La FILLETTE a 2 TÊTES KUNSTIGE STËORAMA iet Vliegende Kind Bianca-Brassely Grammo-V i ogr aphe Voordrachten. Hofhouwmaatschappij Groenseiteelt. Maatschappij Kruisboogschutters. Maatschappij Burgerwacht Champs de foire. Alle dage, te beginnen van 4 uren Groote Carousel OPITZ. THEATER MICHELO. THÉATRE PERSAIDA gestemd in de laatste vergadering is aange plakt geweest voor onderzoek door 't publiek. Niemand heeft daarover observation gemaak tt 'K mag dus besluiten dat alle Yperlingen met ons 't accoord zijn en dat de liberalen zelve het reglement goedkeuren. De tweede stemming mag dus geschieden. I Op het afroepen van zijnen naam, knikt alleman: JA. M. Colaert. Het stadsmuziek heeft in het jaar 1904 ontvangen fr. 6171.25 en verteerd fr. 6077.87 zoodat er een overschot is van fr. 93.38 M. Sobry. 't Is weere een prachtuit gave die verre boven onze middels is. Ik en kan dat niet goedkeuren. Denk er eens wel aan Mijnheeren. Er zijn nog vele van onze straten waar noch riool, noch voetpad be staat. Onze Halle en S* Maartens kerk val len in duigen en in plaats van onze centen te sparen om de gezondheidstoestand van Yper te verbeteren en onze aloude monu menten te onderhouden, spelen me wat mu ziek oh weinig genoegM. Fraeys. En dat weinig kost ons de bagatelle van fr. 0077.87 zonder de gekwetste. Tijdens het liberaal bestuur dat wij zoo hard beknibbeld hebben kostte het stadsmu ziek fr. 2,800. Wij vonden toen dat het een schande was van zooveel geld te verteeren voor eenige concerts en we doen nu nog slechter. Wij hebben niet meer muziek als vroeger en het kost ons meer dan dubbel. Mijnheeren, ik moet u de waarheid zeg gen Wij zijn slechte bestierders en ik weet niet hoe wy zullen antwoorden aan het kie zerskorps, wanneer hij zal ons rekening vragen van onze regeering. Ik en ben dat waarlijk niet wys. M. Coiaert. Menheeren, ge ziet dat M. Sobry altyd bekommerd is voor ent wat van niet. Wees gerust, Menheeren, als het opnieuw zal stemming zyn, zullen wij weer het kiekenkorps al wijsmaken dat wij willen. 't En is nog maar vijftien jaren dat wij de Yperlingen by de neus leiden en waarlijk 'k geloove dat ze 't nog niet en weten. Mundus vult decipi. M. Canepeel. Wuk voor en tale is dat? ook M. Canepeel En wat wilt dat zeggen M. Lemahieu Dat de Yperlingen wil len gekl... zijn. M. Sobry. Menheeren het spijt mij dat M. de Burgemeester zoo weinig aandacht leent aan myne opmerkingen. Ik en doe dat niet voor mijn plezier, maar het is voor mij eene plicht, van de waarheid te zeggen aan iedereen en bijzonderlijk aan myne vrienden. Ik zeg het u nog eens Menheeren, let wel op, want de kiezers zullen niet altijd kie kens zyn gelijk M. de Burgemeester het meent, en dan zal het gedaan zijn met het katholiek bestier in onze stad. Toen zult gij bekennen dat ik gelijk had, maar het zal te late zijn. M. Fraeys Ha! hal ha! Als myn ko zijn de gaze zal hebben, ge zult eens gaan zien. Wij zullen meester maken over geheel het werkvolk. M. D'huvettere. 't En zal toen niet beter zijn of nu. Geheel de fabrieke van M. Valcke heeft voor ons gestemd. Wat zou M. De Brouwer meer doen M. Colaert. Menheeren, de bespreking is over stadsmuziek en niet over de gaze, t Is te Brugge dat die gaze kwestie moet vereffend worden; maar aangezien pij er van spreekt, laat mij toe u te zeggen, dat onzen haring daar niet en braadt. Die'hee- ren van de deputatie, hebben voor stelsel aangenomen dat zulke gewichtige aannemin gen by openbare adjudicatie moeten geschie den en gy hebt dikwijls kunnen zien in de dagbladen, dat ze dat regelmatig eischen voor Oostende. Wel is waar, is er daar een liberaal bestuur, en gij zult gemakkelijk met mij aanvaarden dat men de liberalen niet moet laten hunne vrienden en bloedverwan ten bevoordeeligen en rijk maken, spyts de belangen der lastenbetalers. De heeren zijn daarmee Dogal een beetje bekommerd. Zij beweeren dat zy moeten handelen jegens onze katholieke administra tie gelijk met de liberalen. Zij zeggen dat zy overal en altyd dezelve regel moeten volgen. M. Sobry. Zy hebben gelijk. Dat moet zoo zyn. M. Colaert. Gy zijt een keer naïef. M. Sobry. Ik ben eerlijk man. M. Colaert. Met al die eerlijkheid ea kunt je toch naar de markt niet gaan en nog veel min politiek maken. M. Sobry. 't Is met zulke princiepen te veropenbaren en in werk te stellen dat gij het geweten van het volk in dwaling brengt. De menschen weten niet meer wat recht of onrecht, is. Ik schuwe voor uwe zonder linge zedeleer M. Colaert. Dat zijn al groote woor den die niet veel beteekenen. Wij hopen dat de Deputatie zoo schrupuleus niet zal zijn als M. Sobry en dat wij zullen recht beha len, al ware het tegen recht. M. Sobry. 't Is een schande. Met algemeen jageknik wordt de rekening van stadsmuziek goedgekeurd. M. Colaert. De Raad heeft over eenige maanden de begrooting van St. Maartens kerk voor 1905 goedgekeurd. M. de Gouverneur heeft ze teruggezonden en hij verzoekt de kerkfabriek middels in te spannen om de ontvangsten in evenwicht te brengen met de uitgaven. De kerkheeren hebben dat gemakkelijk gevonden, zij klop pen op de portemonnaie van de parochianen. De begrooting is dus in evenwicht gebracht en alles is nu regelmatig. Ontvangsten en uitgaven bel jopen tot fr. 20562.82. De begrooting mag dus weere naar Brugge gaan. Algemeen ja geknik. Nog altijd M. Colaert. De Hospicen vragen toelating om een inschrijving van omtrent fr. 450.000 Belgische rente te ver- koopen om de onkosten te betalen van Godt- schalck's weezenhuis te Wytschaete. 450.000 fr. gebouwen voor honderd jon gens en tien broerkens 't is toch wat veel, hé. Maar niemand spreekt daarop, zelve M. Sobry niet die waarschijnlijk courageloos geworden is, sedert zijne laatste schermut seling met M. Colaert. M. D'Huvettere. Van waar komt al dat geld 1 M. Vandevoorde.Van nen dommekl... van een liberaal, weet je het nie M. D'Huvettere. Ik spreek aan den Burgemeester. M. Colaert. Volgens den wensch of be ier aen wii van m. 'jKjuisvmeux.H, meeaten ae interesten van zyno fortuin gekapitaliseerd zijn. De Hospicen hebben dat gedaan en nu hebben ze geld genoeg om te bouwen. M. D'Huvettere. Ik wist niet dat er nog iets overgeschoten was van die kolossale fortuin van M. Godtschalck, men heeft zoo veel betaald aan de advokaten Nu, te beter voor de arme weezen. De toelating is gegeven. Nog M. Colaert. De Sport Hippique vraagt eene subsidie van 1500 fr. en de Ra pid Club eene subsidie van 1000 fr. om fees ten in te richten den eersten en den tweeden zondag van Juni aanstaande. Beide aanvragen worden verzonden aan de feestcommissie, om onderzocht te worden. M. Sobry met nieuwen moedMen heeren, ik vraag dat er voor die feestcom missie toepassing zou gedaan zijn van het princiep der Evenredige Vertegenwoordi ging. Die commissie bestaat thans enkel uit katholieken. Waarom dan ook niet eenige gematigde liberalen benoemen, zooveel te meer dat de drie vierden van onze bevolking zich niet geneeren om te zeggen dat onze feesten weinig aantrekkelijk zyn en heel weing om niet te zeggen geen vreemdelingen aanlokken. Zeker, zijn er in die feestcom missie ware specialisten en mannen van veel talent, gelijk M. Vandevoorde, M. Ju'es Antony en nog veel andere. Maar het ware toch een kleintje van daarbij eenige bekwa me liberalen te voegen. Er zyn er zeker M. Vanderghote alhoewel gy neen zegt, om met ons de verantwoordelijkheid van het mis lukken der feesten te nemen. We zouden dan die eeuwige zage niet meer moeten hooren dat de kaloten niets kunnen doen lukken. M. Colaert aan M. Struye. 'K geloove dat Sobrv zot komt. M. Struye. 'K gaan er e kee van spre ken aan ze schoonvader M. Colaert. M. Nicodème Devolder vraagt om eenen dienst van Messagerie tus- schen Rousbrugge en Yper temogen inrich ten M. Struye knikt ja, en al de andere raads leden knikken ook ja. De dagorde is uitgeput en nu gaat men aan het vragen M. Bouquet vraagt dat men de trottoirs zou maken langs den Poperingschen steenweg tusschen den travers en den sacré-cceur. M. Colaert. 'k Ga er voor zorgen, wee 1 M. d'Huveltere vraagt dat men cycle weg van Pauwtjeshoekje tot aan de Bascule zou in goeden staat stellen. M. Colaert. 'k Ga er voor zorgen, wee I M. Van den Peereboom vraagt dat het schepen collegie aan de feest commissie een ontwerp zou vragen van inrichting van eenen prijskamp van schoonheid onder man nen en vrouwen ter gelegenheid van de 75* verjaring van de revolutie van 't jaar 30. Het voorzitterschap zou gegeven worden voor de mannen aan M. de Burgemeester, voor de vrouwen aan M. D'Huvettere. M. Vandeopeereboom wijst aan als leden van de jury, voor de mannen, M. Pierre Vanden- braambossche of M. Vancraenenbroek ser- gent majoor van politie en Arthur VaDuxem, vaandeldrager van stadsharmonie en voor de vrouwen M. Gustaaf Lahousse, M. Jules Baus, en M. Remi Bouquet. M. Colaert. Dit zou nieuws zijn. We zullen dat ne keer onderzoeken. Léon, gij hebt daar een prachtig gedacht. M. Vandenboogaerde vraagt een krediet van 50 fr. om redalaam te koopen en te plaatsen langs de stadswaters onder be scherming van het publiek. M. Colaert. 'K ga er voor zorgen, weel M. Canepeel vraagt wanneer hij toch direkteur van den abattoir zal genoemd zijn, de kiezing is nu al meer dan een jaar voorbij M. Colaert. 'K en kan toch de men schen niet dood smijten om u plezier te doen. Een betje geduld 1 Diepen indruk op de leden en op het pu bliek. De eene en de andere veriaten de zaal. M. Canepeel blyft alleen met M. de Burgemeester. De heer A. Verhaeghe schikt eene reeks van vijf voordrachten te geven in de Iweins- zaal. Die voordrachten zijn uitsluitend letter kundig en zullen handeleD over drie voor name stukken van Shakespeare. Eerst Hamlet, dan Koning Lear en vervolgens De koopman van Venetië. Zij bedoelen voor de aanhoorders die meesterwerken te doen herleven en alzoo de wonderbare eigenaardigheid van Sha kespeare's genie in volle daglicht te stellen. De voordrachten zullen plaats hebben de Donderdagen 16, 23, 30 Maart, 6 en 13 Apri^ telkens ten 8 ure 's avonds. Familiekaarten voor de 5 voordrachten fr. 10. Ingangkaart fr. 3. N. B. Men kan kaarten bekomen bij M. Callewaert, drukker, en de dagen der voordrachten, aan den ingang der zaal. van het Arrondissement Yper. Zondag 19 Maart, om 3 ure namiddag, zal in het lokaal der Hofhouwmaatschappij van het arrondissement Yper Getemde Leeu wen Boomgaardstraat, de tweede les plaats bebben over groenseiteelt. Zij zal gegeven worden door M. N. VAN WINSEN, voorzitter der maatschappy. Deze les is vrij en kosteloos. Schieting van Maandag 13 maart Naar den hoepel. Hoog getalVan Nieuwenhuize C. Laag getalPinteion Felix. Schieting van 16 Maart 1905. Naar de kartons. FolJ- 15 20 15 20 25 95 Pinteion M. 20 20 20 15 20 95 FroidureR. 15 10 15 25 20 85 BurghoA. 20 25 10 10 20 85 Yantholl H. 20 15 20 15 15 85 Poeleman» D^ 15 20 10 15 20 80 Sensationnel. Vivant. seul et unique sur la terre Grande et Nouvelle Curlosité Damen en Heeren, In de Stéorama, zult gij het voordeel heb ben niet te zien waarvan uwe oogen moede zijn te bezichtigen. Wij verzekeren u dat gij daar de schepping der laatste kunstwerken zult zien, weerdig van u te bevallen, te verlusten en te onder wijzen. GROOTE MARKT. Feestplein recht over het hotel de Ghatellenie. Het Paleis van Bestuurder M. E. GERARDY-XHAFLAIRE. Den Zondag, maandag, donderdag en feestdagen Voorstelling van 2 ure namiddag. Laatste verbeteringen De sprekende cinematographe. De vereeniging van deze twee uitvindingen heeft voor uitzicht het volledig gedacht te geven van het leven, met de woorden en de gebaren te doen overeenstemmen. (Hetgeen men tot heden toe niet bekomen heeft. Volgens men ons verzekerd is het de moeite weerd deze voorstellingen te gaan bewonderen daar men er eenige aangename uurtjes doorbrengt. Verlicht met het electriekstelsel, zal alle avonde open zijn. De heer Michel komt in deze stad zijn tooverachtig Theater te vestigen alwaar hij aan de inwoners eenige kunstrijke voorstel lingen zal geven, die door de trouwe naboot sing der natuur lang in het geheugen der aanschouwers zullen geprent blijven. PROGRAMMA Een Pittoresque Mecanique Theater. Werkzaamheden op den IJzerdraad door JUFVROUW JEANNE Vermakelijke Metamorphosen of Marionnetten (genre Holdens.) Al deze Marionetten hebben zulke natuur lijke bewegingen dat de aanschouwer zou gelooven levende wezens voor zich te hebben. De Vermaarde Jongleuse op den Wereldbol door Jufvrouw JEANNE. de Bekooring van den H. Antonius. (Groot Tooverstuk in een bedrijf. Japaneesehe werken op de voeten of do wonderbare Rol door den heer LOUIS. Groote bijval! De Tooverachlige Groote bijvalI BLOEMEN EN SERPENTIJNOANS door Jufvrouw JEANNE. Alle avonden, Nieuwe gezichten De pryzen der plaatsen zijn aan het kontrol uitgeplakt. GROOTE MARKT. Gebreveteerde Nieuwigheid. T - ,4 I, !-.!;_ XL. I a'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2