ELZA Groot CONCERT De wet op de jacht. Schandelijke misdaad te Halluin STADSNIEUWS. Vlaamsche Ster. Elisa de Kantwerkster Onvoorzichtigheid Maatschappij Burgerwacht Société des Anciens Pompiers. Gheluwe. Wervick. J oris De Sloovere. is op het punt overeen te komen met de ge meente St. Jan. M. Lemahieu verklaart zich voldaan. M. Fraeys herinnert den heer Burge meester dat er in deze zitting geen sprake geweest is van de begrooting der kostelooze lagere knechtjesschool (1). M. Golaert bekent het en de begrooting der kostelooze stadsschool wordt aangeno men zonder bespreking. Zij beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 12,075-00., Niemand het woord meer vragende, wordt de zitting ten 6 ure 45 m. geheven. Met het regiem der doode hand en het militaire strafwetboek is onze wet op de jacht een schandig en wreed overblijfsel uit de feodale tijden. Zij dagteekent van het tijdstip toen alleen de ridders het recht hadden wapens te dra gen, van den tijd toen hun uitsluitend recht op jacht samenging met hun recht op het leven hunner onderdanen, op de eer der meisjes en der vrouwen. Nu het recht om te jagen niet meer een privilegie is der edelen, maar toch een voorrecht der begoe- de menscheu, draagt zijne verordening nog gansch zijn feodaal karakter in zich. De jachtbezitter eischt nog nagenoeg gendarmen op naar zijn goeddunken om de fazanten of de hazen te bewaken die hij 's anderendaags zelf zal kapot schieten, hij stelt garde- chasses aan, en kiest ze nagenoeg hoe hij wil. De rechtbank, zonder van den nieuwen jachtbewaker de minste waarborg van eer lijkheid of menschlievendheid te vragen, keurt bijna altijd de keuze goed, en geeft aan iemand die gister misschien een landlouper, of zelf een wildstrooper was, een bijna on beperkt gezag. Zijn getuigenis in al wat jacht betreft zal van morgen af als Evange lie klinken, en al de misbruiken die hij ma ken zal van zijn onbepaald recht van liegen, of desnoods van zijn niet te kontroleeren recht van dooddoen, zullen voortaan onge straft voorbijgaan of nagenoeg. Jachtbezitters, jachtbewakers en jagers- rechters maken als het ware eene bijzondere juridictie uit in ons land zoo grof on rechtvaardig en wreed als de militaire. Iedereen voelt en weet, ja iedereen zegt nochtans *el dat onze wet op de jacht eene schande is- Iedereen weet ook dat zij tevens ondoelmatig is, en dat zelfs de strengste straffen er niet toe kunnen leiden, uit het gemoed van den landman de passie om te jagen en om te visschen weg te rukken, omdat ze hem in het bloed zit, en dat men niet met gevangenisstraffen noch met ge weerschoten den aard eener bevolking verandert. Iedereen voelt en weet ook dat het onzedelijk is om het plezier van zekere rijke heeren, die alle andere plezieren in hun bereik hebben, de vrijheid en het leven van honderden menschen jaarlijks ten offer te brengen. Iedereen weet ook wel dat bij die rijke menschen de jacht dikwerf een passie wordt, hen noopend tot het offer van veel geld, dikwerf aan onwaardigen ver strekt, tot het offer van hun gezondheid, tot het prijsgeven van hun waardigheid of van hun goedheid wanneer ze er bezitten. Ieder een kent zeker ook wel het boerenspreek- woord: steek den braafsten heer een twee loop in de handen, en ge maakt er altijd een botterik en dikwijls een moordenaar van. En ieder weet ook wel dat bij vele andere heeren de jacht niet een passie is, maar enkel een ijdelheid; dat, evenals zekere menschen fier zeggenik heb zooveel koers- paarden in mijn stal, anderen zeggenik heb zooveel gardechasses op mijn jachtdat indien snobjes van 25 jaar er graag mee pochen, dat ze eens een avond in de intimi teit van Emilienne de Pontoise of van Cléo de Bayonne hebben doorgebracht, ij dele menschen van veertig fier zullen antwoor den dat ze dit jaar zooveel honderd fezanten in hun bosch hebben losgelaten. Iedereen hoort wekelijks, nagenoeg na elke zitting der boetstraffelijke rechtbank, vergelijkingen opmaken tusschen de goedertierendheid der rechters tegenover erkende kwaaddoeners, en hun strengheid tegenover wildstroopers. Iedereen voelt, weet, bekent en verklaart dat onze wet op de jacht onrechtvaardig, wreed, ijdel, menschenschennend is. Men zegt en herhaalt het sinds jaren en jaren en nochtans komt er geen verandering. En waarom 1 Omdat de wet op de jacht in de Kamer te durven bekampen, evenveel zou beteekenen als durven oprecht strijden tegen de twee elementen van onze maatschappelijke on dergeschiktheid, die heeten passie en voor recht. Omdat het welgemeend en doelmatig bestrijden van het alcoolisme de passie van geneverdrinkende kiezers zou te keer gaan, en de belangen of liever het voorrecht van eenige gezag- en ontzaghebbende stokers zou in gevaar stellen, durft men geen ernstige wet uitvaardigen tegen de grootste plaag onzer samenleving. Omdat eene ernstige wet op het spel de passie der fils Papa zou remmen, en tevens de belangen van eenige speelzaalhouders met hun gevolg van lichte kooien en af troggelaars tegenkanten, heeft men nog niet durven eene oprecht doelmatige wet op het spel doen stemmen.En eveneens, omdat ze, met de wet op de jacht af te schaffen, zouden raken aan de passie en het voorrecht van invloedrijke menschen met wie ze graag opgoeden voet leven, zullen onze wetgevers er nog al zoo gauw niet aan den ken, deze schande van ons openbaar leven te doen ophouden. In 't bedrijven van kwaad zijn ze handig en rijn; voor 't stichten van het goede zijn ze onbehendig, onmachtig en laf. Zij hunnen, zij durven, mogen en zelfszij willen niet En daaraan komt nooit beternis, dan wanneer door ons poli tiek leven eens een oprecht demokratische wind zal waaien en daar zijn we op verre na nog niet. Het schijnt nu evenwel te blijken dat er soms iets machtiger is dan de traagheid of de onwil onzer wetgevers. Dat iets is het toeval, of het is de logische gang der om standigheden. Nu, bij voorbeeld, melden ons de bladen dat onze Minister van landbouw verschrikt is geraakt over het ontzaggelijk getal wilde konijnen die dit jaar in onze velden en bos- schen rondloopen. Hij heeft eene kommissie gelast, te onderzoeken welk middel het beste zou zijn om zich van de overtollige viervoe ters te ontdoen, en er schijnt in die kommis sie ernstig sprake te zijn van eene algemeene klopjacht op de konijnen toe te laten. Dat ware een groot ongeluk voor de ja gers, en een geweldige slag voor hun opzien. Tot hiertoe mochten enkel geldhebbende menschen den tweeloop hanteeren, en nu zou het gemeen mogen konijnen schie ten. 't Ware eene onheiliging van het recht op jacht, en moest het geval zich nog eenige keeren voordoen, dan verloor alrap de titel van jager zijne aantrekkelijkheid, 't Ware geen adeltitel meer, noch ten minste een titel die laat vermoeden dat men een voor naam heer is. 'tZou zeker geen tien jaar duren, of de mees te heeren zouden niet meer kas meer maken van hun recht op jacht, dan een rijke auto- mobielrijder van een velocipède. En dan zou den 't de politieke menschen schoon hebben 't ware een gelegenheid om boerkens te paaien zonder heeren onaangenaam te zijn. Een echte opperkans. Geen twijfel of elk kandidaat schreef dan de afschaffing van de wet op de jacht op zijn programma, en eenige maanden later ware 't spel geklonken. Potverdikkewat waro dat een goeie affaireZIM. Een 11 iarig meisie onteerd en ver moord. Een afgrijslijk drama had Maandagmorgen plaats te Halluin. Het II jarig dochterken, Marie Desutter, werd schandelijk onteerd en daarna ver moord in het huis haren ouders. Deze laatsten waren naar hun werk gegaan en hadden dit meisje alleen thuis gelaten met een kindje van zeven maanden. De vader, wever, had zich begeven naar de fabriek Wallaert en de moeder, naar de steendrukkerij Lansberg, waar zij in dienst is. Wanneer de vrouw, roni 42 1/2 uren terug thuis kwam, meldde haar een buur vrouw dat het kindje, toevertrouwd aan de waakzaamheid van het meisje, gansch den voormiddag niet had opgehouden te schreien. Ook M. Desutter kwam weldra thuis. De ouders riepen op hun dochterken Marieniemand antwoordde. Ongerust, doorliep de vader spoedig gansch de woning en in de slaapkamer stond hij plotseling voor het lijk van zijn dochter welke te midden van het bed lag. Alles gaf eene onbeschrijfe lijke wanorde te kennen. De hals van het arm meisje droeg sporen van verwurging de opgezwollen tong hing uit den mond. Het dochterken werd bezoe deld en vervolgens door den onmensch ver moord. Het jeudig slachtoffer moet met haren moordenaar geworsteld hebben want het beddegoed werd aan stukken gescheurd. Het parket, ten spoedigste verwittigd, opende een onderzoek nog denzelfden dag. Een 13 jarig jongentje, die Marie Desutter meer dan eens gekweld had en aan wie de ouders toegang tot hunne woning ontzegd hadden, werd langdurig ondervraagd, doch zijne onschuld bleek zonneklaar en hij werd dan ook terug in vrijheid gesteld. De magistraten zijn hedendinsdag te ander maal te Halluin afgestapt en zetten hun onderzoek ijverig voort. Zekere L....,36 jaar oud, wonende rue d'Arcole, werd aangehouden. Hij kende Marie Desutter en had herhaalde malen het kind bij hem willen binnenlokken, zoodat de vader hem den toegang tot zijn huis had verboden. L. werd reeds dinsdag aangehou den en zal woensdag worden ondervraagd. Op Zondag 6 November geeft deze maat schappij hare eerste vertooning met de me dewerking van Mej. M. DEURBROECK, too- neelspeelster te Brussel, en bestaande in tooneelspel in 4 bedrijven EN Blijspel met zang in één bedrijf. Eene schoone vertooning zooals men ziet. De personen die een abonnement begeeren worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij M. K. Deweerdt, Rijselstraat, 50 alhier, waar de lijsten berustend zijn. Maandag avond, rond 6 ure, ging er een onbekende bij M. Plancke, meester kleerma ker in de Statiestraat om eene kostuum te koopen, zooals hij verleden jaar gekocht had. Toen hij zijne keus gedaan had, zei hij dat hij geen geld meer genoeg had om te be talen daar hij eene hoeveelheid andere com mission gedaan had en vroeg aan M. Plancke hem te willen vergezellen tot aan de herberg De Bascule dat hij daar gekend was en het noodige geld zou leenen. Buiten de Meenenpoort gekomen wilde de onbekende het paksken uit de handen van M. Plancke rukken maar er niet in geluk ken gaf hij hem zoo een geweldigen slag dat hij ten gronde viel. De dochter van M. Plancke die hem ge volgd had riep om hulp, eenige menschen kwamen toegeloopen hetgeen de kwaaddoe ner op de vlucht zette. Schieting van 3 November. Naar de Kar tors. Froidure R. 20 25 20 15 20 100 Masschelein A. 20 15 20 15 25 95 Burgho A. 15 20 20 20 20 95 Fol J. 25 25 15 10 20 95 Legon E. 25 25 10 20 15 95 Vermeulen H. 25 25 5 15 20 90 Butaye E. 25 10 15 20 15 85 Pinteion M. 15 10 20 25 10 80 Poelemans D 10 5 20 15 25 75 Gaimant A. 5 20 20 15 15 75 AVIS. Les intéréts des obligations (coupon n* 11), sont payables partir de cette date chez M. Amand Dechièvre, banquier, rue de M nin a Ypres. e" La remise du coupon n° 10 sera exigée moment du payement. Door plaatsgebrek bevinden wij ons genoodzaakt een artikel uit Gheluwe te verschuiven tot binnen acht dagen. Met waar genoegen, vernemen wij, heer Georges Guillot, moniteur-oversté, der turnmaatschappij La Libre Wervicquoise zich komt te onderscheiden in den indivi- duëelen turn wedstrijd, die op 30n October 1904, te Rijsel plaats greep. Wij lezen in de dagbladen dezer stad Kunstwedstrijd. Tweede afdeeling. Groep A. isU M. Guillot Georges van Roubaix. Dit schitterend succes, strekt tot de groot ste eer aan M. Guillot, die de eerste plaats van zijnen groep bekomt op 71 geklas- seerden. Wij bieden M. Guillot onze vurigste ge luk wenschen aan. STAD WERVICQ. Op Zondag 20 November 1904, om 5 ure 's avonds, in den Cercle Musical gezegd Halve Maan, gegeven door de fanfaren Les Amis Réunis, onder het bestuur van den Heer Gust a. af BONNEEL, met de welwillende medewerking van: M. Leon Bonneel, fluit, 1® prijs met onder- derscheiding van het conservatorium ta Brussel. M. Armand Delcampe, klarinet, 1® prijs met onderscheiding van het conservato rium te Brussel. M. Michel Vanneste, viool, 2d* prijs met onderscheiding van het conservatorium te Brussel. M. Alphonse Bonneel, piston solo der Ja gers Verkenners te Brugge. M. Omer Ramou, piston solo der fanfaren Les Amis Réunis M. Deraedt, kluchtzanger. MGeorges Callebert, pianist. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2 fr.1" i fr. 25; 2d* 0,75. N. B. De voorbehoudene en de eerste plaat sen zullen genummerd zijn. (Vervolg en slot). III. Een tweede vak der schilderkunst, door Joris De Sloovere met voorliefde beoefend, is het groot figuur en het portret: de be haalde prijs in 1897 en de aanmoedigings premie van het Staatsbestuur, met het werk Mijne Zusters (Salon van 1900), bewijzen dat zijn talent reeds in de offlciëele wereld erkend wordt. In het figuur heeft de kunstenaar minder vrijheid, dan in 't weergeven van een land schap. Dit kan hij voorstellen, naar eene persoonlijke stemming; bij 't behandelen van 't figuur, echter, moet de gewaarwordingen de stemmingsvertolking des kunstenaars by na geheel op den achtergrond blijven, en hij moet zich beyveren een trouw konter feitsel te leveren, onder dit beding, noch tans, dat hij zijn model zóódanig bestudeere, om het op een psychologisch oogenblik te te kunnen pakken 't. t. z. wanneer de geheele gelaatsuitdrukking door het samen werkend spel van oogen, neusvleugels, mond en kin eene eigenaardigheid verkrygt, welke slechts bij dat model en bij geen ander behoort. Bij het malen van portretten laat De Sloo vere nog al dikwijls den lichtgloed op het aangezicht concentreeren, om kleedij en bij zaken opzettelijk in een halfduister te laten verloren gaan. Onder de portretten, door hem geborsteld en mij persoonlijk bekend, schijnen mij die van den kunstschilder K. Rousseau, van den Heer E. Bouchout en van advocaat A. Thoo- ris het best aan hooger gestelde voorwaar den te beantwoorden. Op het wezen van den uit een lange ziekte herstellenden Rousseau, liggen droeve zorg en zwaarmoedige lijdzaamheid, eene volle dige overgeving, een berusten in 't wreed® (1) Dit verwondert ons niet, M. Fraeys Onze eerste magistraat was zoodanig ingenomen met de les te spellen aan de liberale drukpers dat hij de punten in bespreking vergeten heeft. Men zou voor min verstrooid zijn. i »nnnm v n m

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2