STADSNIEUWS. De Liberale vrouw. Briefdragers. Hoeveel Zoo gaat het. Een pater Redemptorist die zich in de Kerk te Roeselare zelfmoordt. Chaque son tour Gemeenteraad van Yper. Liberale Jonge Wacht. Als wij met de gedachten een 35,igtal jaren achteruit gaan, deed men dan als eene zeldzaamheid deze of geene vrouw opmer ken, omdat zij liberaal was. Den dag van vandage is het geheel anders. Er zijn er bij honderden. Er is in 35 jaar, vooruitgang gedaan, en nog al redelijk. Zooveel te beter Te Yper zijn er oneindig veel vrouwen die fier zijn van liberaal te zijn, en die er prijs aan hechten de vrije gedachten van hunnen man te deelen. Dat toont dat zij moedig zijn, en karakter hebben. En ook rechtuit gesproken, waartoe is eene dibbe, eene pilaarbijtster goed t Alle weken loopt dat te biecht en gaat de geheimen van haar huis aan pastoor Kerieusneus vertel len. Zg kijkt zwart en pronkt een geheelen dag, als ze 's morgens de mis niet gehoord heeft, in plaats van haar huishouden op te passen, en een potje koffie te maken voor aleer haar man uitgaat of op werk moet Een woordje hooger of leeger en 't is zonde en ze zou het noodige ontberen en de kin deren te kort doen, om keeskens te ont steken, geld in den eenen of anderen offer blok te steken, of eene mis te doen lezen. Is de man vrijgezind dan wordt hij gejaagd en geplaagd om zijne politieke gedachten. Wat moet men met zoo eene vrouwenschelp wel verrichten En is er wel een jongeling die goed klaar ziet, die met een dibbe zou willen trouwen NeenLeve de liberale vrouw en jonge dochter. Daar zit leven in, en ze zgn gees tig; zij deelen de liberale gedachten van hunnen man, en komen te beter overeen. Het gedacht alleen van Liberaal te zijn (dat is vrij, onafhankelijk, zoo wel voor geeste lijke als politieke banden) verheft de vrouw, maakt haar grooter in hare oogen, en zet haar eene mannelijke fierheid bij, welke mannen en jongelingen gaarne zien. En dan op die gelukkige dagen van stem ming; wanneer de vryheid op slaver nij, en licht op duisternis zegenpralen in een woord, wanneer de liberalen ze genpralen. 01 dan zijn vrouw en man ge lukkig en verheugd, smaken de zelfde vol doening en roepen zamen leve de libera len terwijl in een ander huisgezin waar de vrouwe dibbe en pilaarbijtster is, deze staat te grijnzen, misschien te weenen binst de man bezig is binnenmonds te zingen van 't ongediert der papen verlost ons vaderland Dat moet geestig zijn, zoo een schepsel in uw huis hebben, niet waar Of ten ware men zich kon draaien en wringen als 'nen eenvoudige naskelan- der (gelukkiglijk zijn zulken dun gezaaid te Yper). Mochten de liberale vrouwen nog in ge- talle aangroeien I De vrouw kan zooveel voor de vrije gezindheid doen. Dat zg dus met moed, en zonder overdrijving, werke nevens de .man, dat zij 's zondags het libe raal Weekblad lezen en doen zien wel ke helden en blinkers ons tegenwoordig in den warreboel steken en onze duur gewon nen centen verbeesten En met de aan staande stemmingen zal hare vreugde, te vredenheid en geluk te grooter zgn De briefdragers zagen in deze laatste 20 jaar hun werk vervierdubbelen, terwijl de verantwoordelijkheid, vroeger zeer ge ring, tegenwoordig al te groot geworden is voor deze nederige Staatsbedienden. Het zijn tegenwoordig geene eenvoudige brieven- dragers meerzij vervullen nevens de be stelling der brieven, menige andere bedie ning, welke eerder het werk zoude moeten wezen van bedienden, die niet min dan 2000 fr. 's jaars jaarwedde genieten. Het gebeurt hier zelden, bijzonderlijk in de steden, dat deze nederige en weinig betaalde bedienden sommen te verhandelen en te bezorgen hebben van 5 tot 10, ja zelfs van 12 duizend frank en rneer. Dikwijls hebben wij gezegd en wij her halen het hier dat de briefdragers, die eene zoo nuttige rol vervullen in de samenleving, beter zouden moeten betaald worden. 't Schijnt dat er tegenwoordig een onder zoek gedaan wordt over den toestand der briefdragers. Maar, er wordt hun vooral gevraagd, welke bijwinsten zij zich kunnen verschaffen met konijnen en kiekens te kwee ken, enz. hetgeen doet veronderstellen dat bet Ministerie eerder naar een voorwendsel zoekt, om voortaan elke gevraagde vermeer dering te kunnen weigeren, niettegenstaande elke vermeerdering van 't werk der brief- bragers eene vermeerdering van inkomsten of ontvangsten verzekert aan den Staat. Wg zijn hoe langer hoe meer overtuigd dat de briefdragers niets meer te verwach ten hebben van 't katholiek Ministerie dat niet meer weet van welk hout pijlen maken. Hoeveel russische krijgers waren er in 't begin van den oorlog tegen Japan Zoowat 800,000 man, onder 't bevel van 7500 officieren. Volgens de jongste berekeningen, schieten er nauwelijks 100 duizend over 1 Al de anderen zgn dood of gekwetst, ge kneusd, verminktin alle geval niet meer in staat om verderen dienst te doen. En de Japanners gaan vooruit, immer vooruit 1 "Wie houdt ze tegen Niemand, niemand op aarde. Waarheên gaan ze Naar Moskou, misschien naar St-Peters- burg. Dat heel ras weet wat het doet. Maar de Russen, de uitdagers, de tergers, zullen 't verdiend hebben. Ja, zoo gaat het 1 Het katholiek onderwijs ging de ziel van 't kind redden... en nog meer. Vrijdag vroeg baron Orban de Xivry in den Senaat gendarmen voor drij dorpen. Baron della Faille de Huysse vroeg gen darmen voor Ruyen. Graaf 't Kindt de Roodenbeke vroeg gen darmen voor Eecloo. Graaf Marnix van St-Aldegonde vroeg gendarmen voor zgne gewesten. Nog worden gemeenteonderwijzers ver drukt, en hoe langer de clericalen aan 't bewind zijn, hoe meer misdrijven worden er gepleegd en hoe meer gendarmen zijn er noodig Mirakel van den Heiligen Gérardus in de kerk der paters redemptoris ten te Roeselare. Over eenigen tijd plaatste men met groote pomperij en overvloedige sermoenen het nieuwe beeld van den Heiligen Gerardus, in deze kerk. Gerardus komt zijn eerste mirakel in de kerk zelf te verrichten. Op heden, eereten Paaschdag, om acht uur en half, had Borremans, pater Redemp torist, een en dertig jaar oud, na zijne mis van zeven uren geëindigd te hebben, zich voorden voet van het beeld van den H. Ge rardus begeven, waar hij voor den Heilige in aanbidding bleef. De kerk was vol geloovigen, toen op eens, midden zijn gebed en der algemeene stilte, de jonge pater Redemptorist een scheers te voorschijn haalde en zich den halsslagader afsneed. De dood was oogenblikkelgk. Niettegenstaande de vurige gebeden tot den grooten Heiligen Gerardus gericht, ge lukte men er niet in hem tot het leven terug te brengen. Vrouwen gingen op de vlucht, kinderen vielen in onmacht, terwijl eenige mannen den stervenden pater opnamen. Intusschen was brand ontstaan in 't kloos ter daar Borremans vooraleer zelfmoord te plegen, zijne boeken op zgn bed had gewor pen en er 't vuur aangestoken. Deze brand werd met eenige emmers wa ter gebluscht. Zooals wg zegden was pater Borremans maar 3i jaar oud. De katholieken willen hem nu voor zinneloos doen doorgaan, alhoewel hij denzelfden morgen nog mis gelezen had. Chaque son tour! zeide de behoudsgezinde VanWambeke eens in de Kamer vooraleer hij er door Priester Daens uitgeborsteld werd. Diezelfde paardespreuk zou niet ten on- passe gebruikt worden voor hetgeen den verlichtingsdienst betreft der stad Thielt, De electrieke verlichting is nog maar eeni ge weken begraven, sans tambour ni trom pette, en reeds kondigt men ons aan dat de gaze ook van eene zware, ernstige, mis schien doodelijke ziekte is aangetast. Wg vernemen inderdaad, dat het ontwerp aangaande de uitbating der gaze onlangs door de gemeenteraden van Thielt, Meulebeke en Pitthem gestemd, werd afgekeurd door de bestendige afvaardiging. De reden zou wezen dat het ontwerp in regel niet was, omdat de gemeenteoverheid naar den raad van den Thieltschen Burger niet geluisterd hadtoen deze eene open bare aanbesteding vergde. De Gazette van Thielt, die op de hoogte der zaak moet zijn, en al die geheimen moet verkeeren, zal ons wel daarover eenige uit leggingen bezorgen. Intusschentijd hebben wij daar een staal- tjen te meer van de averechtsche bekwaam heid onzer katholieke gemeentebazen I Zitting van 15 April 1905. (Vervolg). Het verslag der vorige zitting is goedge keurd. De Burgemeester geeft lezing van eene reclamatie der koolmarchands tegen het mo nopol van de koolcommerce die zou verleend zijn aan den Bruggeling De Brouwer. Er is misverstaan zegt de Burgemeester. Er is daarvan nooit kwestie geweest en er is geen sprake van dat te veranderen. De reklamanten hebben hun laten opma ken door de schrijver van zekere gazette. De gaskwestie zal allicht klaar getrok ken zijn. De Burgemeester vraagt om te meugen wat bouwgrond verkoopen in de Waterkas teelstraat aan 5.50 den vierkanten meter en in de Klaverstraat aan 3.50 den vierkanten meter. Toegestaan. Het kollegie is bemachtigd om een proces in te spannen tegen zekere eigenaars die een gedeelte van een exploitatie weg, aan de stad toebehoorende, ingepalmd hebben. De rekening van de Muziekschool is goed gekeurd op fr. 7.000 uitgaven. M. Sobry zegt niet dat het eene kostelijke prachtuitgave is. Hg spaart zeker zijne beknibbelingen voor eene andere school. De rekening van de Nijverheidsschool, be loopt tot omtrent fr. 11.000 bollekens. M. Sobry vindt dat het 800 fr. meer kost dan 't vorige jaar. Er moet daar eene paal gesteld worden. Er moet daar geen cham pagne gedronken worden. Daaruit kweekt men 1Men geve de leerlingen biere champagne van Vandevyver aan 20 centie men de flesch, 't zal het zelfde effekt maken en veel minder kosten. De Burgemeester aan den sekretaris. Verkoopt gij dat ook. De Sekretaris. Ja, zeker 1 Ai. Vanderghote. Huyghebaert heeft dat ook. De Burgemeester. Maar wij zullen toch liever champagne géven, 't is meer chic en daarbg de stad is rijk genoeg en 't en ge beurt maar een keer alle twee jaren. De beknibbelingen zgn kinderachtig en 'k geloove dat wg achter al die observaties van M. Sobry, niet veel moeten kijken en dat wij mogen voort doen en altijd champagne drinken. M. Sobry. Dank, M. de Burgemeester. Maar laat mij toe u te zeggen dat het zoo geschied te Brussel sedert een tiental jaren. Het liberaal bestuur van de hoofdstad geeft aan zijne uitgenoodigden geuzen Iambic en faro als aanmoediging voor onze nationale bierbrouwerij. De Brusselsche brouwers zgn het gemeentebestuur daarvoor erkentelgk. Waarom zouden wij niet doen gelijk te Brussel Onze medeburgers brouwers zou den ons daarover ook dank weten, en daarbij zouden wij de gekroonde leerlingen en wij zelve niet ziek maken, met de slechte cham- gne aan 1.50 de flesch, die nog slechter is dan rattevergif De rekening wordt goedgekeurd. De raad ondersteund eene aanvraag va sieur Vanthuyne om ontslegen te zijn Va° den dienst van de Messagerie tusschen Yper en Merckem. De hospicen vragen om bouwgrond te ver- koopen te Voormezeele. M. D'Huvettere. Zal het publiek zijn De Burgemeester. Neen. Ai. D'Huvettere. Waarom niet doen gelijk voor den anderen? De Hospicen heb- ben altijd twee maten en twee gewichten. En daarbij de notarissen meugen ook wel een beetje geld winnen, 't Is slechten tijd genoeg. M. Fiers. Klaagt een beetje! gij hebt verleden jaar een miljoen gedeeld 1 De Burgemeester. Wij zullen het uit stellen om uitleg te vragen aan de hospicen. M. D'Huvettere ziet er zeer ontevreden uit. De disch is bemachtigd om eenige hofste den publiek te verpachten en om eene wis seling van goed te doen op Dranoutre met Mme Vanhoeven. De rekening van St. Jacobs wordt goed gekeurd. Voorgaande jaren was er een deficit van fr. 4000. Het is nu gebracht op 2000 balte- kens, waarover Af. Colaert proficiat wenscht aan M. Struye die een schoon salutje doet om ReDé te bedanken. Er wordt afstand gemaakt aan 't gouver nement van de grond van de Capronstraat. 't Gouvernement zal de kasseisteenen pla- ceeren in 't korte. M. Bouquet vraagt hoe het zit met den tram naar Belle. Binst dat de sekretaris gaat de stukkeu halen naar den bureau, zegt de Burgemeester wat er gebeurd is in de vergadering vandélégués der gemeenten. De linie Yper-Belle zal verbonden zijn aan Yper-Poelcapelle en er zal eene linie zijn van Poperinghe-Kemmel, die de eerste zal kruissen. Locre stemt nu toe en Kemmel zal waar- schijnlgk ook meedoen, maar Dranoutre wilt er niet van hooren. De linie van Poperinghe-Kemmel zou kun nen geëxploiteerd zijn met Kemmel-Waasten waarvan de Société Dupont geerne zou af zien, zooals ook van Yper-Nieuwkerke. De Burgemeester geeft ook lezing van een brief van de maire van Belle die zegt dat er in Frankrijk niet vele geen hoope meer en is om verbonden te zijn van de frontieren tot aan Belle en vandaar aan Steeger (Estaires). De maire van Belle vraagt eene vergaring om te onderzoeken of de société nationale de linie niet en zou kunnen maken op den Franschen grond. De Burgemeester heeft dat stuk gezon den naar Brussel en zal daarover pogingen doen bij wie het aangaat. Ai. Lemahieu vraagt waar de linie Poel- cappelle zal geleid zgn. De Burgemeester. Ik weet het niet, wg zijn nog zoo verre niet. De Burgemees ter van Poelcapelle is ziek. St. Jan wilt niet inkomen. Ik geloove dat wij zouden moeten gaan langs den steenweg van Zonnebeke. Ai. Lemahieu. 'T ware allezins, een goe affaire voor mij en voor onzen Hoek AJ. Vanden Peereboom. Hoe is het met de commissie van de feesten Heeft zij al vergaard? Het begunt tijd zijn voor de prijskampen waarvan wij gesproken heb ben. Yele menschen zgn daarop gevierdGij meugt dat nie laten koud komen 1 De Burgemeester. Mijn verslag is bijna opgemaakt, ik heb daarover vele op zoekingen moeten doen, zoodra ik gereed ben, zult gij verwittigd zijn. Ik heb nu een beetje tijd, binst dat het grève is voor de Kamer 1 M. D'Huvettere. Grève of geene, gg blijft toch 't huis. 'T is altijd hetzelfde, men ziet u nooit in Brussel. De Burgemeester. Ik kan daar niets verdienen, en als ik naar Brussel ga, moet ik de politie alleen laten, en dat kan niet wel zijn. Gij verstaadat genoeg, maar De zitting wordt geheven om 6 ure. De vergadering door de Jonge Wacht be roepen, waarin den gewezen voorzitter U.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2