De Zoon des Beuls SANS CULOTTES Le Domino noir Boufïe et le Tailleur ELROSE STADSNIEUWS. De loting. Kleingeestigheid. Officiëele acten. Maatschappij de Vlaamsche Ster. De Speelman op 't dak Fransch Theater. Le depart de Pierre. Maatschappij Burgerwacht Maatschappij Kruisboogschutters. HAAR HERSTELLER YERSCHILLIGK TIJDINGEN. tholieke gerokte rechters in het wit te was- schen. Ziehier volgens katholieke Belgische dagbladen de reden dier ernstige hanekam- pen. 't Schijnt dat de klopping aanvang nam omdat de Grieksche ketters wilden verbie den aan de Roomschen gebruik te maken van eene trap die naar de heilige plaats leidt. Maar, diezelfde bladen vergeten te verklaren, dat het langs die trap is dat men het dichtst bij de plaats komt waar de bede vaarders aankomen, waar vetbetaalde mis sen worden gelezen en.... waar men 't recht bezit de offerblokken te lichten en de offeran den aan te nemen. Daar hebben wjj de explicatie I De dubbeltjes, inderdaad, hebben altijd een voorname rol gespeeld in de historie der godsdiensten. De kruistochten zijn lang voor bij, heden zouden de godsdienstleiders zich wel wachten, uit pure liefde voor 't heilig graf, elkander in het haar te vliegen. Van den oogenblik dat er gestempelde penningen op 't spel staan, is alles opge klaard. Pastoor Keesen, die onder de wet van 1879 den Koning en de Koninklijke familie zoo onbeschoft te lijve ging in het weekblad de Constitutionnel van Hasselt, heeft na volgers gekregen in Limburg. Naar aanleiding van de ontginning der koolmijnen in de Kempen, schrijft een plaatselijk weekblad De Koning heeft nooit het Maasland gezien en schijnt zich er ook weinig om te bekommeren een kijkje te komen nemen. In Rusland is een bloedige opstand, omdat den Keizer dwingeland het volk niet wil herkennen. In 't Maasland waar de Ko ning nooit geen voet gezet heeft, zal het zoover wel niet komen, doch wil men de algemeene ontevredenheid, die reeds zicht bare wortels schiet, tegenkomen, dat men dan spoedig het miskende Limburg toeken- ne, waarop het aanspraak heeft, niet voor Limburg, maar voor de heele Belgische nij verheid en welvaart. Moest een liberaal blad de helft dezer bedreiging afkondigen, het parket zou rap te been zijn om den auteur voor het Hof van Assisen te dagen. Woensdag had alhier de militieloting plaats waaraan 146 jongelingen deel namen. Het laagste nummer 38 werd getrokken door Vangaveren Joseph en het hoogste 183 door Desmadryl Cyrille. Er was veel beweging voor en rond de militiezaal, ook hebben groepen lotelingen en medeloopers in groot getal al zingen de straten van de stad doorloopen zelf tot laat in den nacht. Gelukkiglijk dat de- gaze uit was, anders zouden zij er zoo gemakkelijk niet afgekomen zijn. maar wacht maar, eens de nieuwe gaze zal het slechter gaan, men zal iedereen herkennen, zelfs deze die in hun bed zijn 1 In een woord 't is een dag van plezier voor d'eene en een dag van verdriet voor veel andere. Het is te hopen dat het niet lang meer duren zal en dat iedereen zal moe ten optrekken, 't en ware maar juist en rechtvaardig. Zondag morgend, had de maandelijksche vergadering plaats voor de commissie van onderlingen bijstand, zooals naar gewoonte en terzelfdertijd maatregelen te nemen voor de algemeene vergadering van 's namiddags die moest plaats hebben om 3 ure in de re petitiezaal der stadsharmonie, toen eensklaps M.Golaert, burgemeester, binnentrad en hun liet weten dat de gewone zaal hun ontzegd was, en de vergadering moest plaats heb ben in eene kleinere zaal waar er slechts plaats is voor 100 personen. De heeren van de commissie, verwonderd, wilden de reden vragen, maar zij hadden den tijd niet, de burgemeester was vertrok ken. Hoe kleingeestig niet waar, en dat is de man die vöör de stemming beloofde onpar tijdig te wezen en als vader voor den werk man te handelen. Het is nu zeven en twintig jaar dat deze maatschappij >n dezelfde zaal vergadert. En M. Colaert moet eene verandering in brengen met aan de 600 leden te verbieden hunne gewone zaal binnen te treden en hun een plaatsken te geven waar er slechts 100 personen binnen kunnen. Het goed bestier bevalt misschien aan den heer burgemeester niet Vroeger kwamen zij te kort en nu komen zij duisende franks over. Niettemin was de vergadering merk waardig en de kleine zaal was proppensvol, want er was kwestie vande vernieuwing der commissie en 't kiezen van eenen voorzitter. De commissie werd met algemeene stem men herkozen; daarna ging men over tot de kiezing van eenen Voorzitter. Het duurde niet lang of weldra vernam men dat M. Arthur Stoffel tot Voorzitter met algemeene stemmen uitgeroepen was Deze keus werd met handgeklap en vreugdegeroep be groet; beteren keus zou men waarlijk niet vinden, daar M. Stoffel sedert jaren met den werkman handelt en de bekwaamheid bezit zulke belangrijke maatschappij te bestren. Wij wenschen hem van harte proficiat. Een lid. Door koninklijk besluit van 4 februari 1905, is de kolonel A. LIGY, kommandant der garde civiek (voetvolk) van Gent, opper bevelhebber der garde civiek benoemd met de graad van generaal majoor. SCHOUWBURG VAN YPER. Vierde en buitengewone vertooning van het tooneeljaar 1904-1905. BEROEMD GESCHIEDKUNDIG VOLKSDRAMA in 6 bedrijven door Van Driessche. Nieuwe kostumen van het huis Deleu van Brussel en nieuwe decors der I5d« eeuw. gevolgd van blijspel in één bedrijf. Gezien de belangrijkheid dezer vertooning zal zij opgevoerd worden op ZONDAG 26 FEBRUARI 1905 met open bureel, abonnenten uitgesloten MAANDAG 27 FEBRUARI 1905 voor de abonnementen en het publiek. ï)e prijzen der plaatsen voor den Zondag zijn vastgesteld als volgt plaats 1.50 fr.2' pl. 1 fr.3« pl. 50 c. Voor den Maandag prjjzen als naar ge woonte. Eene tusschenpoos van 20 minuten zal gehouden worden tusschen het 2° en 3» be drijf van het drama. Zondag begin om 6 ure. Maandag om 6 1/2 ure. Men kan kaarten op voorhand bekomen bij den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59. Maandag 11. gaf de tooneeltroep van M. Claudiac, in onze stadstooneelzaal eene luis- terlijke vertooning samengesteld uit een blij spel en het drama l'Abbé Constantin. Beide stukken werden meesterlijk gege ven en de tegenwoordigen, die talrijk waren hebben eenen aangenamen avond doorbracht. Met genoegen vernemen wij dat dezelfde troep Maandag 20 dezer terug komt met eene gansche nieuwe programma, waarvan men veel goeds zegt. Hieronder geven wij de namen der te spelen stukken en de prij zen der plaatsen. LaTournée ParisienneE. CLAUDIAC qui nous a interprêté lundi 6 Février, avec tant de succès 1 Abbé Constantin nous fait une vraie surprise en venant nous donner le Lundi 20 Février prochain en rempla cement de Jalouse, annoncé pour cette date, le vaudeville bien connu, et qui lui a procuré tant de succès en Prance k cause des accès d'hilarités continuels qu'elle provoque. vaudeville en 4 actes de E. Claudiac. Le spectacle commencera par En Coiiiiiiandite, comédie en 1 acte de E. Claudiac. Les frais énormes occasionnés par ce beau spectacle oblige la Direction k mettre les prix des places a frs 2,50 pour les pre mières et frs 1,25 pour les secondes, quant aux troisièmes elles resteront au même prix. Nul doute que toutes les personnes qui aiment k rire se rendront en foule au théatre voir ce spectacle k grand succès et qui de plus est la propriété exclusive de cette troupe. TOURNEE MAUZIN. Op Vrijdag 3 Maart 1905, opéra comique en 3 actes par Auber et le opéra comique en 1 acte, par Gaveau. Pierre. Et quoi I mon cher René Tu veut me faire partir I Moi qui't ai tant aimé Sans toi je dois mourir. René. Hélas! mon pauvre ami je connais ton gachi Et je suis bien forcé De te faire quitter. Adieu Pierre I Adieu 1 I Schieting van 9 februari 1905. Burgho A. Legon E. Fol J. Vantboll H. Pinteion M. Poelemans D. 20 25 25 20 25 115 20 15 20 20 25 100 20 15 20 20 20 15 15 15 15 25 5 25 20 20 15 15 20 20 20 10 95 85 85 85 Schieting van Maandag 6 februari. Oewoon blazoen. 1. Hoog getal, Janssens Jacques. 2. Laag getal, Dupont Valère. 3. Midden getal, Van Nieuwenhuyse Eric. BURGERSTAND van den 3 tot den 10 Februari 1905. Geboorten. Depuydt, Ivonna, Kaaistraat. Lams, Michaël, Statiestraat. Lacante, Joanna, Cartonstraat. Vanhove, Augusta, Bukkerstraat. Geldhof, Andreas, Rijselsteenweg. Rabau, Julius, Tegelstraat. Wullepit, Blanca, De Haernestraat. Sterfgevallen. Vermeulen, Franciscus, 63 jaar, schaap herder, echtgenoot Gryson, Euphrasia, Zon- nebekesteenweg. VanAssche, Leo, 1 maand, Rijselsteenweg. Borrey, Renatus, 43 jaar, landbouwer, ongehuwd, L. Thouroutstraat. Tryssesoone, Marcellus, 37 jaren, z. b. ongehuwd, L. Thouroutstraat. Vanden Berghe, Carolus, 84 jaar, z. b. weduwaar Moreel, Carolina, Dixmudestraat. Flyps, Julius, 21 jaar, land werker, onge huwd, Meenenstraat. Het lot van 100 000 frank. Wij vernemen dat het groot lot van 100.000 fr. der trekking van Oostende, van 15 Januari 11. gewonnen werd door M. Holvoet, gewezen landbouwer te Oudecappelle. Da gelukkig- aard was enkel sedert eenige maanden in 't bezit van twee obligaties onzer leening. Het beste bewijs. Het oude spreekwoord leert ons: verwijdering brengt bekoorlijkheid bij aan de voorwerpen maar bet is alzoo niet voor hetgene wij bewijzen willen. Dan integendeel, en zooals het hier het geval is' hoe dichter de zaak is, boe gemakkelijker het ons valt er de waarheid van te kennen 't Is daarom dat de bevestiging van men- schen van Yperen voor veel in Yperen telt. Mm* Debreyer-Gontier, 3, Schottelaer- straat te Yper, zegt ons: Sedert twee jaar en half leed ik van stekende pijnen in de nieren; wanneer ik mij bukken moest, wa ren de pijnen dikwijls zoo scherp, dat ik moeite had het niet uit te schreeuwen, de minste moeite was mij lastig; ik had zwee tingen, verdrukking, draaïagen, de beenen gezwollen, het water troebel en walgend- riekend; de zorgen bleven nutteloos; ik had geene hoop op genezing meer en werd steeds droeviger; alsdan maakte ik gebruik van de Foster Pillen voor de Nieren die ik in de Apotheek Becuwe, te Yperen haalde. Welke vreugde toen ik mij reeds van den vierden dag gansch anders gevoelde, van dag tot dag voelde ik mijnen toestand be teren en in minder dan eene maand was ik eindelijk van mijne nierpijnen ontslagen en teenemaal genezen. Ik verklaar het bo venstaande waar en machtig U het kenbaar te maken. Hebt gij ooit vermoedt dat uwe nieren de oorzaak uwer ongesteldgeid waren? Hebt gij pijn in den rug, in bet hoofd of in de ledenfHebt gij altijd rheumatiek, zwakte van het hart of zijt gij waterzuchtig Komt er te veel of te weinig urine met graveel of bezinksel? Zijt gij altijd moe, afgemat, ze nuwachtig? Overweegt. Verzekert U dat men U de Foster Pil len voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mme Debreyer gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen te gen 3fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre 50-52 Coudenbergstraat te Brussel. Alge meen Depothouder voor België. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijn* oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin» verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Terkoew door Coiff. en Puf. Hoofd-Dépót: 26, rucÉtiease-Morcel, Parijs, Te bekomen bij M. Raym. OM.VLKSLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Belangrijk bericht. m. Depratere, apotheker-scheikundige te Oostende,verzoekt ons de geabonneerden te verwittigen dat hij geene andere remedie vervaardigt tegen den hoest en tegen de borst- en keelziekten dan de Borstsiroop Depratere van kleurlooze teer. Weigert dus andere soortgelijke pro- dukten beproefd door den grooten bijval van de Siroop Depratere, hij alleen geneest altijd zonder gevaar den hevigsten hoest. (6) Gomen. Eene bom aan de woning van M. Désiré Ducarin. Dinsdagmor gen, rond 5 ure, ging een werkman, M. Paul Bernard, langs de Statiestraat, toen bij, nabij de deur van het huis van M. Ducarin, burgemeester van Comen, eene brandende wiek zag. Hij naderde en zag, in den hoek der deur, eene blekken doos. Zonder dralen doofde hij de wiek uit, er op slaande met zijne klak, en ging dadelijk den veldwachter M. Lecluse verwittigen. De heer commissaris Escorrut werd eveneens verwittigd en deze beval de bom in een emmer water te leggen, waarna het parket werd verwittigd. De maire van Comen, M. Ducarin en zijne dame, verblijven sinds eenige dagen te Nizza. Dit laat toe te veronderstellen dat de aan slag zijn persoon niet bedoelde, cf wel een persoon zijner omgeving, tenzy het ware een betoog van den haat van een anarchist tegen een magistraat. H*t onderzoek duurt voort. 9 EN mruttc *-~stSti36SS2Bm MEEST GEZOCHT*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2