VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Liberalen, opgelet IJ Achttiende jaar. Zaterdag 24 September 1904 Nummer 39. BERICHT. De keus der scholen. Automobilisten-dolheid. Klerikale verdraagzaamheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent IV drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 b* Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worde-i eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- »#óe die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men '.vordt verzocht allo hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of p rsonnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Ongeteekende artikels aan de re dactie van het Weekblad gezonden worden niet opgenomen. De redactie. Wacht niet de lijsten te onderzoe ken en te zien of uwe rechten ge waarborgd zijn. Vergeet niet dat er hoogdringend heid bestaat en dat al de reclamaties moeten gedaan worden vergezeld met de bewijsstukken vóór den 31° October, 't is te zeggen vóór het einde der toekomende maand. De lijsten zijn ter uwer beschik king gesteld, waar gij ze kunt raad plegen in de herberg het Zilveren Hoofd, Rijselstraat; in de herberg Cour de Bruxelles, Dimudestraat in de herberg de Casino, Statie straat. Ten bureele der liberale Associatie, Seminariestraat De vacaatie loopt op hare laatste beenen. Nu dringt zich voor vele ouders het be langrijk vraagstuk op naar welke school zij hunne kinderen zullen zenden. Toen de liberalen aan het bewind waren, riepen zij uit dat de otficiëele scholen moes ten onzijdig zijn. De school mag tegen geen enkelen godsdienst worden gericht. Zij moet de wetenschap aanieeren zonder een geloofs punt aan te vallen noch te verdedigen, zij moet handelen als of er buiten de weten schappelijke waarheid niet meer bestond. Heeft zij die zending volbracht 1 Zonder aarzelen mogen wij bevestigend antwoorden, want toen de schoolstrijd het hevigst woed de, tijdens het scholenkwest, is op geen punt van het land geklaagd dat een enkel onderwijzer in zijne school den godsdienst aangevallen had. Dit verleden is eene waarborg voor de toekomst. De olïïciëele school moet voor allen toe gankelijk zijn, de godsdienstige denkwijze van eenieder moet er geëerbiedigd worden. De ouders mogen haar gerust hunne kinders toevertrouwen. Zij zullen er worden opgeleid tot vrije, ontwikkelde leden der maatschappij, tot goede burgers en echte vaderlanders; zij zullen er bereid worden om moedig de lasten des levens te dragen; ze zullen er gewaar schuwd worden tegen enge dweepzucht en nauwe onverdraagzaamheid, die zoo dikwijls de gemoederen vergallen. O, wij weten het, zoo verstaat het de geestelijkheid niet, zij beweert dat de bur gerlijke maatschappij zich om het onderwijs niet heeft te bekommeren. Met propaganda te maken tegen de offi- cieele school, met er de ouders afkeerig van te maken, met zedelijk en stoffelijk te bena- deeligen, wie vertrouwen heeft in het staats onderwijs, gaat zij hare zending te buiten en loopt zij de verachting op der eerlijke lie den; maar men kent haar doel. Zij wil bet jong geslacht in hare macht houden om bare knellende heerschappij te langer te kunnen rekken. Wat geeft de geestelijkheid om vooruitgang en beschaving, elke stap op het gebied der wetenschap brengt baar nader haren val. Hare scholen verdienen dan ook het ver trouwen niet der verlichte,, ontwikkelde ou ders, die klaar in de toekomst blikken, waar zij iiet rijk der kennis, der gewetensvrijheid en verdraagzaamheid in vollen glans opda gen zien. Dus, ouders, de keus valt u niet moeilijk zendt uwe kinders naar de offlcieele degelijke stads- of gemeentescholen 1 Daar, en daar alléén vormt men mannen Daar geeft het openbaar toezicht meer waarborg voor de degelijkheid van het on derwijs en der opvoeding. Maar ook, vrijzinnige ouders, ontslaat uwe kinderen van het godsdienstig onderwijs. I)e wet geeft u de macht er toe, maakt er gebruik van. Wij willen een wetenschappelijk, onzijdig onderwijs: de wetenschap in de school, en den godsdienst in de kerk Daarom schrijft allen onderstaande.verkla- ring en geeft deze uwe kinderen mede ter gemeenteschool Ik ondergeteekende verklaar gebruik te maken van het recht mij door de Onderwijs wet toegekend en verlang dat mijn kind (nanm) ontslagen blijve van alle godsdienst lessen. (Dagteekening) De Vader (of de Voogd) (Handteeken.) (Ons Blad). Ziedaar eene nieuwe ziekte, bij te voegen aan de reeds lange lijst der krankheden wel ke het menschdom teisteren. En licht ge neesbaar zal ze wel niet zijn, wyjL ze haar zetelplaats in den geest vindt, alwaar naar stoffelijke geneesmiddelen, als drankjes, pil len en andere drogerijen, niet geluisterd wordt. Als Jupiter iemand in 't verderf wil stor ten, maakt hij faern zinneloos. Jupiter moet eenen hekel hebben aan automobilisten,want hij maakt hen krankzinnig, razend, dol: zij zeiven zijn bezig hunnen ondergang te be werken. Uit de overmaat der kwalen zal het goede redmiddel spruiten. En niet te vroeg, voorwaar 1 Er is zeker geene moderne uitvinding, welke voor haar korstondig bestaan, reeds zooveel rampen en euveldaden op haar ge weten beeft; want die heeren bepalen er zich niet bij, zich zei ven tegen boomen en wegpalen kapot te rijden of te verminken, maar ze vermorzelen en dooden ook goeds moeds schuldelooze dieren, kinderen en groote lui. De kroniek der laatste twee weken heeft een onafzienbaar getal ongevallen en onge lukken, door motocyclisten en automobilis ten veroorzaakt, aan het licht gebraebt. Het meeste deel dier ongevallen en ongelukken gebeurden in West-Vlaanderen, alwaar de bevolking ten zeerste tegen de automobilis ten opgewonden is en in eenen gedurigen staat van opgewondenheid verkeert. De au tomobilisten zijn er reeds met den beteeke- nisvolleo scbeidnaam van doodrijders gedoopt. En geen wonder 1 Het badseizoen is in vollen gang. In de Panne, te Nieuwpoort en te Middelkerke, te Oostende en te Blankenbergbe, te Heist en te Knocke zitten thans honderden rijke ge nieters te luibuizen, die, uit distractie, ofwel hunnen eigen motoicar hebben medege bracht, ofwel er eenen huren tegen 20 frank per uur, om daarmede de heele provincie en zelfs de twee Vlaanderen in alle richtingen te doorkruisen. In de kleine dorpjes-, gelegen langs de steenwegen die naar hoogervermelde bad plaatsen leiden, passeeren er soms tachtig, ja honderd motocycles en automobielen daags. Den Zaterdag namiddag, wanneer de groote fabrikanten uit het Noorden van Frankrijk (Armentiers, Rijsel, Robaais en Toerkonje) afkomen, en den maandag voornoen, wan neer ze naar huis terugkeeren, wordt het verkeer nog drukker en het gevaar nog groo- ter. Dan is het om gek te worden, langs de banen, welke naar het Zuiden ioopen. De huismoeders, wier kinderen vroeger op straat speelden zonder aan gevaar blootgesteld te zijn, zitten nu met den angst op het lijf en worden kregelig, omdat ze haar kroost heel- der dagen rond baar ooren hebben. Honden, katteD, kiekens, en ander hofgevogelte, zwij nen en zelfs hoornvee wordt ongenadig ver pletterd, zonder dat het helsch gevaarte stil houde, om veroorzaakte schade ie vergoe den. Want veel dier heeren motocyclisten en automobilisten bebben hazenbloed in de ade ren en weten niet wat menschlievendheid en hulpbetoon beteekenen. Zij rijden een beest in tweeën of 'nen mensch in de gracht, meent gij dat ze zullen stilhouden, om zich te ver ontschuldigen of schadeloosstelling te beta len?... Dan kent gij het grootste aantal dier moedige konijnen niet! In razende jacht vluchten zij voort en laten het ongeval of het ongeluk voor rekening der achterblij vers. Drie weken geleden reden twee moto cyclisten op mekaar, ergens langs de kanten van Kortrijk: een vloog in de vaart en ver dronk; de andere was in allerijl weggespoed. Moedige Jan Ook de boeren komen bijna aan den hals met hun gespan, wanneer ze eenen gerucht- makenden auto ontmoeten. Hun Vos of Baai wordt schichtig, steigert onder het spottend gelach der rijke geldzakken die den auto garnieren, en komt met zijne kar in de gracht terecht. En dan knoopt er de boer eenige af, dat ze rollen als appels op den zolder en verdomt wel honderd keeren de auto's en de moto's en al de oolijkaar.Js die er op zitten... De klachten tegen het snel rijden en het geraasmakend getoet zijn zoo algemeen on der de West-Vlaamsche bevolking als in de pers. En het zal goedsschiks of kwaadsschiks moeten ophouden. De West-Vlaamsche plattelander is een brave borst, een Lamme Goedzakdoch als, hij ziet dat hij gek...alefaterd wordt en dat hij noch recht noch bescherming bekomt van wege de openbare machten, dan zal hij zich zeiven recht doen: die menscben ver- keeren in eenen uitersten staat van opge wondenheid en zullen den snaphaan van den balk haken... Eq schieten zullen ze! Dan zal het te laat zijn. om uit te vallen tegen die stomme boeren alhier, en die barbaren langs daar; de eerste schuldi gen zullen de slachtoffers zijn. De Luiker pers deelt ons eene kleine, zeer stichtende historie mede. Ziehier het feit in gansch zijne een voudigheid Een hulponderwijzer vanHollogne- aux-Pierres treedt in den echt; als vrijdenker trouwt hij enkel voor den schepen van den burgerstand. Een klerikaal gazetje van Seraing, le Petit ouvrier slaat seffens de armen in de lucht en valt den hulp onderwijzer hevig aan in een artikel dat als opschrift draagt een schan daal en aldus begint Eene buitengewoon gewichtige daad komt gepleegd te worden door een hulponderwij zer onzer gemeente M.M... Ten misprijzen van zijne verplichtingen als kristene en opvoeder van kristelijke kin deren, heeft hij het schandaal begaan uit- sluitelijk burgerlijk te trouwen. Na staande gehouden te hebben,— hetgeen le petit ouvrier zelf ge vonden heeft dat het feit van burgerlijk te trouwen onder de toe passing der circulaire valt die aan de onderwijzers verbiedt zich met partijtwisten te bemoeien, voegt het klerikaal blad er bij Wie zou durven beweren dat het geval dat zich voordoet, de openlijk goddelooze houding van den schoolmeester, niet opko men is tegen het kristelijk onderwijs dat aan de kinderen wordt gegeven. De wet verplicht den onderwijzer aan de lessen van godsdienst, door den pastoor ge geven, tegenwoordig te zijn. Welke zal de houding van den plichtver- getenden meester wezen, als de priester in zijn bijzijn zal spreken over de wet van God en zijne bekrachtiging, over de zedeloosheid, over het schandaal, over het sakrement des huwelijks,Zal die meester dan van schaamte het hoofd bukken, of het uitda gend verheffen Vervolgens maakt het aldus de rekening van den plichtigen Wij noodigen den schender der kristelijke wetten uit, zich hier te verrechtvaardigen- daarom stellen wij de eerste kolommen °van het blad ter zijner beschikking. Maar dat hij niet kome pochen met gewe tensvrijheid, want wij zullen bom vrijden kers aanwijzen, door hun eigen gevonnisd. Dat hij ook niet trachte zich achter de wetenschap te verschuilen. Het zou ons te gemakkelijk zijn daar te stellen dat de we tenschap gansch aan meineed vreemd is Zou hij om te misleiden, zich misschien gewagen onafhankelijke zede te preken Wy gelooven het niet want hij weet be ter dan iemand dat bijna al de voorschriften HET WEEKBLAD Ij-Ujp—m—rr—mi—ïr—Mummu-uuwuu_i_- min— _i_ i r~-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1