VAR IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eene nieuwe bloedlating aan onze Stadsfinanciën. Achttiende jaar. Zaterdag 17 December 1904. Nummer 51. STUDIEKRING UITGEBREID HOOGER ONDERWIJS Onze Oude Ylaamsche Volksliederen Algemeene geschiedenis der kunst. Aan de inwoners der stad Yper. Een echte behouder. Links en Rechts. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 Cr. p#r jaar toof daa bulten. 8.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. .15 cent f«r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 tr. per regel. Akkoord per Jaar of per maand. 5 centiemen par nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, onz. 4 fr. per 100 mt- Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annonce» voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- i die voor het buitenland worden ontvangen door den Offtce de Publicité, Magdabnaatraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vit i onderteek end toe te zenden. Artikelen onge teek end of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. AFDEELING YPER. DINSDAG 27 DECEIVSBER 1904 om 20 Va uren, Voordracht van den heer M. VERKEST. ONDERWERP Ingangsprijs fr. 0.75. Zondagen 8, 15, 22, 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, om 15 uren, Leergang van den heer Rafaël PETRUCC1 Zes voordrachten met lichtteekeningen. Ingangsprijs voor niet-leden4 frank. De Gemeenteraad komt de concessie der verlichting der stad voor 30 jaar toe te staan aan eenen vreemdeling M. De Brouwer. M. Valcke is door het feit zelve eene nij verheid ontnomen die door zijnen vader in Yper gebracht is geweest en die door hem voortgezet werd tot de algemeene voldoening. De Raad heeft zich even onmeedoogend getoond voor anderen onzer medeburgers, de heeren Butaye, Froidure, Lapiere, Van- doorne en Vermeulen Henri die, zich steu nende op hunne hoedanigheid van Ypersche lastenbetalers, vroegen om te soumission- neeren aan denzelfden titel als den vreemde ling. De Raad onder het voorzitterschap van onzen Poperingschen Burgemeester, heeft hunne voorstellen afgewezen gelijk hij deze van M. Valcke verworpen heeft; hij heeft liever gehad de concessie van het gas te geven aan een klerikalen bruggeling, alhoewel deze vele nadeeliger voorwaarden voor de stad en voor de bijzonderen aanbood Wij protesteeren uit al ons krachten tegen dat POLITIEK schandaal, waar VERRAAD jegens onze medeburgers "Weg met onze vreemde stadhuis mannen 1 De Liberale kantonale Associatie. Yperlingen, langt maar uit Tot in 't jaar 1860 werden aan de poorten van veel Belgische steden zooals heden nog in Frankrijk inkom rechten of oktrooirechten ge heven, die aanzienlijke sommen op brachten aan de stedelijke of gemeen telijke kassen. In 't jaar 1860, den 18n Juli, deed de liberale Minister Frère-Orban eene wet doorgaan, welke die inkom rech ten of oktrooien afschafte, omdat ze eene hinderpaal waren voor den handel. Om de financiën der gemeenten te vergoeden stichtte hij dan het ge meentefonds, dat aan de gemeenten de inkeering of teruggave waarborg de van een deel der belastingen, die op het bier en den alcool gelegd waren. In 't jaar 1903, bij voorbeeld, trok de stad Yper aldus van den Staat de som van ongeveer honderd -vijftig duizend fr. Maar, Minister de Smet de Naeyer komt te kort in zijne rekeningen, en om de gaten te vullen die hij maakt voor het bezoldigen van legeraalmoe zeniers en broerkensscholen, stelt hij aan de Kamer voor, eenen eersten duw te geven aan het gemeentefonds. Hij spreekt \an niet minder dan dï-ïe miljoen achter te hou den van hetgeen gewoonlijk aan de gemeenten uitbetaald werd, dit is een jaarlijksch verlies, voor de ge meenten, van vijtig centie men per inwoner. Dus, voor Yper's stadskas, zal dit een verlies uitmaken van negen duizend frank per* jaar. De verledene week heeft M. Colaert zeer hoogdravend gezegd dat hij erg ingenomen was met de belangen der stad Yper, en enkel in naam der stedelijke belangen zich verbonden had, tegenover de Brugsche gasfirma. Hoe komt het dan, dat hij nu ook niet, in naam der zelfde stedelijke be langen, aan zijnen gemeenteraad voorgesteld heeft, aan het staatsbe stuur een protestadres te stemmen, zooals men het reeds gedaan heeft te Brussel, te Charleroi, te Dooruijk en in vijftig of zestig andere gemeenten. En indien M. Colaert niet zelf zulk een voorstel doet, hoe vindt men dan geen twee of drie andere gemeente raadsleden, die bij dringendheid den raad doen bijeenkomen, om te belet ten dat de staat eene plunde ring plege van jaarlijks negen duizend frank op onze stedelijke be grooting. Waarom wordt dat niet hier ge daan als elders Omdat M. Colaert te Brussel de sleppendrager is van MM. de Smet de Naeyer en Woeste Alla dè Waarom zou M. Colaert niet kun nen als burgemeester protesteeren tegen 't nieuw wetsontwerp, en als volksvertegenwoordiger ervoor stem men? Hij heeft wel 't zelfde gedaan, een jaar of twaalf geleden, toen hij in den gemeenteraad van Yper sprak en stemde tegen de afschaffing van ons gemeentelijk college, en een paar weken nadien, als een echte JTailUS die hij is en altijd ge weest is, dezelfde afschaffing in de Kamer wist te wettigen en te ver dedigen Wanneer, o Yperlingen, geeft ge eens dien dubbelzinnigen man den welverdienden schop in zijn Poperingseh aangezicht?! of zult ge wachten tot de stad op twee vingers van het bankroet staat Wij lezen in Het Recht, orgaan der Chrls- tene volkspartij. In ons dorp is er een man die aan 't hoofd staat van alle katholieke werken. Vroeger was hij ver van katholiek te zijn, o neen, hij was zelfs geen behouder, want hij ging een zeer democratisch huwelijk aan. Doch zijn ijver voor alle katholieke en godsdienstige werken was zoo groot en vurig, dat er zich niemand aan verstond. Dat hij in den grond des harten noch aan God noch aan zijn gebod gelooft, daar twijfelt geen enkel verstandig man aan doch welke de reden kon zijn van al die muilentrekkin gen en dien overdreven partijgeest, dat weet niemand en niemand kan het met zekerheid raden. Over eenige weken kwam alles uit. Eene nog jonge vrouw verscheen op de gemeente op zoek naar onzen nieuwen kwe zelaar. In een woord, om 't kort te trekken, onze heilige, alhoewel gehuwd, had trouwbeloften gedaan aan eene jonge dochter en had zelfs om aan haar geld te geraken met de pen gespeeld op eene wijze, die door de strafwet boek voorzien is. Nu, het doel van ons schrijven is geenszins dien man door den modder te slepen of zijne familie te onteeren, wij willen uit dit voor beeld, dat zich zoo dikwijls herhaald, eenige gevolgen trekken en sommige zedelijke ver schijnselen bestatigen I. Sedert eeüigen tijd ziet men dat de personen op dewelke er veel, ja gewoonlijk meest te zeggen valt, zich het fanatiekst katholiek toonen. Waarom? Omdat zy weten van beschermd te zijn. De personen in kwes tie moeten vervolgd worden, minstens was het de plicht van het gerecht een onderzoek in te stellen nopens die feiten er is doodeen voudig niets gebeurd. Nog meer, Diet de katholieke kwezelaar was de schelm maar op eens werden al de kwezels en sleepdra gers der gemeente gemobiliseerd en de be drogen jufvrouw werd de slechtedie was het nu al kwijthaar geld, haar lief en de katholieken pakten haar nog hare reputatie daarbij. Mijnheer natuurlijk loopt met opgeheven kop en de katholieke menschen der gemeente buigen diep voor hem want... hij heeft de geestelijkheid op zijne hand. II. Is de bewaarderspari ij wei eene morale, eene zedelijke partij Volgens ons niet. 't Eene schandaad na het andere breekt uithare bijzonderste politieke mannen heb ben in flnantieeia ondernemingen opentlijk gestolen ('t is het echte woord) en wat ziet men Verre van die mannen van kant te zetten, staan ze gewoonlijk op de eerste rangen der katholieke lijst. Zoo ook zien wij op onze dorpen de sleep dragers en de gepatenteerde lasteraars die zich gelasten de eer en reputatie te schenden der tegenstrevers, door behouders beschermd en opgehemeld. In alle partijen vindt men menschen die eens nevens de schreef loopen de heiligen immers worden hoe langer hoe raarder, maar in de katholieke partij alleen vindt men de stelselmatige bescherming van dezen die mis loef, als hij maar meespeelt met de kliek. Niet dat wij daarom de katholieke men schen voor slechte aanzien zeer veel katho lieke menschen zijn braaf, doch nevens hunne braafheid hebben die gewoonlijk groote fouten 1een groote onwetendheid en dom heid 2. ofwel een groote lafhartigheid. Veel brave katholieken hebben die beide fouten te samen Volgens eene oppervlakkige schatting mag men de katholieken schatten op honderd 98 domme of karakterlooze menschen, een die de andere uitbuit en een die waarlijk mensch is en tusschen dien hoop verloren loopt. In een woord 98 kiekens, een roof vogel en eenen gaai. Verax. Den 28 November laatstleden heeft de politie van Le Puy (Frankrijk) de hand ge legd op den kraag van zekeren B. V. oud 37 jaar, gewereldlijkt broerken, beticht van zedenaanslag. Gedurende de ondervraging heeft V... de feiten erkend. Eenige jongelingen van Kerxhem bij Aalst hadden zich op eenen avond langer vermaakt dan het hun gewoonte was, en bij 't naar huis gaan zongen zij luidkeels op straat. Door 't nachtlawaai kwaad gemaakt, opende de onderpastor een venster van zijn huis, en loste revolverschoten op het groepje jongelingen. Zekere Degoede werd in de zijde getroffen. Verdaagd voor den rechtbank van Oude naarde werd de kapeilaan veroordeeld tot 50 frank boete, of tien dagen gevangzitting, met uitstel van drie jaar, krachtens artikel 420 van het strafwetboek. Men spreekt in de fransche pers zooveel van overdragerij door de republikeinen ge pleegd. In afwachting dat wij in een volgend nummer zeer bepaalde feiten aanhalen, ge beurd in 't Ypersche zelf, zullen wij voor hedvn maar een briefje aanhalen, dat on langs den toor gedaan heeft der Henegouw- sche pers: Mijnheer T Degene die U schrijft is een der invloed rijkste katholieken van het canton Dour, en in voortdurende betrekkingen met de familie d AvHet is uit dien hoofde en om u zware moeilijkheden te vermijden dat hij u verzoekt, niet meer den genaamden R. N. als houtbewerker in uwen dienst te aanvaarden. Die kerel is lid van de Union liberale te Dour. Hij heeft gedurende den laatsten kiesstrijd propaganda gemaakt voor de liberale \ijst. HET WEEKBLAD EN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1