IOVISIETKAARTEN REPETITIE-CONCERT De komedie gaat voort. Yperlingen, onthoudt Yperlingen, onthoudt Tooneelkroniek. Fransche vertooning. Liberale Jonge Wacht. Oud-Pompiers. Symphonie kring. Maatschappij Kruisboogschutters. Maatschappij Burgerwacht Stad Poperinghe. Om de kinderen tegen de koude te beschutten. Op de laatste bijeenkomst van den ge meenteraad verweet de heer Vanderghote aan den burgemeester dat hij het politiere- glement over de muziek- en dansfeesten niet nauwkeurig volgde, en met het toepassen van kwetsende maatregelen zijne rechten te buiten ging. Natuurlijk was 't antwoord van M. Golaert eene logenstraffing. Hij beweerde dat hij 't reglement supi volgde, maar er de toepas sing van zou zacnter maaeu indien de raad tiet zoo wensehte. Zoo kwam het er op aan, het oude regle ment te herlezen en te herzien. Maar men was in openbare vergadering en de kliek van M. Colaert houdt er niet aan dal men aan de ooren der Yperliugen brengt wat hen aan gaande wordt beraamd en beslist. Hetzelfde lot ondergingen de HH. Bu- taye, Froidure, Vermeulen, Van- doorne en Lapiere, alhoewel hunne prijzen ook voordeeliger waren. Zij wer den spottend afgewezen. Want het was geen goed, gepn goedkoop gas dat het stadsbestuur zocht, het moest vriendjesgas, kalotegas zijn. en vergeet het vooral met de naaste ge- meentekiezing niet. Zij en hadden het verle den jaar niet durven doen 1 Nu denken zij dat hun alles toegelaten is en hopen dat het binnen drie jaar zal ver geten zijn. Maar wij zullen het u herinne ren en gij, eerlijke Ypersche kiezers, zult het niet vergeten. En wij zullen dan eens al die groote bekwaamheden, al die groote man nen, die in den Raad zetelen en zwegen, eens hunne houding doen uitleggenkunne konkelarij in den donker doen aan 't licht brengen, wij zullen toonen hoe zij aan hun plicht te kort bleven op het oogenblik dat het goldt hunne bestuurlijke bekwaam heden te bewijzen, hoe zij zwegen wanneer het er op aan kwam te toonen dat zij de be langen der Yperlingen behartigen. Had het maar gegeldt te toonen dat de kaloten geld kunnen doen rollen vóór de kiezingen, md het maar gegeldt weken lang van herberg tot her berg te loopen, had het maar ge geldt arme prietpraat ia het volks huis te zeggen, dan hadden men die helden op hun post gevonden. Maar het goldt te toonen dat zij een Ypprsch hart bezitten, het goldt te toonen dat zij mannen van bekwaamheid zijn en.... zij bleven aan hunnen plicht te kort. Dat de vreemdeling De Brouwer van uw geld jaarlijks 25,000 franken zal moe ten hebben voor zijne directie. Dat de vreemdeling De Brouwer daaren boven jaarlijks 5 °/0 der winsten zal moeten vooren hebben, Dat, wat ééne echte schande is, hij, zonder kapitaal te verschieten, 500 actiën voorenuit zal krijgen, waarop hij 15 per honderd zal trekken. Dat bij niettemin nog zal deelen in de winsten volgens het geld dat hij zal storten, Dat hij van al de duizende en dui- zende franken nooit ééne centiem in Yper zal verteeren, Dat, in tegenstelling met hetgeen M. Valcke deed, het eene politieke man is, Dat hij als werklieden geen mannen zal zoeken, maar slaven uit 't Volkshuis zal nemen, Dat, als het gaat zooals te Brugge, er gedurig klachten zullen zijn, Dat, als die klachten zullen moeten gedaan worden, men zal verplicht zijn te wachten tot het dien vreemdeling belieft eens naar Yper te komen. Ypersche kiezers, üeiiunert u wat er vóór de laatste kiezing gezegd werd De omkooperij en het bedrog hebben ze op het stadhuis gebracht, de eerlijkheid zal ze er van jagen. Wij mogen er nu bijvoegen De konkelarij is het kenmerk van hun bestuur. Kiezers, het is de plicht van alwie in zich een eeiltja, een echt Ypersch hart voelt kloppt-u, van met de naaste kteziag mede te ltelpeu om die mannen aan de deur te werpen 1 En dadelijk werd de truc die in de gas- kwestie zoo goed gelukt heeft, weer aan den dag gelegd. Op staande voet noemde men eene ondercommissie die de kwestie zou onderzoeken, en een voorstel van herziening neerleggen. Alles zal weer in 't donkertje aaneengestooten worden, er zal hier en daar een maatregeltje genomen worden dat de mannen van de kliek zal bevoordeeligen, en de menschen of maatschappijen in nesten helpen die niet goed staan met M. Colaert. Ongetwijfeld zal M. de Deken in de kommis sie zijn woord te zeggen hebben, en er zeker zijnen afgevaardigde naar toe zenden, naast eenen vertegenwoordiger van 't volksbuis en eenen anderen van den cercle militaire. Na een zeker aantal vergaderingen zal de ondercommissie haar verslag lezen en hare voorstellen doen. M. Golaert zal zeggen dat de openbare opinie sedert zóo op zoovele maanden op de hoogte gebracht is, hij zal in de handen klappen, en alle gemeenteraads leden zullen ja knikken als marionetten die men by een touwtje trekt. Zoo zal de algemeene openbare bespreking geschieden, M. D'Huvettere of M. Sobry zul len eens gebaren van niet 't akkoord te zijn, zy zullen dan toch ja stemmen, en de Yper lingen zullen een touw te meer om hun been hebben. Wat triestige farceurs 1 De tooneelmaatscuappij de Vlaamsche Ster gaf Zondag 11. 18 December in den Stadsschouwburg hare tweede vertooning voor het tooneeljaar 1904-1905. Werden opgevoerd: De Kinderdoktor, drama in 5 bedrijven door A. Bourgeois en D'Ennery en Vader Cats, blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene. De zaal was nogmaals veel te klein om het groot getal toeschouwers te bevatten, die de Sterrelingen kwamen bewonderen De Kinderdoktor werd karaktervol en gemoedelijk ten tooneele gebracht, de aan grijpendste zieletoestanden werden treffend vertolkt, in één woord, eene prachtige uit voering, dat nog eens te meer de kunde en grondige kennissen onzer knappe vlaamsche tooneelspelers heeft bewezen. Brengen wij hier intusschen hulde aan de heeren Nevejans (De Kinderdoktor), J. Hus- tinckx (Delormel) K. Deweerdt (Jerome) J. Ossieur (Erederic) en Mejuffer Zulma Devers (welke eerst als echtgenoote van Delormel, vervolgens als dochter van de eerste optrad) en die allen hunne moeilijke, doch prachtige en indrukwekkende rol mees terlijk wisten te vertolken. Vóóral in het laatste bedrijf, waar de kunde van den dok tor ae bovenhand wist te halen op de bedrei gingen der wereld, waar die kunde Lucile van den gewissen dood wist te redden en bij de krachtige woorden des kinderdoktors aan Delormel gericht: Nóch aan u, nóch aan myi zijn kind, zijne Lucile gelukkig maakte en hare hand schonk aan haren ge liefde, aan Frederic, den jongen kunstenaar. Zoo roerend en plechtig eindigde dit heer lijk gewrocht, dat dank aan de moedige tooneelkunstenaars zooveel indruk heeft ge laten. Vader Cats, het blijspel van H. Van Peene werd heel lief opgevoerd. Het is met eene levensschets van Jacob Cats, den boliand- schen dichter, een blik op het visschers- leven. Melden wg vooral de heeren X. (Jacob Cats) J. Ossieur (Muggelmans) J. Hustinckx (Dries) K. Deweerdt (Baas Kruik) Nevejans (Gijsbert De Groot) Gilon (openbare verkoo- per) en Mejuffer Zulma Devers (het lieve vischmeisje); de visschers en dorpelingen. Langdurige toejuichingen De figuratie gelukte opperbest in de drama zoowel als in het blyspel. De muziekstukken onder de leiding van den beer Marcel Tasseel uitgevoerd werden dapper en luidruchtig toegejuicht. Kortom, brengen wg van harte hulde aan allen die het hunne hebben bijgebracht tot de verheerlyking der kunstaan allen, die na een dag van werken en zwoegen, nog tijd weten te vinden tot leeren en studie slechts op eigen krachten kunnende be rusten, maar immer hunne schoone leus getrouw blijven Moedig, ondernemend, zonder hoogmoed. Een toeschouwer. In ieders belang wenschten wij gaarne dat in het toekomende de stilte beter zou onder houden worden1 Donderdag avond was er Fransche vertoo ning in de stadstooneelzaal. Les crochets du père Martin en La Femme hebben meester lijk gespeeld geweest, en al de acteurs zoowel als de actricen hebben zich wonderwel en met onderscheidenheid van hunne taak gekweten. Al de tegenwoordigen verlangen naar eene tweede vertooning. Jammer dat er niet meer volk was 'tis te hopen, en ik geloof zelfs te mogen verzeke ren, dat or in het toekomende veel volk zal wezen want waarlijk zulke spelers ver dienen aanmoediging. Velen hier ter stede klagen dat er nooit iets te doen is in Yper en als ze eens nen schoonen en aangenamen avond kunnen passeeren, hebben zij geenen tyd of wel hadden het vergeten 1? Volgens wij komen te vernemen zullen eenige artisten van het conservatorium van Rysel, op Dinsdag 10 Januari 1905, op het stadsschouwburg eene luisterlyke vertooning geven, waarvan wij later de stukken aan onze lezers zullen mededeelen. IN GEWONEN DRUK EN IN STEENDRUK, ter drukkerij van dit blad aan zeer geringe prijzen. Morgen om 2 1/2 ure namiddag, geeft de maatschappy Een Kerstfeest, in de zaal der Oud-Pompiers, aan de kinderen der leden. Geen twijfel of het zal krioelen van volk, en aan de kinderen een gelukkige dag verschaffen. Het feest is samengesteld als volgt Programma 1. Openingstuk voor Symphonie. 2. Lied. A. M. 3 Raoulde Miret, GOOCHELAAR. 4. Liedje door M. Devers. 5. BALLET door de jongere afdeeling der turnersmaatschappij Les Infatigables. 6. KERSTBOOM. i Op Zaterdag 31 December 1904, om 8 ure 's avonds, geeft deze maatschappij aan hare leden en huisgezin een luisterlijk Concert gevolgd van dansparty. Programma. EERSTE DEEL. 1. Loyale Legion, Sousa. 2. Extrait de la 4mo Symphonie de Mendelssohn, arr. par H. Moerman 3. Sans Cervelle, polka, Auvray. 4. Tannhauser, fantaisie, Wagner. 5. Violetta, valse, Moeremans. TWEEDE DEEL. Eene Misgreep, Kluchtspel met zang in één bedrijf. 10 u. REDOUTE. Maandag 11. gaf deze maatschappy haar eerste Concert, onder het bestuur van M. Alb. Van Egroo en met de medewerking van verschillige artisten, eerste pry zen van het Conservatorium van Brussel. Mejuffer Tyckaert, heeft eene schoone en zuivere stem, ook heeft zij menigmaal terug geroepen geweest. M. Gaesteker met zijne liederen heeft de aanwezigen zeer wel bevallen. M. Bergey, kluchtzanger, heeft na elk lied gebiseerd geweest, tot dat hy opnieuw de toehoorders vergastte met een lied. In een woord ecu mooi Concert die tot eere strekt der commissie want alle begin sels zgn moeilijk. Bedanken wg den heer Van Egroo be stuurder, ook de inrichtings-commissie die geene moeite gespaard heeft om het feest te doen gelukken, en zij hebben hun doel bereikt. Het ware te wenschen dat wij nog Var> tijd tot tijd zulke feesten mochten biiwL Een inteekenaar Schieting van Maandag 12 aec Vogels. 1° VogelThirifays X. 2° VogelVermeulen H. Schieting van Maandag 19 ,jec Prijzen gegeven door de Maatschappy.' Gewoon blazoen. Hoog getal. Pinteion Felix 6 6 Laag getal. Aertsens Lambert 1 2 6 6 24 Schieting van 15 december Pinteion M. 15 20 20 20 25 100 LegonE. 25 15 20 15 25 loo Vermeulen H. 15 25 25 20 15 100 Poelemans D. 20 25 10 20 20 95 Maatschappij de Philharmonie a Muzikale kring. gevolgd door voordracht op Onze Oude Vlaamsche Volksliederen. Spreker: Heer MEDARD VERKEST, VRIJDAG 30" DECEMBER 1904, om 7 1/2 uur 's avonds. PROGRAMMA late Deel. 1. Marche militaire E. VanEIslande. 2. Ouverture de Guillaume Tell Rossini. 3. Scènes et danses Congolaises Langlois. 4. Mosaïque sur l'opéra «Rigoletto» Verdi. 5. Le beau Danube bleu, valse Strauss. 2"" Deel Voordracht door den heer M. Verkest. De Eere-leden met hunne dames worden tot dit avondfeest uitgenoodigd. De Engelsche mode van de kinderen bij alle weders half gekleed te laten loopen is by zo ader af te keuren. Het is oene treurige misgreep, te denken dat het kind, dat met gelyke kleeding alle weders doortrekt, daardoor sterker wordt. Men ondermijnt integendeel de gezondheid der kinderen en stelt ze aan de ergste onge vallen bloot. Er is ten andere geen land ter wereld waar zoo vele kindersterftea en teringlijders aangestipt worden als in Euge- land. Hun voorbeeld mag dus niet gevolgd worden. Wij moeten met stiptheid de veranderlijk heid van de temperatuur navolgen en naar die veranderingen de kinderen kleeden. Des winters moet men vooral lichte, buigzame en harige wolgoederen gebruiken Hoe meer de wol effen is, hoe zwaarder hinderend en min warm zij zal zijn. Men moet ook geene groote hoeveelheid kleederen om het iyf hebben. Wat ook dient vermeden te worden, is de gestikte stofook nog de katoengoederen welke de vochtig heden opslorpen en geenszins tegen de koude beschutten. Al de ingewandziekten, waaraan de kinde ren lgden, komen voort van koude aan billen en buik het is dus ook noodig dat deze lichaamsdeelen tegen het gure weder be schut worden. Eene flanellen of gebreide broek is heilzamer dan alle andere waren. Men mag echter nooit de flanel of het breidwerk rechtstreeks op het vel dragen. Men moet deze beide kleersoorten boven het hemd dragen. Fgne en lichte wollen kousen zijn ook aan te bevelenbij slecht weder en bij hevige koude is het geraadzaam lederen slopkousen te dragen. De drie groote regelen der gezondheid ?oof de kinderen zgn dus, netheid, goed voedsel en kleeding volgens de seizoenen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2