JAARLIJKSCHE KERMIS ELROSE Brievenbus. Oud-Pompiers. Opgehangen. Begin van brand. Sterfgeval. Koersen voor Velos en Motocycletten. Feestkalander. Stad Yper (Gehucht Potyze). Burgerstand HAAR HERSTELLER Wervick. in de Sint-Maartens kerk gaat, ziet men aan eiken pilaar een ruiker bloemen han gen. Dit komt voort uit de vergissing van eenen kerkman uit latere tijden, die aan het dietsche woord thuyn de beteekenis gaf van 't. moderne woord tuin of hofje. Die bloem tuilen symboliseeren den mystieken tuin van Yper's patrones wordt er nu ook bijge voegd. 't Klinkt even gek ais 't. sermoen dat ik eens in een dorpje bij Oudenaerde aan hoorde, waar een vette pater vertelde dat de zeven hoofdzonden zonden warendie kwamen uit het hoofd. O geleerdheid en waarheidszin van de menschen die van het bewaren en verkondigen der eenige en eeu wigewaarheid hunnen stiel hebben gemaakt! Nog in ander opzicht is het vieren van den tuindag, ook als oflïcieeljfeést een histo rische onzin. Men hoeve er slechts aan te denken dat ter gelegenheid van 't beleg, al de werkerswoningeu buiten de vestingen afgebroken geworden waren, en dat de deu ren, vensters en balken van die woningen hadden moeten dienen tot het vermaken van het thuyn. Wanneer nu, na het beleg, de Iepersche werkers weer gewaar werden dat hun stadslievende dapperheid (van vader landsliefde was dan nog geen sprake) tot niets had gediend, en dat zij even verdrukt bleven na hun opofferingen dan vroeger, verlieten zij in groot getal de stad. Geheele benden goede werklieden vertrokken naar Engeland, waar hun immers de bisschop van Norwich had beloofd qu'ils trouve- raient bonne vie et belle femme 't is te zeggen dat ze er een goed leven zouden heb ben eneen kooie mooie fême. Alzoo dagteekent van 1383 het onherstel bare verval van Yper, dat me telken jare in de oogstmaand feestelijk herinneren Evenals het Ypersche kleine voortbren gende volk in 1383 hielp vechten ten bate der aristocratie, streden gedurende den Amerikaanschen scheuringsoorlog, talrijke negerslaven in 't leger der Zuiderproviu- cienten voordeele der bebouding van den slavenhandel. Zoo ook vechten ihans in Mandchoerije, Russische dompelaars en Ja- pansche armelingen, ten bate van de mach- jtVaatztiheir ze niets in hunnen toestand veranderd zien dan eene uitgebreide rouw onder hunne naastbestaanden, en eene druk kende armoede over het geheele rijk. De overwinning aan den eenen of anderen kant zal worden toegeschreven aan Rusland's of aan Japan's goden, en reeds heden zijn er in Rusland veel menschen die niet hetzelfde vertrouwen zouden hebben in generaal Kou- rapatkine, indien ze niet wisten dat de veld heer bij zijn vertrek uit Petersburg de ge wijde Iconen of heiligenbeeltenissen en dito beelden had meegenomen. 't Is overal dezelfde gehuichelde godvruch tigheid en goedheid bij de grooten van elke samenleving, 't is altijd dezelfde blinde, dweepzieke offervaardigheid van 't arme volk, en 't is ook overal dezelfde laffe, flee- mende, bedriegende, uitbuitende, domme slechtheid der zoogenaamde gods- of goden dienaren. En dit zal nooit beteren, dan als het volk zelf zal weten en klaarzien. Ach, wanneer rijst nu eens het daglicht 1 Mephisto. Wij ontvangen den volgenden brief, dien wij volgaarne overnemen Mijn beste Weekblad, Ik wend mij tot U, wel hopende dat mijn brief niet zonder antwoord zal blijven. Gij weet dat er in onze stad een bond be staat van kaartmaatschappijen. Slechts deze die bij den bond aangesloten zijn, kunnen ter gelegenheid van den Tuindag een hulpgeld bekomen voor het inrichten eerier prijskaar- ting. Vroeger, voor de kiezing natuurlijk, bekwam men twintig frank, nu is men reeds tot vijftien frank gedaald. Een twintigtal maatschappijen zijn bij den bond aangesloten. Jaarlijks wordt dat hulp geld aan de helft dier kringen toegekend. Alle twee jaren heeft dus iedere maatschap pij hare beurt om van de stedelijke toelage te genieten. Ik zag daarjuist de affiche" der kaartin gen, en was geheel ver wonderd toen ik be- statigde dat er dit jaar geene kaartspeling plaats had bij Mijnheer Aug. Souxdorf, Café de l'Abattoir beestenmarkt. Daar ik nog al wat kerieus (zooals men in Yper zou zeggen) ben, ging ik maar da delijk op wat inlichtingen uit. Men heeft mij staande gehouden dat men dit enkel aan den heer Burgemeester te danken had. Hij heeft het aan de heeren der feestcommissie bevo len en opgelegd. Ik had nochtans altijd ge dacht dat die feestcommissie in volle vrijheid handelde. Zou ik nu maar mogen weten waarom men geene toelage aan de kaartmaatschap- pij bij mijnheer Aug. Souxdorf gevestigd, toekent Mij dunkt dat er toch daarom re dens, ja zelfs gegronde redens moeten be staan. Ik hoop. beste Weekblad, dat het officieel blad van onzen meester mij wel wat nadere inlichtingen zal weten te verschaffen en bied u mijnen besten dank aan voor uwe welwillende tusschenkomst. N. Zoudag 11. is de maatschappij der Oud- Pompiers naar Nieuwkerke gegaan alwaar zij een luisterlijk Concert gegeven heeft. Vertrokken uit Yper om 3 uro namiddag, uit het lokaal naar de statie gevolgd van eene massa volk. Aangekomen te Nieuwkerke werd zij ont vangen door de heeren schepen en raads leden die haar een eerste welkom wenschte, van daar stoetsgewijze naar het wethuis, waar de heer burgemeester, na eene loffe lijke aanspraak, die met handgeklap begroet werdt den wijn van eere aanbood. Van daar ging men naar het lokaal bij Mevr. Clarisse, om ten 7 1/2 ure, op de kiosk van de markt te spelen. Zelden heeft men zooveel volk in Nieuw kerke gezien, gekomen om de Oud-Pompiers te hooren en toe te juichen. Na elk stuk waren zy door handgeklap en bis bis be groet, hadden zij het moeten gelooven zij speelden 's morgens nog. Het was een waar liberaal feest, begun stigd door een helder weder. De heeren inrichters en leden van den Raad verdienen allen lof, want wij moeten om feesten in te richten, en sparen noch geld noch moeite om dezefde te doen ge lukken. Eere en lof voor hun allen. Wat verschil bij Yper t daar is er geen receptie, geen muziek, geen wijn, maar champagne voor de matadors 1 Terwijl te Nieuwkerke al de commission en muzikan ten naar boven moesten om door den heer Burgemeester Titeca den wijn van eere aan geboden te worden. Dat noemt men den vriend zijn van ieder een, en 't mag gezegd worden, want sedert M. Titeca aan 't hoofd is, nog maar zoolang, is Nieuwkerke gansch veranderd; men ziet de blijdschap en het geluk op 't aangezicht der Nieuwkerknaars. Nog eens dank voor uw goed onthaal, wij zeggen geen vaarwel maar tot wederziens. 's Avonds toen het muziek terug kwam, alhoewel zeer laat, krioelde het van het volk, om onze Pompiers in te halen. Een Oud-Pompier. Sedert eenige dagen bemerkten de inwo ners van het huis genaamd het Kapitel op de Beestenmarkt, de afwezigheid van vrouw weduwe Barbara Sinave-Debrabandere. De politie verwittigd deed opzoekingen die vruchteloos bleven. Een vrouw het huis bewonende ging naar den zonder om hout af te halen, jzij bemerkte vrouw Sinave die daar hing, de politie werd verwittigd en daarna de wet. De oorzaak van dit ongelukkig gedacht is niet bekend. Zij laat een meisje achter van 10 jaren. Gisteren Vrijdag, rond 5 1/2 ure 's avonds is een begin van brand ontstaan in den kel der van het huis gebroeders Valcke, hoek van de Rijselstraat,AM grand bon marché veroorzaakt door de ontploffing van eenen bidon met motogazoline, gelukkiglijk kon het vuur seffens gebluscht worden, want in den kelder was er nogal veel petrole, nafte, s gazoline, het hadde kunnen eene schrikke- lijken brand zijn. De pompiers waren al spoedig ter plaats en meester van het vuur. Een der gebroeders Valcke is nog al erg verbrand, doch niet gevaarlijk. De schade door den brand veroorzaakt is onbeduidend, om 6 1/2 was reeds alles gedaan. Vrijdag morgend is M. Th. Ceriez in den wandel (baron Ceriez) artist schilder, be stuurder der academie onzer stad in den ouderdom van 73 jaren overleden. De lijkdienst zal plaats hebben maandag 5 september in de kerk van St. Niklaas, ten 10 ure 's morgens. Wij bie-len de familie C^rioz, onze gevoe lens van oprechte deelneming. De redactie. uitgesteld den 15 Augusti tut 4 September 1904, gegeven door den Vélo-Club Yprois. PROGRAMMA. I koers-. Kampioenschap van Yper, 1600 meters, 2 toeren. Prijzen fr. 30-15- 12 - 10-7-5. II koers: Régionale voor de Vlaanderen, 2500 meters. Prijzen fr. 30 - 20 - 10 - 5. III koers Wederlandsche doods koers ieder rond den laatste over de streep valt er uit. Prijzen fr. 40 - 30 - 20 - 10. IV. Wederlandsche koers met gang makers in motocycletten, 8000 meters. Prijzen fr. 40 - 20 - 10 - 5. V. Voor Motocycletten8000 meters. Prijzen fr. 20 - 10 - 5. VI. Eerekoers te kampen door al de winners, 2 toeren. Prijs: een kunstvoor werp geschonken door den eervoorzitter, M. Joseph Didier. Prijzen der plaatsen Zuidkant (Het Vosken) Volksklas 0.25 c. De ingangkaarten van den 15n Augusti zijn geldig. Het muziek der vereenigde vrienden der Oud-Pompiers, zal ons feest opluisteren. Men is verzocht geen honden naar het plein te brengen om ongelukken te ver mijden. 4 September, Deynze, snelkoersen 150 fr. 4 Baarle aan Lei 66 fr. 5 Iseghem ioo fr. 6 Gyverinckhove, ringsteking, 40 fr. 8 prijzen. 8 Yper (Potyze) Ringsteking, 32 fr. 6 prijzen. 8 Reninghe, ringsteking, 36 fr. 7 prijzen. 11 Cruyshautem, snelkoersen, 50 fr. 12 Oostvleteren, ringsteking, 50 fr. 10 prijzen. 15 Hoogstaede, ringsteking, 75 f. 10 prijzen. Onzen kampioen Vander Stuyft doet mede in de wereld kampstrijd te Londen op 100 kilom. met gangmaker motocyclette dm 3 September; het is M. Eugène Glissoux die zich met dit werk zal gelasten, zonder on gevallen zal Belgie's vertegenwoordiger eene schoone plaats bekleeden. Zondag 4 September zal onzen kampioen terug in onze stad zijn, om in al de koersen op het plein deel te nemen op Zondag 4 September 1904 met de welwillende medehulp van een bijzonderen. Om 4 uren 's morgens aankondiging der kermis, door het gebrom van onze kanons.— Voormiddags grootp prijskamp voor duiv uit Marloi, vooruit 15 fr. 's nami^! ten 5 uren, Prijskamp voor het Fransbrood eten, 10 fr. prijzen. - Om 4 uren, Luister rijke Trabolling, 50 fr. prijzen. Om 6 ure groot Japaansch Vuurwerk, afgeschoten doo! M. Duvivier van Brussel. Maandag; 5 September, Om 10 uren 's morgens, eierkoers met de Kortewagen (Pypegale) 10 fr. prijzen, 5 c inleg. Om 5 ure, Groote Trabolling, 40 fr prijzen. Om 6 ure, Bolling door de ladder voor de vrouwen, 15 fr. prijzen. Dinsdag 6 September. Om 6 uren, groote prijskamp voor Kaart spel (de Jongman) 15 fr. pryzen. Donderdag 8 September. Om 3 uren, Groote Ringsteking met Vélog 30 fr. prijzen, 25 c. inleg. Om 6 uren' volksspelen voor man- en vrouwspersonen! Om 11 uren, treurige begraving van het hespebeen. Voor de voorwaarden zie de plakbrieven. van den 26 Oogst tot den 2 September 1904, Geboorten. Nuytten, Daniel. Zillebekestraat. Dehaene, Robertus, Zaalbof. Jacques, Rogerius, Kalfvaart. Versavel, Carolus, Oude Kleermarkt. Simoen, Simonna, Rijselslraat. Depuydt, Daniel, Buk kerstraat. Denudt, Joanna, De Haernestraat. Veys, Elisabeth, Korte Thouroutstraat. Vanspraughe, Adriana, Schuttelaerestr. VaDdevoorde, Mauritius, Nazarethstraat. Huwelijken. Vandenboogaerde, Robertus, zonder be roep, en Desagher, Ludovica, zonder beroep, beiden te Yper. Sterfgevallen. Robaeys, Theresia, 69 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Elverdinghestraat. Lesage, Maria, 3 weken, Grimminckstr. Neirinck, Ivonna, 11 maanden, Dixmude- straat. De Backer, Philomena, 56 jaar, zonder beroep, weduwe Pollentier, Bruno, Pope- ringne steenweg. David, Henricus, 70 jaar, hoveniersknecht, echtgenoot Degrou, Virginia, Heere Janstr. Debrabandere, Barbara, 54 jaar, zonder beroep, we luwe Sinave, Marcharius, Nieuwe Houtmarkt. Ceriez, Theodorus, 73 jaar, kunstschilder, echtgenoot Dehem, Helena, G. de Stuersstr. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Pari. lioofd-Dépót26, ruc Étienae-Marcol, Parijs. Ie bekomen bij M. Ra.ym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Zondag 1.1. begaven zich vijf jonge tur ners der Libre Wervicquoise naar bun lokaal, ten einde aan de feesten van bet statiekwartier deel te nemen. Onderweg, ontmoetten zij onderpastoor Egels, die, zonder de minste uitdaging (ge baren of woorden) van hunnentwege, ben tot tweemaal toe de volgende belediging naar het hoofd slingerde Goeden dag, krapuien De verbaasde turners hebben er zelf niet aangedacht den zachtmoedig en abbé te ant woorden, en leggen zich deze zoo brutale als onbeschofte uitdaging geenszins uit. Na twintig jaar klerikaal bestuur denken deze lieden dat alles hen toegelaten is. Hun zoogezegde stoel der waarheid, 's niet meer voldoende om degenen aan te vallen, die zich veroorloven anders dan züi te denken V -«-vvM v» oou uoliujc vau AlAzvnillrrint /iHaifnir») PacurcAa 1 füunk MEEST GEZOCHTE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2