VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoneenblad. Negentiende jaar. Zaterdag 28 Januari 1905. Nummer 4. STUDIEKRING UITGEBREID HOOGER ONDERWIJS Algemeene geschiedenis der kunst. Aan ons de Zegepraal De Loting. Beloften en rotte appelen Ze zitten met de poepers. Atttmiementspfijs voorop betaalbaar 8.00 fir per jaar voor den buiten. 8.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent W drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 flr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Atte berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureel# dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubiicilé, Magdalanastraat, Brussel. Mon wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij «nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnel!teitea bevattende worden niet pgenomen. AFDEELING YPER Zondagen 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, om 15 uren, Leergang van den heerRafaël PETRUCCI Zes voordraohten met llohtteskenlngeu. Ingangsprijs voor niet-leden: 4 frank. Na de eerste Kamerzittingen van den nieu wen zittijd kunnen wij ons niet weerhouden een bemoedigend woord tot onze lezers te sturen. De kamerdebatten sedert de laatste wetgevende kiezingen versterken de hoop, die met deze kiezingen in alle liberale harten gedrongen is. Zelfs de sceptieksten onder ons zijn door doze kiezingen vervuld geworden met een zeker vertrou wen in de aanstaande verbetering van 's lands politieken toestand en de onverschilligsten voelen den ouden strijdlust wakker worden voor de aanstaande politieke worstelingen Wij moeten ons vooral door dezen nieuwen moed laten begeesteren, daarin 1906 Kamer keus zal gehouden worden in de helft des lands en wij daarvoor de ernstigste verplich tingen hebben. Welnu, de Kamerzittingen geven ons het volle recht het beste voor de toekomst te verwachten en verplichten ons tot alle strij ders, oude jonge, een sursum corda de harten hoog te roepen. De groote, rechtvaardige hervormiugeD, die op het liberaal democratisch programma staan, zooals algemeen stemrecht, persoon lijken dieustplicht en verplichtend onderwijs, zullen gebeuren wanneer iedereen zijn plicht verstaat. Door zijn verleden en zijne wettelijke hou ding is onze partij alleen in staat om aan 't roer te komen na den val van het klerika- lism, de socialisten zullen dan wel genood zaakt zijn den noodigeu steun te vestrekkeu, de laatste verklaring van hunnen leider Vandervelde toont het ook zeer klaar. De vertegenwoordiger van Charleroi, Destrée, die doorgaat als een der radikaalste en onverzoenbaarsto socialitische leiders, heeft, in het debat over den brief van den Koning eene zeer correkte houding aange nomen. Zeer eerlijk is hij voor het militaris tische programma der socialisten vooruitge komen en heeft onverbloemd verklaart het met de liberalen op dat punt niet eens te zijn, doch even eerlijk heeft hij verklaart dat de liberalen gelijk hebben den persoonlijken dienstplicht te willen veroveren en het zielenverkooperstelsel der klerikalen te doen verdwijnen. Met vreugde hebben wij ook het optreden bijgewoond van de nieuwe liberale vertegen woordigers, waaronder er zijn als Dr Per- soons van Lokeren en M. Masson van Bergen, die een redenaarstalent van eerste klas bezit ten. De redevoering van M. Masson over het gemeentefonds en de miserabele finan- -cëele politiek van M. De Smet de Naeyer heeft zoowel bij klerikalen als liberalen en socialisten diepen indruk gemaakt. Naast de oude knappe leiders, die wij bezitten, zulten deze en andere nieuwelingen het klerikalism doodelijke slagen toebrengen. Overal waar men zonder vooroordeelen leest en nadenkt moeten de ellendige rede neeringen der klerikalen in de Kamers de menschen treffen, Waar de liberalen hen mat den mond vol tanden zetten gelijk in de bespreking van den brief des Konings en der staatsflnancies weten M. De Smet en zelfs M. Woeste, de beschermengel van 't minis terie, met niets anders dan met hoogmoe- digen spot en schimp te antwoorden. Is het bijvoorbeeld niet schandelijk en bekrompen te zeggen, zooals M. Woeste het deed Wij zijn in grondbeginsel vijan dig aan alles wat de liberalen voorstellen, juist omdat zij het voorstellen Die fanatieke woorden moeten wij indachtig zijn! Dat is de taal van iemand, die letterlijk ver blind is door partijschap. Zulk een man zou beletten, dat een hongerlijder brood krygt omdat het een liberaal is die het brood geven wil Laat M. Woeste miar voortgaan met aluus aan zijn fanatism vrijen toom te laten. Hij bewijst daardoor dat hij geen ernstige redeneeringen in zijn zak meer heeft en laat ons het klerikalism in al zijne hatelijkheid zien. Ook dat is een goed voorteeken voor de toekomst. De handen uit de mouwen, lezers, dat elk bij zijne vrienden en kennissen propagande make zonder rust. dat iedereen nadenken over hetgeen in Kamer en Senaat gebeurt. De verkiezingen van 1906 zullen een triomf zijn voor het liberalism. Eenige weken slechts scheiden ons der militieloting nog eenige dagen en het toeval zal te beslissen hebben, welke jongelingen zullen geroepen worden al of niet hunnen plicht tegenover het land te vervullen. De naburige landen hebben sinds tai van jaren ingezien, dat dit middel van aanwerving in zake van militie tot de oudheid behoort, en de tegenwoordige maatschappij van vooruit gang vraagt, dat tot dit doel een stelsel, gesteund op meer rechtvaardigheid, worde aangewend. Wat onze wet vooral hatelijk maakt is het behoud der plaatsvervanging, welke aan de jongelingen der behoede klasse toelaat, zich mits eene armzalige geldsom vrg te koopen van den dienst, en zich alzoo te ontslaan van eenen plicht, hen door de wet opgelegd. En, wanneer later onze werk manszonen zich zullen aanbieden, om ook hunne rechten als belgisch burger uit te oefenen zullen zij zich mogen tevreden stellen met een enkele stem, terwijl de rijkemans- zonen, die zich éénmaal aan zijnen plicht als vaderlander onttrokken heeft, zal beschikken over twee, drie, tot vier stemmen en dus twee, drie of viermaal meer in het stadhuis- houden zal in te brengen hebben. Wanneer zal toch de Belgische bevolking eens een einde maken aan al deze ongelijkheden, en eene regeering aan haar hoofd stellen, welke er zal voor zorgen, dat het artikel der grond wet, dat zegtAlle Beigen zijn gelijk voor de wet geene doode letter blijve In 1895 beloofde minister de Smet de Naeyer dat binnen korten tij i de grond belastingen op nieuwe grondstelsels zou len berusten. In dit vooruitzicht is er door zijn bestuur overgegaan tot eene herschatting van al de eigendommen in België. Dit was eene hervorming die hoogst drin gend was, aangezien het verouderlijke stelsel naar hetwelk de grondbelasting wordt be taald. Weieven inderdaad nog altijd onder toepassing van de kadastrale schatting die ten jare 1867 voor gansch het land in voege trad. Het is ontwijfelbaar dat deze eigendom men sinsdien in waarde verhoogden, geene in waarde daalden. Eigendommen die bij voorbeeld 20.000 franken in waarde werden geschat gelden er nu slechts 8 tot 9,000 meer, terwijl andere voortijds op eene waarde vaa 10,000 franken geschat, nu het dubbel en zelfs het driedubbel waard zijn, en nochtans wordt de belasting nog steeds betaald op den ouden voet, zegge volgens de oude schatting. De cijns wet stalt bijgevolg een nadeel da:? voor eene klas van belastingschul iigen ten voordeele van eene andere. Niemand zal bijgevolg ontkennen dat de beloofde hervorming niet alleen zeer gewich tig maar bovenal uiterst dringend was. Het werk der klerikale herschatting is sedert lang geëindigd, het wacht slechts naar de uitvoering zelfs is gebleken dat de be dienden van minister de Smet de Naeyer geweldig door de vingers hebben gezien in de schatting der kloostereigendommeu. En toch gaf de minister geen gevolg aan zijne belofte die hij in 1895 dus over tien jaar binnen horten tijd heette. Doch onze wakkere volksvertegenwoor diger M. Buyl heeft de ongemanierdheid zooverre gedreven tot tweemaal toe minister de Smet de Naeyer zijne fioantieele belofte van over tien jaar te herinneren en hem eens bij de ooren te sleuren, zonder om te zien of hij de gravendommelijkheid van den nieu wen graaf niet zou kwetsen. Denkt ge dat de minister zich om de woorden van den heer Buyl bekreunde. Ge zijter wel mede; sinds hij kabinets- hoofd is heeft hij heel en al 't bloozen ont- leerd. Zijne hoovaarJij an verwaandheid ken nen noch paal noch perk: hij denkt zich de keizer van Rusland in persoon, enoch arme De dag waarop minister de Smet de draai er uit het ministerie zal gekegeld worden, is zijne bestemming gansch afgebakend Wind- haan op den toren der toekomstige basiliek te Koekei berg De overeenkomst der oppositiepartijen ligt de klerikalen als een molensteen op het hart. Ze kunnen van angst en vrees schier geen adem meer scheppen en de leelijkste bena mingen, de afschuwelijkste bedreigingen, de vreeselijkste aanvallen slingeren zij naar het hoofd dergenen, die de driekleurige vlag der rechtvaardigheid hebben opgeheven en der genen die er zich rondscharen. Blauw, rood en groen; ziedaar de kleuren, welke de woede der dompers opwekken, en hen doen raaskallen van machtelooze gram schap en toonloozen haat. Monsterverbond 1 brullen ze, monsterverbond Redeneeren doen die lieden niet, kalm over de feiten en toestanden redetwisten, mast men van hen niet verwachten. Leugen, laster, verwijtingen, ziedaar hunne gewone argu menten. Gelukkiglijk vinden al die gemeen heden geen toegang meer tot de harten der onafhankelijke burgers en werklieden, die klaar zien in het valsch spel der kaloten. In alle landen der wereld heeft men ver schillende partijen zien samenspannen om de verwezenlijking te bekomen van gemeenzame punten der programmes. In België was dit over eenige jaren nog eene onbekende zaak, en nochtans niets is eenvoudiger. Waarom zouden twee of drie partijen, welke een zeker getal hervormingen nastre ven elkander daarin niet helpen Waarom zouden zij niet samenwerken om die hervor mingen te bekomen Wanneer zóóveel mannen het eens zijn over belangrijke kwestiën zooals algemeen stem recht, verplichtend onderwijs, afschaffing der plaatsvervanging, een ouderdomspensioen van één frank daags, enz., is dit een bewijs ten gunste dezer wijzigingen. En wanneer die mannen gesteund worden door het bedrijvig- ste gedeelte der bevolking, mag men gerust verklaren, dat hunne eischen billijk, hun doel rechtvaardig is vooral wanneer dit doel hooger ligt, dan wat men bij de klerikalen ontmoet: eigenbaat en winstbejag De gazetten der pastoors pogen niet ons programma af te breken, ze pogen niet de hervormingen te bestrijden; al wat ze doen, is schreeuwen tegen het verbond Eon verbond tusschen verschillende par tijen is des te meer aan te prijzen wanneer het gericht is tegen eene koterie, welke door bedrog en valsche middelen aan 't roer blijft en de meerderheid der bevolking komt verdrukken tegen alle wettelijkheid en recht vaardigheid. Een verbond wordt alom gesloten omdat de maat vol is, omdat de vloed van schelme rij en schurkerij te hoog is gestegen, omdat geweld en willekeur de plaats hebben geno men van recht en eerlijkheid. De verregaande onbeschaamdheid onzer tegenstrevers, hunne karakterlooze maatre gelen van dwang en plagerijen, hunne ver volgingen en broodrooverijen dwingen de verschillige partijen zich tegen hen te veree nigen. Ook hebben de partijen der oppositie een antiklerikalen blok gevormd in ge heel het land. Het gouvernement der laatste twintig jaren in een bestuur van willekeur. Onkunde, zor geloosheid, onrecht en partijdigheid vieren er den toom. Verwaandheid komt in de plaats der wetenschap, schaamteloosheid vervangt ondervinding, koppigheid heerscht in de plaats van bekwaamheid. Langs kromme wegen zal het misschien in 1906 aan het volk trachten te ontsnappen, maar het zal niet lukken. In 1906 blijven al de punten van verdeeld heid onder de oppositiepartijen ter zijde ge steld, en tegenover de partij van bedrog, on recht en geknoei, staat eene andere partij strijdvaardig, de partij der rechtvaardigheid HET WEEKBLAD EN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1