VAN IJPERSN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoneenblad Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 17 Juni 1905. Nummer 24. De liberale feesten van Blankenberghe. ^id^Aa£ ^mnemeatopr^voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden. 1 fr. Annoacen: 15 cent «l. i er® ®Gtt: per regel. Akkoord per jaar of per maar^ 5 centiemen per na turner. Afzonderlijke nummers voor artikels, enx. 4 fr. per 100 e n vaa ver .oopmgen of ander# bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd.' De annoncen voor Belgié, ter uitzondering dor boMo Vlaanderen, ais- gUde voor e nan wor en ontvaren door den Office de Publicilé, Magdalenastraai, Brussel.Men wordt vmochf- all«höég8naamd© artikels uiterlijk teiren-Vrtidag middag vri> m onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Inhuldiging van Ons Huis. De belachelijkste man van de gansche kust, is ontegensprekelijk Zijne Doorluchtigheid de lord-mayor van Blankenberghe. Men zou zeggen dat de gewezen voorzitter der liberale associatie aldaar eenen buitengewonen ijver van bekeerirg aan den dag wil leggen door te verbranden wat hij vroeger aange beden heeft. Volgens hem is de zeedijk een heilig Cashba, onwaardig betreden te wor den door de liberalen. O waren het belles du jour en belles de nuitl... van oost en west, noord en zuid, de steenen zouden door hare sylphiden voetjes niet versleten worden I Maar, ziet ge, voor het blauw koren bloempje zouden de golven kunnen opstei- geren als in de roode zee, en beschaamd achteruit wijken. Daarenboven had de burgemeester van Blankenberghe, nijdig om den bijlap dien zijn collega van Boom, Miel Gendarm draagt naar Brugge geschreven om de gansche lui— tenantie, pandoren te Blankenberghe te heb ben ten einde revolutionnairen (I) als M. M. Huysmans, Termote, Delanier te belet ten barrikaden op te werpen, den zeedijk te plunderen, het stadhuis in te nemen, en M. De Swert aan den vuurtoren op te hangen. Mukkiglijk is men te Brugge wijzer dan in het kabinet van Blankenberghe's eersten magistraat en deze heeft zich moeten te vreden stellen met de gendarmen der plaat selijke brigade en een mageren sjampetter of twee die er niet zeer welgemoed uitzagen wegens het karweitje. Er was nog iets te kort: openbare gebe den opdat Medardus de waterclosets des he mels waarover hij het toezicht heeft, open zou stellen. Medardus die van geene kazak- keerders willen hooren, heeft slechts 't kraantje laten opendraaien om 4u.,d. w, z. wanneer de duizende liberalen van heinde en verre binnen de stadsmuren waren. Al dus heeft hij de herbergiers schadeloos ge steld, die door den kleingeestigen maatregel van burgemeester Deswerte anders duizen- Geschiedkundig Roman. Zoodat gij mij als een gemeene misda diger tusschen twee Klauwaarts doet weg leiden bulderde de ridder. Ik handel voor uw meeste welzijn. En nu, broeder, vaarweleindigde hij, Daneel de hand reikende. Maar den edelman keerde den rug en huilde, terwijl de Opperhoofdman het ver trek verlietIk hoop u weldra elders te ontmoeten, verstokte Klauwaart! Wie de geschiedenis van Vlaanderen ge lezen heeft en de weelde en den rijkdom der naiddeleeuwsche leenheeren kent, is ver wonderd over de onbeduidendheid en de nietigheid der gedenkstukken welke van dat roemrijk tijdperk overblijven. De verschei dene gewesten van Vlaanderen bieden onder dit opzicht slechts zeer weinig verschil aan. Wie door eene geschiedkundige daadzaak aangetrokken of door eenen beruchten naam Terlokt, de eene of andere gemeente zou be zoeken, keert veelal ontgoocheld weder. In plaats van aloude vestingen en gothische gebouwen, in plaats van ruïaen zelfs, ont- den frank schade zouden geleden hebben. Oostende was op zijn post, Oostende die het sein der bevrijding langs het noordzeestrand heeft ge geven. De Help U Zeivers waren 300 man sterk, met hun muziek aan het hoofd. Aan hun verkleefden volksvertegenwoor diger M. Buyl brachten zij eene warme ovatie. Om 3 uren zette de stoet zich in beweging onder een dreigenden hemelVliegt de Blauwvoet? Storm op zee! (n den stoet was het liberaal West-Vlaanderen talrijk verte genwoordigd. De stoet was geopend door de Kinderen van Neptunus. We zagen sterke delega- tiën uit Meenen, Roeseiare, met M. De Laere, den toekomenden liberalen volksver tegenwoordiger van Thielt-Roeselare, Ise- ghem, Wervik, Kortrijk, Harelbeke, Moes- kroen, Nieuwpoort, Diksmuide, Veurne, Ieperen, verder Oost-Vlaanderen, waaron der Eekloo, met M. Ooethals, St. Nikolaas met volksvertegenwoordiger Dr. Persoons en M. Van Goethem, Dejmze, Oudenaarde, Oent, Ledeberg, St. Amandsberg, Geeraards- bergen, verder Mechelen, Antwerpen, Vil voorden, Laken, Schaarbeek, Koekelberg, St. Oillis, Elsene,St.-Joost-ten-Noode, Brus sel, Eigen Brakel, Morlanwelz, Charleroi. Aan het hoofd der Brugsche delegatie stap ten MM senator riAlnrn'ö». -~0-~ woordiger Termote, De Poorter, Delanote, Vercruysse, enz. Kwart vóór 4 bereikte de stoet Ons Huis waar de groote zaal bomvol was, gevuld met eene geestdriftige menigte, tevreden om de vriendelijke houding der Blankenberghe- naars. In de zaal, op het verhoog, bemerken wij hoven de voormelde personaliteiten, waar onder M. Huysmans, volksvertegenwoordi ger van Brussel, M. Willems, vader, voor zitter van den Bond, MM. Carlos De Clercq, Cattoor, Capiau, Van Hecke, enz. Naeenegoede welkomsrede van M.Willems overhandigde M. Delanier het blauw vaandel aan de jonge liberale wacht van Blanken berghe, waarop M. Willems zoon dankte. moet hij enkel hupsche dorpen, die met hun ne hooge fabriekschouwen en hunne regel matige straten, slechts van gisteren schijnen te dagteekenen. Meestal blijven kerk en toren als teekenen van oudheid en vervlogen grootheid over, en dan nog, wat al verande ringen, wat al verwoestingen hebben ze on dergaan I Daar waar het vuur en de tijd de kenmerken van hunnen oorsprong eerbie digden, heeft niet zelden de hand van eenen laatdunkenden knoeier een meesterstuk van bouwkunde bedorven, of, om der mede wille, de prachtige versierselen onzer genia le kunstenaars onder eene domme laag pleister verborgen 1 Maar, hoe buitengewoon deze zeldzaam heid aan geschiedkundige overblijfsels ook schijnen moge, zij moet echter geenszins verwonderen. Men herinnere zich slechts de gedurige beroerten die het gewest teister den, den dwazen naijver die de grooten ge stadig de wapenen in de handen wrong en men heeft eene voldoende uitlegging voor de schier volslagene afwezigheid van oudheid kundige gedenkstukken in de weleer zoo rijke streken van Vlaanderen. Elke der vroegere staatkundige partijen heeft daaromtrent heure verantwoordelijk heid te dragen en niet eene is vrij te pleiten van blind vandalismus en betreurenswaar- digen verwoestingsgeest; geene enkele Prachtige redevoering van M. Huysmans. Daarna nam de vergrijsde strijder der li berale zaak, M. Huysmans, het woord. Hij begroet eerst de talrijke dames die in ne zaal aanwezig zijn en hoopt dat zij hunne mannen en zonen zuilen ter zijde staan tot dat de zon der victorie zal schijnen. "Nooit heb ik aan die victorie gewanhoopt, zegt de welsprekende redenaar, omdat de vrijheid niet kon sterven. Het oogenblik is plechtig. Het land maakt zich gereed het klerikaal juk at te schudden. Na de verwittiging van verleden jaar had men mogen hopen dat de reactie wat lager zou gezongen hebben. Zij schreeuwt integen deel luidkeels om nog dweepzuchtiger te werk te gaan. Nooit is het juk zoo zwaar geweest als nu. De openbare schuld ver meerdert, de alcohol moet de schatkist vul len. Het alcoholisme wordt door de priester- regeering in het leven gehouden, zooals de bedelaar doet met eene etterende wonde om er van t9 leven. (Donder, toej.) De Staat legt den godsdienst in de scho len op, hoewel hij geen uitstaans heeft met den godsdienst, krachtens de Grondwet. Men verdeelt de kinderen in twee klas sen van menschen in plaats van het Bemint elkander toe te passen predikt de geestelijk- buiten de school. [Toej.) Ons leger is tot op een geraamte geslon ken. Ondanks den Koning wil men den per soonlijken dienstplicht niet invoeren omdat d i bisschoppen er tegen zijn. (Het^h. toej.) De sociale wetten zijn facade wetten. M. Buyl heeft het verleden week in de Kamer krachtig betoond. (Dav. toej. Leve Buyl Met ons geld worden de klerikale voordracht gevers betaald. Eens aan het bewind zullen wij de mis bruiken herstellen, de onzijdigheid in zake onderwijs in vorm, en ook den leerplicht, den dienstplicht en de afschaffing van het meervoudig stemrecht De wind blaast in onze blauwe zeilen. Oud en jong op om het land te verlossen. (Ovatie). Dan sluit M. Huysmans zijne merkwaar dige rede met de volgende slotrede spaarde, in de vervoering der zegepraal, de kunstgewrochten en de rijkdommen der on- derjukte tegenpartij. De vlammen der bran dende burchten verlichtten bijna altijd de bloedige gevechten welke taal- en stambroe ders elkander leverdenhet scheen alsof men er slechts op bedacht was zijne tegenstan ders of teenemaal uit te roeien of gansch machteloos te maken. Ook onder Philips van Artevelde, waren dergelijke buitensporigheden niets nieuws en vielen verscheidene kasteelen onder ha mer en houweel, terwijl andere aan het vuur overgeleverd werden. Dusdanig was toen, buiten talrijke mindere burchten, het lot van Male, Pamele, Laerne en Hansbeke. Dit laatste kasteel vooral werd ten gronde verwoest, en daar deze gebeurtenis met ons verhaal nauw in verband staat, kunnen wij niet nalaten daaromtrent in eenige uitwei dingen te treden. Het slot van Hansbeke lag op ongeveer drie uren gaans ten Westen van Genthet was eene standplaats waaruit de Leliaai ts herhaalde malen op de Gentenaren vielen en deze laatstee aldus veel schade berokken den. Daneel van Halewyn, Kerste's vader, had er het opperbevel, en zoozeer was hij in den omtrek gevreesd en ontzien, dat nie mand het er zou gewaagd hebben openlijk de volkspartij aan te kleven. Het kasteel was De vooruitgang kent geenen tegenstand Wie zich tegen de moderne gedachten stelt wordt verpletterd. De Vlaamsche leeuw heeft verleden jaar gebruld dat zijne tegenstrevers gebeefd heb ben, Zij doen zelfs een beroep op de boerkoo- zen van Koekelherg en op de independenten. (Gelach.) Aanstaande jaar zal de Vlaamsche leeuw zich op den tegenstrever werpen om zijne klauwen te slaan op het hart der voor altijd verslagen Reactie. (Geestdriftige ova- lie. De oude kampioen wordt door de rechtstaande zaal begroet.) Daarna spreken nog M. Pensoons die het programma der linkerzijden uitlegt, M. Buyl die hoopt dat de blauwe vlag bij de eerste gemeentekiezing te Blankenberghe op het stadhuis zal wapperen en M. Termote die de Walen bedankt en de belofte aflegt dat de liberale mandatarissen hun best zullen doen. Na eenige woorden van MM. Willems en De Clercq gaat de vergadering geestdriftig uiteen. Het banket. Maandagnamiddag zijn de feesten afgeloo- pen met een banket in Ons Huis. De eeretafel was voorgezeten door M. Wil lems. Nevens hem zaten MM. Buyl, Karei De Poorter, Thooris, Carlos, Declercq, Pécassé napiflu, Cosyn, Goedgebeur, Catt 175 genoodigden zaten aan den disc- Heildronken, die wedijverden in welspre kendheid en geestdrift werden ingesteld door M. De Clercq, M. Buyl, die het voorwerp is van een geestdriftige betooging Deze begroet vooral de liberalen van Thielt-Roeselare, die eendrachtig zullen werken om M. De Laere naar de Kamer te sturen verder M. De Poorter, die de ontwaking van Vlaanderen aan de verspreiding van het Vlaamsch grootendeels dankt: M Gicart, van Schaarbeek, M. Thoo ris van Brugge, die M. De Poorters re levoe- ringen bekrachtigt, MM, Willems zoon, Backeroodt die vooral drukt op M. Buyl, wiens moedige houding als voorbeeld van alle liberale parlementsleden mag dienen. Nog eens moet M. Buyl spreken en hij ver- eene wezenlijke vesting en, met zijne breede grachteD, zijne sterke en dreigende torens, zijne dikke en stevige muren, mocht het voor die tijden als schier onwinbaar aan schouwd worden. Daneel's handlangers ver spreidden zich van daar over de omstreken van Gent, maakten de wegen onveilig, plun derden en vermoordden de aanhangers der volkszaak en staken niet zelden vuur aan de eigendommen en pachthoeven der ongeluk kige landlieden, die den moed en de mensch- lievendheid hadden, de Gentenaren mond behoeften te verkoopen of te bezorgen. Se dert Daneel van Halewyn met Artevelde af gebroken had en hem niet alleen met zijne eigene vijandschap, maar tevens met de wraak van den Franschen koning, van den graaf en van gansch den adel bedreigd had, was de bezetting der vesting nog merkelijk versterkt. Vreemde soldeniers en gelukzoe kers van de ergste soort, verlokt door de hoop op buit en roof welke Daneels zende lingen hun vooispiegelden, hadden zich bij den bevelhebber aangeboden en waren met vreugde aanvaard geworden. Op aanraden van den graaf, wilde de heer van Halewyn inderdaad allen toevoer van levensmiddelen beletten en alzoc de Gentenaren door een volkomen gebrek aan mondbehoeften tot de onderwerping dwingen. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD (15« Vervolg). IV.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1