I Ces Messieurs Varia. STADSNIEUWS. Bravo Wildstroopersdrama te Vlamertinghe. Gevonden Feestkalander. Wervick. Een geschenk. dier levenswijze woord voor woord van het honden wetboek zijn afgeschreven Is het niet kolossaal. Volgens onze godvruchtige bui tenlieden, pleegt de onderwijzer die voor de kerk niet trouwt eene poli tieke daad. Indien deze redeneering op zijn pooten stond, zou men ze kunnen omkeeren, en staande hou den dat de onderwijzer, zoo hij voor de, kerk trouwt eene politieke daad pleegt in den anderen zin en dus ook onder de toepassing valt van het ministerieel besluit Maar men discuteert niet met razers, men stelt zich tevreden met ze aan het publiek te toonen. De klerikalen worden van dag tot dag onverdraagzamer en onverdraag lijker. Gister, waren het Antwerpsche japneuzen die den Zondag niet meer kunnen zien werken! Vandaag zijn het de kadodders van Seraing die het zicht van een' onderwijzer die voor de kerk niet trouwde, niet kunnen vet dragen! Ze zijn kompleet Dat de waarheid de katholieken schrik inboezemt is ons dagelijks bewezen. Men weet dat de menige opvoeringen van het tooneelstuk Ces Messieurs uitnemend veel bijval hebben genoten. Te Brussel hebben die vertooningen aan leiding gegeven tot min of meer ernstige woelingenwoelingen veroorzaakt door kle rikale studentjes die, hoe jong ze ook mogen wezen, zich reeds als plicht opleggen tegen de waarheid op te treden Het stuk bevat nochtans niets kwetsends op zedelijk gebied; alleenlijk laat het de rol van zekere geestelijken uitschijnen, bij groote en invloedrijke familiën gespeeld, en verder ook over het inpalmen van fortui nen om hun hatelijk werk van verstomping en volksbedwang uit te voeren. Het is dus goed te verstaan dat de kleri kale heertjes maar moeilijk zoo'n pil kunnen slikken, alhoewel ze heel noodig is tot ge nezing der zieke ingesluimerde maatschappij. Van daar al dat knarstanden en die buiten sporige razernij van een groot getal filskes papa» en onverbeterlijke jonge stokslagers. Zulke stukken mogen natuurlijk volgens die brave lui niet opgevoerd wordenzij zouden de oogen openen van velen, zelfs van groote liberalen Te Audenaarde nu, had eene iiberele maat schappij de opvoering van Ces Messieurs beslist. Maar heilaas! het gaat te Audenaarde ge lijk in alle andere steden door kadodders be stuurd de edele strijd voor recht en bescha ving wordt er op zoo onbeschaamde wijze tegengewerkt, dat men er zich niet voor duchtte zelfs de wet te verkrachten om het lage doel te bereiken. En, het geval heeft zich weer voorgedaan te Audenaarde waar het verschrikt katho liek bestuur de vertooning van Ces Mes sieurs verboden heeft plaats te hebben. Met zoo te handelen heeft de burgemees ter de wet niet eerbiedigd. Inderdaad, kracU- tens de wet mogen tooneelstukken opgevoerd worden van allen aard, zonder dat iemand het recht heeft dit te verbieden, zoolang de vertooning geene aanleiding kan geven tot onlusten. De schrijver van een stuk, alsook de tooneelspelers,beloopen verantwoordelijk heid, en kunnen dus, als men het noodig acht, door het gerecht vervolgd worden. Hier was voor onlusten niet te vreezen vermits het tooneelstuk door eene maat schappij ingericht was en moest opgevoerd worden in het lokaal zelf van die maat schappij Om te handelen,gelijk het bestuur der stad Audenaarde gehandeld heeft, bestaat er dus maar eene enkele rede: de vrees groote waar heden aan't publiek te zien voor oogen leggen. Moest een liberaal gemeentebestuur de zelfde houding nemen als de katholieken en bij voorbeeld de opvoering verbieden van dwaze en verstompende stukken zooals Ge- neveva van Brabant, wat zou de broeder- kenspers huilen en tieren! En nochtans daar zou niemand door verliezen, integendeel. Het geval van Audenaarde bewijst dus eens te meer dat de klerikalen beschaamd zijn de vuilnissen der kwezels aan het dag licht te zien verschijnen, ofwel dat ze schrik hebben de geesten op te helderen en zoo de zeden bjj het volk te zien verbeteren. De Heeren op reis Verleden week is zijne hoogh. de Bisschap van Brugge O. L. Vrouw van Dadizeele gaan bezoeken. Raad nu eens, beste lezers, welken bijzonde ren dienst men van hooger hand ingericht had in de spoorhalle van Ledeghem-Dadi- zeele? 10 bijzondere baanwachters, 3 bijzondere bedienden voor kaarten te geven, eenen bu reeloverste van Brugge, 3 gendarmen te paard van Meenen. Men had zeven bijzon dere uitgangen gemaakt. En als men alles te zamen telt werden nog geen duizend kaar ten afgenomen 1 Al die tralala werd dus ingespannen om monseg. Wafïelaert naar behooren en met de gewenschte plichtpleging te ontvangen. Nu, als de meesters reizen, mogen ze wel wat ambras maken Aan 't adres van het Belgisch Staatsbestuur Afgeschafte lagere scholen 2243 Afgeschafte Normaalscholen 14 Afgedankte onderwijzers 1500 Getal Belgische gemeenten waar geen enkele gemeenteschool bestaat 275 Kinderen, die den schoolouderdom be reikt hebben, en toch geen ernstig onderwijs ontvangen (op 1 miljoen) 290.000 Waarom de Russen oorlog voe ren. Hoe ver achteruit het Russische kleine volk nog is blijkt hieruit, dat het niet eens weet waarom Rusland oorlog voert: Allerlei tabels en verzinsels doen dan ook daarover de ronde. Zoo meenen sommigen dat Japan Rusland had aangevallen, omdat een Siberische kozak een kind aan den kei zer van Japan ontstolen had en het niet wilde teruggeven. Anderen vertellen dat het goudschat in plaats van een kind is. «Waarom voeren wij toch oorlog?" vroeg een soldaat aan zijn sergeant. Wij vech ten ter wille van den Pope, de gelen hebben onze Pope en de kerk beledigd, verstaat ge 't? was 't antwoord. Weer anderen vertellen dat Japan aan Rusland een eiland had verkocht voor 50 vaten vol geld, doch dat Japan het eiland niet wilde afstaan toen het later vernam dat er goud in den grond zat. Toen de Rus sen er boodschappen op boodschappen zon den en dezen allen doodgeslagen werden, werd Ons Vadertje heel boos en zond schepen. Maar de gelen zonden ze naar den kabeljouwkelder. En zoo was Rusland wel verplicht de gelen den oorlog aan te doen. 't Is wel te zien dat er in de Russische afgelegen dorpen geen dagbladen komen en het volk er van alle onderwijs verstoken blijft. Wanneer de stad bouwgrond verkoopt (zooals het nu maar al te dikwijls gebeurt daar de fiuanciëele toestand opperbest is) vindt men volgende verplichting in de voor waarden der venditië De huizen zullen voorzien zijn van water dichte beerputten, zonder de minste ge meenschap met de riolen. Deze beerputten zullen slechts mogen gebruikt worden na onderzoek door eenen beambte der stad en toelating van het College der Burgemeester en schepenen. De maatregel is goed. Daaraan valt niets te weerleggen. Maar waarom nu dit artikel niet in toe passing gebracht? Men weet toch wel dat in onlangs gebouwde huizen alles naar de riolen gestuurd wordt. Hoe komt het dat zulks toegelaten wordt? En verder, verbindt de kooper zich ook niet binnen de twee jaren op den gekochten grond een huis te bouwen Waarom wordt dit artikel ook zonder gevolg gelaten Waarlijk wij kunnen niet nalaten onze bewondering uit te drukken, als wij zulke goede bestuurders aan 't werk zien. N Onze staatsmiddelbare school heeft alweer schitterende uitslagen behaald in den laat- sten algemeenen prijskamp. De heer GÉRARD bekomt den tweeden prijs van uitmuntendheid, den tweeden prijs in het letteekundig deel, en den zeven den prijs in het wetenschappelijk deel. De heer BUSSERS bekomt den zesden accessit in de letterkundige, enden twin tigsten accessit in de wetenschappelijke vakken. Verder vermeldt het staatsblad nog eene geheele reeks kleinere onderscheidingendie aan leerlingen van onze staatsmiddelbare school ten deele zijn gevallen. Wij bevelen de lezing van het staatsblad aan de liberale vaders aan, die liever hunne kinderen sturen naar scholen die als meer chic doorgaan, maar die niet eens aan de wedstrijden durven deelnemen. Zondag morgend vonden voorbijgangers, in eenen gracht, langs den Keiweor, tusschen de herbergen De Zorgvliet en De IJzeren- weg het lijk van Achiel Logies, laudbouw- werkman, 23 jaar. In de rechterzijde onder den arm had hij eene schoot bekomen welke zijne longen en het hart geraakt heeft. Bij hem lag zijne geladen geweer, alsook eene gedoode haas en een velo lanteern. Eene wildstroopersdrama moet hier nog eens in het spel zijn. Ten voordeele van den wereldlijken schoolpenning 50 c. 25 September. Lacken, Snelkoersen. 2 October, Moorseele 2 Brussel, Kampioenschap van Belgie, 100 kilometers. 4 Knesselaere, snelkoersen, le koers: 4000 meters 12 fr. 8 fr. 5 fr. 2e koert Handicap 10 kil. 30 fr. 18 fr. 12 fr. 8 fr. 3° koers (vertroosting) 4000 meters 10 fr. 8 fr. 4 fr. Een nachtfeest Het Weekblad van 7en Oogst heeft het schrijven der turnmaatschappij La Libre Wervicquoise van 15n Juli medegedeeld, waarin deze maatschappij het schepenkolle- gie verzocht, haar de toelating te verleenen een openbaar nachtfeest te geven, alsook eene toelage om er de kosten van te dekken. Op 4 Oogst, na drie weken wacht >ns ont ving La Libre Wervicquoise het ant woord van het scbepenkollegie dat vlakaf weigerde, zonder eenige reden op te geven. Zeer verwonderd over de onredelijke han delwijze onzer meesters, aanvaardde La Libre Wervicquoise deze oppermachtige beslissing. Maar groot was hare verwondering, toen zij, op 7n September, het volgende schrijven ontving. Provincie Wervick, 7 September 1904. West-Vlaanderen. T, Heer Voorzitter, Stad Wervick. Het vuurwerk, voorzien voor den dag van het offi cieel bezoek van den heer Voorwerp: Gouverneur der Provincie, TURNFEEST. njet kunnen afgeschoten worden uit oorzaak van het slecht weder, heeft het gemeentebestuur, in zitting van gister, besloten, het op Zondag, 18 dezer, te doen afschieten. Het richt op zelfden dag een turnfeest in, aan hetwelk het u bidt met uwe maatschappij te willen deel nemen. Aangezien de programma's Zondag aan staande moeten verschijnen, gelief ons voor Vrijdag 9 dezer te doen kennen, indien gij zijne uitnoodiging aanneemt. Aanvaard, Heer Voorzitter, de verzekering onzer volmaakte hoogachting. De Burgemeester, (geteekend) A. Verhaeghe-Limpens. Den HeereVoorzitier der turnmaatschappij La Libre Wervicquoise i/s. Ziehier het antwoord van La Libre Wervicquoise Wervick, den 8 September 1904. Den Heere Burgmeester der stad Wervick. Heer Burgmeester, In antwoord op uw schrijven van 7 dezer, ons uitnoodigende tot het feest, dat gij in, richt op 18n dezer, hebben wij de eer u te berichten, dat wij geen deel aan uw feest zullen nemen. Gelief, Heer Burgmeester, de verzekering onzer volmaakte hoogachting te aanvaarden. Voor de maatschappij De Voorzitter, (signé) Paul Gastelain. De openbare meening keurt de onuitleg bare handelwijze van ons gemeentebestuur grootelijks af, en vindt dat het La Libre Wervicquoise is welke het turn- en het nachtfeest van Zondag laatst deed ontstaan. Inderdaad, het is meer dan waarschijn lijk dat, zonder de vraag van La Libre Wervicquoise van 15 Juli, onze meesters er nooit zouden aan gedacht hebben, noch een turn-, noch een nachtfeest te geven. De Schepen van den burgerstandweet geheel wel waaraan zich houden, na de woelige zitting van Zaterdag 17 dezer bij Pietje Paepe, alwaar hij hevig werd aange rand door een onzer vrienden en vervolgens door een zijner eigene politieke vrienden. Voor wat onzen Schepen van financiën betreft hij is diesaangaande op den pijnbank gezet geworden, in het Café de IHotel de Ville, den dinsdag der kermis. Jammer is het, dat wij de stenographische verslagen dezer twee zittingen, mislegd heb ben. Indien wij ze terugvinden zullen wij ze uit plezier uitgeven. Onze burgemeester, voorzitter van het gemeentemuziek. had hij aan zijne muzikan ten niet aangekondigd, dat het gemeente bestuur drie of vier muziekmaatschappijen zou vragen om een concert te geven, op den dag der afschieting van het vuurwerk 1 Kwestie van de liberalen te pla gen was onze a^aiqjBdoLfs schepen van financiën hij die zegt, dat hij liberaal is ieder maal, dat zijn mandaat van gemeente raadsheer moet vernieuwd zijn, die zich als dan een geheel klein manneken maakt, om eenige liberale stemmen aan te werven een der warmste voorstanders van dit onvoorbereid feest. Was het dezelfde schepen fniet, die verle- dene week in het Café Jér ome zegde Wij gaan al de liberalen in 'nen zak steken, hem met eene sterke koord toe- knoopen en wij zullen ze maar uitlaten wanneer wij willen Let wel op, antwoordde hem een onzer vrienden, want het is geheel wel mogelijk dat men u een dezer dagen in 'nen zak steke en u door de vensters van het stadhuis werpe. 't Is hetgeen bijna gebeurd is tijdens de laatste gemeentekiezing, waar eene ver plaatsing van een klein getal stemmen voldoende was om hem te doen vallen. En deze stemmen, gansch Wervick weet waar hij ze gaan halen heeft, waar hij is gaan krijschen daags vóór de stemming, en den morgend der stemming, opdat een grondeigenaar zijne pachters aanspore voor den eenigen liberalen kandidaat en terzet- ver tijde voor hem te stemmen. Ziedaar aan welke kuiperij van het laatste uur, hij zijne kiezing als gemeente raadslid en zijne sjerp van schepen ver schuldigd is! En nu, komen wij tot het turnfeest terug en drukken wij gansch onze voldoening uit, dat wij uit den eigen mond van eenen kle rikalen voorvechter, een Wervickaan, in een koffiehuis der statieplaats, zijn gedacht over het turnfeest vanZondag hebben hooren zeggen Het bestaat uit tweejwoorden Volmaakte fiasco!!! Aan den prijs dat het kost, 't is jammer, aangezien men een nachtfeest kon hebben, mits het licht en het verhoog te bezorgen. De lastenbetalers zullen het zich herinne ren bij de aanstaande kiezing 1 La Libre Wervicquoise zal zondag aanstaande 25 dezer hare nieuwe turnzaal, Au 6erf, Groenestraat inhuldigen. De fanfaren Les Amis Réunis zullen hunne welwillende medewerking verleenen. De stoet zal om 3 ure van den Cercle Musical, Nieuwestraat vertrekken. De heer H. Ruyssen, Apotheker te Yeurne bekomt door Hunne Koninklijke Hoogheden Prins en Prinses Albert een nieuw bewijs «-Sim Qi ipi i5i «ïBffniw Róp" n° 12250. *1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2