STADSNIEUWS. Onze briefbestellers. De Paardenloopstrijden Een arme sukkelaar. Gevecht. Overreden. Overleden. Gesnapt. Sint Sebastiaen. Feestkalander. Bourse de Bruxelles. wekt een storm van geestdrift. Gansch de t zaal zingt Van 't ongediert der papen. Nadat MM, Janssens van Schaarbeek en Pécasse nog een woord gesproken hadden, wordt het banket gesloten. Alles is kalm afgebopen. Vele vreemde afgevaardigden hebben de havenwerken van Zeebrugge bezocht en waren uiterst tevreden over hun uitstapje naar het oude Scarphout. K. B. (Vervolg) Wij hebben de brievenbestellers der steden en deze der dorpen. Beide kiassen worden in drie reeksen verdeeld en wel over 1904 als volgt Er zijn voor de steden 221 brievenbestellers met 1500 fr. jaarwedde 364 met 1400 fr. jaarwedde; 632 met 1300 fr. 480 met 1200 fr. 573 met 1100 fr. jaarwedde. Er zijn voorde dorpen; 123 brievenbestel lers met 1100 jaarwedde; 787 met 1000 fr., 649 met 950fr. en 388 met 900 fr. jaarwedde Er zijn alzoo 2367 stedelijke en 1947 lande lijke, of 4314 brievenbestellers in België. Van die al te karige jaarwedde wordt nog afgehouden 120 fr. omtrent voor de stede lijke, en zoowat 90 fr. voor de landelijke bestellers. De afhoudingen geschieden 1, voor de kleedingmassa, 2, voor de kas van weduwen en weezen, 2, voorde krijgsdienst der bestellers, welke in 't leger zijn geweest. Alzoo heeft een Brusselsche facteur der 1® categorie, met 1100 fr. jaarwedde, wezen lijk een inkomen van 81 fr. per maand. Een landelijk besteller met 900 fr. beschikt over 68 fr. in de maand of nagenoege 2,25 fr. daags 1 Dat is het loon van een hoeveknecht, van een schuurdorscher, van een veldarbeider. Het is lager dan dit van een zakdrager, van een leurder, van een fabriekarbeider, van een koolmij ner. Buiten den gewonen dienst der briefwisse ling, dagbladen, omzend- en oproepbrieven, prentenkaarten en veel meer, heeft den brievenbesteller nog last met den dienst der inning van de kwijtbrieven, handels wissels en postwissels betaalbaar aan huis of ver zonden door de bijzonderen, van de ouder- ■pensioenen, van de boekjes der spaar- «.aarten en draagt voor al die geld- en waardewisselingen de volledige verantwoor delijkheid tegenover zijn overheden en tegen over de openbare kas. Vergelijken wij het loon dezer nuttige, dezer onontbeerlijke postbeambten met dit b. v. vaa de toezichters van de koninklijke bibliotheken en van het ministerie, dan vinden wij dat deze beambten 2100 fr. winnen na 25 dienstjaren en 50 jaar ouder dom en dat daarenboven in de koninglij ke bibliotheek nog 300 fr. voor avondwerk wordt betaald. De huissiers van het ministe rie komen tot 2500 fr. met een rustigen en lichten dienst, terwijl de brievenbestellers arbeiden van 5 uur 'smorgens tot 6 en 7 uren 's avonds, met hoogstens 3 uren rust over den geheelen dag en enkel na 30 tot 35 dienstjaren hun karige maximumjaarwedde bereiken. Verleden jaar schreef een plattelandbe steller aan een blad het volgende Ik trek maandelijks fr. 68,35 op. Ik betaal 15 fr. voor huishuur. Er blijft me alzoo over 1,70 per dag om twee volwassen personen en een kind te onderhouden. Ik leg dagelijks zeven mijlen weg af en doe twee uren bureelwerk. M(jn lot is het zelfde als dit van mijn ambtgenootenhebben deze meer kinderen, dan zijn ze nog onge lukkiger dan ik. Met de vrijheid der brievenbestellers staat het al even treurig. In de wet van 31 Maart 1898 over de vakvereenigingen komt een artikel voor, dat de arbeiders opnoemt, die werkend lid kunnen worden dezer vereeni- gingen. Daaruit worden bepaaldelijk gesloten ambtenaren, agenten en bedienden, die tot den openbaren dienst behooren. Het blijft buitendien den brievenbesteller verboden zich in bijzondere kringen tot lots verbetering te vereenigen of vergaderingen bij te wonen, waarin over hun toestand zou worden gesproken. Wel hebben de brievenbestellers een orgaan, Le Facteur Beige, dat tweetalig is en twee maal in de maand verschijnt, doch zij zijn ongelukkig zonder overwegenden invloed op de wetgevende macht, omdat hun krachten niet vereenigd zijn. De nederigete slaven van Belgie' s poste rijen vragen zeer weinig, te weinig om iets te verkrijgen. Zij vragen hetzelfde loon als de tolbe ambten, met 1,000 fr. worden aangesteld en tot 1.400 fr. komen. Zij wijzen er op dat een groot getal bedienden van den tol brigadier of onderbrigadier Kunnen worden met een jaarwedde van 1.800 en 1,600 fr. Zij vragen meer bepaald dat de besteller der derde reeks zou worden aangesteld met 1,000 fr. in plaats van 900 fr. met een verhooging van 100 fr. in stede van 50 alle vier jaren en alzoo 1,600 fr. te kunnen bereiken bij het einde hunner loopbaan. België viert dit jaar de 75® verjaring van zijn onafhankelijkheid. Millioenen worden tot feesten besteed om te jubelen over onzen bloei en onze wassende grootheid. De brieven bestellers hebben voor een ruim deel tot dien welstand medegewerkt. Zij hebben recht op erkentelijkheid. Zou 1905 niet een jaar kunnen zijn, waar in de openbare machten de aandacht vestigen op de slaven van de brieventasch van Zondag 4 Juni. Door een heerlijk weder begunstigd heb ben de paardenloopstrijden van Zondag 4 allerbest gelukt. Er was uitermate veel volk en vele vreemdelingen van aile kanten toe gekomen. Zooals andere jaren, was de aantrekke lijkheid, het werk door de Rijschool ver richt. De loftuigingen hebben dien dag niet ont broken aan den bevelhebber en het per- sooneel der school. Een bloemruiker werd door de Commissie der maatschappij aan mevrouw van den bevelhebber aangeboden. Op onze beurt en namens de Yperlingen wenschen wij hen hartelijk geluk en wij bedanken hen uit ganscher harte voor de welwillende medewerking die zij aan dit feest verleend hebben. Onze bedankingen en onze gelukwenschin- missie van den Sport mppique, die noen tijd noch moeite sparen om zulk eene feest te doen gelukken dat aan alle neringdoeners eenen dag van groot profijt verschaft. De toeloop van vreemdelingen die komen aan gestroomd is groot. In al de gasthoven heeft men volk moeten weigeren, zoo groot was de menigte. De koffiehuizen waren opgepropt, overal is de ontvangst goel geweest, iedereen is tevreden over zijnen dag. Wij deelen die vreugde en wij verklaren luidop dat geheel de Commis sie van den Sport Hippique eens te meer de dankbaarheid der gansche stad verwor ven heeft. Eere zij aan haar Eene kleine leemte blijft te betreuren Waarom na de koersen geen concert op de groote markt, iedereen zqu er over tevreden zijn en 't ware eene rede om de vreemdelin gen noch wat langer in stad te houden. En zeggen dat er van onze gemeenteraads leden zijn die tegen zulke feesten stemmen. Well Well Remy waar waren uwo zinnen jongen, gij die wilt doorgaan en uitgeven voor de vriend des volks 11 Ziehier den uitslag der loopstrijden waar alle deelnemers zoo gewedijverd hebben. Eerste loop (trot monté et attelé). 1® prijs York MM. Bruynooghe 2® Barnum Cambier 3® Yorka Levy 4® Ajoubert Tahon Tweede loop (trot monté et attelé). 1® prijs Bouqxietière MM.Verkindere 2® ii Maud Brook Hansseeuw 3° Alsacienne Vanderlinden 4® Bouzy Choquet Derde loop (international an trot monté et attelé). 1® prijs Valence MM. D'halluin 2® Chansley Reynaert 3® Georges B. Buche 4® Tricon Vandenkerkhove Vierde loop {Galop). 1® prijs Suez MM. Sir Juan 2® Inconnu Cornette 3® Marcelin Vanderhaeghe Een artikel over het verslag van den ge meenteraad te laat toegekomen kan maar binnen acht dagen overgenomen worden. Zekere Dalle Okof, geboren te Yokohama den 20 Oktober 1877, dwaalde te Bnelen rond en werd er door de gendarmen aange houden en ter beschikking van het gouver nement naar Yper gebracht. De ongeluk kige die een diploma van geneesheer bezit, vertelt dat hij bij 't uitbreken vau den Russisch-Japanschen oorlog, dienst deed a s geneesheer in de ambulancies van t Japansch leger, in Mantsjoerije. Een artikel verschenen in een Japansch dagblad, dat zekere oorlogsdaden beknibbel de, werd hem toegeschreven; hij was op het punt in hechtenis genomen en voor den krijgsraad verzonden te worden, toen hij te Liao-Yang deserteerde. Op dit oogenblik bezat hij een som geld van ongeveer 7,000 frankhij gelukte ei in de zee te bereiken en aan boord van een Fransch schip naar Marseille scheep te gaan. Hij bezocht Parijs en verscheiden groote steden van Frankrijkde 7,000 frank ge raakten op, en hij versukkelde eindelijk te Brielen; de man had nog achttien centie men op zakhij zegde te voet naar Oostende te willen gaan. Volgens men zegt heeft de politie hem naar Hoogstraete gedaan voor landlooperij Heden bevindt hij zich in 't gevang ten dienste van hec gouvernement. Dinsdag avond werden er eenige soldaten van de Rijschool door burgers aangevallen en geslagen. Toen Woensdag avond een der tigtal soldaten er naartoe getrokken zijn; de vechters niet vindende, zijn zij allen naar de Gasparkonijnstraat vertrokken en hebben daar in hunne woning alles verbrijselt en gebroken. Gelukkiglijk dat de nachtwacht in tijds toekwam en hun op de vlucht dreef zooniet hadden zij het huisje gansch plat gelegd. Dinsdag morgend, werd den wagen met twee paarden bespannen toebehoorende aan voerman Depuydt bij het waterkasteel, door den tram getroffen. Het paard aan den linkerkant is onge deerd, maar dit van den rechterkant, be kwam erge wonden aan de pooten. Weinige schade was er aan den tram en de reizigers zijn er met eenen schok afgekomen. van Dinsdag morgend kwam een onbekende welke dronke was, in de herberg Het Wafelhuis Bukkerstraat met een kapmes in de hand, waarmede hij de verbruikers bedreigde. Hij werd buiten gesmeten en woedend nam hij eenen steen en wierp hem door het venster, stampte de deur open en ging op nieuw binnen. De politie werd verwittigd nam hem mede en sloot hem in 't gevang op. Zaterdag reed Henri Cailliau, knecht bij den heer Dedeyster. brouwer te Yperen door de Elverdinghestraat met zijn ledige kar huiswaarts, in kleinen draf zooals i gewoonte is van het gespan. Op 100 meters in de straat brak de as; de knecht Cailliau hield zijn paard zoolang hij kon, doch werd .door de schokken op de kalseisteenen ge smeten wat hem een wond aan het linkeroog veroorzaakte en eenige schrammen aan de wang. Het paard liep met de stukken der bierkar voort, totdat het gelukkiglijk kon gevat worden door den knecht van den heer Merchelynck, M. A. Devos die niets dan zijnen moed raadpleegde er in gelukte het paard stil te houden en alzoo menig ongeluk belette, te meer daar de tram juist aan kwam. Zulke daad verdient beloond te worden. Met genoegen vei nemen wij dat Cailliau zijn werk kan verrichten 't geen hem tot eer strekt aan 60 jarigen ouderdom niet ten laste wilt zijn van de onderstandkas. Vrijdag laatst is Henri Durnez, bijgenaamd Knuste alhier overleden. Ziek in gevang werd hij naar het gasthuis overef bracht, geboren te Zonnebeke den 6 Ma 1844, getrouwd te Becelaere in 1866 Louise Ryckebus. et Hij droeg de naam van Knuste omdat z(]n grootvader ook zoo heette. Zijn grootvader is in 't kot overleden, zijn vader die ook knuste noemde is ook in 't kot gestorven, twee ooms, ook twee knustea zijn ook in 't kot gestorven. 1 Henri knuste bekwam 41 veroordeelingen voor zijn deel 9 voor dief ten, 8 voor schel den en verwijten, vechten opstand tegen de gendarmen, 2 voor pogingen tot diefte, go voor waagspel met ankers en zonnen, 1 voor dronkenschap, 1 voor banbreuk. Hij wierd 1 maal vrijgesproken, bijna eenen tweeden Baeckelant. Onze wakkere politie heeft dezen morgend op de markt eene goede vangst gedaan. Eenige dagen geleden zijn er duiven, waar onder eenige van waarde, gestolen geweest te Wervicq. Zij waren dezen morgend op de markt aangeboden, maar gelukkiglijk door onze politie gevat. Proces-verbaal werd te gen den ver kooper o, caakt. Morgen zondag, ten 3 uren heeft de drie jaarlijksche koningschieting plaats. M. Hof koning, mag zich gereed maken om vervan gen te worden, ten ware hij nog eens de kans had den vogel te schieten. 's Avonds om 8 ure werd er aan den nieuwen koning een avondmaal aangeboden. Sportleven. 18 Juni, Zeveren (Deynze) snelkoersen, 10, 5, 2,50 franks. Zeveren (Deynze) snelkoersen, 15,10, 5 fr. 18 Juni, Roubaix; Velodroom, snel- 18 Juni, Lootenhulle, snelkoersen 2000 m. 6 fr. 4 fr. 2 fr. 18 Juni, Lootenhulle, snelkoersen 5000 m. 14 fr. 9 fr. 5 fr. 22 Juni, Brielen, snelkoersen 9-7-4-2fr. 25 Juni, Valenciennes, velodroom, snel koersen. 25 Juni, Mariakerke bij Gent. Wiel- rijderskoersen. 25 Juni, Paris-Valenciennes, Baankoers. 24-25 Juni, Roubaix, 24 urenkoers per équipe op zijn Amerikaansch. 26 Juni, Cortemark, snelkoersen, 1® loop 20 fr. 10 fr. 5 fr. 26 Juni, Cortemark, snelkoersen, 2* loop voor degene die geen prijs gewonnen hebben. 29 Juni, Gyverinckhove, Ringsteking, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 2 fr. 9 Juli, Roubaix-velodroom, groote prijs van 't gemeentebestuur. 12 Juli, Oostende, Automobielenkoors. 13 Motorkoersen. 16 Juli, Ant werpen-Zurenborg, Wereld kampioenschap amateurs vitesse. 21 Juli, Antwerpen-Zurenborg, Wereld kampioenschap professionals vitesse. 23 Juli, Antwerpen-Zurenborg, Wereld kampioenschap 100 kilometers. 30 Juli, Gent, Baankoers, 150 kilometers. 13 - 14 -15 Augusti, Roubaix velodroom, 48 uren koers op zijn Amerikaansch. De koers met gangmaking van 18 Juni te Roubaix die de loopers Gongolz en Lepoutre op 60 kilometers in match brengt, zal voor het publiek zeer belangwekkend zijn, gezien de manier waarop zij getrokken worden- Gongolz bezit drie kleine motocycletten van 6 en9 paardenterwijl Lepoutre met 2groote motocycletten van 18 paarden den dienst doet verzekeren; dan heeft men nog de snel koersen en voor bet sluiten zal Bathiat op een automobiel 25 paarden een rit van 5 kilometers doen 't geen zeer gevaarlijk is te doen op zulk een gebochte velodroom. Iedereen zal die schoone feest willen bij wonen. Comptant. Le» affaires du quent encore d'activité» cen 7ü n nat tot de leden der com lztooroou.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2