VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. f Negentiende jaar. Zaterdag 4 Maart 1905. Nummer 9. Priester Fonteyne en de Ylaamsche beweging. Russische zegepralen. Landbouwers. Kerken, kazernen en kloosters. De goede Pastoor. Alt©anem®ntsprij8 voorop betaalbaar 8.00 ft*. per jaar voor den buiten. 8.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 ft*. Annoncen; 15 cent Sf drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. .Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureel» dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- éi* voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PubiicitéMagdalenastraat. Brussel. M«n -vordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekond toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitaiten bevattende worden niet 07.geur.»..u. Priester Fonteyne, een der hoofdleiders der Christen democraten, is in Brugge een goede bekende. Vroeger gehecht aan de St-Anna kerk heeft hij thans dien dienst verlaten om meer zijne sociale roeping te volgen, en is geves tigd te Antwerpen. Daar schrijft hij in een blad:De Nieuwe Tijd gebeeten. Dikwijls wordt daarin over de Vlaamsche beweging gesproken. In het nr van Februari lezen wij het volgende k Sedert eenigen tijd heb ik kunnen be- statigen dat er opnieuw wat leven komt in de Vlaamsche studentenwereld. In de katholieke gestichten min dan in de Staatsscholen Ik zal niet spreken van de scholen der H. Jesuïten, ik heb te Antwerpen honderden en honderden keeren de leerlingen ontmoet en hooren spreken, en ik geloof niet dat ik ze ooit een enkel woord Vlaamsch heb hoo- ren spreken De Vlaamsche beweging zal dan weer zeker weinig verroeren Het schijnt dat er in de geestelijke Collegien nog iets overgebleven is van de oude geestdrift van onze jonge jaren, iets, maar niet veel, eenige sperkjes die smeulen onder de asch, maar die ook onder de asch versmachten; geen vuur, geen laaiende vlam Wij zien het genoeg, den dag dat er meet gestreden worden voor het Vlaamsche Recht: hoe weinig studenten der Hoogo- school van Leuven en zelfs der Rodenbachs- vrienden van Gent, die Vlaamsche fierheid en onafhankelijkheid genoeg hebbeD, om in den strijd voor Vlaanderen, ons bij te sprin gen 1 Ik geloof dat de redding komt van de Staatsscholen 1 De Atheneums van Antwerpen, van Brugge, en andere nog, en bijzonderlijk 't zal wel gaan van de Hoogesc'uool Geschiedkundig Roman. Het hart met zoete hoop vervuld, verliet het volk de Vrijdagmarkteen kwaart uur later hoorde men nog enkel, in de verte, het blijde geroep van eenige geestdriftige am bachtsgezellen, die de afgezanten der ge meenten volgden, welke zich naar het huis van Artevelde begaven. Terwijl op de Vrijdagmarkt de menigte zich in blijde vooruitzichten verheugde en Artevelde tot aanvoerder uitriep, zat doze in zijn woning en sprak met zijne vrouw Iolenda Vanden Broecke, over de ellende les volks en den hongersnood, die hunne ge boortestad bedreigde. En zou er geen middel zijn om dien toestand te verhelpen en de welvaart in Vlaanderen te doen wederkeeren? vroeg Philips gade op den toon van een diep me delijden. "Ja, dat middel bestaat, antwoordde Philips, maar de Gentenaren zijn te gril lig. Hij die zich aan hun hoofd zou stellen om de nering te doen bloeien, zou wellicht van Gent, leveren ons kloeke scharen van jeugdige strijders Zij hebben hun eigen orgaan De Goeden Dag een tijdschrift dat voor ons, oudere strijders, eene geheele veropenbariug is. Denkers, Sprekers, Schrijvers, Dichters, van alles, jong en jeugdig, maar jongens met koppen en vurige herten, werkers die beloven dat men toch eens den strijd voor Vlaanderen voor goed zal beginnen 1 Daar is onze troost voor 't verleden en onze hoop voor de toekomst. PRIESTER FONTEYNE. Op de groote zegepraal Van den koenen admiraal Rodjesventskjj op de sloepen, die bij Doggersbank in groepen spiering visschen en garnaal moest een tegenhanger volgen de Sint-Petersburgsche straten hebben stroomen bloed gezwolgen dronken, woedende soldaten schoten vrouwen, kinders neer! Offers zijn bij duizendtallen onder 't moordend looi gevallen dus een zegepraal te meer, maar een zegepraal van schande; zoo te water als te lande vlek op Ruslani's krijgsmanseer. Na drie slechte jaren voor de suikerbcet hebben wij met de grootste vreugde verno men dat het jaar 1905 een beter jaar zal zijn. Waarom slaat de beet op? Omlat de suiker opgeslagen is. Waarom slaat de suiker op? Omdat er m' er suiker wordt verbruikt. Waarom wordt er meer suiker verbruikt? Omdat hij ontlast is geworden in 1903. Waarom in 1903' Omdat toen de Regeering is gedwongen het slachtoffer zijnor belangloosheid en zijner liefde tot het volk worden... Zooals uw zalige vader, die door de ondankbaren, welke hij van den honger dood redde, laffelijk vermoord werd, onderbrak de vrouw. Heiaas! ja verklaarde Artevelde, hij ook is het slachtoffer zijner vader landsliefde geworden 1 Het volk, dat hem zijn geluk en zijn welvaart te danken had, beschuldigda hem later van landverraad, ja van diefstalhet vermoordde hem lafhertig en on teerde zelfs schandig zijn lijk O! ik herinner mij nog, Lente, hoe die opgehitste en bloedgierige menigte voor ons huis stond te schreeuwen, hoe mijn zalige vader te vergeefs de volkswoede trachtte te bedaren en hoe mijne moeder mij wegrukte wanneer de rampzalige hoofdman met gekloven sche del voor de voeten zijner vijanden neder- stortte! O, dat was ijseltjk, Lente! En dan, wanneer de uitzinnige schaar het lijk door de straten sleurde... Ja, ik huiver nog als ik die akelige stonden herdenk en de smart mijnor ongelukkige moeder... Maar hoor eens, Lente, wat gerucht in de straat... Zou er opstand zijn of zou Op dit oogenblik vloog de deur van het geworden de belasting te verminderen van 50 op 20 frank. Iloe minder belasting de fabrikant betaalt, hoe goedkoopcr kan hij ziju suiker afslaan. Suiker is een der rijkste, der krachtigste, der smakelijkste voedingstoffen voor groot en klein, voor rijk en arm Hoe goedkooper de suiker is, hoe meer zal het volk suiker eten. Vroeger, zoodra er één jaar wat veel bee- ieu werden geplant, kwam do suiker zoo overvloedig opeen in de openbare stapelhui zen, dat het land er geeu weg mede kon. Het volk kon dien overvloed suiker niet opeten, omdat zij te duur was. In 1903 sloeg hij opeens met het bedrag der belastingen af. Met millioen kilos suiker werden meer door het volk gevraagd. De stapel suiker is thans geheel verbruikt. Er is suiker tekort. De fabrieksuiker slaat terug op, tot voordeel van boer en fabrikant, maar niet meer tot voordeel van den fiscus. Als twee menscbeu loopen voor 1 kgr. suiker, slaat zij op. Als twee kilogrammen suiker wachten op een mensch, slaat die waar af. In 1901 werden 69 duizend hectaren bee- ccü verbouw d, iu 4904 nauwelijks 45 dui zend. Alzoo een groot verlies voor den land bouw en voor de suikernijverheid. Hopen wij dat in de naaste jaren de verbouwing weer zal vermeerderen. Kon de belasting van 20 frank geheel af geschaft worden, dan zou de suiker aan nog lageren prijs worden gekocht en den prijs der beet zou nog meer stijgen. Men zou meer suiker eten, meer beeten planten. Onze beetenteelers zouden aan de beet de rijkste bron van inkomsten hebben en, zooals voor een 20 tal jaren, zou de beet weer eene bron van grooteu welstand zijn voor geheel de bevolking. Omdat echter niet alles mogelijk is op één dag, hadden de landbouwers zich reeds kun nen bevredigen met eene tweede verminde ring van belasting van 5 fr. Minister de Smet had deze vermindering beloofd iu 1903; toen kreeg hij de 20 fr. maar moeilijk door en vertrek open en eene jonge maagd stormde de kamer binnen. Ach! lieve oom, gilde zij, de straat is vol volk/Men roept om Artevelde 1 God wat zal er gebeuren 1 En door eenen hevigeu angst aangegrepen, viel zij Lente Vanden Broecke om den hals. De maagd die zoo onverhoeds de zaal ingeloopen kwam, kon achttien jaren oud zijn. Zij was uitnemend schoon en rank, zelfs fijn van gestalte. Twee dikke vlechten blonde haren, die bij net natuuilijk krollen oenen gouden weerschijn hadden, speelden op de schouders als ware de hagelblanke huik, welke het hoofd bedekte, niet in staat geweest de overvloedige lokken te verbergen. De bevallige arendsneus met lichtbeweegbare ademgaten, de welgesne- den mond, waarop veelal een glimlach zweefde en de ronde zacht vooruitsprin gende kin betooverden door hunne regel matigheid en hunne sprekende uitdrukking. Maar wat vooral de maagd onderscheidde, was heur verheven voorhoofd dat verstand en nadenken verried en de diepe, blauwe oogen, uit wier zoete, heldere en ernstige blik, goenheid, levenslust en wilskracht te- moest stellig belovenjjaan de linkerzijde der Kamer, dat hij in 1907 tot op 15 fr. zou zakken, indien hij voor dien tijd geene nieu we wet voorlegde om de belasting van 20 fr. voor goed te doen aannemen. Nu komt de Minister met die wet voor den dag. Hij weigert met 5 fr. te vermin deren, omdat hij te veel millioenen noodig heefc om allerhande vette postjes te betalen aan zijne vrienden. Nieuwe gendarmeriebrigaden worden in Westvlaanderen ingericht te Zonnebeke en te Oostkamp. Wij zijn hoegenaamd den gen darmen niet vijandig, omdat wij erkennen, dat die nuttige veiligheidsbewakers er noo dig zijn, om allerlei galgenaas te snappen. Maar, het is een teeken des tijds, dat er zooveel pakkemannen noodig zijn, onder een klerikaal ministerie, onder welks bestuur de katholieke scholen Dieis anders voortbren gen dan goede menschen, zacht als lamme - kens en met een geweten, zoo rein als de Heiliglieid van den Heiligen Geest üns wil bet schijnen, dat Zonnebeke en Oostkamp veel meer moreel nut zouden trekken uit eene goede, degelijke school met bekwame meesters, dan uit eene gendarme- riek azerne. DedrieK's: kerken, kazernen en kloos ters, blijven de geesel van Vlaanderen... Opgedragen aan al de pastoors om te lezen bij hun opstaan en slapen gaan. 1. 'K droom soms van mijne jonge dagen Van dien goeden ouden tijd Toen de herder van ons dorpje Ons zijn zorgen heeft genijdt. 't Was een eerbiedwaardig grijsaard Zooals men er weinig ziet; 't Was een braaf rechtschapen priester Velen zijn dat heden niet; Openhartig en gemeenzaam Was hii iedereen een vriend Daarom wierd die goede pastoor In ons dorpje zoo bemind. genstraalden. Deze maagd was Kerste van Halewijo, ee kleindochter van Philips ouderen broeder, Jan. Sedert het vroegtijdig overlijden heurer moeder, Kathelijne van Artevelde, die met Daneel van Halewijn gehuwd was, verbleef zij bij haren grootoom en zag slechts nu en dan haren vader weer. Immers hij verkeerde veel aan het hof van dea graaf en volgde den l:chtzinnigen en wulpschen vorst waar deze zijne g moegens mocht zoeken. Terwijl de maagd, die heure moei eene kinderlijke genegenheid toedroeg, hare ar men rond den hals der vrouw omstrengeld hield, was Philips naar het venster gesneld eri had met zekere achterdocht naar buiten geblikt. Het zij de houding en bewegingen hem gerust stelden, hetzij de kreten, die uit de schaar opstegen, hem vredelievend iu 't oor klonken, hij keerde zich weldra tot de vrouwen en sprak Weest zonder vrees; het volk heeft geene slechte bedoelingen. Het is niet ge wapend en blijkt enkel eene vraag te willen doen. Ik erken eenige dekens der neringen zij schijnen.... Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (2° Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1