COUCEBT De sehooloptocht. In onze stadsscholen. Stadsonderwijs. Circus Sosman. Oud-Pompiers. Maatschappij der Oud-Pompiers Overlijden. Stad Yper. Velokoersen Yper. Feestkalander. Poperinghe. Heeren Burgemeester en schepen: wat het rapport aangaat, dat gij gevraagd hebt aan den Heer Ingenieur onzer stad op mijn schrijven van 10" April nopens de Rioolen der Waterkasteel en Nieuwestratenmoet dat zoo lang duren om er voldoening van te bekomen, of hebt gij er misschien een schrik van, en zoo dat gij het niet durft eischen. Zijt niet bevreesd, Mijnheeren, de waarheid te doen ontdekken, aangezien het hoog tijd is voor mij iets te weten, ten einde de wer ken te kunnen voortzetten. Wanneer zal ik een voldoend antwoord bekomen. Spilliaert. Het programma der Tuindagfeesten kon digt ons voor 14" dezer het officieel bezoek aan van den Heer Baron Bethune, gouver neur der Provincie. Dat is geheel braaf, vindt gij 't niet, van dien Heer Baron, van ons zoo eens komen goeden dag te zeggen, maar wat veel van het aangename afneemt dat dit bezoek in zich heeft, is, dat er dien dag zooveel men- schen zullen moeten dansen naar de bevelen van onzen maieur, hetgeen volgens mij alles behalve aongenaam zijn moet. Ik geloof de waarheid niet te buiten te gaan als ik zeg, dat veel ambtenaren zich van den last zouden willen kunnen ontsla gen, aan die betooging deel te nemen. Maar 't is officieelsn daaraan valt niet te denken. Hetgeen die ambtenaren niet kunnen, kunt gij, ouders, voor uwe kinders. U kan men niet dwingen uwe jongens naar de monste ring der scholen te zenden, of ze in de kooren te doen meè zingen. U kan men den plicht niet opleggen, uwe kinders een kleri kaal feest te doen bijwonen. Gij die ondanks bedreiging, laster, en vervolging van de geestelijken in 't bijzonder en van de katho lieken in 't algemeen, uwe kinderen naar die scholen durft zenden, 11) omdat zij een be ter onderricht genieten, gij moet nu took durven, uwe kinderen te huis houden van eene manifestatie die een man hulde brengt die tegen het officieel onderwijs is, en geen moeite gespaard laat om onze knappe on derwijzers en onderwijzeressen, door onbe schaafde boerenkinkels, pastors of nonnen te doen vervangen. Ten eerste zult g'uwe kleine schaapkens geene uren lang in de blakende zon zien staan schilderen ten prijkel ze kwijt te spe len en dan nog waarom ten tweede zult gij toonen dat ge onafhankelijk man zijt en wilt blijven en uwe kinderen in dien zin wilt opvoeden, en ten derde zult gij aan M. Colaert en de commissie der Tuindag feesten doen voelen dat ze het geld, verleend tot het opluisteren dier betooging, tot een veel nuttiger doel hadde kunnen strukken. Laat de kinderen van S'Aloïsius en S4 Michiel, die der nonnenscholen naar dat zoogezegd feest gaan, maar houdt de uwe t'huis ze zouden er slecht flguur maken. Z. Sint Aloysius van Gonzaga is, dat weet iedereen, de patroon der scholieren. Het kan dus niemand verwonderen dat er in deze of gene kerk eene mis wordt gezongen ter eere van dien heilige, en dat schooljongens en schoolmeesters of zulk eene mis worden uitgenoodigd. Maar wat ons wel verwonderen mag, is dat meesters en leerlingen der officieele scholen tot het bijwonen van die mis zou den verplicht geweest zijn. Dat gaat buiten de wettelijkheid. En 't wordt ons nochtans bevestigd. Daarom zouden wij nu met juist heid willen antwoord erlangen op de vol gende vragen Is het waar dat op Sint Aloysiusdag, een verlofdag, al de kinderen verzocht werden zich 's morgens om half acht in de school te bevinden 1 Is het waar dat zij van daar stoetsgewijze naar de kerk werden geleid, door school meesters in buitengewoon officieele en cere- monieele kleed ij I Is het waar dat de leerlingen van de Looie verwittigd werden dat wie de mis niet bijwoonde, zoude opgeschreven wor den als afwezig zonder toelating En is het ook waar dat wie een zeker aantal keeren afwezig is zonder toelating het recht van inschrijving verliest op de fondaties Vandenpeereboom en Bouckenaere (van 2 tot 15 frank) Is het ook waar dat de leerlingen van de stadsmeisjesschool een paar dagen op voor hand verzoek kregen, zich van kerkboek of paternoster te voorzien f Is het waar dat er 's anderdaags in die school een uitdeeling plaats had van goede noten aan de meisjes die de mis hadden bijgewoond en van slechte punten aan de kinderen die, zelfs met toelating van hun ouders, waren weggebleven Gebeurt dit alles krachtens zeker artikel van de grondwet, die zegt dat er in België geen staatsreligie bestaat En is het ook krachtens een omzendbrief die aan de openbare ambtenaren verbiedt zich met politiek te bemoeien, dat eenige dagen voor de kiezingen een onderwijzer aan zijn leerlingen de hoop uitdrukte dat geen enkel hunner vaders zoo dom zou wezen, voor dien snotneus van een Nolf te stemmen Iepersche ouders, gij kunt zelf die vragen beantwoorden Men spreekt ernstig van de benoeming eener gediplomeerde ,'en bekwame onderwij zeres in de betalende meisjesschool. Met het tegenwoordig personeel zijn de klachten algemeen; het onderwijs, dat eer tijds zoo goed was, valt zoodanig af dat de ouders zullen verplicht worden hunne kin deren uit te trekken. Wij hebben een schrijf boek gezien, waar de verbeteringen gedaan door eene onderwijzeres, niet van eene la gere klas, zoo dom waren dat zij genoeg bewezen dat zij geene kennis had van de spraakleer. 't Is eene schande van wegens ons stads bestuur de bekwame op pensioen gestelde of ziek geworden onderwijzeressen te vervan gen door onbekwame, die alhoewel veel ver waandheid hebben. De ouders betalen een hooger schoolgeld dan overal elders; zij hebben dus recht op een verzorgd onderwijs voor hunne kinde ren die zij aan de stad toevertrouwen. Men moet niet kunnen zeggen dat ons stadsbe stuur het bijwonen dezer school tracht on mogelijk te maken door het ongenoegzaam getal en de armzalige hoedanigheid harer onderwijzeressen. Het heeft een heiligen plicht te vervullen, dezen van de officieele scholen te eerbiedigen en te behouden een uitgekozen en bekwaam onderwijs person nel dringt zich op. Met genoegen vernemen wij dat wij met tuindag de Circus Sosman zullen kunnen be wonderen. De bestuurster w® Sosman een goed gedenken nagelaten hebbende der vo:ige jaren, heeft geene kosten gespaard om aan de Yperlingen eene troep artisten voor te stellen van eerste rang, en haar meeste verlangen is u te zien vermaken. 30 paarden en eene gansche nieuwen troep samengesteld uit. de voornaamste artisten. Eerste voorstelling zal plaats hebben op Zondag 7 Augusti. Den Zondag en Donderdag Dagvoorstelling om 2 1/2 ure namiddag. Prijzen der plaatsen Is4® 2 fr. 2d® 1 fr. 3de 60 c< nt. Begin om 8 ure 's avonds. Men kan voorop kaarten bekomen mits verhoog van 10 centiemen. Vrijdag 19 augusti 1904, ten 8 1/2 u. 's avonds, Repetitie-Concert, in den hof van den heer Joseph Didier lid der commissie, Lombaardstraat. N. B. De leden der maatschappij zullen alleen toegang hebben. In geval van slecht weder zal de repetitie in het lokaal plaats hebben Uitstapje naar Nieuwpoort-Baden, Zondag 21 Augusti 1904. Vertrek met den nationalen buurtspoor weg uit Yper om 7-47. Aankomst tot Nieuwpoort-Baden om 10.44 Met verandering van trein te Yeurne. Terugkomst met den Staatsspoorweg. Vertrek uit Nieuwpoort-Baden, (staats spoorweg) ten 20-27 (8 u. 27). Aankomst te Yper ten 22-10 (10 u. 10). Met verandering van trein te Cortemarck. De prijs van het kaartje, 3de klas (gaan en keeren) 2 fr. 15. N. B. De leden der maatschappij die wenschen deel te nemen aan dit uitstapje, worden vriendelijk verzocht zich te laten inschrijven vóór Donderdag 18 Augusti Deze datum voorbij geene inschrijvingen zullen meer aanveerd worden. PROGRAMMA van het die zal gegeven worden te NIEUWPOORT-BADEN op Zondag 21 Augustus 1904. Ist® DEEL. 1) Stars and Stripes Sousa. 2) Sonate (allegro, andante) et polonaise Weber 3) La Mousmé, mazurka japo- naise Ganne 4) Les petites Brebis, fan- taisie Varney 5) Zigeuner Weisen, d'a- près des airs nationaux 2d® Deel 1) Marche du Couronnement Tshaïkowsky 2) Fantaisie Ballet Montagne 3) Jongleur et Jongleuse H. Moerman 4) Die Walkyre Wagner 5) Propos de bal, valse lente H. Moerman Zondag 28 Augusti, Uitstapje naar Nieuwkerke. Examen. Mijnheer Daniel Bossaert komt zijn examen met voldoening af te leggen van kandidaat ingenieur der mijnen, vóór de faculteit van Luik. Wij bieden hem onze hartelijkste geluk- wenschen. Wij vernemen uit Meesen het overlijden van Mevrouw Coleta Coppin, weduwe van Mijnheer Frans-Jozef Deleu, den held der betooging die onlangs in die stad is inge richt geweest. Wij sturen aan hare beproefde familie de uitdrukking onzer rechtzinnigste deelneming. Tweejarige keuring van maten en gewich ten van 17 oogst tot 2 September 1004, in de Kleine Botermarkt. Op Zondag 15 Augusti, om 3 ure op het Minneplein. BERICHT. Diegene die verlangt een drinktent te plaatsen waarvoor er vijf zullen toegestaan worden, moet zich wenden tot den Sekreta- ris der Velo-club, Hotel St. Sebastiaan De prijs van toelating is vijf franks. 15 Augusti. Yper. Snelkoersen gegeven door de Velo-club. Hierna de programma I" koers. Kampioenschap van Yper, 30 fr. 15 - J2 - 10 - 7 - 5 2" koers. Voor de p-nvintie Westvlaande- ren. 30 fr. 2u - 10 - 5. 3' koers. Nationale loopstrijd. 40 - 30 - 20 - 40. 4° koers Met gangmakers in tandem of motocyclette 25 - 15 - 10 - 5. 5® koers. Voor de gangmakers alleen, 15 - 10 - 5. In geval van slecht weder zal het feest verschoven worden tot den volgenden Zondag, Open Brief aan den heer Burgenteen en de heeren van de Wet te P'opertr?gt£ Mijnheeren, Het Nieuwsblad vaD Yper deelde Zo dag een open brief mede geteekend K. d welk tot Ued. is gericht. Q Wjj veronderstellen, Mijnheeren, dat tri' met die twee letters niet wel weet wie uwe correspondent is noch wat dat hij is. Noch1 tans de openbare meening zou Ued. ove" deze personadje eenigszins kunnen inlichten Indien gij haar wilde raadplegen gij Z0U(U vernemen dat K. D., onder 't publiek ge kend voor Kadé, een vreemdeling is die tê Pogeringhe het ambt van geestelijk uitoe fend en daar hij zooals al de mannen vaQ zijn vak veel tijd overkomt en niet moet zorgen voor zijn dagelijks brood noch voor vrouw en kinderen, zijnen legen tijd besteed aan de verfoeilijke taak die bestaat uwe medeburgers in de Yperscho Gazet aan te vallen en te lasteren wanneer zij 't ongeluk hebben anders te denken dan hij. Uêd, zoudt ook nog vernemen door de openbare meening dat de brave en eerlijke katholieken onzer stad walgen over hetgeen K. D. wekelijks geschreven heeft, en ja zelfs dat er onder dezelfde katholieken zijn die den uitgever van het blad hebben gaan vin den om bem te verzoeken de schandelijke polemiek van K. D. te doen ophouden. Doch te vergeefs, daar men beweerdt dat die ver achtelijke kerel do goedkeuring van onzen heer Deken heeft om te doen wat hij doet.— Nochtans wij twijfelen niet, Mijnheeren, wanneer gij dit zult vernemen, dat gij ook eens zult zijn metal uwe stadsgenoten om dezen opstoker en twistekul af te keuren die tweedracht zaait in de stad en uwe me deburgers wil hatelijk maken aan malkaar en tegen malkaar. Hij meent derwijze leven te brengen onder de katholieken van Pope ringhe; dat is zijn doel, zegt hij, maar dit doel en kan geenszins de verfoeilijke midde len wettigen welke hij daartoe gebruikt. Wat nu zijnen open brief betreft die eenen uitval is tegen de gilde van S4 Sebastiaan, w(j durven ook verhopen, Mgnheeren, dat gij oneindig verre zijt boven de laagheid van den briefwisselaar die de heeren leden dezer aloude en bloeiende maatschappij voor be slagmakers en schooiers durft uitgeven om dat zij aan de installatie van U, Mijnheer de Burgemeester, geen deel hebben genomen, en ook nog omdat zij zoo vrij waren aan de gemeentekas eene subsidie te vragen voor het inrichten eener schieting binst de ker mis, schieting die nochtans veel profijt aan Als leden van de gilde van S' Sebastiaan nemen w\j het voor onzen plicht, op dezen uitval te antwoorden. Gij zult niet vergeten hebben, heer Bur gemeester, dat onzen heer Voorzitter met de leden der Commissie van S4 Sebastiaan u eenen brief hebben gestuurd om de reden te laten kennen waarom zij weigerden aan uwe installatie deel te nemen. Het was, vergeet het niet, omdat men vrijwillig en zonder reden het muziek der Philharmonie van uwe feesten had uitgesloten, met welk mu ziek de gilde van S4 Sebastiaan te nauw en te broederlijk vereenigd is. Welnu was deze handelwijze niet vrank en rechtzinnig en verkiest gij niet, heer Burgemeester, de openhertigheid van zulke mannen aan de valscbheid van anderen. Overigens de ver standige Poperingnaars bekennen dat de plaats van liberale gilden zelve bij de instal latie van een katholieken burgemeester niet is, en indien dat zij schande spraken ten was van de S4 Sebastiaangilde niet maar van een gala rijtuig waarin vier pastoors uitgestrekt lagen en welk in den stoet van uwe instal latie de eereplaats had ingenomen, om op zettelijk te doen blijken dat zij te Poperinghe de oppermeesters zijn en alles te zeggen heb ben zelve boven U heer burgemeester. Wat nu de subsidie betreft van honderd of honderd vijftig franken welke de gilde S4 Sebastiaan heeft durven vragen voor hare schieting, gij weet goed, heer Burgemeester, gij een oud schutter aan de pers, dat eene schieting geene politieke feeste kan zijn aan gezien katholieken en liberalen daarin meè doen, en verder dat zulke schieting van een geheelen dag veel profijt aan de stad moet brengen. Gij weet ook dat andere ge meenten en onder andere, Yper, Boesinghe, enz. jaarlijks geldelijke toelagen schenken voor het inrichten van zulkdanige schietin gen, omdat zij deze als openbare en winst gevende feestjes voor hunne gemeenten aan zien. Daarom mochten wij beklagen, heer Burgemeester dat de stadskas die bijna nooit niets geeft voor publieke feesten, ofschoon de contributien zoo groot zijn, onze maat schappij ook die geringe subsidie geweigerd heeft. Doch onze schieting heeft plaats gehad met onze eigen middelen, tot groote voldoening van herbergiers en hotelhouders, en is opperbest gelukt. Om 't eindigen, heer Burgemeester, wij leden eener liberale gilde, wij bekennen gaarne uwe welwillendheid met eenieder, doch wij smeeken er u om verstoot met mis prijzen lij k of zij het verdienen de schande lijke raadgevingen van K. D. die u verzoekt voortaan uwe medeburgers van andere denk- fl) Gij die u destijds d'absolutie geweigerd zaagt omdat uwe kleinen naar de officieele schelen gingen. do stad kou bij bt ougoo

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2