VAM IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 5 November 1904 Nummer 45. Bericht. De Gaskwestie. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 9 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent yv drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Do annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- msfedfc voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PüblicitéMagd&lenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij m •adorteokend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende «orden niet opgenomen. Alwie een abonnement neemt voor gansch het jaar 1905, ontvangt het blad kosteloos van den dag der schrijving tot nieuwjaar. I in- Wij ontvangen den volgenden brief Yper, 2 November 1904. Mijnheer de Uitgever, Het Weekblad in zijn nummer van Zaterdag laatstleden, neemt de voorstellen over die ik aan stad gedaan heb, nopens de vernieuwing der concessie voor de openbare en bijzondere verlichting, en voegt er aan merkingen bij die ik geenzins kan aan- veerden. Ik houd er aan publiek te verklaren dat ik vast besloten ben vreemd te blijven aan alle polemiek die zoude kunnen ontstaan in de drukpers. Ik verzoek u, Mijnheer de Uitgever, ge bruik makende van mijn recht van antwoor den, dezen brief te willen inlasschen op de eerste bladzijde van uw aanstaande nummer. Aanveerd Mijnheer, de verzekering mijner hoogachtiDg. A. Valcke. De Heer Yalcke heeft gelijk. Wij hebben inderdaad vernomen dat hem de vaderschap van bedoeld artikel werd aangetijgd. Hij heeft niet de onkieschkeid begaan in een naamloos persartikel zijn eigen belangen voor te staan. Indien- wij ons met die zaak bemoeid hebben hebben wij niet ten doele gehad persoonlijke belaDgen voor of tegen te streven, maar wel het nut van het alge meen te behartigen Het is derhalve onzin te beweren dat wij van de gaskwestie eene persoonskwestie willen maken. Mijnheer Colaert heeft in de laatste ver gadering van den gemeenteraad beweerd dat de liberale pers het volk trachtte te mislei den met te zeggen dat het gemeentebestuur wilde 9000 fraDk nieuwe lasten leggen op de bevolking, ten einde de kosten van het nieu we stelsel van stads verlichting te dekken. Wij hebben dat niet gezegd, en 't is de heer Uolaert zelf die, bij middel van leugenachtige spitsvondigheden,de openbare meening poogt te misleiden. Wij hebben duidelijk laten kennen dat de teruggave van 9000 frank eene onrechtstreeksche belasting daarstelt, gelegd op de gasverbruikers alleen. Wie immers, anders dan de gasverbruikers, zou de 9000 franken opbrengen welke de firma's Valcke of De Brouwer en Desclée jaarlijks aan de stad willen uitkeeren? Terwijl wij nu toch weer met de gas kwestie bezig zijn, zullen wij zoo vrij zijn aan den heer burgemeester te vragen hoe het komt dat hij liever en eerder de bewo ners van Poperinghe en van Waasten op de hoogte houdt van de gaskwestie dan de Yperlingen zelf, die nochtans de eerste be langhebbenden zijn, vermits zij het recht zullen hebben, hunne penningen in te schie ten. Wij denken inderdaad te weten, naar aan leiding van hetgeen onbescheidene gemeente raadsleden uit deze steden openbaar verteld hebben, dat er in het ontwerp van de heeren De Brouwer en Desclée een artikel voorkomt dat aan onze stad eenen vetten stui ver zal kosten. Het schijnt dat, terwijl volgens de oude concessie van den heer Valcke, deze de kosten van oprichting der gasfabriek en aan legging der leidingen te zijnen laste had, de stad ditmaal zoo vrien delijk zal zij*, aan de heeren De Brouwer en Desclée cadeau te doen van eene nieuwe gasfabriek en van nieuwe leidingen. Wij zullen later weten wat het ons kosten zal. Voorwaar een ontzaggelijke som alweer. Te Brussel, heeft men twee maanden lang geredetwist over de kwestie der stadsver lichting. Te Parijs bespreekt men, sedert twee jaar nagenoeg dezelfde vraag, is het waar dat men hier te Yper zoodanig of zoo weinig bevoegd is, dat eene zoo ge- wientige zaak in eene enkele zitting zal doorgaan, naast nog een viertal waterplaats- kwesties en dat al in twee uren tijds Openbare zitting van Zaterdag 29 October 1904. De openbare zitting wordt ten 5 ure 20 minuten geopend. Zijn tegenwoordig de heerenColaert, bur gemeester-voorzitter; Struye en Vandenboo- gaerde, schepenen; Begerem, Fraeys, Fiers. Vanderghote, D'Huvettere, Vaadenpeere- boom, Bouquet, Sobry, Lemahieu, raadsle den; M. Gorrissen, secretaris. Afwezig, de heeren: Vandevoorde, Cane- peel en Iweins. Het proces-verbaai der voorlaatste zitting wordt goedgekeurd, dat der zitting van 15 October wordt op het buree! neèrgelegd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. Bij koninklijk besluit van 26 Juni 11. is de burgerdecoratie verleend geweest aan M. Pieier Demerlie, stads agent, voor vijf-en- twintig jaren trouwen dienst. Ue heer Voorzitter overhandigt, onder de toejuichingen der vergadering, het eeretee- ken en de diploma aan gemelden agent. M. Demerlie bedankt en vertrekt. De heer Burgemeester overhandigt ins gelijks aan den heer Jan Gontier de land- bouwdecoratie, hem verleend door Z. M. den Koning. 2. Lagere scholenbegrootingen 1905. Er word teerst overgegaan tot de bespre king der begrooting der betalende meisjes school. Deze begrooting wordt gebracht op de som van fr. 5,075-00. Na eene lange bespreking en op het voor stel van M. Sobry wordt het crediet van 600 fr. afgeschaft, dienende voor den aan koop der schoolbehoeften voor de leerlingen, doof de stad. Drie stemmingen hebben plaats. De eerste op de hoogdringendheidde tw eede op de afschaffing van het art 43 der verordening in 1897 door den Gemeenteraad gestemd en luidende als volgt: De leerlin gen die een schoolgeld betalen ontvangen de schoolbehoeften en de derde op de afschaf fing van het crediet van 600 fr. M Colaert, deze zienswijze niet deelende, heeft alleen gestemd tegen hst voorstel van M. Sobry. Op het voorstel van M. Colaert worden de kosten voor verwarming gebracht van 300 op 200 fr. Opdat alles logiek zij, zal M. Fraeys te naaste yire voorstellen doen om ds onkosten van verwarming te doen betalen door de ouders. (1) De begrooting alzoo gewijzigd, wordt aan genomen. Da begrooting der lagere kostelooze meis jesschool beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 11.150-00. Aangenomen. Deze der St Aloïsiusschool is van fr. 11.700 00 Zij wordt insgelijks aangenomen. De begrooting der stadsbetalende bewaar scholen beloopt tot de som van fr. 2,145-00. Zij wordt aangenomen. Het crediet van 150 fr. voor aankoop van bandj s en bijhoorigheden wordt behouden. De Raad neemt zonder bespreking de be grooting aan der bewaarscholen in de Rijsel- straat, die beloopt tot de som van 3,570 fr. De begrooting der school van huishoud kunde, beloopende tot de som van 5.020 fr. wordt insgelijks zonder bespreking aange nomen. De begrooting der nijverheidschool wordt aangenomen in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 10.060-17. 't Is hetzelfde met de begrooting der mu ziekschool, beloopende tot de som van 7,700 fr. M. Bouquet. Zou men geen crediet kunnen inschrijven voor het eene of het andere muziekfeest? Dat welk verleden jaar door de leerlingen der muziekschool gegeven werd, heeft veel bijval gehad. M. Fraeys. De feesten alle twee ja ren te geven, ochtend muziekfeesten of an dere, zouden niet kunnen door de muziek school ondersteund worden. Die kos'en zijn ten laste der stad. De muziekschool, in het toekomende gelijk in het verledene, zou niet mogen tusschenkomen. Dat hulpgeld moet door de stad betaald worden. M. Colaert denkt dat men de zienswijze van M. Fraeys moet aannemen. M. Bouquet. Het feest, over twee jaren gegeven, heeft een overgrooten bijval gehad. De heer Burgemeester. Inderdaad. M. Fraeys zal het toekomende jaar voor stellen doen voor de verhooging der jaar wedden van de leeraars die de leergangen van piano, viool en contrebas geven. Die jaarwedden zijn bespottelijk. M. Colaert. Wij zullen uwe voorstellen te naaste jare onderzoeken M. D' Huvettere is van de meening niet van M. Bouquet. Wat men voor de eene maatschappij doet zou men voor de andere moeten doen. M. Colaert. 't Is eene kwestie die het toekomende jaar zal te onderzoeken zijn. 7. Kerkfabriek van St PielersBegroo ting 1905. Het Schepencollege niets onregelmatig gevonden hebbende in deze begrooting, ziet de noodzakelijkheid niet dezelve in afdeelin- gen te onderzoeken. Hij denkt dat de Raad een gunstig advies mag uitbrengen. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 10,935,22 De uitgaven tot deze van 8,980,02 Overschot fr. 1,955,20 De Raad deelt daze zienswijze. M Fraeys vraagt of de kerkfabriek van St Pieters eene som ingeschreven heeft voor hare toekomende instelling. M. Colaert. De som is niet ingeschre ven omdat wij de beslissing der hoogere overheid afwachten. 8. Stadsfinanciën Stadsrekening van 1903. M. Sobry geeft verslag over de stadsreke ning van 1903. Er volgt uit die documenten dat het over schot van 52,438,13 fr. is, in vermindering van 37,421,65 fr. op het voorgaande dienst jaar. Wij zulleD dat verslag ontleden zoodra het stadsbestuur het ons zal toegezonden hebben. De Heer Burgemeester, M. Sobry geluk- wenschende over zijn werk, treedt in lange overwegingen nopens dat verslag. Hij houdt er aan de onnauwkeurigheid van zekere drukpers aan te stippen die nota's uitgeven strekkende om het publiek te misleiden. (1) M. Lemahieu vraagt meer licht voor de inwoners van den buiten. Hij noemt eenige plaatsen waar het 's winters gevaarlijk is te verkeeren bij gebrek aan lantaarns. Het achtbare raadslid neemt de gelegen heid waar om aan het schepencollege te vra gen of het zich voortdurend bezig houdt met het oprichten eener compagnie pompiers voor den buiten. M. Colaert verklaart dat, voor wat de verlichting betreft, het hui ige bestuur meer lantaarns geplaatst heeft dan het voorgaande. De kwestie der openbare verlichting is ter studie en zal binnen kort aan uwe beraad slagingen onderworpen worden. De Gemeenteraad zal te onderzoeken heb ben of hij de concessie van het gas zal laten aan M. Valcke of indien het een ander is die er de cencessionnaris van zal worden. Spreker neemt de gelegenheid waar om zekere vlaamsche drukpers te laken die niet gevreesd heeft het gerucht te verspreiden dat het nieuwe ontwerp der openbare ver lichting eene voorwaarde bevat welke aan de stad toelaat 9000 fr. nieuwe lasten te leggen op de verbruikers van het gas. Wat de inrichting der Pompiers op den buiten betreft, deze kwestie zal een dezer dagen onderzocht worden. Hy heeft voet stappen aangewend bij het ministerie en men HET WEEKBLAD l ll l ll ll I I II II lil'I - |- I, I mm i.—r (1) Over eenige jaren hebben onze achtbaren het schoolgeld van dat onderwijsgesticht merkelijk verhoogd, 't Is om logiek te zijn dat zij het crediet van 600 fr. onttrokken hebben. Dat is wat sterk 1 Wij denken, wij, dat het veeleer is om die school te ontvolken in afwachting dat men ze gemakke lijker kunne afschaffen. (N. d. R.) (l)Oh! Oh! heer Burgemeester! Waarom die heilige gramschap Indien het waar is dat die drukpers het publiek misleid heeft, zjj heeft een weinigje uw voorbeeld gevolgd. En zouden wij het recht niet hebben u de geschie denis van het stroo en den balk te herinneren (N. der R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1