschrijvinglijst berust in het Stad huis (Secretariaat.) Zij zal gesloten worden den 1 Oogst. De prijs der inschrijviug is bepaald op 5 franks, wijn niet in begrepen. Het Tuindagprogramma. Dat programma is den Zaterdagavond 9 Juli aangeplakt geweest; onder het liberaal bestuur geschiedde zulks in de laatste veer- tiendagen van Juni. Heden is het geheel op gesteld in 't vlaamsch, wanneer het verleden jaar nog in twee talen uitgegeven werd. M. Colaert zal zeker willen behagen hebben aan zekere gemeenteraadsleden, overdrevene fla minganten, dolle en belachelijke sectarissen. Zij zullen er waarachtig van sterven. Ontvangst van den Gouverneur. Overzicht der scholen. Het bijzonderste punt van het gemeente feest voor de klerikalen is de offlciëele ontvangst van den Gouverneur der provin cie. De liberalen, zich de gemeentekie- zing der maand October 11. herinnerende, zullen dien Heer laten voorbijgaan. O, bittere en wreede spot! Het stadsbe stuur richt een overzicht der scholen in voor hunnen heer gouverneur!! 1 Men denkt waarlijk te droomen 1 't Is eene comedie die gespeeld wordt! Deheeren Colaert en Cis de verwoesters van het openbaar en wereldlijk onderwijs, een overzicht der scholen inrich ten....! Wie houdt men hier voor den aap? Eertijds mocht het liberaal bestuur met eene wettige fierheid zijne bloeiende scholen toonen aan den heer Gouverneur Heyvaert heden zou men niet meer denken dat, er nog eerlijke schaamte bij onze meesters bestaat. De Lijnvisschers. Vroeger schaarden de lijnvisschers van den vreemde en der stad, die deel namen aan den prijskamp door het stadsbestuur inge - richt ter gelegenheid van Tuindag, zich in stoet, doorliepen, met de stadsharmonie aan 't hoofd, eenige straten der stad en waren ontvangen op het stadhuis waar de over heid hun den eerewijn aanbood. Nu is er geen muziek meer, er is geene ontvangst meer, er is geen eerewijn meer. Nu dat de kiezin gen voorbij zijn, spot men met iedereen. En dan, wie is 't van dezen die den 7 Februari de klerikale meerderheid verzekerd hebben, die stout genoeg zou zijn om de minste pro- testatie te wagen? Is hij niet, hij gelijk de anderen, rijkelijk betaald geweest voor zijne stemmen? Ten andere, zij hebben het ge wild Het schijnt dat men aan besparingen denkt voor de stadskas. De stadsharmonie ontving 100 fr. voor dien dienst. Den onzekeren toe stand waarin grootmoeder's beurze zich be vindt, verbiedt dergelijke milddadigheid. Heeft men de diensten der muzikanten niet moeten betalen voor hunne deelneming aan de klerikale stoeten die zich naar het Hooge, naar den Frezenberg en naar den Verlo- renhoek begeven hebben? Wat men van den eenen kant geeft kan men zeker van den anderen niet geven. Zondag 11., rond 7 1/4 ure 's avonds, is een kind van 9 jaar, Victor Cnockaert, in het water der vestingen gevallen achter de zwemschool. Het zou onvermijdelijk verdronken zijn indien M. Lowier, een jongeling van 17 jaar, die met de lijn vischte bij de plaats van het ongeval hem niet ter hulp gesneld ware. Zonderden tij i te nemen zijne kleederen af te rukken sprong Lowier gansch gekleed in 't water en gelukte er in, niet zonder moeite, dat kind aan eene zekere dood te ontrukken. Op de plaats zelve waar het on geluk gebeurde zou het onmogelijk geweest zijn aan te landen, ter oorzake van den muur. Lowier moest tamelijk verre zwemmen om den oever te bereiken en er zijne kostbare vracht neêr to leggen. Wij maken dat feit kenbaar aan wien het behoort, met de hoop dat deze moedige daad niet onbeloond zal blijven. Het is op Zaterdag 30" Juli dat het eerste bataljon van het 3de linie regiment terug van het kamp komt. Denzeltden dag 's morgens om 71/2 ure vertrekt het persooneel der Rijschool, elk naar zijn regiment terug. De heer Emiel Vuylsteker, van Gheluvelt, oud-leerling van het College moderne van Yper en van het Koninklijk Atheneum van Oostende komt met onderscheiding zijn exa men af te leggen van 2e kandidatuur in ger- maansche taalwetenschap, vóór de faculteit der Hoogeschool van Gent. De heer Nolf Jules, oud-leerling van het College moderne van Yper en van het Ko ninklijk Atheneum van Gent komt met on derscheiding kandidaat uitgeroepen te wor den in wijsbegeerte en lettereD, voor de faculteit der Hoogeschool van Gent. VAN YPER. Uitstap naar Nieuwpoort-Baden, Zondag 21 Augusti 1904. BERICHT. De leden der Maatschappij alleen mogen zich doen inschrijven op de 'repetitiedagen der Harmonie, om deel te nemen aan dat uitstapje. Rooze? Menheer? Brengt mij eens het vuilblad van Yper. Menheer ik ben aan het verwasschen en mijne handen Ehwel, pakt het dan met de tange Geachte lezers, wees zoo goed ons te ver ontschuldigen indien wij genoodzaakt zijn ons best te doen om op de hoogte (neerwars) te kunnen komen van de deftige proza van K. D. van 't Vuilblad. Dien Kadé is waarlijk 'ne rare kadé. Die verwenschte nieuwe muzieke ligt hem in de leen's, en moet ze alzoo schitterend met de algemeene goedkeuring van het po- peringsche volk vooruitgaan, dan krijgt onzen kadé van 't vuilblad de gilvezucht. Hij L schuimbekt nu reeds van heilige colérie. HET WEEKBLAD Een dubble strijd, een dubble zegepraal De blauwe geuzenvlag ontrolt haar vouwen De geuzenzonne glanst met heldren straal 't spreekt alles van verlossing, van vertrouwen Neen, België geen roomsche succursaal, waar arme paters 2 prachtpaleizen bouwen 1 Nog liever turhsch dan Paapsch Zij andermaal de wapenkreet van Vlaming en van Waal, 't ontwakingswoord der Waalsche en Vlaamsche [gouwen na dubblen strijd een dubble zegepraal KAREL BOGAERD.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1