VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws*. Handels- en Annoncenblad. v Achttiende jaar. Zaterdag 27 Augusti 1904 Gemeenteraad van Yper. Fransche dank. De verheerlijking eener misdaad der Kerk. Varia. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 8.50 ft*, voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annonoen: 15 cent fST drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Alzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten burcele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Stade die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij UB enderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden mot opgenomen. Openbare zitting van Zaterdag 6 X ugusli 1904. De opeübare zitting wordt ten 5 u 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de Heeren Colaert, Burgemeester-VoorzitterStruye #n Vanden- boogaerde, schepenenBegerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vanden- peereboom, Bouquet, Vandevoorde, Cane peel, Sobry, Lemahieu, Raadsleden; M. Gor- rissen, secretaris. Afwezig: M. Iweins. Het proces-verbaal der voorlaatste zitting wordt goedgekeurd, dat der laatste woidt op het bureel neêrgelegd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. Den 12 Juli 11. is er overgegaan geweest tot het overzicht der stadskas. Br volgt uit dat overzicht dat er een overschot is van fr. 34,987-08. Het overige der leening van 40,000 fr. voor het leggen der voorlanden is terugbe taald geweest aan de nationale Bank. 't Is gedeeltelijk met de ontvangsten van de ver- kooping der gronden van de Maloulaan, dat de stad deze som heeft kunnen wedergeven. Er wordt lezing gegeven van eenen brief die den Staat laat kennen der werken voor de verlenging der buurtlijn van Yper-Waas- ten naar de gemeenteSteenwerck (Frankrijk). De Raad keurt eenpariglijk eene overeen komst goed, welke eene som van 1COO fr. verleent aan M. Lamote, voor bet bouwen van een huis gelegen op den hoek der Tem pelstraat en der de Stuersstraat. De gevel van dat huis zal een bijzonder karakter hebben. 2. StadseigendommenVerkooping van grond Maloulaan. De Raad bemachtigt het Schepeneollegie 140 vierkante meters grond te verkoopen ten westen der Maloulaan, palende aan het huis dat den hoek maakt der de Stuersstraat en der Maloulaan. Deze verkooping zal gedaan worden tegen 15 frank den vierkanten meter. Er ontstaat eene lange woordenwisseling onder verscheidene leden over het punt te weten of het wel noodig is een beding in het lastenkohier te schrijven besprekende dat het gebouw .niet zal mogen dienen voor herberg. Te dezer gelegenheid is M. Colaert ver wonderd dat lokale bladen bekend gemaakt lhebben dat 40 °/0 der gebouwen voor her- ibergen zullen dienen. De achtbare Burgemeester weet waarlijk sniet waar die dagbladen dat hebben gaan .halen. 3. Wegenis: Leggen van voorlanden in die Grimminckstraat. De Raad stemt een crediet van 557 frank voor het leggen van voorlanden in de Grim minckstraat en beslist dat werk onmiddelijk te beginnen. 4. Stadsbibliotheek: Rekening 1903. De rekening 1903 dezer Bibliotheek wordt goedgekeurd. Zij beloopt in ontvangsten tot de-som van ïr. 1,400-00 En in uitgaven tot deze van 1,377-98 Bijgevolg met een overschot van 22-02 M. Sobry, als lid der stadsbibliotheek, denkt zich te moeten onthouden. De heer Voorzitter denkt niet dat zulks noodig zij. Indien de wet de onthouding eischt der leden van den Raad deelmakende van de Hospicen, van het bureel van Weldadigheid of van den Raad eener kerkfabriek, deze onthouding is niet vereischt voor wat de gestichten aangaat die rechtstreeks van de stad afhangen. De wensch uitgedrukt door M. Fraeys, de verbreeding voorstellende der brug op de vaart der Lei naar de Yperlée qp den weg van Veurne, bekomt de inwilliging van den Raad. Die wensch zal aan den Staat overge maakt worden. Het is te hopen, zegt het achtbare Raads lid, dat de Staat recht doe aan dat voorstel, ten einde ongelukken te vermijden die alle oogenblikken kunnen voorvallen. M. Canepeel begeert dat een politieagent bijzonderlijk gelast worde met de toepassing van het reglement op het rollen der automo biels in het binneuste der stad. De heer Voorzitter komt twee bijzondere agenten aan te stellen om den regelmatigen gang der automobiels en alle andere rijtui gen na te zien. Het zijn twee klaroenblazers der pompiers, Maerten en Maes. Zij zullen de zon- en feest dagen den dienst doen van agenten en zullen er naar gekleed worden. M. Canepeel denkt dat de koersen voor rijwielen, ingericht door eene maatschappij die niet door de stad ondersteund is, en den zelfden dag zullen gegeven worden als deze die zullen plaats hebben op de Maloulaan, deze laatste zullen benadeelen. Hij denkt dat de stad het recht heeft van deze maat schappij te eischen dat de koersen op een anderen dag gedaan worden. De heer Voorzitter. Het College zal deze kwestie onderzoeken, ofschoon de toe lating verleend is geweest aan die Maat schappij M. Sobry (met zijne dwaze gedachten) zou begeeren dat de telefoon van het poliiie- bureel kosteloos ter beschikking van het publiek gesteld worde. De heer Vaorzilter deelt geenszins deze zienswijze en verklaart de onmogelijkheid daaraan te beginnen. Het is waar dat zulks gedaan wordt daar waar er geene openbare bureelen zijn. Men vestigt er een in het ge meentehuis, dat bijna altijd eene herberg is waar de herbergier zich ter beschikking stelt van het publiek. Te Yper zou men een bjj- zonderen agent moeten aanstellen. De Staat, die een bureel heeft aan de statie, zou be schadigd zijn in zijne belangen en dat zou nadeel doen aan de herbergiers die de tele foon in hun huis geplaatst hebben. Wat meer is, er zouden misbruiken zijn, gelijk er zich voorgedaan hebben in verscheidene koffij- huizen waar men somtijds telefoneert op af standen die zich buiten de streek bevinden. Eindelijk, het gedacht van M. Sobry wordt nergens toegepast. Verscheidene Raadsleden zijn van hetzelfde gedacht als de heer Burgemeester. Op het voorstel van M. D'Huvettere, dit voorstel op de dagorde niet zijnde, wordt tot eene Daaste zitting verschoven. Zoohaast mogelijk zal er afval van steen groeven gekocht worden voor het vermaken der Beliewaertstraat en dat om de heeren Canepeel en Lemahieu te voldoen. Vooraleer de zitting te heffen vraagt de heer Schepen Vandenboogaerde het woord en zegt dat er in de stad eene groote ver kwisting is van water. Maatregelen driDgen zich op on indien zij niet helpen zal men moeten watermeters plaatsen en het water doen betalen dat boven de gewone hoeveel heid gebruikt is. De heer Voorzitter is van hetzelfde ge dacht en indien de gewone hoeveelheid die vam honderd liters per inwoner is overtrof fen wordt, zal men zijne toevlucht moeten nemen tot watermeters (compteurs). (1) Maar vooraleer die kwestie te studeeren, zegt de heer Voorzitter, eindigen wij eerst deze van het gas die sedert lang ter studie is. Ten zes ure kondigt de beiaard de opening aan der grrroote feesten en de heer Burge meester heft de openbare zitting. Wanneer, na den Slag van Sedan, talrijke Fransche vluchtelingen hier met open armen ontvangen en de Fransche gewonden solda ten op voorbeeldige wijze in onze hospitalen waren verzorgd geworden, dan vond men het in de Fransche Kamer van verte genwoordigers zeer gepast den petit Beige belachelijk te maken en hem met den titel van poseur de cataplasmes te vereeren. Dit en talrijke andere teekenen van Frank- rijk's achting en dankbaarheid hebben onze Franskiljons en overigens de meerderheid van ons misleid volk nooit belet, voor la belle France op de knieën te vallen bij alle gelegenheden. Een onzer voorgaande hoofdartikels be sprak nog onlangs een nieuwen knieval van denzelfden aardde laatste betooging te Waterloo. Die naïeve Belgen, welke eenige Fransche patriotards daarbij geholpen heb ben, hoeven maar het Parijsche blad Le Journal van 26 Juni jl. op te nemen om te zien onder welke soort van eerelegioen zij gevaar loopen gerangschikt te worden. Wij vertalen het volgende De Belgische stedelingen en buitenlieden zijn, naar het schijnt, overeengekomen om 'naar Waterloo te gaan. Er zal een groote toeloop aan nieuwsgierigen zijn't is een feest, 't Is een feest zooals er één te Brussel in den avond van 18 Juli 1815 gevierd werd, toen onze neerlaag bekend werd. De stad werd verlicht. Zoo handelden de stedelingen. De Brabantsche buitenlieden toonden hun ne belangstelling voor de overwonnenen op een andere wijze. In Les Misérables toont ons Victor Hugo Thenardier, die het slagveld doorloopt en zich over de dooden heenbukt om ze te be stelen. De waarheid is dat de Thenardiers legio waren een legio van Belgen. Te Quatre-Bras lagen verschillende duizende dooden geheel naaktde Belgische boeren hadden ze zelfs van hun hemd beroofd. Een zeker getal gewondenen werden door die dieven dood geslagen, afgemaakt! Eenige werden door de Engelschen omvergescho- ten... Als de regsn den grond doorweekt of de land-bouwer dien omploegt, komen er nog steeds schedels en beenderen te voorschijn, die daar sedert een eeuw bedolven lagen zoodat de boer, bij het beschouwen dier overblijfselen tot zichzelf kan zeggen: Dat is misschien het geraamte van een man die mijn grootvader in 1815 heeft uitgeschud. Het is mogelijk dat de Belgische boer, die tot de inhuldiging van het gedenkteeken te Waterloo uitgenoodigd werd, met dergelijke gevoelens bezield is; in elk geval is het ge noeg hem zulke gevoelens te kunnen toe schrijven om een slecht gematigde geest- driffeite: gevoelen voor een offlcieele bede vaart naar de plaats waar wij het onderspit dolven. Dat is nu, in den vollen zin des woords, stank voor dank, niet waar heeren Belgi sche aanbidder-s van l'aigle blessé Het is echter, in zekeren zin, een welverdiende dank: verdiend door de stelselmatige be wonderaars van al wat Fransch is, die niet willen inzien dat Napoleon's nederlaag te Waterloo een weldaad voor ons land en voor Europa was. Het was den 24 dezer ie verjaardag van den gruwelmoord van Sint Bartelsnacht. Geen een klerikaal dagblad heeft er aan gedacht te dezer gelegenheid aan zijne lezers een contref-ilsel aan te bieden van de me- dalje die in 1572 geslagen werd op Level van paus Gregorius XIII, om de misdaad le verheerlijken bedreven met de hulp van God en onder zijne goddelijke ingeving. In t kristëlijk orgaan Le Souvenir, or- gaue des Pélérinages, opgericht om de ge moedereu warm te maken voor de bede vaartplaatsen van België en van elders worden niet minder dan drie dichtstukken afgekondigd over het kussen Oui, Ma dame Of die lezing geschikt is voor jonge meis jes, begijnen, zusters der 3i8 orde en andere brave zielen die door den band ter bede vaart gaan,zal men kunnen nagaan in de volgende uittreksels Wij vertalen niet uit vrees voor de ge strenge beeren van 't parket, die ons zouden kunnen snappen aisal te lichtzinnige dichters. t Katholiek blad H.&L liccht boven- HET WEEKBLAD (1) Bouf, daar is 'tDe klerikalen beloofden ons in hunne kiesmanifesten een gezond en overvloedig water! Het stadswater is verre van gezond te zijn, de ontledingen hebben het ten overvloede bewe zen Bij de minste droogte zijn wij op droog zaad gesteld en wat nog sterker is, men mag zich ver wachten aan het plaatsen van watermeters. Allo lastenbetalers, schiet maar in uwe zakken I Onze meesters beginnen met uwe beurzen los te maken met het verbruik van het water te doen be talen en zullen eindigen met uwen laatsten cent af te némen door het aangaan eener groote leening Ziedaar dus, den financiekoning aan 't werk. (N. d. R.) Mais un bruit d ailes rit sur nos bouches [en flèvres O baisers enivrés de la ferveur des lèvres, Ètes-vous i'ame de l'amour, nos baisers? Un secret qui prend bouche pour oreilie, Une fagon d'un peu se respirer le coeur. Et d'un peu se goüter, aux bords des lèvres, [l'ame I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1