STADSNIEUWS. La leoon de Tsou-Shima. Twee Belgen ter dood veroordeeld. Terechtwijzing. Gouden bruiloft. Val. Bloedig gevecht. Gevecht te Passchendaele. Onderscheiding. Feestkalander. Lichtervelde. Brand door bliksem. Bourse de Bruxelles. hand te bekampen 't zij ze godsdienstig of finantieel is en den aankoop van den kleinen eigendom, het hoekje grond aan iedereen te bevoordeeligen Vindt ge wel zedelijk dat menschen on roerende goederen bezitten uitgestrekter dan vele duitsche vorstendommen, en dat geene enkele wet verbiedt hunne pachters als dienstplichtigen of belasten naar goeddun ken te behandelen Zou het maximum van huispacbt of van veranderlijke landpacht meer revolutionnair zijn dan het minimum van dagloon, heden in de gewoonte gebracht Het socialism schrikt ons niet af. De liberale partij heeft juist voor taak breede democratische hervormingen tot stand te brengen, zonder in buitensporigheden te vervallen, en zonder het land aan omwente lingen bloot te stellen. Wij werken om een regiem van gelijkheid in te voerenwij willen de eenheid en niet de klassenoorlog. Wy streven niet naar de uitdelging van het socialismwij bereiden de baan voor verzoening met de vrijheid. Wij ook, liberalen, hebben een geloof dat ons opwekt: wij gelooven aan de broederlijk. E. N. (Naar La Chronique L'empire des Romanoff vient de sombrer dans les eaux de Tsou-Shima. Dans les milieux mal informés des choses russes, on pouvait croire que le vampire de Pétersbourg se contenterait des milliers de victimes tombóes a Port-Arthur k Moukden, par toute la Mandchourieon pouvait croire que Nicolas II ne pousserait pas la folie jus- ques a courir au devant de désastres nou- veaux et non moins considérableson se trompait. Nicolas II ne peut vouloir la Paix paree que, ni sa mère, ni les mouchards qui lui servent de ministres ne la veulent. Les né- fastes conseilleurs de ce poltron doublement méprisable: pape-empereur, savent trop bien que le jour oh cessera la guerre russo-japo- naise, les lueurs révolutionnaires jetteront leur sinistre éclat d'incendie sur les plaines neigeuses de l'empire moseovite. lis veulent, a tout prix, retarder l'inéditable aurore des temps nouveaux. Mais... Tsou-Shima son- nera comme un glas funèbre par toutes les Russies. Et bientót, dans une aveugle pous- sée de révolte vengeresse, toute la foule des opprimés se ruera k l'assaut de ce tröne d'oh ne partirent jamais que des paroles de mort. Les citoyens de la jeune Russie s'armeront pour venger le martyre de ceux qui tombé - rent: sur la paille des cachots, sous les la- nières des cosaques, dans les mines de Si- bérie, k Kitchineff, Odessa, Lodz, Varsovie, Pétersbourg. Et tous: paysans, ouvriers, intellectuals, pousseront leurs cris de haine pendant ceque les vitres des palais impériaux vibreront a l'unisson de nouvelles Marseillaises. Mais, tandis que les uns s'occuperont de détruire cette lèpre qu'ou nomme Auto cratie, d'autres édifieront, avec toute la chaleur des enthousiasmes juvéniles, un ordre de choses nouveau. A l'absolutisme des Romanoff se substitue- ra fatalement une république libérale-démo- cratique, car les temps sont venus oh les peuples se veulent gouverner. D'aucuns croient encore possible, par l'octroi de réformes suffisantes, par la conclusion d'une paix honteuse, le maintien de la dynas tie régnante. Ceux-lè, connaissent mal le peuple russe at ignorent l'Histoire. On dé- tourne, un instant peut-être, le torrent des revendications populaires, mais on ne l'em- pêche pas d'entrainer töt ou tard, les débris des obstacles qui l'endiguaient. La conscience du peuple grandit immen- sément et sa Volonté ne tardera pas a s'afflr- mer, partout, irrésistiblement. Malheur ceux qui n'écouteraient que leur ambition égoïste, leur instinct d'étroite domination 1 Malheur a ceux qui prétendraient envoyer encore, h une mort certaine, des milliers de jeunes hommes sous le commandement d'oföciers incapablesMalheur a eux, car les veuves inconsolées, les mères éplorées, les enfants éperdus n'auraient plus de par don.... A leurs supplications ils répondraient en leur crachant a la face ces noms exécrés Port-Arthur... Moukden..,. Tsou-Shima! Et ils comprendraient alors Tsar, mi nistres, aristocrates et clergés iofames la profonde parole de Goethe après la bataille de Valmy: - D'ici sortira une époque nou velle de l'Histoire du monde. Marius Berthbroy. Voor het assisenhof van het Noorden te Douaai, verschenen twee Belgen, J. Paul Van den Bogaerde, geboren te Thisselt, op 21 Maart 1882, schipper, Oharles-Louis Swertvaegher, geboren te Veurne, op 28 Juli 1864, schipper beschuldigd op 24 December laatst, te Duin kerke, aan boord van haar schip, de schipperin, vrouw Knockaert ver moord en 800 fr. te hebben ontstolen. De boot lag in de verbindingsvaart te Duin- kerke. De schelmen trokken er heen met het inzicht de vrouw te dooden en te stelen. Zij sloegen ze neer, worgden ze met eene koord, braken de meubels open en stolen 800 fr. Ziende dat hun slachtoffer toen nog ademde, greep Van den Bogaerde het mes, hem over handigd door Swertvaegher, en stak de stervende in de keel. De beraadslaging der jury duurde niet lang. Zij brachten een bevestigend verdikt uit zonder verzachtende omstandigheden. Beide misdadigers werden ter dood veroordeeld. De halsrechting zal plaats hebben te Duinkerke. In ons nummer van zaterdag 11. verslag van de Gemeenteraad hebben wij gezegd dat hetdeheeren d'Huvetter, Vandenpeereboom, Bouquet en Sobry waren die voor de subsi die, Rapid club gestemd hadden, wij waren mis, 't zijn de heeren Begerem, Vande Voor de, d'Huvetter en Bouquet. Dinsdag morgen vierden de echtgenooten Richard Declercq-Plancke hunne gouden bruiloft. Gansch het gebuurte van de Oude Houtmarkt was bevlagd en versierd, en aan jaarschriften zelfs was er geen gebrek. De gelukkige ouderlingen werden ten 9 ure onthaald op het stadhuis waar hun door den heer schepene Vandenbogaerde geschenken van Z. M den koning en van het stadsbestier overhandigd werden. Daarna woonden zij de plechtige jubelmis bij, die ten 10 ure gecelebreerd werd in St Maartenskerk. Na de mis hebben zij gevolgd van gansch de familie eenige bezofken gaan afleggen. Om 12 ure noenmaal, en 's avonds was het volop feest, verlichting, danspartij en vuur werk, met geschot dat het een waar plezier was om te zien, veel nieuwsgierigen zijn het feest gaan bewonderen. De jubilarisen zijn gehuwd te St Jan bij Yper den 30 Mei 1855 en wonen sinds 40 jaar in Yper. De man is 78 en de vrouw 71 jaren oud. Beiden genieten eene bloeiende gezond heid. Hertelijk proficiat. M. Klinkhammer, van Brussel, bij zijn schoonvader M. Vandoorne, Vandenpeere- boomplaats verblijvende, reed aan een hoek der Groote Markt op luitenant de Becker der Rijschool, die aankwam in tegenovergestel- den zin. M. Klinkhammer werd ten gronde geworpen en erg gewond. Dinsdag 11. was Aimé Fiorentyn, behan ger, bezig met stoors aan te passen, in het huis van doktor Bossaert, Mondstraat, toen hij eensklaps het evenwicht verloor en van de ladder viel. Men nam hem op met gebro ken bil en bracht hem naar het gasthuis over. De gebroeders S. en J. V..., vergezeld van D..., allen van Zonnebeke, kwamen Zondag namiddag in de herberg In het Kasteel ken gehouden door Depuydt, voerman, steenweg van Meenen. Den dienstknecht ziende, Th. Roekens, met wien de gebroe ders V... in proces waren geweest, begonnen zij hem te beleedigen. Er ontstond een ge vecht. Roekens werd op het hoofd getroffen met een bierglas. De herbergier, die zich de zaak aantrok, werd aan de hand gekwetst. De politie hield de gebroeders V... en D... aan. Dr. Dyrickx verzorgde de slachtoffers. Maandag 11. was het kapelle voor de jongens die moeten gevormd zijn, twee jonge knapen kwamen in twist dat de pastoor er moest tusschenkomen om ze te scheiden, en verzocht naar de kerk te gaan. Nadat de kapelle gedaan was, gingen de twee kerels wederom aan krakelen, een van hun nam zjjn mes en gaf de andere eene steek in den buik en viel dood ter plaats. De jongen werd door de politie aangehou den en in de handen van gerecht overge leverd. Ziedaar nog een voorbeeld van de scholen met God, ten tijde der liberalen was de re ligie in die scholen meer geëerbiedigd dan nu, en men hoorde niet van vechten en mes steken, omdat zij daar leerden hunnen even- mensch te beminnen gelijk hun zelf. Bij koninklijk besluit van 12 Mei 1905 is het burgerlijk eereteeken (Medallie van 1* klas) verleend aan M. F.-J.-J, Deleu, ge meenteonderwijzer te Meesen, ter belooning der diensten aan het lager onderwijs bewezen gedurende eene loopbaan van ruim vijf-en- t win tig jaren. Wij wenschen hem proficiat. Sportleven. 4 Juni, Ledeghem lste snelkoersen voor liefhebbers die nog nooit prijs wonnen 5, 4, 3, 2, 1 fr. 2d0 Snelkoersen voor alle iiefhebbers, 9, 5, 3 fr. 3d® Handicap voor alle liefhebbers, 9,6,3 fr. 4 Juni, Roubaix velodroom, vitesse koer sen en match tusschen Frank Kraemer, Bader en Piard. 4 Juni Brussel-Roubaix, baankoers 500 - 250 - 100 - 75 - 50 franks. 4 Juni Namen, (piste) 1* a l'Américaine 15-10-5 fr. 4 Juni Namen, (piste) 2® vitesse 25-10-5 fr. 4 Juni Namen, (piste) 3® van duur 50 - 25 - 15 - 10 fr. 4 Juni Namen, (piste) 4® aanmoediging drij kunstvoorwerpen. 4 Juni Wulverghem, Snelkoers, eierkoers, traagrijden. 4 Juni, Beernem, Molocycletten koers. 12 Juni, Zeveren (Deinze) Snelkoersen, 20 fr. 10 fr. 5 fr. 12 Juni, Nazareth 1000 m. snelkoersen, 5 fr. 3 fr. 2 fr. 5000 m. 7 fr. 5 fr. 3 fr. 8000 m. 10 fr. 8fr. 5 fr. 2 fr. 13 Juni, Woesten, snelkoeren, 5, 4, 3, 2, 1, franks. Bierkoers 6, 5, 4. 3, 2 1/2, 1 1/2 franks. Ringsteking 6, 5, 4, 3, 2 1/2, 2, 1 1/2 1, 0,50 franks. 15 Juni, Woesten, voetloopen 3,2 1/2 2 11/2, 1, 0,50 fr. 18 Juni, Zeveren (Deynze) snelkoersen, 10, 5, 2,50 franks. Zeveren (Deynze) snelkoersen, 15,10, 5 fr. 24-25 Juni, Roubaix, 24 urenkoers per équipe op zijn Amerikaansch. 29 Juni, Gyverinckhove, Ringsteking 10 8, 7, 6, 5, 4, 2 fr. 9 Juli, Roubaix-velodroom, groote prijs van 't gemeentebestuur. 16 Juli, Aot werpen-Zurenborg, Wereld kampioenschap amateurs vitesse. 21 Juli, Antwerpen-Zurenborg, Wereld kampioenschap professionals vitesse. 23 Juli, Antwerpen-Zurenborg, Wereld kampioenschap 100 kilometers. 30 Juli, Gent, Baj..»koois, 150 kilometers. Kramer op den velodroom te Roubaix, Zondag 4 Juni De meeting van 7 mei door het slecht weer uitgesteld zal ons zon dag de gelegenheid geven den fameuzen Amerikaan Kramer te ?ien strijden tegen Piard en Bader; schooner programma kan het publiek niet aangeboden worden w behalve die dry matcheurs heeft mennoen* scrath internationaal, een priemkoers handicap internationaal en een koers 'v^ molocycletten. In den handicap zullen'T drij matcheurs Kramer, Bader en pj 5 deelnemen. - De prijzen der plaatsen bliivlf dezelfde als gewoonte. J eu Peerdemarkt. Nieuwe Statie Lichtervelde, dit belangrijk handelsmid denpunt (het telt niet min dan 12 peerden kooplieden) komt eene jaarlijksche foor voor peerden in te stellen op den eersten Maandag van Juni; dit jaar den 5. De Duitsche kooplieden hebben reeds lane de voordeelen gewaardeerd die Lichtervelde aanbiedt voor het verzenden der peerden per spoorweg naar 't Buitenland. Ook wor den de verzendingen van het schoon West- vlaamsch trekpeerdenras meer en meer tal rijk in die statie. De ladingen gedaan te Lichtervelde beta len 22 fr. min dan b. v. te Thourout dat maar 4 kilometers verder ligt. Dat komt hierbij dat men te Lichtervelde rechtstreeks de Staatslijn heeft zonder de lijn der Maat schappij West-Vlaanderen te moeten ge bruiken Gezien de groote uitbreiding genomen door den peerdenhandel, heeft de gemeenteraad eenparig eene jaarlijksche vrije foor ge stemd, waarbij belangrijke premiën gevoegd worden. Deze zijn1 fr. per peerd ter markt te koop gesteld, 10 fr. per wagon verzonden naar 't vreemde. Onder de te koop gestelde peerden A. Voor het schoonste inlandsch Ruinpeerd van 3 tot 7 jaar oud. 1® Prijs: 20 fr. - 15 fr. - 10 fr. - 5 fr. B. Voor het schoonete inlandsch Merriepeerd van 3 tot 7 jaar oud. 1® Prijs: 20 fr. - 15 fr. - 10 fr. - 5 fr. C. Voor het. schoonste tweejarig Ruinpeerd, inlandsch ras. 1® Prijs: 20 fr. - 15 fr. - 10 fr. - 5 fr. D. Voor het schoonste tweejarig Merrie peerd inlandsch ras. 1® Prijs: 20 fr. -15 fr. - 10 fr. - 5 fr. E. Voor de schoonste inlandsche jaarlingen Hengsten, Ruinen of Merriepeerden. 1® Prijs: 20 fr. - 15 fr. - 10 fr. - 5 fr. De Nieuwe Statie. Lichtervelde zal welhaast eene nieuwe statie hebben, beant woordende aan de belangrijkheid der plaats. Men weet dat daar het kruispunt is der twee groote lijnen Brugge-Kortrijk en Duinkerke-Gent. De reeds begonnen werken worden ge schat op een half millioen waarvan 200,000 fr. bestemd voor de gebouwen. De kosten zijn af te dragen door de Staat en de Maatschappij West-Vlaanderen. Woensdag namiddag werd de hofstede van M. Dehem van Meesen, door den blik sem in brand gestoken. Een gedeelte van het huis, stallingen en eenige verkens zijn door het vuur vernield geweest. Comptant. Nous ne trouvons aucune amélioration dans les dispositions de notre marché, ce qui n'empêche pas les lanceurs d'affaires de solliciter le publique k chaque instant, en faveur d'une ou l'autre création nouvelle. Etre trés prudent dans ces circon- stances. Les quelques écarts de cours que l'on ren contre a la division des rentes et lots de villes ne change en rien sa p'nysionomie. Aux banques e'est la faiblesse qui dotnine. On revient a 380 en Outre mer et 717 1/2 en Crédit Liégeois. La tendance des chemins de fer et des Tramways laisse aussi k désirer. Aussi on fléchit en fond. Chemin du Congo a 4300 en Welkenraedt k 1590, en divid. Bruxellois k 766 1/2 et en divid. Napolitains a 4175. Les derniers cours relevés au comparti- ments sidèrurgique présentent un peu plas de fermeté les Armes de guerre passent do 1410 a 1417 1/2, Dampremy de 252 1/2 a 257 1/2 et Marcinelle de S55 a 261. Les charbonnages rentent empreints de lourdeur centre du Jumet, 625. Falisolle 1250 et Levant du fléau 4600 Les valeursdu zinc sont calmes. Aux glaceries on continue a travailler, Floreffe qui vaut maintenant 532 1/2. Dans le groupe des éclairage, legaz Rio reste discuté k 152 1/2. Les coloniales reviennent également en arrièreordin Haut Congo 1372 1/2 et ordin Katanga 1110. Aux etrangères les tendances sont irrigulières. En somme il serait bien difficile de faire des prevision pour l'avenir. P. C. F- I - a on rr-inii

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2