TAMBOER JANSSENS PER EXPRESS Het blinde kind La Paix ehez soi ELROSE STADSNIEUWS. De Gaz te Yper. Overleden. Verdronken Het feest bij de Onvermoeibaren Maatschappij Burgerwacht Vlaamsche Ster. Franseh tooneel. CHATTERT O N ROSALIE Maatschappij Kruisboogschutters. Burgerstand van Poperinghe HAAR HERSTELLER Kamer, door in do plaats van hunne afwe zige kollegas te antwoorden. De klerikale moraal berust op vervalsching en onrecht't is eene zedeleer die het volk soms tot gewelddaden drijft. Tegenover deze schandelijke en voer een land als 't onze zoo noodlottige zedeleer, stellen wij eene normaal gevestigd op de Rede, het Gezond Oordeel en het Vrije On derzoek. De liberale zedeleer is eene zedeleer van verdraagzaamheid. Hoopvol zien wij naar den hemel, Waar de godheid schuilen mag Woont gij boven 't starrewemel, Godhei 1 die geen oog ooit zag Is het waar, houdt ge in uw' vingren 's Menschen dunnen levensdraad Doch, waarom doet ge dan ons slingren Min naar 't goede dan naar 't kwaad f Laat nog eens uw stralen dalen Op de droeve wereld nêer; Wil die wonderen thans herhalen Uit de jaren van weleer; Duld niet dat de loome kwezels 't Lijdend en onwetend volk Sturen 'lijk een leger ezels En het slepen naar den kolk. Ach die huichelaars durven zweren, Op hun' ziel, dat zij alleen, Zoo als 't zijn moet, God vereeren In hun' daden, in hun' been En zij leenen u de driften Woede, wraakzucht, haat en nijd. Die het menschelijk hart vergiften.... Zeg is dat geen laf verwjjt En zij spreken van de heemlen, Waar geen mensch terug uit kwam, Van de heiligen die er weemlen, En van de eeuwige hellevlam, Zij verkoopen 't eeuwig leven En zij roepen 't menschdom toe God heeft ons die macht gegeven.... Neen, gij laat hun dat niet toe Daarom zijt gij te rechtvaardig, Te barmhartig en te goed. Gij vervloekt hem die, onwaardig, Aan het volk gelooven doet, Dat gij de eenvoud laat bedriegen Door het booze dompersrot, Dat men schaamtloos zoo mag liegen, Altoos in den naam van God. Maar.... het goede is overwonnen En het kwade troont met glans Zien we nooit een' beetre zonne Ryzen aan des hemels trans f Kunt ge de ondeugd niet b sletten, Gij die men als de almacht eert, Zijt ge soms een' wet der wetten, Die beru8tloos de aard' regeert, Onder dien titel is er zaterdag laatst in onze stad boekjes uitgedeeld geweest, soort van vuiligheid in den aard der Reusjes van de stemming. Dit boekje is een rijk museum van leugens (specialiteit der klerikale pers). In die rijke variëteit van grove leugens bemerken wij onder andereu Dat xe Qeheel raar zijn deze die over de huidige verlichting te vreden zijn. Wel, wel, hebt gij dat ge heel alleen gevonden Maar gij zult ver stand krijgen jongen I Oh I ja ze zijn geheel raar, niet waar vuil papiertje, dat zien we aan de 253 handteekens op den omzendbrief gezonden door de Yperlingen aan de Besten dige Deputatie. Daarin zien wij nog een dier zinnen (waar dig van den schrijver) Misschien waren er wel andere redens waarom de stad aan M. Valcke de vergunning niet meer toestond. Maar daarover spreken we niet. Oh I het had ons toch zoozeer ver wonderd dat ge eenmaal in uw leven zoudt rechtzinnig geweest zijn I Gij zijt het nog nooit geweest en zult het nooit zijn niet waar? Maar de grootste reden is dat alles moet kalote zijn in Yper tot de gaze toel Fiat lux catholieka! Zijt gerust, de Yperlingen zullen uwe handelingen oordeelen, zoowel oordeelen dat ze eens de deuren van het stadhuis wijd open zullen zetten.... om u buiten te laten 1 De straf zal verschrikkelijk zjjn 1 Woensdag avond, rond 6 1/2 ure, is in onze stad de heer Arthur Vermeulen, schie lijk overleden. Zijne dood heeft bij vele eenen droevigen indruk gemaakt daar hij niets dan vrien den telde. Zijne begraving, met muziek der Oud- Pompiers aan 't hoofd, en onder eenen groo- ten toeloop van volk, heeft Zaterdag ten 10 ure plaats gehad. Wij bieden de famielie onze gevoelens van deelneming in het verlies dat zij komt te onderstaan. De Redactie. Woensdag morgend rond 8 1/2 ure waren een tiental jongens, wonende op het zaalhof uit hun huisvertrokken om zich Daar de stadsschool te begeven, masr daar zij langs de buitenwandeling moesten voorbijgaan, wilden zij eerst nog een baantje steken op den majoorgracht. Alhoewel het een der grootste verbood, gingen zij er toch met eenigen erop. Nauwe lijks drie meters ver, brak het ijs onder hunne voeten en één van beide zekeren Arthur Coffyn viel er in, de kozijn Emiel Coffyn, dit ziende wilde er naartoe loopen, legde hem plat op den buik, denkende hem alzoo te kunnen redden, maar ongelukkig lijk brak het ijs en hij ook moest verdrinken, volk kwam toegesneld, maar helaas 't was te laat, beiden waren een lijk. De begraving heeft vrijdagmorgend om 8 ure plaats gehad. Waarom niet gedaan zooals wij het reeds zoo dikwijls gevraagd hebben,'t is te zeggen langs d stads waters reddingstuigen ge plaatst, zooals men ziet in andere steden men zou zulke ongelukken niet te betreuren hebben. En waarom ook doet men niet gelijk ten tijde der liberalen Telkenmale in dooiweder, deed men aan de hoeken der straten uitklin ken, dat het streng verboden was op straf op de stadswateren te loopen Men zou er ook wel mogen bijvoegen, dat de ouders verzocht worden nauwkeurig voor hunne kinderen te zorgen, ofwel dat zij insgelijks met eene boete zouden gestraft worden, dit ware een besluit dat elk weldenkend per soon zou goedkeuren, want jaarlijks zijn zulke gevallen te betreuren, dan ten minste zou onze politie eene waakzame oog kunnen houden en de overtreden straffen, gelijk zij het verdienen. Waarlijk, de feesten door de Turners maatschappij de Onvermoeibaren geven worden meer en meer aantrekkelijk en getuigen van den vooruitgang onzer Turners in al hunne lichaamsoefeningen. M. V. Moreau mag fier zijn over zijne leer lingen, zij werken als een man, met eene juistheid die iedereen verwondert. Dit was Zondag 11. nog eens het geval in al hunne oefeningen. M. Alfons Maas, vergastte ons op twee schoone romancen, die hij met veel genoe- j gen voordroeg en waarmede hij overvloe dige toejuichingen inoogste en genoodzaakt werd weder te keeren om aan het bisgeroep te beantwoorden. Het stuk voor piano gegeven door M. E. Vuylsteker is op eene .meesterlijke wijze gegeven geweest, ook heeft het aan geene bravos ontbroken. De heer Billioen, met zyne kluchtliederen, heeft ons zoo hartelijk doen lachen dat er geen einde scheen te zullen aankomen. Voor de eerste maal dat wij het genoegen hebben hem bij de Onvermoeibaren te hoo- ren moeten wij hem bedanken voor zijne welwillendheid want hij heeft geene moeite gespaard en ons verlustigd met zestien kluchtliederen. Hij heeft eene aangename stem, een goed voorkomen en eene manier die uiterst wel bevallen Ook werd hij dapper toegejuicht en telkenmale drie of vier maal terugge roepen geweest. Dan hadden wij de oefeningen met vaan dels door de kleinen, daar heeft M. V. Mo reau nogeens bewezen dat hij noch tijd noch moeite spaart om zijne leerlingen wonderen te doen verrichten. Voor het sluiten hadden wij de Poses Plastiques, die wonderwel verbeeld waren, wat spyt dat het electrisch licht niet beter gegeven werd. Iedereen wenschte ze nog eens te mogen beschouwen met beter licht, want al de acht verbeeldende nummers waren mees terlijk voorgedragen. Kortom, het was een allerschoonste feest dat den leden veel vermaak verschafte, en hen doet verlangen om nog een dergelijke feest te mogen by wonen. Het dansfeest dat onmiddelijk er op volgde was levendig en vroolijk gelijk altijd en men flikkerde dat het een plezier was om zien. Wy kunnen niet genoeg de heer Voorzit ter Didier, M. Moreau en de Commissie be danken voor de moeite die zij hun geven om zulke feesten in te richten. Wij bieden hun onze rechtzinnigste gelukwenschen voor den schoonen avondstond welken zij ons hebben laten doorbrengen. Voor eene kluit geeft de Brugsche Brou wer een beetje kalotegas. Voor veel kluiten verkoopt de Sinten Maartens Brouwer vollen aflaat. Voor geene kluiten krijgt Colaert nooit geen krulhair meer. Hesp en Volbaard. Op Zondag 22 dezer geeft deze maatschappij hare derde vertooning van het winter saisoen, bestaande in Blijspel met zang in 2 bedrijven. Tooneelspel in een bedrijf en Blijspel in een bedrijf Zooals men ziet zal men nog eens f eenen aangenamen avond doorbren gen. Ook spaart de Commissie geene moeite om aan hare inschrijvers aangenaam te zijn. Begin om 5 1/2 juist. Opening der bureelen om 5 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, Yper. Maandag 33 Januari 1905, geeft het gezelschap LITEN iu onze tooneelzaal de volgende stukken: Comédie en 1 acte de Courteline. Comédie en 3 actes et 4 tableaux par Alfred de Vigny. Comédie en un acte de Mat. Maurey. Prijzen der plaatsen Eerste pl. 2 fr.2"« pl. 1 fr.pl. 50 cent. Opening om 7 1/2 ure. Begin om 8 ure. Men kan kaarten op voorhand bekomen by Th. Degroote, Vandenpeereboomplaats. Schieting van Maandag 8 januari. Veranderlijk blazoen. Prijzen gegeven door den deken. Hoog getal. Thirifays X. Laag getal. Dewanckel J. Middelbaar getal Nolf Ernest, Pinteion Felix. Schieting van 19 januari 1905. VandevyverA. 25 25 25 25 20 120 25 25 15 25 20 Uo 25 20 15 20 25 105 25 10 25 25 20 105 20 25 15 25 20 105 20 20 15 20 25 100 Fol J. Legon E. Butaye E. Pinteion M. Vantholl H. BURGERSTAND van den 13 tot dan 20 Januari 1905. Geboorten. Louer, Georgetta, Zaalhof. Maenderveld, Joannes, Zonnebeke steenw. Packet, Arthur, Bukkerstraat. JjVandevyver, Joanna, Kanonstraat. I Six, Juliana, Cartonstraat. Cuvelie, Michael, Oude Kleermarkt. Huwelijken. Gouwy, Henricus, land werker toZillebeke en Deleye, Evelina, kantwerkster te Yper. Bernard, Barthélemy, koiffeerder te Com- blain au Pont en Ghemar, Maria, z. b. te Yper. Overlydens. Lefleuw David, 75 jaar, brykkenbakker, echtgenoot Legrou, Pelagia, Zonnebeke steenweg. Debruck, Amanda, 68 jaar, z. b. weduwe Coffyn, Richardus, Lombaardstraat. Iseux, Bertha, 8 maanden, Loombaardstr. Verhelst, Clementia. 72 jaar, z. b. weduwe Giller, Carolus, Rijselstraat. Briet, Rosine, 73 jaar, z. b. echtgenoote Brice, Ludovicus, Poperinghe steenweg. Borry, Isabella, 82 jaar, z. b. echtgenoote Devaux, Amandus, Oude Kleêrmarkt. Vandenbussche, Theresia, 79 jaar, z. b. weduwe Viane, Livinus, Elverdinghestraat. Coffyn, Marcellus, 9 1/2 jaar, Neêrstraat. Coffyn, Emilius, 12 jaar, Zaalhof. Doolaeghe, Amelia, 66 jaar, kantenwerk ster, Aardestraat. Vermeulen, Arthur, 44 jaar, brouwer, on gehuwd, Hondstraat. Waterblez, Maria, 76 jaar, z. b. weduwe Delbeke, Petrus, van Verschaeve Leonardus en van Roose Desiderius, St. Janhospitaalstr. Monprez, Clementia, 73 jaar, z. b. onge huwd, Gevangenissstraat. van 12 t,ot 19 januari 1905. Geboorten. René Mahieu, sectie D. Magdalena Hos- deysectie G. Ernest Clabau in de Pottel- straat. Germaiue Logie, sectie. Agues Depoorter, sectie H. Overlijdens. Henri Lermytte, 2 jaar, Meessenstraat. Julien Hennaert, 4 jaar, sectie G. Joseph Quaghebeur, 88 jaar, zonder beroep, sectie H. Henricus Ryckewaert, 70 jaar, rente nier, Schaalstraat. Julian Persoone, 9 maanden, sectie B. Seraphyn Camerlynck 70 jaar, landbouwer, sectie A. Huwelijken Maurice Stechele, 21 jaar, leurder, met Georgina, 16 jaar, werkster, beide alhier. Daniel Gesquiere, 20 jaar, landwerker en Maria Comeyne, 20j. breister, beide alhier. Huwelijksbeloften, Constant Bulteel, land bouw werker f,e Re- nmghelst met Cornelia Beernaert, dienstmeid te Poperinghe. Jerome Deroo, landwerker, met Evelina Degraeve, werkster, beide alhier. Aehille Deroo, werkman, en Valentina'. Kiecken, kantwerkster, beide alhier. le hekomen by M.Ra.ym. OMmHSLagït ET MBESÏ GEZOCHT! iMt Uviijiv cd foi'iis

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2