VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. STADSNIEUWS. Philips Van Artevelde, Negen tiende jaar. Zaterdag 18 Maart 1905. Nummer 11. Erbarmelijke toestand van het openbaar officieel onderwijs in Vlaanderen. Hoe de klerikalen te werk gaan om onze Gemeentescholen te ontvolken. Gemeenteraad van Yper. JJMmftementsprUs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 2 50 fr. voor a tad. Per 0 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncea. 15 cent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 c ntiemen par nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 A8e berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureel» dezer gedrukt morden eens gratis ingelyM De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- éfo voor het buitenland worden ontvangen door den Office de, Publicité, Magdalenaatraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij oadorteekend tos te zenden. Artikelen ongeteekead of personnaliteiten bevattende worden niet op?, nomen. In 't arrondissement Dendermonde. Hoever de klarikalen het officieel onder wijs in Vlaanderen hebben vernietigd, zal blijken uit de volgende cijfers, door Le Petit Bleu meegedeeld. Het arrondissement Dendermonde telt 28 gemeenten. Daarvan zijn er nog 5 die een meisjes-gemeenteschool met 13 gemeente onderwijzeressen bezitten. Daarentegen zijn er 123 aangenomen onderwijzeressen, meestal nonnekeos. Te Lebbeke wordt de aangenomen school gehouden door 9 broerkens van het Orde van O. L. O. van Lourdes. Dat in zulke scholen alleen gebeden en catechismus geleerd wordt zal niemand ver bazen. Als prijsboeken geeft men kerkboeken. Te Aalst, de stad van M. Woeste, zijn er slechts 3 gemeentescholen, met een personeel van 20 gemeenteonderwijzers en onderwijze ressen, terwijl er 8 aangenomen scholen met 48 onder D ijzers en onderwijzeressen zijn. Deze laatsten behooren allen tot de geestelijke orden. In 't arrondissement Gent Van de 80 gemeenten zijn er 15 die geen gemeenteschool meer bezitten, slechts 6 ervan hebben een meisjesgemeenteschool 34 gemeenten hebben het onderricht in handwerk afgeschaft in hun eenige gemeente school om alzoo de meisjes naar de klooster school te doen overgaan. Dit arrondissement telt 49 gemeenten, waar het onderwijs aan de meisjes door zusterkens verstrekt wordt. Daar zijn ook niet minder dan 249 nonnen die in de aange nomen en gesubsidieerde scholen onderwijs geven. In 't arrondissement Audenaarde Van de 56 gemeenten van dit arrondisse ment zijn er 12 die geen gemeenteschool meer hebben. t.- Vier gemeenten bezitten nog een meisjes- Geschiedkundig Roman. Mher Artevelde, begon Vanden Bos sche, het Gentsche volk heeft ons met eene zending belast die wij met vreugde aanvaard hebben. Gij weet het, het gebrek heeft zich in ons midden neergeslagen en onze stad is op den rand van den afgrond. In dien toestand is het ons eene heilige plicht spoedige en krachtige middelen te beramen om de bevolking te redden en zoo mogelijk den ondergang van onze ge boorteplaats te verhoeden. Wij hebben u daarom als opperhoofdman voorgedragen en ëenparig, geestdriftig zelfs, werd ons voorstel door de ambachten aangenomen. Om uw hoog ontzag, om uwe welgekende vaderlandsliefde, om het roemrijk aanden ken van wijsheid en heldenmoed aan uwen naam verbonden en om den invloed dien uw verwantschap u verworven heeft, is Diemand beter in staat dan gij om haat en wrok te stillen, om de Gentenaren moed en Vertrouwen in te boezemen en den voor gemeenteschool met een personeel van 10 onderwijzeressen er zijn integendeel in het arrondissement 58 klerikale schelen voor de meisjes, door staat en gemeente betaald, die bestuurd en gehouden worden door 142 zusterkens. Twee en twintig gemeenten hebben het handwerk in hun meisjesscholen afgeschaft, en dwingen alzoo de leerlingen naar hunne kloosterscholen over te gaan. Twee gemeenten, Eyne en Auweghem hebben een non aangesteld om de funktie van hulponderwijzeres in de jongensschool te vervullen. Tien gemeenten hebben verder hun aan genomen meisjesscholen veranderd in ge mengde scholen om ze aldus toegankelijk te maken voor jongens van 6 a 9 jaar om de bevolking der gemeenteschool te vermin deren, en aldus de verplichting te ontduiken een hulponderwijzer te moeten benoemen. Zoöals we hierboven zeiden hebben som mige gemeentebesturen hun klerikale aange nomen scholen veranderd in gemengde scholen toegankelijk voor jongens ea meisjes. Anderen richtten de meisjesgemeente scholen onvolledig in en schaffen het hand werk af, zoodat de meisjes zich verplicht zien naar de kloosterschool te gaan, waar dat onderwijs wel wordt gegeven. Te Letterhautem werd de gemeenteover- heid over eenige jaren, van hooger hand aanzocht een hulponderwijzeres te benoemen, omdat er overbevolking was in de gemeente scholen. De gemeenteraad gaf er geen gevolg aan en stelde intusschen alle middelen in het werk om de leerlingen weg te trekken. Eindelijk is de bevolking der gemeenteschool gedaald opeen dertigtal leerlingen en... de hulponderwijzer is er niet meer noodig. In Baeverghem wil het bestuur eveneens de gemeenteschool ontvolken en de leerlingen doen overloopen naar de nonnenschool. 1 Maar hoe Om dat doel te bereiken heeft de gemeente raad, waarschijnlijk in overeenstemming met den pastoor, een schoolgeld vastgesteld van 75 centiemen per leerling en per maand, voor de ouders die 10 fr. en meer personeele belastingen betalen. Daar de aangenomen school het onderwijs geheel kosteloos verstrekt aan al de leerlin gen zonder onderscheid, is het gevolg niet uitgebleven. Ziedaar hoe de klerikalen te werk gaan om de laatste gemeentescholen te vernie tigen. De Petit Bleu zet zijn onderzoek voort, zoodat we misschien nog meer middelen zullen leeren kennen door het papenvolkje in het werk gesteld, om het officieel onder wijs in Belgie geheel en al den grond in te boren. --StWtv.j/ oam aart 1905. Tegenwoordigde heeren Colaert, Struye, Vanden Boogaerde, Begerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'huvettere, Vandenpeereboom Bouquet, Vandevoorde, Sobry en Lemahieu, raadsheeren en Gorrissen, sekretaris. Hooggeboren en Weledele heer Henri Iweins d'JSeckhoutte is afwezig. Ten is den eerste keer niet. M. Colaert. Onze schepene, M. Vanden Boogaerde, heeft hakhout en taillie doen kappen op de vestingen en daarvan venditie gehouden Het beloop van de koopdag is fr. 602 Goedgekeurd. M. Colaert. De beraadslaging van den Raad aangaande de ruiling van straten tus- scheu staat en stad is goedgekeurd door een koninklijk besluit. De staat neemt de Maloulaan en de Gustaaf de Stuersstraat. Hij laat over aan de stad de Tempelstraat, de Statiestraat, de Pope- spoed in ons midden te doen wederkeeren. Wij zijn dus gekomen om u in name der stede van Gent het opperhoofdmanschap op te dragen en u te bidden de aanvoerder, de aanleider uwer medeburgers te wor den. Ten aanzien ran het lijden des volks en van den hongersnood die de poorters bedreigt, smeeken wij u, weiger niet maar leen de hand tot het volvoeren der edele en grootsche taak: de reddiDg uwer moeder stad en van het vaderland. Diep geroerd had Artevelde naar de rede van Vanden Bossche geluisterdhet was genoeg te bemerken dat een hevige strijd in zijn binnenste plaats had en dat hij aarzelde lusschen de vaderlandsliefde en de gehechtheid aan zijn gezin. Vrienden, sprak hij eindelijk Gen tenaar van hart en ziel, moeten mij, even als u, de belangen onzer geboortestad nauw aan den boezem liggenuit het volk ge sproten en aan net volk gehecht, doet zijne ellende mij tranen van deernis en medelij den storten. Ja, even als gij, lijd ik schrikkelijk bij het aanstaren van de ar moede en het gebrek die onze dierbaer vaderstad moed en leven ontrooven; even als gij, voel ik mijn bloed van verontwaar diging koken, wanneer ik zie hoe de ver dwaalde Leliaards onzen graaf misleiden en hem tot een vreemdeling maken in zijn eigen land. Maar, vrienden hoe wilt gij dat ik werk, nering, voorspoed en vrijheid in het diep gezonken vaderland doe weder keeren? Tot nu toe, bleef ik vreemd aan de openbare zaken. Huiselijk geluk, in de liefde van eene aangebeden vrouw en eene beminde pleegdochter genoten, was mij voldoendevolksroem heeft mij nooit be koord of toegelachen. Hoe wilt gij, vrien den, dat ik, zonder ondervinding, zonder voldoende kennis der landszaken, het wa gen zoude het bestuur in handen te nemen en het bevel te voeren ouder hen, die mij in verstand en bekwaamheid verre ovei treffen O neen, vrienden laat die gedachten varen, kiest eenen Opperhoofdman uwer waardig, mijne dierbaarste wenschen zullen hem vergezellen; maar eischt niet dat ik mij met eene taak belaste, die boven mijne krachten reikt. In het belang der volkszaak zelve, moet ik die zending weigeren. De woorden van Artevelde maakten eenen diepen indruk op de omstaande de- ringhesteenweg te beginnen van de statie tot aan de Sterre, de steenweg van de ge wezen café des Boulevards tot aan het wa terkasteel en de steenweg van Brugge te beginnen van de Dixmudepoort tot aan den Hazewind. M. Vandevoorde. 'K vinde dat er daar geen voordeel en is voor de stad. We nemen veel meer over dan wij overlaten, 't Zal in 't toekomende meer kosten van onderhoud als tegenwoordig. De Burgemeester't Is te late beklaagd Florimond, maar't is nu alzoo. Je moet toch niet altijd aangaan. Af. Vandevoorde. 't Is den eerste keer da 'k mijnen mond open doe De Burgemeester. Zooals vorige jaren, heb ik een reglement gemaakt om de jon gens van den buiten, die uaar 't konzul ko men «de wilden« gelijk men dikwijls noemt, te beletten onze straten in benden te door- loopen en lawijt te maken. Gij hebt wel onthouden, menheeren, dat het, iu vroegere tijden als een inval van Barbaren was. Dat zien we nu niet meer, dank aan mijn re- M. Sobry. 't Is al schoone van regle menten te maken, maar je moet ze doen uit voeren en dat is een ander letter. Sedert dat het nieuw reglement bestaat, gaat het pre cies gelijk eertijds. Geheele benden jongens en meisjes, arm aan arm, doorloopen onze stad en roepen en tieren dat het een schande is. En het zijn nog meestal Yperlingen die zich zoo gedragen. En de politie. M. Colaert. Altijd de politie, ge kunt de politie niet rieken, he Af. Sobry. laat alles gebeuren en passeeren; de kommissaris zit in zijn bureel gelijk een rentenier en rookt sigaren voor drij duizend frank 'sjaars. De agenten staan te klappen in de straat met PiereD, Jan of Klaey. 't En gaat al aan mijne goeste nie. Af. Colaert. Wil je gij burgemeester zijn Het reglement is toch goedgekeurd. Af. Colaert. Het reglement op het spe len van orgels en over het dansen, door u keus en velen dachten het onnoodig verder aan te dringen om hem ie doen toestemmen. Vanden Bossche evenwel liet. den moed niet zinken hij gevoelde dat Philips eenigs- zins gewankeld had en wilde eene laatste poging beproeven. Met oogei:, die van geestdrift fonkelden, trad hij op Artevelde toe en sprak En is dat het antwoord van den zoon des Wijzen Mans op bet. oogenblik dat het volk ter prooi aan ellende en gebiek zijne redding van hém verwacht, op het oogenblik dat zijne geboortestad gebogen gaff onder de schandelijkste vernedering en dat honger en gebrek haar het juk der slavernij mis schien voor eeuwig op den nek zullen druk ken l O Philips I vloeit dan het bloed der Artevelden u niet meer door de aderen, dat gij moedeloos en met gekruiste armen den algemeenen rampspoed en den ondergang van het vaderland kunt aanschouwen! Uw vader, de Koene Ruwaard van Gent, liet zoo spoedig het hoofd niet hangen.... Mijn vader, helaas! murmelde Philips, hij bezweek om zijne volksliefde..., k Wordt voortgezet HET WEEKBLAD (48 Vervolg). glöIMülU,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1