Mollenwerk. STADSNIEUWS. Ongeluk. Varia. Aaü de landbouwers eu veefokkers der gemeente Gheluwe. Wervick. laat ons altijd en overal waar wij kunnen den persoonlijken dienstplicht voorslaan laat ons die kamerleden prijzen en roemen, die spreken en stemmen ten voordeele van onze zonen, ten voordeele van den persoon lijken dienstplicht. En wanneer er nog eens eene kiezing op handen is en de kandidaten komen onze stem afbedelen, zullen wij hen de vraag stellen Zijt gij voor of tegen den persoonlijken dienstplicht Wee hen dan, die zoo stoutmoedig zijn van ons te antwoorden Ik ben er tegen want die zouden wij ongenadig van de hand wijzen. Goede lezers, lieve lezeressen, 't wordt tijd dat ik mijn bruintje ga optuigen om eene kar haver te gaan halen voor de koeienik moet dus eindigen. Later, als ik weêr wat tijd heb, wil ik u nog wat van mijne ge dachten mededeelen. Pachter Bemmels. De verkloostering eerter kleine stad Eene ware g eschiedenis. 't Was avond en 't was donker en langs de smalle baan twee vreemde paters komen het steedjen ingegaan zij zijn in slordig bruin gekleed; halfbloote voeten, plat en breed; om 't lijf een koord met knoopeu, genoeg om er van te gaan loopen. Waar zullen zij vernachten Op dit ontijdig uur is alles reeds gesloten slechts in een oude schuur bekomen zij nog nachtverblijf, een stroozak voor het moede lijf. Een misselijk ervaren maar wacht slechts een paar jaren Ziet! andre paters komen, en nonnen komen meê, en 't geld begint te vloeien als't water naar de zee. Het schuurken met zijn strooien dak, waaruit een soort van dwarshout stak, met een koeibel aangehangen, is reeds door een kerk vervangen En thans slechts veertig jaren vervlogen sedert dien, en in datzelfde steedje ge moest eens nu gaan zien 1 geheele straten volgezet met kloosters; paters dik en vet, naast nonnen en begijnen en papen met dozijnen 1 Die nonnen stoppen, naaien en wasschen grof en fijn, en schendeventen, foppen wie maar gefopt wil zijn zij maken broeken, rok en jas en grijpen in de groote kas van Staat en dorp en steden, en handlen.... in gebeden. De paters stoken, brouwen, of drukken kranten, vol met nameloozen laster, zoo spelen ze elk hun rol. Al veinzend, vastberaden, koel gaan beiden af naar 't zelfde doel het volk in slaap te wiegen, om 't beter te bedriegen. Rik Paepmans. Zou het officieel blad van onze bestuur ders ons niet aan eenige inlichtingen kun nen helpen nopens het uitstapje van zondag laatst door de Oude mannetjes van de Dixmudestraat gedaan Men strooit immers het gerucht rond dat dit uitstapje naar de Panne slechts het volbrengen is eener be lofte ge iaan vóór de laatste kiezing. Alhoe wel iedereen overtuigd is dat de brave ka tholieken nooit zulke middelen zouden inspannen noch tot beloften van dien aard hunne toevlucht zouden nemen, vinden wij het geheel vreemd dat de katholieke pers tot nu toe nog geen einde aan die geruchten gesteld heeft. Zouden ze wel gegrond wezen? We zouden het wellicht denken. Nog eene opmerking aangaande dat uit stapje. Waarom die oudjes* daar zoo laat in het seizoen naartoe gestuurd? Er ware toch wel middel geweest eens in Juni ofwel in het begin van Juli naar de Panne te gaan. Nu zijn al de vreemdelingen reeds weg en de villa's meestendeels gesloten. Daarenbo ven is het nu nog al wat kouder en de dagen zijn ook tamelijk korter. Maar tot wat kun nen toch al deze opmerkingen baten; die Heeren hebben immers hunne kiesbelofte volbracht. Wij aanzien als een oprecht schandaal, de weinige bekommering welke de stadsbe stuurders hechten aan den gezondheidstoe stand der bevolking. Sinds lang reeds zijn de Yperlingen ge dwongen een stinkend besmettelijk water te verbruiken hetgeen onze sta 1 onder alle an dere steden van België doet uitschijnen uit reden van het verschrikkelijk getal sterfge vallen welke men hier aantreft. Tegenover dien slechten gezondheidstoe stand blijven onze meesters wel onverschillig. Om de gegrondheid onzer bemerking te bewijzen, verzoeken wij het publiek zijn aandacht te stellen op de talrijke verstopte en diensvolgens verpestende waterplaatsen die zich aan de hoekeu van sommige straten bevinden. Als de schepene van openbare werken in dien toestand geen gevaar tegen de gezond heid ziet, mogen wij vrij zeggen dat die heer heel onwetend is en dat eenige lessen van gezondheidsleer hem heel veel góeds zouden bijdragen. Het is ook niet te verstaan lat een man gelijk Doctor Dierickx, die woont op eenen hoek van het ABC straatje, waar zich een van die stinkende waterplaatsen bevindt, zoo verdraagzaam kan zijn Wij zouden verlangen de geneesheeren van Yper gezamentlijk tegen de handelwijze van het pliohtige stadsbestuur te zien op treden. Maandag avond langs de steenweg van Yper naar Dickebusch is de genaamde Cyriel Vanhove, voerman bij M. Bataille, van zij nen wagen gevallen en gelukkiglijk maar kleine kneuzingen bekomen, twee wagens volgden zich; in Yper aangekomen riep de karton van den eersten wagen tieCyriel wij zullen hier een pintje pakkengeene antwoord bekomende ging bij zien naar de tweede wager en was zeer verwonderd Cyriel niet te zien, denkende dat er een on geluk moest gebeurt zijn keerde hij op zijne stappen terug en vond den ongelukkigen bij de Café Frangais badend in zijn bloei. Men heeft hem bij den landbouwer Wicart gedregen waar hij de eerste zorgen beko men heeft, later heeft men hem te Yper naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is niet doodelijk. Voor onzen minister der Na tionale schuld. Bezorgd om onze nationale steeds ledige schatkist te helpen vullen, zullen wij maar alweer onzen door- luchtigen financier de Smet de Naeyer, een middeltje aanduiden om aan geld te geraken. De New-Yorker tollenaren hebben gister beslist dat eene verzending radium, die zoo wat 5.000 fr. waarde bezit, uit Parijs naar New-York gezonden, een inkomrecht van 1,250 fr. zou betalen. Daar radium zooals men weet, van 4 tot 500,000 fr. den kilog. waard is, is het daar een onbeduidend recht en dergelijk kostbaar goedje komt ten on zent nog steeds vrij binnen. Eene herziening der toltarieven dringt zich dus op. Wij lezen in; Missiën in China en Congo: Men kan tot den voorspoed der Missie bij dragen, het zij met eenen titel van 1000 franken als stichter te nemen, het zij met mindere giften te schenken. Buiten de dagelij ksche gebeden, die in de missiehuizen voor de weldoeners gedaan worden, genieten de stichters en weldoeners volgende voordeelen 1° Eene bijzondere gedachtenis ten gunste der stichters in den Memento van al de missen, die de missionarissen lezen, heel hun leven lang 2° Eene plechtige uitvaart in de kapel van Scheut (bij Brussel), ter zielelafeuis van el keen der stichters bij hun afsterven: deze uitvaart zal aan de familie aangekondigd, en een bericht ervan aan den ingang der kapel aangeplakt worden; 3° Ten eeuwigen dage, zal er, den eer sten vrijdag van elke maand, voor al de le vende en overledene weldoeners eene mis geschieden 4° Insgelijks voor eeuwig, zal er, den 3 November van elk jaar, eene plechtige mis gezongen wordeu ter zielelafenis van alle af gestorvene stichters en weldoeners. 5° De namen van alle weldoeners en stich ters zullen opgeschreven worden in een re gister, dat men in de oorkonden der Missie zorgvuldig zal bewaren. Eu dit alles voor 1000 frank I Dat noemt men de waarde van het geld kennen. Nieuw zedenschandaal. De eerwaarde heer pastoor van Monaihan-Bat- tice, bij Vervieis, heeft verledene week esne veroordeeling opgeloopen van 10 maanden gevangenisstraf mitsgaders vijf jaar beroo- ving van zijne burgerlijke rechten, om in de sacristtj der kerk aan twee jonge knapen les te hebben gegeven in.... de katholieke zedeleer. De eerwaarde is op de vlucht. Na zoo schrikkelijke voorbeelden begrij pen wij niet hoe de ouders de oogeu niet wat meer openen. Haar doel nabij. Ondanks het herhaald aandringen heeft de katholieke re geering niets willen veranderen aan de be palingen het aantal leerlingen in de staats- normale scholen regelend, aantal dat vast gesteld blijft op 20, terwijl de vrije nor maalscholen, bestuurd door broerkens en nonnen, zooveel leerlingen aanvaarden als het haar maar belieft. De gevolgen van die handelwijze blijven dan ook niet achterwege. Vele liberale steden en gemeenten gera ken er niet toe de hand te leggen op onder wijzers uit staatsgestichten tredend en zijn dus wel genoodzaakt op openstaande plaat sen te laten betrekken door gediplomeerden uit clericale scholen. Derwijze is de regeering haar doel nabij geraakt: de liberale steden dwingen cleri cale onderwijzers in dienst te nemen. Eenige landbouwers der gemeente, voor nemens een Boerenbond te stichten onder het voorzitterschap van den Burgemeester en der gemeente raadsleden, (Boerenwet) voor den aankoop en het fokken van paarden en hoornvee, hadden zich den maandag 19 Sep tember vergaderd Ingericht onder de bescherming der wet houders van de gemeente, was deze vereeni- ging geroepen om talrijke diensten te bewij zen aan de leden van het sijndikaat. Niettegenstaande dat, de despoot onzer gemeente, die bij zijn kleinen naam hoed af a. tu b. Mijnheeren) Mijnheer Emiel Huys heet, gemeente secretaris, de zaak vernomen hebbende, zeide tot zich zeiven Maar wij hebben die inrichters niet noodig 1 Ik gelast mij zeiven met dat sijndikaat te stichten onder mijn persoonlijk en alleenheerschend gezag. Te dien einde heeft hij een mondgesprek gehad met den pastoor en de twee onder pastoors, en verleden zondag, vergezeld van die heeren waarbij zich de burgemeester en en eenige gemeente raadsleden landbouwers gevoegd hadden, heeft hij eeDe vergadering gehouden, in de herberg de Ster. Maar onze despoot rekende niet op de tegenwoordigheid, in zijne vergadering, van dezen die het initiatief genomen hadden van eenen Boerenbond. Hij dacht dat de tegen woordigheid der geestelijkheid hen zou vrees aangejaagd en tot het stilzwijgen ver plicht hebben. Een der inrichters van de eerste vergade ring nochtans nam het woord om zijne ver wondering uit te drukken nopens het stich ten eener nieuwe Vcroeniging zonder er over verwittigd geweest te zijndaar hij noch tans een der eerste ontwerpers van den Boe renbond in kwestie was; en de zitting werd woelig. Heden zullen wij er niet meer over zeggen. Onze despoot, die gemeend had met de landbouwers der gemeente Gheluwe te doen, wat de politie doet in Belgie met de razende honden, 't is zeggen dezelve te muilbanden schijnt nog niet te weten dat wij nog verre zijn rijp te zijn voor de slavernij. Dietnden zijn voorbij. Van de 130 landbouwers, tegenwoordig op zijne vergadering, is het met moeite dat hij 5 handteekens van bijtreding heeft kun nen verzamelen. Inwoners van Gheluwe, wilt gij de goede verstandhouding eu de eendracht in de ge. meente zien heerschen, dat elk meester blij. ve'tzijnent: De heer Burgemeester op 't stadhuis, De heer Pastoor in de kerk, En de Secretaris Huys aan zijn werk. Zondag laatst had de inhuldiging van de nieuwe turnzaal van La Libre Wervic- quoise plaats. De stoet, samengesteld uit de fanfaren Les Amis Réunis de af deeling trom petters van La Libre 'A ervicquoise en La Libre Wervicquoise, door hare eereleden gevolgd, verliet om 3 1/2 ure den 6ercle Musicalom zich Au CerfGroeaestraat ta begeven, na de bijzonderste straten der stad doortrokken te hebben. De groote zaal, voor de omstandigheid netjes opgeschikt, is opgepropt met vrienden, vrijwillig toegesneld, om hunne levendige sympathie aan de jeugdige en dappere maatschappij te bewijzen. Heer Paul Castelaiu, eerevoorzitter der maatschappij, neemt het woord in dezer voege Heeren en lieve hameraden Heden nemen wij bezit onzer nieuwe zaal zij is breed en hoog, gij zult er aan uwe oefening de vrije vlucht kunnen geven welke zij vragen. Wij zijn dank verschuldigd aan den eigenaar M. Pieter Vandenbulcke, om iets puiks gedaan te hebben en wij verho- pen dat hij er een laatste hand zal aan- slaan, opdat zij ganschoaberispelijk wezel Wij zijn insgelijks dank verschuldigd aan M. Georges Dumoulin, onzen ouden chef, die er in gelukt is van eene nog jonge -maatschappij, (zij dagteekent slechts jvan 1902) eene maatschappij te vormen, die de bewondering uitlokt van al wie in de tura- kunst belangstelt. Onder zijn wijs bestuur, hebt gij beloo- ningen behaald in de wedstrijden van Armen tiers en Doornik, waar gij te kana- pen had met vermaarde maatschappijen uit groote steden. Hij verlaat ons en wij nemen met tegen» zin afscheid van hem; doch, aangezien het is om zijnen toestand te verbeteren, kun- uen wij slechts zijn besluit goedkeuren en vurig wenschen, dat hij in zijne nieuwe onderneming slage. Heer Dumoulin, uw aandenken zal ons steeds duurbaar zijn Onzen nieuwen chef M. Guiot, onder- - moniteur, eener der sterkste maatscbap- pijen van het Noordendepartement, is een uitgelezen turner, hij zal met goed gevolg het werk van M. Dumoulin voortzetten; gij zijt hem eerbied en vooral gehoorzaam- heid verschuldigd! Vergeten wij de fanfaren - Les Amis Réunis niet, die altijd bereid zijn hun- ne welwillende medewerking te verlee- nenwij beschouwen deze maatschappij als eeDe zuster en zullen altijd gereed zijn haar de diensten te bewijzen, welke zy met recht van ons verwacht. Dank insgelijks aan de beschermende leden en aan de milde inschrijvers. En nu, lieve turners, bezielen wij ons «van onze leus: Zedelijkheid, Kracht en Moed Bekreunen wij ons niet over de klein' geestige aanvallen van tegenstreversf die over onzen bloei jaloersch zijn: de schande valt op hen terug. Gaan wij altijd vooruit en voegen wij bij onze kenspreuk Wel doen en laten praten 1 Leve de liberale jeugd! M. Georges Dumoulin dankt hartelijk en voegt erbij dat niettegenstaande zijne bezig' heden hem van Wervick verwijderd houden> hij altijd aan La Libre Wervicquoise zal verkleefd blijven, waarvan hij gelukkig e° üer is den chef-stichter te zyn.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2