Y per-attractions. Maatschappij der Oud-Pompiers Poperinghe. Groot Nachtfeest en CONCERT Wervick. schertsenden toon met zijn doorluchtigen gast den spot gedrevenhij heeft hem de gelukkige jaren herinnert, op welke op de banken der hoogeschool gezeten, hij reeds in den jeugdigen persoon van M. Béthune een student zagdie voor de hoogste politieke sfe ren bestemd was, een buitengewoon man. (De Gouverneur, waarschijnlijk in zijne eigenliefde gekwetst heeft hem korts nadien tot de algemeene blijgeestigheid den sleutel gevraagd van die zonderlinge gaaf van voorzegging.) M. Colaert, onder den indruk eener onzekere ingeving, heeft eenen oproep gedaan tot den invloed van zijn geüoodigde om de voltrekking der vaart van de Lei en de herstelling der openbare monumenten te be komen. M. Béthune, wien onze Burgemeester ook, zooals wij het hooger zegden, de sprakeloo- ze geestdrift zijner zegevierende inkomst herinnerde, heeft willen taonen dat hij de man niet was om welwillend al de onbe- i schaamdheid eener zoo weinig eerbiedige taal j te verdragenin eene vinnige improvisatie heeft hij aan M. Colaert geantwoord dat het j in de bevoegdheid der afgevaardigden van 1 het arrondissement en niet in de zijne was pogingen in dien zin aan te wenden, dat hij daartoe geen den minsten krachtigen in vloed bezat. M. Béthune ging nog lang j voort met een schertsenden en vinnigen toon te veinzen zoover dat, volgens de meening van talrijke genoodigden, hij zelfs de palen der welvoehelijkheid overschreden had. Wij hebben ons onthouden de komst van den nieuwen Gouverneur in onze stad te vieren, maar wij vereenigen ons uit ganscher harte met de vreugd der genoodigden op het banket ter zijner eer aangeboden. Men moet het bekennen, dit was wel de spijker van den Tuindag 1 Mijnheer Colaert is, het is bekend, een uitstekend burgemeester. Het is een onver poosd en taai werker. Dat weet ook ieder een. Die een geheelen hoop nuttige werken te weeg brengt. Dat betwist niemand. Maar het is niet al. Met het nuttige, komt tevens ook het aangename. Vroeger was er spraak van het stichten van eenen modernen circus genre Barnum die zich naar allen schijn ging vestigen waar de cercle militaire heden nog zijn lokaal heeft. In Ieperen ware het niet moei lijk geweest zoo'n instelling tot stand te brengen. Onze stad immers bezit waarlijk aantrekkelijke phénomènes genoeg om die van Barnum algauw in de schaduw te stel len. En toch, ach hoe jammer, is dit ont werp zonder gevolg gebleven alhoewel reeds lang M. Colaert een getrouw stadsbediende gelast had, de ncodige collectie buitenna tuurlijke wezens op te zoeken. Aldus ontmoedigd heeft onze burgervader vast besloten zich thans te beperken bij het versieren der stad. En om zijn plan ten uitvoer te brengen laat hij nu maar tuin op tuin maken. Sinds den 11 Juli nu, heeft hij veel ge hoord van haanljes, leeuwtjes en andere dieren en dit heeft bij hem een geniaal ge dacht doen ontstaanhet maken van eenen dierentuin 1 Ja, leperlingen, een dierentuin ten onzent en dat is geen bluf. Want reeds heeft men de hand aan het werk geslagen, en wie er zich wil van overtuigen heeft zich slechts te begeven tot aan onzen vroegeren publieken hof welke heden de plaats is bestemd voor de Zoologie Veronderstelt nu toch ook niet dat die nieuwe inrichting heel groot zal zijn of eene groote keus van vreemde dieren zal bezit- tea, zooals de dierentuin van Antwerpen Neen, het geldt hier enkel eene verzameling van beesten uit de streek, maar die zich toch door buitengewone bijzonderheden doen onderscheiden. Gevaarlijk zal 't er ook wel niet zijn, maar heel zeker zeer eigenaardig. Tot hiertoe beeft de inrichtingskommis- sie, die meestal haar zittingen houdt op 't stadhuis 's avonds late, haar ontwerp niet openbaar gemaakt. Wij zijn er evenwel in gelukt te weten te komen hoe eenige der bijzonderste afdeelingen van den dierentuin er zullen uitzien. Als wilde dieren zal men er slechts leeu wen aantreffen. Gevaarlijk zullen ze niet wezen, stelt u gerust. Men spreekt alleen van leeuwen vegetariërs, met valsche tan den en afgesneden klauwen, 't Opschrift van de mooie kooie zal er waarschijnlijk Vlaamsche leeuwtjes zijn. Eene andere eigenaardige verzameling van gevaarlijk-geweeste dieren zal die tier Ypersche haantjes zijn Gepluimde beestjes, met gescheurde kammen, kromme pooten en brokken bekken. Zoo zijn ze, naar 't schijnt, weergekeerd uit den laatsten be roemden veldslag van den Frezenberg. 'T kraaien zal hun ook niet altijd lukken. Eene aanzienlijke groep goed gedresseerde ezels en andere zoogdieren zal zich dan ook weten te doen onderscheiden door het uitvoeren van moeielijke oefeningen zooals b. v. het gaaischieten. Alle zondagen zal een luisterlijk concert gegeven worden door eene bende schoon kleurige peruchen en papegaaien die op uit-' muntende wijze brokken zullen laten hooren uit Vlaamsche operetten, zooals: «Carmeu Les cloches de Corneville La fille de Mme Angot o Pas op, de tram is daar anders gezegd: Ypres toutle monde descend, enz. enz. Men is er nog niet over 't akkoord of er ook apen zullen in dien tuin vertoond wor den. Want apen zijn onzedelijke beesten. Enze loopen daar met hun bloot achter- kwartier! Daar zou natuurlijk een broekje bij behooren. Enfin, de uitkomst van die, en van andere beraadslagingen moeten wij afwachten met vertrouwen. Als M. Colaert iets doet, doet hij het wel. 'T is zoo'n uitstekend burge meester. Uitstapje naar Nieuwkerke. Zondag 28 Augusti 1904. Vertrek uit Yper ten 3 u. 15 namiddag. Nieuwkerke ten 9-50. Laatsten dag der inschrijving Vrijdag 26, ten 9 ure 's avonds. - K. D. broodroover en laffaard! D'heer René Devos, schepen onzer stad drukte zich volgender wijze uit tot zijne vrienden in eene vergaderingWie is den onnoozelaar van Poperinghe die zijn verstand uit de krutschole stort en zulke dwaasheden schrijft in het NieuwsbladMijnheer René Devos is schepen der stad en mag aanzien worden als eene der deftige katho lieken, welnu als zij zulke achting hebben voorden vuilen kadé. wat moeten wij libe ralen van hem denken? en overigens wat moeten M. Devos en de katholieken nu van Kadé zeggen na den artikel van zondag in het vuilblad, en dat verre in lafheid en boos heid al zijn voorgaande schrijven overtreft. Om zoo iets te durven schrijven moet men laffaard zijn, geen ander woord komt aan kadé te pas, en niemand 't zij katholiek of liberaal zal er anders over denken. Ja, men moet een laffaard zijn en brood roover om eene der braafste lieden van ge heel de stad, die door iedereen geacht is te durven aanvallen, en op zulke wijze dat deze persoon niet mag noch niet kan ant woorden. Laffaard om alzoo iemand zijn brood trachten te ontnemen met vrouw en kinderen; en die altijd de politiek heeft ge vlucht en al wat tot politiek kon aanleiding geven. Indien een ellendeling zooals kadé het herte heeft om zijnen evenmensch te las teren en hatelijk te betichten, dat hij het ten minste doet van menschen die vrij zijn en van niemand afhangen, maar een braven onderwijzer aanvallen waarvan niets te zeg gen is en waarvan Kadé zelfs anders niet weet of dat hij M. de Deken en den Burge meester schoone salueert als wanneer hij ze op straat ontmoet. Dat is ongehoord. Hoe is 't mogelijk dat Kadé de lalhertig- heid zoo verre kan drijven. Over eenige weken verzoekt hij onzen burgemeester van de menschen buiten te schoppen die van andere gedachten zijn, en nu poogt hij een braven huisvader met vrouw en kinderen te broodrooven1Welke schoone kristelijke liefde I Welnu iemand tot zulks bekwaam is een laffaard in den waren zin van 't woord. Er zijn nochtans te Poperinghe onderwij zers die politiek voeren of gevoerd hebben; waarom valt Kadé op hunne kappe niet op de meesters die over eenige jaren de lijste j der demokraten voor den dag brachten in de gemeentekiezing, eene lijste nochtans rechtstreeks tegen het katholiek stadsbestuur en tegen schepen Vandenberghe gericht. Aan wie hebben de heeren Lava, Degryse en Vanderheyde hunne buizen te danken in de gemeentekiezingen tenzij aan die meesters. En nochtans hoe zonderiing? in plaats van berispt te zijn, ze werden tot hoofdonder wijzers verheven, ofwel ze kregen eenen nonkel in den dischraad, weerom buit, die aan zijnen neef negen en negentig brood kaartjes op honderd te bakken geeft tot groot nadeel van al de bakkers der stad. Is dit rechtvaardig? en waarom neemt Kadé hier de stoffe niet om zijne vuile artikels op te siellen, of ook nog op den nachtstoorder die met zekere choristen in de kleine uur tjes voor de school der Komstraat gaan huilen en tieren dat de menschen er schande van spreken. Waar bleef alsdan de politie die nochtans zoo rap is om processen op te maken tegen stille lieden die na de nacht uur een laatste pintje drinken. Ziedaar andersche modellen waarvan 't Vuilblad beter zou spreken, in plaats van een braven man te bezwadderen die onein dig verre boven de lafheid is van eenen Kadé. Stad Poperinghe. MaatschappijDe Philharmonie. (Muziekalen kring). gegeven ter gelegenheid van den naamdag van MIJNHEER DE VOORZITTER, op 28 Augusti, ten 7 ure 's avonds. Prachtige verlichting van geheel den hof en het lokaal. Losbranding van vuur werken en bengaalsche lichten. Programma van het Concert. ie Deel. 4) La marche de la Philhar monie (E. Van Elslande). 2) En Fêtel ouverture (J. Minne). 3) Le coeur et la main, fantaisie (Lecocq). 4) Sérénade a la lune (Eilenberg). 5) Coppelia, fantaisie (Deslibes). 2' Deel. 1) La Poupée de Nuremberg (Adam). 2) Les vépres Siciliennes, Macédoine (Verdi). 3) La Paloma, Habanera (Escudier). 4) La Madriparivienne, valse (Tellam). 5) Finale (E. Van Elslande). De koorzangmaatschappij VRIJE I BURGERS was van gedacht naar CASSEL te gaan, maar ongeluk kiglijk!!! Doop wien Turnmaatschappij - La lïbre Wervicquoise Groot Openbaar Nachtfeest. Wervick, den 15 Juli 1904. Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der stad Wervick. Heeren, Wij hebben de eeru te berichten dat ver scheidene huisgezinnen ons vurig verzoeken een openbaar nachtfeest te geven, zooals dit geschiedt bij onze geburen van Komen, Ha- lewyn, Kortrijk, enz. Wij komen u dus bidden, Heeren, ons de toelating alsook eene toelage te verleenen, om er de kosten van te dekken, zooals zulks gebeurt in bovengenoemde plaatsen. Wij houden ons aan uwe beschikking om u alle noodige inlichtingen te verschaffen, en wij hopen een gunstig antwoord. Gelief, Heeren, de verzekering onzer gan- sche hoogachting iu aanvaarden. Voor de maatschappij (Get.) PAUL CASTELAIN. Wervick, den 4 Augusti 1904. i Heeren, In antwoord op uw schrijven, gedagtee- i kend van 15 Juli laatstleden, hebben wij de eer u te berichten, dat wij u niet toelaten een openbaar nachtfeest te geven. Aanvaardt, Heeren, de verzekering onze gansche hoogachting. J. Vandermersch-Bigo Aan de heeren Voorzitter en leden der Turn' maatschappij - La Libre Wervicquoise I/S. Doen wij opmerken dat, alhoewel dat er den donderdag van iedere week vergadering is, het schepenkollegie, drie weken noodig gehad heeft om de vraag van La Libre Wervicquoise te beantwoorden. Dit feest ware zeer winstgevend geweest voor de herbergiers I Maar wat kan het ba ten, de opperbaas in het stadhuis heeft er anders over beslist; wanneer hij aan het koordeken trekt, verhaasten onze poesjenel, len zich stiptelijk aan zijne bevelen te ge- hoorzamen. Onze schepen van geldwezen, die alles ging verslaan vóór de stemming (het is waar dat hij dan slechts eenvoudige raadsheer was) is gedwongen op stap te gaan, gel(jk de anderen, hij, die tijdens de laatste ge- meentekiezingen tot de liberalen zegde: t\\ ben zoowel liberaal als gy, heeren. ik - ben voorstander vande pastoor meester in de kerk en de burgemeester op 't stad- huis. Ik zal geheel dien boel aan de deur smijten, en ik zal het vaandel der vrijheid op het stadhuis planten. Akelige kluchtspeler t Tegen wil en dank aanvaarden wij de be raadslaging onzer meesters, die nu, zooals vroeger de kenspreuk toepassen Alles voor onze vrienden, niets voor onze po litieke tegenstrevers en wij laten u de zorg, Wervicksche lasten betalers, deze han delwijze te betitelen. Belangrijk Bericht. Al de herbergiers, die de gemeentetaks gezegd abonnement betalen, zullen mogea muziek spelen, dansfeesten geven en café- chantant houden de drie eerste dagen der kermis, mits voorafgaandelijk 45 fr. ia de stadskist te storten. Leve de Vrijheid! Leve ons katholiek gemeentebestuur!! Gelukkige Wervickanen Groot Wereldlandsch Wielrijdersfeest ingericht door de Maatschappij De Vereenigde Vrienden der Statieplaats op Zondag 28 Oogst 1904 om 2 1/2 ure stipt. 11K fr. Prijzen UK fr. Snelkoers 30 fr. Koers voor Wervickanen 17 fr. Koers de fond 50 fr. Consolatiekoers 18 fr. N. B. De fanfaren Les Amis Réunis en de turnmaatschappij La Libre Wer vicquoise verleenen hunne medewerking aan dit feest. Is 't geene schande Die wielrijderskoersen zijn de eenige feestelijkheden onzer kermis. Er dient opge merkt te worden, dat zij zonder de mede werking onzer voorbeeldige admini stratie, ingericht zijnf Om er de kosten van te dekken, doen de herbergiers van het statiekwartier eene we- kelijksche storting. Men verzekert ons bovendien, dat verle den jaar het inrichtingskomiteit l fr. 50 heeft moeten betaien aan den stadskanton- nier, voor het uitdoen en herleggen van vier of vijf straatsteenen. Zou men niet denken te droomen f Zijn wij waarlijk in de 20* eeuw Is het wel te Wervick, dat zulks plaats heeft Waartoe dienen alsdan de gemeentekas, gezegd abonnement de taks op de dans zalen Het woord is aan onze meesters en bij zonderlijk aan onzen Schepen van geld wezen, die op eene zonderlinge manier zijne kiesbeloften houdt 1 De lastenbetalers zullen het onthouden Wij zijn verheugd te vernemen, dat M. Adolphe Gabelles, bestuurder van het gé* r~i in n u i ii BIJ BEVEL: De Sekretaris, (Get.) Cyr. VANNESTE. De Burgemeester,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2