VAM IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 20" Augusti 1904 Nummer 34. BERICHT. De zegepraal eo het beste middel om te zegepralen. Het Mirakel. Dood van M. Waldeck-Rousseau. STADSNIEUWS. De Ontvangst le Yper van Mijnheer Béthune, Gouverneur der Provincie. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. - Per 6 maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent. drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. - Afzonderlijke nummers voor artikels enz 4 ttv per 1UU iBn berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureeto dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering er ete aan ®r®n> a Toer het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. .Vjen wordt verzocht alle hoegeuaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri, Ub ondertekend toe te zenden. Artikelen ong-eteekend of personnaliteiten bevattende worden nietAipgencpien Indien er soms abonnenten zijn die het blad niet zouden ontvangen, zij worden vriendelijk verzocht eene re- klamatie in te dienen, aan het bureel van 't blad, hijselstraat, 59, te Yper. Er is geen beter middel om te zegepralen dan de zegepraal zelf, ziedaar een spreek woord waar wij op ditoogenblik al het nut kunnen uit trekked; ook doet de liberale partij er nu de ondervinding van op, dat die spreuk niets dan waarheid bevat, dat men enkel het profijt trekke die de laatste uit slagen ons kunnen geven, zooals alle libera len overigens op goeden voet zijn om het ie doen. Vroegere schoone gelegenheden zijn op eene ellendige manier verloren gegaan, 't zij door onze verdeelheden, 't zij door ongerust heid der burgerij nopens de eerste zegepralen der socialisten, 't zij door andere oorzaken waarover het onnooóig is terug te keeren. Wij hebben het noodige profijt niet kun nen trekken zooals wij het zouden gewild hebben, noch van de herzieningsbeweging der vooruitstrevers, noch van den bijval der herziening door hen verzekerd, noch van de beleedigende uitdagingen der klerikale meer derheid na 1884 noch van de verovering der Evenredige Vertegenwoordiging in 1900 zonder te spreken van 1902, waarvan alléén de leiders der socialistische partij de verant woordelijkheid te dragen hebben. Wij hebben zelfs vérschillige jaren noodig gehad, om uit de Verklariog der Linkerzijden of der Liberale Afgevaardigden van Kamer en Senaat de gevolgen te trekken en de uitslagen die de inrichting van dit nieuw liberaal programma bevatten en eerst onop gemerkt werdeD, te doen begrijpen. Er was tijd noodig opdat de openbare opinie kunne beseffen over de nieuwen toe stand en om het mekanism en de mogelijke gevolgen der inrichting der E. V. te begrij pen, alsook om de belangrijkheid van de overeenkomst der liberale afgevaardigden van alle tinten betreffende het programma Aer Linkerzijden te overwegen, en zich te verzekeren door de goede uitslagen die er in "t land uit voortspruiten, dat èen liberaal hervormingsministerie mogelijk is. 't Is niet te verwonderen dat er drie jaren zijn moeten verloopen eer de openbare opinie hare toetreding liet gevoelen, in een land dat zulke geweldige schokken kwam te onder gaan en waar al de voorwaarden van het politiek leven 't onderste boven waren ge worpen en omklemt was door eede Klerikale heerschappij die door het meerendeel der kiezers als onomstootbaar werd aanzien. Maar vandaag heeft de ontwaking zich doen gevoelen. De openbare opinie is van haar dwaalspoor van vroeger teruggekeerd. De zaken stapelen en de partijen rang schikken zich. Men ziet en verstaat welke de nieuwe voorwaarden moeten zijn van den strijd der partijen; de waarheden onzer grondbeginselen die zoo dikwijls in den woe stijn werden gepredikt, beginnen ingang te vinden in de gewetensallen beginnen te besseffen dat de omverwerping van het kleri kaal guuvernement mogelijk en nakend is, wel tq verstaan langs wettelijken weg en niettegenstaande het meervoudig stemrecht en onvolledige Evenredige Vertegenwoordi ging; dat. een liberaal ministerie mogelijk is sedert de verklaring der Linkerzijden het noodige programma van een liberaal gouver nement geworden is en op dit oogenblik door den gematigdsten wordt toegetreden; dat de demokratie in Beigie geene andere mogelijke toekomst heeft, maar dat die toekomst vol doende is om de voldoening te schenken aan al de demokraten die den wensen uitdrukken praktische oplossingen te zien verwezentlij- ken zonder dat zij elk persoonlijk belang zouden storen. 't Is omdat de zaken zoo staan, dat zulke schitterende zegepralen zoo onmiddelijk de herinrichting der liberale eendracht hebben bekroond, en aan het land te toonen, juist op 't oogenblik dat dit het noodig had, dat de demokratie eene regeeringspartij in haren schoot bezit. Ook zieD wij het gelukkig verschijnsel dat de moeilijkheden die over eene maanden nog onoplosbaar schenen op dit oogenblik als van zelf oplossen. Het was voldoende dat de weegschaal der E. V. door eene enkele overhelling de liberale groep van 34 afgevaardigden tot 43 en de socialistische groep van 34 tot 28 deed over gaan, opdat de socialistische leiders wijzer raad voor de toekomst aanprediken, in plaats van bedreigingen en aanvallen waaraan men zich alleen kon verwachten van wege man nen die tot nu toe niet anders dan vooruit gang beleefd hebben. In de liberale partij is er zelf geen spraak meer van da vroegere zoo nijdige oneenig- heden. Elk behoud natuurlijk zijne betrachtingep en zijn programma; niemand heeft er zelfs aan gedacht aan de vooruitstrevers, waar van het platform dit van al de liberalen ge worden is, te vragen dat zij zouden afzien van door hunne propaganda het publiek voor te bereiden tot de demokratische her vormingen die het verzekerd werk der toe komst zijn, zooals referendum, bijvoorbeeld, die onvermijdelijk moet samen gaan met A. S. en E. V.; maak het w,eze genoeg dat dit voor de liberale partij vrije kwestiën wezen, opdat de vooruitstrevers die eene rotsvaste vertrouwen in de waarheid hunner grondbe ginselen stellen, verzekerd wezen later de oplossing te zien verwezentlijken door al de liberalen, zooals het geval is geweest voor het A. S., E. V., verplichtend onderwijs, vermindering en gelijkheid der lasten voor 't leger. 't Werk van vandaag is de omverwerping van het klerikaal ministerie, en zijne vervan ging door eene regeering waarvan het pro gramma de onmiddelijke ver weZentlijking weze der hervormingen die de verklaring der Linkerzijden bevat, en waarover heden al de liberalen eenparig 't akkoord zijn. Ziedaar hetgeen onze macht en onze zege pralen vergt. Voor wat nu de middels betreft, die zijn ons bij de hand. Wij denken ze te kunnen samen vatten in drie dingen, die onmisbaar en dringend zijn om binnen twee jaar een volkomen liberale zegepraal te verzekeren Nu dat de liberale partij eensgezind is en een demokratisch regeeringsprogramma heeft, moet zij zich voornamelijk bezighou den 1° met de herziening der kiezerslijsten 2° met de propaganda op den vlaamschen buiten; 3e met de verbonden, noodige over eenkomsten en kartels te sluiten die onmis baar zijn in vele anondissementen, opdat wij in 1906 tien zetels kunnen veroveren op de veertien waarvan de inneming mogelijk is. Wij verhalen dus dat de volkomene eens gezindheid de bijzonderste factor is om ons in 1906 tot de zegepraal te leiden. Deze eendracht mag als vastgeankerd aan schouwd worden, dank aan onze zegepralen van 29 Meien 6 Juni 11. en bijgevolg als beste middel zullen dienen om de volledige zegepraal in 1906 te verzekeren. G. Pier Paling zat luidop te bidden Voor 't beeld van onze lieve Vrouw Dat op het altaar stond, te midden Van 't lang verlaten kerkgebouw. O Moeder Gods. sla toch uw blikken Op uwen armen dienaar neer, Geef mij vijf frank of ik zal stikken Ik geef al ras er tien weer. De koster die de kerk kwam sluiten En Palings bede ook verstond, Zocht aanstonds in zijn aantal kluiten, Of hij er geen vijffrankstuk vond. En, achter 't heilig beeld verstoken, Wierp hij het stuk op Pier zijn knoken Die vreugdevol de kerk uitliep En 't nog verteerde alvoor hij sliep. Reeds waren er zes, zeven weken Sinds die geheime zaak verstreken En Pier had nog niet eens gedacht Aan 't woord dat hij niet had volbracht. Toen koster Jan op zeekren dag Pier Paling in de verte zag Liep hij er onverwijld naartoe Want hij was 't wachten eindlijk moê. Hij sprakDe Heiige Maagd laat vragen Wanneer het U nu zal behagen Haar het vijffrankstuk te bezorgen Dat zeU destijds heeft willen borgen. Maar Paling was een vieze kwast En zeiHeeft ze U daarmee gelast? Zeg dat om nitt te kunnen zwijgen Ze niemendale meer zal krijgen. Th. Van Ryswyck. M. Pieter-Marie-Ernest Waldeck- Rousseau, die M. Combes voorafge gaan was in het voorzitterschap van den Ministerraad, is Woensdag te Corbeil bezweken van de gevolgen van den kanker. Hij was geboren te Nantes den 2 December 1846. Den 23 Juni 1899, maakte Wal deck-Rousseau, die tot het voorzit terschap van den Raad was geroepen geweest, het kabinet welk mep het kabinet der republikeinsche verdedi ging genoemd heeft. Hij is het die de nationalisten partij tot onmacht bracht en de orde in de straat her stelde. De wet op de vereenigingen, volledigd door het ministerie Com- hes, is zijn werk. Na de wetgevende kiezingen van 27 April 1902, die de ministerieele meerderheid met een veertigtal stemmen vermeerderde, gaf hij den 3 Juni zijn ontslag van het kabinet, denkende dat hij zijne taak volbracht had. I iawwoaiONiw i De Ypersche bevolking hare verkleefdheid willende bekrachtigen door blijken van sym pathie aan den dienst der nationale overle veringen, en zich schikkende naar de be geerte officiëellijk uitgedrukt door onzen burgemeester, had de huizen bevlagd; in den persoon van den nieuwen Gouverneur der provincie, den nieuwen Commissaris des Konings groetende. Maar van den anderen kant, deze niet nauwgezette taktiek onzer meesters op eene bescheidene wijze afkeurende, welke bestaat in alle nationale betooging in politieke mas kerade te veranderen, in den persoon van M. Bethune het fanatiek hoofd der klerikale coterie van de provincie beschouwende, heeft zij niet afgeweken van hare ongevoeli ge en onverschillige houding, zich tevreden houdende met den held van het feest op zijnen doortocht beleefd ie groeten. Vóór dat ontvouwen der klerikale machten, waar het geestelijke zich met het wereldlijke meDgde, het vaandel van den paus met het nationale vaandel, onderwerpt zich het volksgeweten niet en verwacht met een gerust betrouwen den dag der aanstaande verlossing. M. Colaert, in een oogenblik van recht zinnigheid en van zonderlinge zwierigheid, heeft daarenboven vroolijk M. Béthune he rinnert, in zijnen heildronk op het stadhuis, dat hij in ons midden onthaald was geweest met eene sprakelaoze geestdrift. Het zij ons toegelaten aan de inrichters van het feest te zeggen dat de optocht der scholen verre was dezen in schoonheid en orde te gelijken die plaats had in 1880 ter gelegenheid der ontvangst van M. Van Hum- beeck, waar de kinderen, veel talrijker, in 't wit gekleed en met driekleurige linten ver sierden dichte gelederen op de Groote Markt voorbijtrokken. Wij hebben echter met eene wettige voldoening bemerkt dat de ofliciëele stadsscholen ziclt onderscheiden hebben uit de andere door eene nettere houding. Herin neren wij ook dat de cantate en de concerten die gegeven werden door de muzieken van Waasten en van Poperinghe veel te wen- schen hebben gelaten en dat de ordedienst niet vrij was van verwijt. Een banket en een vuurwerk dat de stads- overheden met zooveel beslag niet hadden moeten aankondigen, kwamea een einde stellen aan de feesten. Op de maaltijd heeft I M. Colaert op een honigzoeten en tevens WEEKBLAD e •f

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1